Novoborské aktuality

Verze pro tisk |

Diskusní fórum pro zájemce o dění v krásném městě pod Klíčem.

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: Novoborské aktuality

Novoborští zastupitelé schválili na svém zasedání dne 31.8.2016 odchylně od studie Ing.Arch.Rýdla uspořádání soutěže na komplexní řešení centrálního prvku náměstí od země.

Zastánci soutěže na kompletní centrální prvek od země podpořili svůj návrh následujícími argumenty:
- vše co se dá soutěžit, má být soutěženo. V tomto případě nehrozí zpoždění stavby, není důvod ponechávat bez ověření soutěží kašnu p. Rýdla, která se mnohým z nás nelíbí.
- může vzniknout unikátní nádherné dílo, které obohatí centrum města. Šanci, že se to podaří, bychom neměli promarnit.
- Soutěží nic nezkazíme; nevysoký náklad na ceny pro tři vyhodnocené projekty by neměl být překážkou.
- Zadání bude konzultováno s památkáři, kteří stanoví limitní rozměry díla. Zároveň bude stanovena suma, kterou jsme ochotni do centrálního prvku investovat. Nehrozí, že by nám někdo pokryl artefaktem polovinu náměstí, nehledě k tomu, že rozhodující slovo při výběru vítězného díla bude mít na základě doporučení komise ZM.
- V soutěži bude nepochybně klauzule, že zadavatel nemusí vybrat žádný projekt. Pokud se mezi návrhy neobjeví žádný, který by nás většinově nadchnul, bude možné vrátit se pokorně k řešení p.Rýdla, aniž by došlo ke zdržení stavby.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

To je skvělá zpráva pro Nový Bor a naděje, že se budoucnost města ubírá správným směrem. Těšíme se na zadání soutěže a věříme, že se jí zúčastní co největší počet umělců, kteří předloží širokou škálu kvalitních a zajímavých řešení.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

To je dobrá zpráva. S památkáři bude jistě muset být konzultováno možné umisťování jiných tzv. uměleckých děl v městské památkové zóně.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Paní Šepsová, tuším, která díla máte na mysli. Mám však za to, že případ pro památkáře by to byl pouze v případě, že by se jejich autor hodlal umístit na piedestal jako živoucí exponát.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Jenom nechápu smysl toho Artefaktu, který mi, při hledání jinotaje. připomněl něco jiného.
Ty zámky se dělají na mostech proto, že po jeho zamčení zamilovaní odhodí společně do vody klíčky, aby lásku nikdo nerozpojil. Nevíte jak to bude řešeno ? Že by se k Egermanngalerii přivedla Šporka? Nebo tam bude nějaký kyblík s vodou? Do kanalizace bych to neházel.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Gratuluji pane Válku, u mě jste zabodoval. Podařilo se vám spolu s dalšími zastupiteli ( 11 tak hlasovalo ) zvrátit to pololegální projektování prvečku navíc uprostřed náměstí, který neměl v zadání studie ing. Rýdl.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality-pro pana Válka

Já si myslím,že na odvedení koryta Šporky v rámci projektu průplav Šporka- Dunaj asi nebudou peníze,když radnice vyvěšuje tu tibetskou vlajku. České peníze nebudou stačit a čínské holt nebudou. Jak pořešit tu vodu,kam by zamilovaní házeli ty klíčky,což je zvykem,a proto se zámky připevňují na mosty,to lze ponechat volné soutěži. Jistě by se hodila nějaká státue umělcova v životní velikosti připomínající třeba Mannekenpis/a/ v Bruselu. Ta je totiž taky kousek od radnice,ale měří jen asi 60 cm,co je málo. Probuzený olbřímí genius by si tak malou sochu nezasloužil. Co je ale velmi dobrý nápad,to je ta patronace základní školy nad dílem. Protože se od letošního školního roku rozšiřuje inkluze,bude to prospěšné oběma stranám. Děti konečně poznají pravé umění a mohou naopak pomáhat v odstraňování dysgrafie a dyslexie.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Díky, pane Z., že jste připomněl možná nejzávažnější důvod pro uspořádání soutěže. Zadání Ing.Arch.Rýdlovi bylo provést nezbytné úpravy ve studii Ing.Arch.Šípka v souvislosti s rozhodnutím ZM o zachování cca 40 parkovacích míst, zrušení kavárny atd. Pan Šípek s kašnou nepočítal.

Nahoru

Povodí Ohře myslí na zamilované

Teprve v průběhu velice plodné a inspirativní diskuse s paní Šepsovou jsem pochopil pravý důvod intenzivního čištění a rozšiřování horního toku Sporky, které můžeme denně pozorovat v Arnultovicích.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

No,ono by to mohlo být i tak : Ti šťastně zamilovaní hodí klíček od zámečku do Šporky, ale co ti nešťasně zamilovaní ? Kdyby město někde na příhodném místě postavilo malou přehradu, mohli by se tam utopit.
Ovšem zásadní otázka je, jestli bude dost vody. V parku u kina teče jen mělká strouha a protože dost dlouho nepršelo jsou to spíš splašky než voda. To mě přivádí k otázce nakolik město ( odbor ŽP ) toleruje jejich vypouštění .

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Jo pane Zahradníku máte pravdu. Zrovna v týdnu říkám na mostku u pana Novotného co to vlastně zapáchá. Docela jsem se divil, co jsem viděl pod mostkem. Zas to bude brané, že rýpu, ale co dělají pracovníci OŽP? Je to hrozné. Místo čistě vody plné ryb lejna, wc papír, dámské vložky.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Takže u toho Artefaktu bude přeci jen kyblíček s vodou. Mezi splašky přeci nikdo klíčky házet nebude .
Nebo tam bude cedule... Používat pouze po deštích a směrovka ke Šporce.
Geniální řešení geniálního umělce.
Ty splašky budou přepady ze septiků. Pokud ho máte zkolaudovaný, byť před 50 lety, nikdo s tím nehne.
Jen v případě, že uděláte změnu stavby na stavební povolení, mohou nařídit třeba připojení na kanalizaci. Pokud tam ale je, nebo dát septik do souladu se současnými předpisy. Aspoň to tak ještě nedávno bylo.
Jinak rada, jak dopadnout toho pachatele,co vypouští rovnou ty lejna atd. Ucpat tu výpusť a za chvíli se sám přihlásí.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Tak asi to kyblíček nebude, protože autor má v šuplíku svůj návrh kašny. Cituji..kašna byla ale bez vodní vody a vodního vodotrysku, to vše bylo ze skla v noci i svítící a příležitostně i ozvučeno . Z Egermanngalerie se bude hrát z amplionů šplouchání vody a je to vyřešeno. Dílo bych nazval...šplouchání vody na maják "o)))

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Ty přepady ze septiků do Šporky jsou nezákonné. V r.2008
byl schválen zákon o zákazu vypouštění znečištěných vod do
vod povrchových i podzemních, takže ani trativody .....
Možná v Boru ale zákon neplatí :-)

Nahoru

Oslavy Rumburské vzpoury

Materiál předložený na ZM chtěl, abychom slíbili na příští rok z rozpočtu města 300 tis. Kč, aby se již teď mohlo objednat za 102 tis. Kč 200 ks medailí, za 400 tis. Kč 100 bojových nožů (minimální série) a začít s přípravou 2. ročníku pochodu po stopách Rumburské vzpoury. Problém není v tom, že jde o zbraň, ale v tom, že město patrně nenajde mnoho osob, kterým by bylo vhodné darovat bojový nůž v hodnotě 4000 Kč a město rozhodně není ten subjekt, který by měl z veřejných prostředků pořídit limitovanou sběratelskou sérii a tu se snažit rozprodat. Proto byl schválen nižší příslib a přípravný výbor by měl podle toho návrhy upravit.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

No jo, teď tomu rozumím , nic takového ale paní Šepsová neřekla a měla říct jako vysvětlení. Díky za srozumitelné argumenty, Viktore.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Viktore problém to skutečně je. Protiválečné vystoupení vojáků, čímž vzpoura byla, oslavovat funkčními replikami válečných zbraní na zabíjení lidí, je skutečně mimo mísu.
Nedovedu si představit, co by na to účastníci vzpoury říkali. Co říkají jejich potomci večer napíšu.
Ten kdo to prosazuje buďto o vzpouře nic neví, nebo se potřebuje nepatřičně zviditelnit. Nebo přihrát kšeftík někomu známému.
Jinak člověk si uvědomuje jak je starej. Je to jako včera, co se tu roznesla zpráva, že přijede prezident. Tak jsme tam hned mazali. To nadšení. Velká sláva, mraky lidí. Aˇt žije Svoboda, ať žije Smrkovský. Taky se mluvilo o Masarykovi. To už jsem ze skauta věděl, že je to tatíček a ne ošklivý buržoj, jak nás učili ve škole. Dneska zas vím, že ty hajmkery moc nemusel, protože nepřeběhli na druhou stranu. Jiná doba, jiný mrav.
A strašně se mi líbilo, jak byli Svoboda a Smrkovský opálení. Až doma mi vysvětlil, že to byl dermacol. Kvůli fotografům.
No a pak jsem jel na skautský tábor.A za chvíli po návratu děda křičel na balkoně válka, válka. A jezdili kolony tanků a letadla létali strašně nízko.
A zas bylo všechno jinak.
A teď je zase všechno jinak. Legionáři jim odpustili a vzdávají jim hold. Tak to má být.
A na jaře 2018 budeme mít nového prezidenta.Snad opět zazáří nad Českou zemí slunce, abych parafrazoval historika Pekaře. A to nadšení národa si do třetice užiji

Nahoru

Re: Oslavy Rumburské vzpoury , proboha nehrajme si na vojáky

Tento způsob oslav Rumburské vzpoury je skandální. Obě města podléhají vlivu legionářů z Československé obce legionářské -Jednoty Liberecký kraj. Už název této Jednoty je skandální a nemá být v nejbližší době používán. Tato jednota není nadřazena jednotám v Liberci, Novém Boru, České Lípě a Jablonci.
V této jednotě jsou nadšenci, kteří rádi bojují, střílí a hrají bojové hry. Pochod Rumburské vzpoury skončí na náměstí, kde účastnici dostanou párky , možná kudlu, případně je svezou helikoptérou.
Ano to všechno chlapci z jednoty Libereckého kraje umí. O tomto Rumburská vzpoura nikdy nebyla a doufám, že i nebude.

Rumburská vzpoura skončila pod Chotovickým vrchem, kde padli tři rebelové, pak následovaly soudy a popravy.

Zástupci ČsOL jednot Nový Bor a Česká Lípa na tuto skutečnost upozorňovali, potřebného hlasu s jim nedostalo.
Podobný názor mají i historici.

Prosím a žádám tímto vedení obou měst, aby vzalo na vědomí názor jednot ČsOL Nový Bor a Česká Lípa, které tyto oslavy organizovaly před válkou i po válce. Zajímají se zejména o historii a způsob těchto oslav a na tuto tradici oslav navazují. Myslím si, že i odvedená práce na obnoveném pomníku Rumburské vzpoury Lesním hřbitově a vybudování nové pietního místa pod sokolovnou nás opravňuje k tomu, že nás budete brát k jednáním , kde se jedná o oslavách 100. výročí Rumburské vzpoury.

Je nepochopitelné, smutné a nespravedlivé, že jsme z těchto jednání byli vyloučeni.

V minulosti se těchto piet zúčastnilo 9 až 10.000 občanů. Oslavy vždy organizovali legionáři. Myslím tím dobu do roku 1948. Při těchto pietách si nikdy nikdo, nehrál na vojáky.
Organizátoři před válkou i těsně po válce ji nezneužívali ke svým politickým cílům.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Tak jsem se podíval na ČsOL v Liberci a nesdílím vaše rozhořčení:
http://www.legionariliberec.cz/kalendar-akci

"Kdo jsme: Jednotu založili na přelomu tisíciletí mladí váleční veteráni. Zakládajícími členy jednoty jsou veteráni, kteří prošli pouštní štít, pouštní bouři ve válce v Perském zálivu. Prošli operacemi UNPROFOR, SFOR na území bývalé Jugoslávie. Zúčastnili se operace Irácká svoboda a operace ISAF na území Afganistánu. Mnozí jsou oceněni českými a zahraničních řády a medailemi.
Do práce v naší jednotě se v průběhu let zapojily také desítky členů neveteránů. Jsou ohromnými srdcaři, vlastenci a pracují s velkým nasazením.
Od svého založení svou činností přispíváme k obnově národní hrdosti, demokratických a bojových tradic v armádě i ve společnosti. Naším cílem je popularizace služby našich vojáků, činnosti složek IZS a připomínka významných událostí spojených s historií naší republiky."

Nahoru

Re: Novoborské aktuality, chlapci ze Zálivu a Rumburská vzpoura

Pane Tichý,
jste opět vedle jako jedle. Ve všem máte pravdu , až ne jednu věc, že chlapci o Rumburské vzpouře , speciélně o jejím druhém životě, nemají, stejně jako VY, ani páru.

Jistě je pravda, pane Tichý, že se dobře honí v lese. Dobře střílejí. Dělají spoustu věcí dokonale,

Pane Tichý, Rumburská vzpoura je o něčem jiném.
.
Pro ně je Rumburská vzpoura akce,pochod který vymyslíme a za dva dny se šlape. My to nemusíme připravovat, my to uděláme a k tomu šoupneme operaci ANTHROPOID v lesích okolo N. Boru. Navečer přijede americký generál s konvojem. Pokecáme u táboráku a hotovo.
Ano, pane Tichý, to vše je možné. To chlapci to dělají dobře. Navíc v uniformách postojí čestnou stráž u Pomníku Rumburské vzpoury.

Nezlobte se, Rumburská vzpoura je o něčem jiném . Vždy byla a doufám, že i bude.
I když pane Tichý je možné, že bude vše tak, jak naznačujete . Bude to přehlídka hrdinů z Perského zálivu
a chlapci se budou předvádět v pískových uniformách, aby nebyli vidět v poušti, byli ale vidět na veřejnosti. Někteří to využívají , aby bodovali u občanů( někdo na starostu, někdo na hejtmana)
Je možné pane Tichý , že na náměstí Míru zbodnete párky, pivo, proletíte se helikoptérou a dostanete vojenskou kudlu.
Chlapci potom přespí společně v restauraci na borském koupališti a budou se těšit na oslavu Rumburské vzpoury v dalším roce, kdy proběhne na počest Rumburské vzpoury opět akce Antropoid a naší chlapci budou v našich lesích opět honit policajty z Č. Lípy jako minule.
Pane Tichý , některé chlapce, osobně znám, jsou to hrdinové ze Zálivu. Jsou to hrdinové ze Zálivu, ale oslava, pieta, vzpomínka na Rumburskou vzpouru je o něčem jiném.
Rád se pochlubím. Můj synovec se stal jako parašutista ( před měsícem) profesionálním vojákem naší armády. Pokračuje v tradicích předků naší rodiny. Jsme na něj patřičně hrdí.

Je to zajímavé , nemá to ale nic společného s Rumburskou vzpourou.

Na závěr pane Tichý , Ti co ohromují, myslím ty legionáře z jednoty ČsOL Kraj Libere, ti v Zálivu vůbec nebyli. Jsou to členové klubu vojenské historie. To jsou Ti , co rádi běhají po lese a rádi střílí. Je to jejich velký koníček.

Jinak doufám, že se brzy dozvím, kdo tyto nehorázné sta tisíce z rozpočtu města chtěl vytáhnout a kdo to navrhoval.
Doufám, že budeme brzy opět přizváni na jednání, do přípravného výboru pro sté oslavy Rumburské vzpoury a že budeme moci sdělit naše představy.

Přijeďte se podívat na akci ČsOL jednoty Mladá Boleslav . Je to pietní vzpomínka na příslušníky finanční stráže a Stráže obrany státu v Lužických horách u pomníku čsl. hraničářů na hraničním přechodu Dolní Světlá – Waltersdor. Akce proběhne 24. září ve 14.00 hod.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane Doškáři, když už se zde tak rozčilujete: Vy jste sám legionář?
Jestli ne, tak si na něj vlastně taky jenom hrajete, podobně jako si tamti hrají na vojáčky.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane Šepsi, já se zde nerozčiluji.
Jsem organizován v ČsOL a jsem předseda jednoty ČsOL v Novém Boru.

Stačí abyste si našel stanovy ČsOL a tam se vše dozvíte. Jsem v ní organizován, jako řada dalších občanů této země, kteří se hlásí k legionářským tradicím této země. Někteří jsou tam i z důvodů že se hrdě hlásí odkazu svých předků. To je i můj případ.
K této legionářské tradici patří i pořádání oslav Rumburské vzpoury.
Řekl bych , že v mém případě se jedná o práci pro vlast. Je to to, co je dnes zprofanované. A zadarmo.
Pro Vás to bude zřejmě hra na vojáčky.
Před týdnem jsem byl s delegací na oslavách SNP v okres Michalovce. Byl jsem v uniformě a při slovenské státní hymně jsem salutoval.
Již před 2 hodinami jsem měl odjet do Prahy do archivu. Jedu za zcela novými, neznámými, úžasnými informacemi, které se opět týkají tzv. druhého života Rumburské vzpoury.
Odjet jsem nemohl, protože jsem musel reagovat na informace, které mne velmi pobouřily.

Jinak si vážím práce klubů vojenské historie.
I když někteří tvrdí, že se to v nich občas "klube".

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Já nejsem pan Šeps. To jste HODNĚ mimo.
Dokonce bych řekl, že to už zavání paranoiou.

Hlásíte se k odkazu svých předků. To je rozhodně v pořádku.
Jenže v podstatě jste členem (a samozřejmě čelným funkcionářem) taky takového klubu vojenské historie. Klubu, kde vedle sebe mohou fungovat pamětníci - opravdoví aktivní legionáři i ti, co jsou de facto jen jejich "fanoušci".

Jenže takovýchhle fanklubů na jakékoli téma je po světě spousta. Film, hudba, SPOZ atd. Některé jsou dokonce na stejné téma a svým způsobem si konkurují.
A to je i tento případ, kdy brojíte proti své konkurenci, která to holt dělá po svém a jinak, než se Vám líbí.

"Bude to přehlídka hrdinů z Perského zálivu a chlapci se budou předvádět v pískových uniformách, aby nebyli vidět v poušti, byli ale vidět na veřejnosti."
Ale vždyť Vy se taky snažíte být vidět. Předvádíte se a upozorňujete na sebe celou dobu.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality - Rumburská vzpoura

Tento způsob argumentace zdá se mi poněkud nešťastným, abych parafrázoval klasika.
Nevím, proč se, Vltavíne, pasujete za jediného vykladače smyslu vzpoury a za "licencovaného" organizátora všech oslav. Účastníci vzpoury nežijí, nežijí ani legionáři, kteří řídili oslavy před a po válce (kdy jsme oba byli ještě předškolňata).
Liberečtí členové ČsOL říkají: "...přispíváme k obnově národní hrdosti, demokratických a bojových tradic v armádě i ve společnosti. Naším cílem je popularizace služby našich vojáků, činnosti složek IZS a připomínka významných událostí spojených s historií naší republiky."
Je přece přirozené, že historii chápeme především v kontextu dneška, a přitom (možná) každý trochu jinak.
Máme na to právo. Ale o tom už tady píše kolega Kocharowski.

Nevím, podle čeho známkujete, kdo má/nemá o vzpouře ani páru? Jako většinu našich vrstevníků mě v roce 1964 oslovil Fričův film. Jeho ideologické zkreslení historie jsem si už dávno zkorigoval, např. tady:
http://www.luzicke-hory.cz/historie/index.php?pg=clanek02c
Samozřejmě mám i Markovu knihu - https://www.kosmas.cz/knihy/126450/pod-cisarskou-sibenici/
Nikdo jiný o vzpouře, pokud vím, tak podrobně nepsal. To ovšem neznamená, že musím s jeho závěry ve všem souhlasit :o)

Nahoru

Re: Novoborské aktuality- neměli by se legionáři omluvit?

Jak ty oslavy prý organizovali vždy čsl .legionáři.To Vltavín neví? Takto se vyjádřila kancelář Presidenta republiky na základě vyjádření legionářů, když chtěli uznání a oslavy.
-Ministerstvo národní obrany, Presidium K.čj.17827-pres./2.odděl.1932. V Praze dne 4.května 1932. Věc: Memorandum rumburských vzbouřenců Pres./2.odděl. Pres./1. odděl. zaslalo memorandum rumburských vzbouřenců k vyjádření Kanceláři čs.legií a I./5. odděl. Toto memorandum dosud se nevrátilo Jakmile je pres./1.odděl. obdrží, zašle Vám je k nahlédnutí s vyjádřením příslušných oddělení. Jelikož však ničeho podstatného a žádné novum uvedeno nebylo ani v posledním memorandu, lze předpokládati, že stanovisko vojenské správy k rumburské akci se nemění a zůstane negativní. 1./ Podle soudních spisů jest prokázáno, že rumburská vzpoura byla vojenskou vzpourou, která neměla ničeho společného s národním odbojem. Důvody vzpoury byly čistě materielní – nespokojenost mužstva.2./ Jako každá vojenská vzpoura jest i rumburská vzpoura špatným příkladem působícím na vojenskou kázeň a z toho důvodu nemůže vojenská správa podporovati uznání snah organizace rumburských vzbouřenců. 1 příl. a S před. Spisy. ---------------------------------------Ministerstvo národní obrany nedoporučuje vyhověti žádosti Sdružení rumburských vzbouřenců a bývalých příslušníků střeleckého pluku 7 v Plzni, o povolení slyšení u pana presidenta republiky vzhledem k tomu, že vojenská správa na základě prostudování písemného materiálu o rumburské vzpouře, zvláště pak soudních spisů, zaujala v této otázce negativní stanovisko. 1./ Rumburská vzpoura nebyla aktem národnostním resp. nesměřovala proti rakousko-uherskému státu z důvodu bojů za národní osvobození, nýbrž rumburská vzpoura byla vojenskou hladovou vzpourou, vyplývající jednak z důvodů materielních, jednak z nevůle odejíti na frontu. Osnovatelé vzpoury byli většinou vojíni býv. zajatci, kteří v zajetí do čs. zahraničního vojska nevstoupili a dali přednost návratu ze zajetí při výměně zajatců před vstupem do čs. zahraničního vojska a účasti v bojích za národní osvobození.2./ Vojenská správa nemůže podporovati snahu Sdružení o uznání rumburské vzpoury z důvodů výchovných. Uznání vojenské vzpoury tohoto druhu působilo by jistě neblaze na vojenskou kázeň.Byla to jen malá vzpoura naproti vzpourám ve francouzké armádě kde jen díky represivním opatřením se podařilo nastolit pořádek.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

https://www.youtube.com/watch?v=WtflGcBM2b8
Stačí si přehrát píseň Voskovce a Wericha z 30. let a každému je jasné, oč zas běží.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

´Šepse za vším viděti, to už je skutečná paranoia. Pane Kocharowski, domnívám se,že znáte dobře Monty Pythons. Nějak mi ta diskuse,kdo je ten pravý "nositel tradic a a vykladač " připomíná Brianův život a hádku,kdo je ta pravá strana,která bojuje proti těm Římanům....
Myslím,že ještě bude veselo. A taky myslím,že manželův dědeček Josef Novotný, ruský legionář,který se vrátil přes Vladivostok a Panamu v r.1920 na lodi US Heffron, bojovník od Bachmače aj.a nositel řádu Sv.Jiří a český nekomunistický odbojář,udaný jiným Čechem,že má doma jako důstojník zbraně a který zemřel na zápal plic v Dachau 13.5.1495- tak ten by se nyní v hrobě musel leckdy obracet. Přeji hezký letní podvečer.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Oprava, samozřejmě správné datum je 13.5.1945.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pietní oslavy Rumburské vzpoury organizovala před válkou i těsně po válce ČsOl jednota Nový Bor. Hlavním organizátorem byl Silvestr Knížek, jednatel jednoty.
Oslavy Rumburské smlouvy se vždy konaly k velké nelibosti místní německé většiny.
Poslední oslavy se konaly 6. až 7. srpna 1938. Byl to poslední veřejný odpor proti nastupujícímu nacismu.

Oslavy Rumburské vzpoury byly vždy velkým svátkem českých hraničářů. Zúčastnilo se jich, podle PhDr. Jindry, 9 až 10.000 občanů. Oslavy byly vždy doplněny bohatým kulturní programem.

V roce 1938 to bylo jiné. Termín oslav vzhledem ke komplikovaným událostem byl posunut. Oslavy se konaly v rámci župního sjezdu ČsOL a svolával ji opět jednatel Silvestr Knížek.
Průvod městem byl slavnostní. Chodníky a náměstí byly vymetané. Politická situace ve městě byla velmi vypjatá.

7. srpna 1938 legionáři umístili u pomníku slavnostně pamětní desku.
NA TOMTO MÍSTĚ BYLO 29.KVĚTNA
1918 ZASTŘELENO SEDM ÚČASTNÍKŮ
RUMBURSKÉ VZPOURY
Staň poutníče, hlavu skloň,
a vzpomeň, že my tu zemřeli
za svobodu svého národa.

V roce 1940 místní nacisté pomníky pomocí dynamitu zničili, hroby vyhladili a stromy ve kterých byly zbytky střel , které rebely zabily, porazili.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Diskusi o povaze připomenutí 100. výročí Rumburské smlouvy považuji za přínosnou. Dovolím si připojit svůj názor. Považuji za správné, aby pietní akt byl doplněn akční ukázkou soudobé bojové techniky, příp. dalšími akcemi, připomínající české angažmá v NATO a zahraničních misích a hrdinství našich vojáků. Je třeba posilovat vlastenectví a naši sounáležitost k západním demokraciím. Zatraktivnění programu by mělo vést k vyšší účasti obyvatelstva, přičemž lze doufat, že mnohým z těch, kteří by na samostatný pietní akt nepřišli, utkví v paměti i cosi o Rumburské vzpouře. Předpokládám, že pro zájemce o hlubší znalosti Rumburské vzpoury bude uspořádán seminář za účasti renomovaných historiků.
Replika bojového nože podle mého názoru není vhodným dárkem. Vedle zmíněného historického argumentu, že vzbouřenci již nechtěli bojovat, je třeba vzít v úvahu, že se nůž stal v poslední době nástrojem teroristů při napadání civilního obyvatelstva v Izraeli, v Německu i jinde.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

"je třeba vzít v úvahu, že se nůž stal v poslední době nástrojem teroristů při napadání civilního obyvatelstva v Izraeli, v Německu i jinde."

Cáklejší argument už jsem dlouho neviděl.
Dneska ve Španělsku vykolejil vlak, jsou tam prý tři mrtví. Dětem by tedy nebylo dobré dávat železniční modely jako dárek.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Myslím, že jste mne špatně pochopil, pane K. Nemyslel jsem to jako obavu z toho, že tímto konkrétním nožem by mohl být spáchán teroristický čin, ale, že může být chápán jako symbol. Před mnoha lety jsem byl svědkem toho, když obchodník věnoval na veletrhu zahraničnímu partnerovi zdobenou dýku. Ten se hluboce urazil, neboť v jeho národě to znamenalo vypovězení nepřátelství. Z nadějného obchodu nebylo nic.
Srovnání zločinu teroristy s dopravní nehodou vlaků neobstojí, neboť v případě vykolejení vlaků se na rozdíl od terorismu nejednalo o úmyslné zabití cestujících.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality Nedejme gulomet Žižkovi do ruky

Pane Válku, připomínat při 100. výročí Rumburské vzpoury (dále RV) , široké veřejnosti, že nače vlast je v NATO, je velmi podobné oslavám, které probíhaly za minulého režimu. Tehdejší představitelé města přeháněli význam VŘSR na RV. Důležitost významu VŘSR na RV zvyšovala přítomnosti vojáků sovětské armády.Na těchto oslavách se hrály obě hymny.

Vzpomeňte, jak byl zneužit 28. říjen, Mezinárodní den studenstva.
Vojáci naší armády a představují naše zbraně veřejnosti několikrát za rok.
Obyčejně okolo dnů, souvisejících s ukončením války. Rekonstrukce bitev. Průjezd amerických konvojů.

Neberte nám, prosím, to, čím je a byla Rumburská vzpoura.

Spojovat NATO a výročí Rumburské vzpoury , je stejně absurdní, jako vkládat gulomet do rukou soudruha Žižky.

Události okolo Rumburské vzpoury přivedly do našeho města levicové umělce. Především Marii Majerovou, Josefa Horu, A. M. Píšu a Jaroslava Seiferta.
Josef Hora napsal o našem krásném městě tři básně. Hovořil o našem městě v rozhlase ( pětistránkový projev).
Oslavy doprovázel bohatý kulturní program.

Oslavy byly vždy konány ve spolupráci ČsOL,Sokola, DTJ, Jednoty severočeské a české školy ( dnešní Škola U Lesa).

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane Doškáři, děkuji za názor, který je jistě legitimní. Rozhodně se však musím ohradit proti stavění oslav v minulém režimu na roveň s dnešními. Tehdy jsme žili v totalitním ruském protektorátě, nyní žijeme v našem svobodném demokratickém státě. V NATO i EU jsme zcela dobrovolně; budeme-li chtít, můžeme z nich vystoupit. Záleží jen na nás, zda ve svobodném světě zůstaneme, či zda si to pokazíme a spadneme zpět do nesvobody. Proto považuji za nesmírně důležitou výchovu k vlastenectví a spojenectví se západními demokraciemi.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane Válku, i já děkuji za názor.
Jsem rád, že žiji ve svobodném světě.
Výsledkem politických jednání je fakt, že na jednání o oslavách Rumburské vzpoury ( dále RV) se preferenčně objevila skupina chlapců z Liberce, která má ve svém názvu zavádějící název ČsOL jednota Liberecký kraj.
Nezasvěcení politici a zástupci měst pak mají pocit, že jednají s někým, kdo má oprávnění jednat za kraj, že jsou to ti požehnaní. Upozorňujeme, že nejsou.
Výsledek naší práce za posledních 5 let nás opravňuje k tomu, abychom mohli býti bráni v potaz. O RV něco víme a její odkaz chceme naplnit
Několikrát jsme upozorňovali na to, že chlapci z Liberce nezastupují názor legionářů Libereckého kraje. Jsou zástupci jedné jednoty ČsOL z Liberce. Do vážnosti k jednání se dostali politickými jednáními určité politické strany.

Doufám, že i po této veřejné diskuzi budeme zváni na přípravná jednání a budeme moci přispět k důstojnému průběhu oslav rebelů, kteří měli hlad, nenáviděli válku a buzerující důstojníky. Zahazovali zbraně, toužili po svobodě a chtěli domů.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

...v NATO a dobrovolně? A to jste vzal kde???

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pan Válek možná dobrovolně , ale říká MY , jakože všichni . Já např. hlasoval proti vstupu do EU , tak jsem tam teda nedobrovolně .
A souhlasím s vltavínem, že se na dějinná výročí nemají nabalovat jiné akce. Přepisují se tím dějiny a ti
neškolení v dějepise to ,co je historicky původní brzo ani nerozpoznají. Nebo právě o to jde ?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Rozhodně by měla být k tomuto kulatému výročí uspořádána konference historiků. Nedávno,tuším min. týden, bylo téma Rumb. vzpoury a vzpoury v Boce Kotorské probíráno v pořadu Historie.cz

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

To patří, milé Ani za prase, ke všeobecným znalostem. Dostudujte si základní fakta a pak házejte otazníky, zbudou-li nějaké.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

"V roce 1938 to bylo JINÉ. Termín oslav vzhledem ke komplikovaným událostem byl posunut. ... Průvod městem byl slavnostní. Chodníky a náměstí byly vymetané (co to je?). Politická situace ve městě byla velmi vypjatá. ... 7. srpna 1938 legionáři umístili u pomníku slavnostně pamětní desku."

Vltavíne, sám přece popisujete, jak se do oslav 1938 promítla TEHDEJŠÍ napjatá situace. Nebyly tedy ani předválečné oslavy pořád stejné, tradiční. A ty poválečné jistě taky vypadaly zase jinak.
Mimochodem: copak před rokem 38 tam žádná deska nebyla (to se jen ptám)?

Dnes už nemůžeme oslavovat naivní pacifismus a zahazování zbraní jako ve dvacátých letech, kdy nám zdánlivě "nic nehrozilo". Naopak, je třeba posilovat odhodlání k obraně, které zosobňují právě účastníci zahraničních misí. Na podobných vzpomínkových akcích mají právo se podílet po svém. Jako každý z nás. Ota Válek to popisuje přesně a je škoda, že mu nechcete rozumět.

Nahoru

: borské aktuality Oslavy 38 " Obrana vlasti- náš společný cíl"

Pane Tichý je mi líto, že netušíte co se v roce 1938 dělo. Pane Tichý naší bývalí spoluobčané nám tady dělali peklo. V té době patřil mezi ně i Dr. Träger a další.

V květnu 1938 byla vyhlášena branná pohotovost. To byl hlavní důvod posunu termínu na 7. 8. 1938.
Jste na tom podobně jako chlapci z jednoho města v Libereckém kraji.

Opis vládní vyhlášky[editovat | editovat zdroj]
č.183/1938 Sb.z. a n. ze dne 23. září 1938, o vstupu státu do branné pohotovosti (mobilizace)

Vláda republiky Československé vyhlašuje podle §57. odst.1 a 3 zákona ze dne 13. května 1936, č. 131 Sb.z. a n., o obraně státu, den 23. září 1938, jimž byla nařízena presidentem republiky podle §23. branného zákona mobilisace, za den vstupu státu Československého do branné pohotovosti.

Jan Syrový v.r.

Z těchto důvodů se oslavy nekonaly v obvyklém termínu.

Vůbec jste nepochopil význam oslav , a já to ani na Vás nechci.
Oslavy Rumburské vzpoury předválečné a poválečné ( do roku 1948) znamenaly vždy mimořádný význam pro českou menšinu. Byl to pro ní největší svátek. V tento den se s v Boru sešlo 9 až 10000 Čechů.
Dokazovali, dávali najevo sobě i žijící německé většině, že jsou zde doma. Navíc, jak určitě víte,s popravou rebelů v roce 1918 v Boru souhlasili místní Němci atd.

Tento legionářský sjezd se konal pod heslem: " Obrana vlasti- náš společný cíl"

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane Tichý, chápete vltavína ? Asi netuší, co se zde po WWI dělo. Ale něco přeci jenom plně vystihl. Dokazovali, že jsou zde doma.Jezdili taky čeští němci do Prahy dokazovat v počtu 9-10 000 že jsou tu doma?Jedni mohli, druzí nemohli.To byl ten problém.
Václav Klaus..Když v roce 1922 požadovali legionáři odškodnění za to, že se postavili proti Rakousku, Alois Rašín poukázal na fakt, že on sám byl za vlastizradu odsouzen k trestu smrti, ale „právem“, jak dodal. ... Zcela pronikavá byla i jeho další myšlenka: pokud je mezi vámi někdo, kdo byl vězněn a pronásledován neprávem, protože žádnou protistátní činnost nevykonával, toho odškodníme....Takže nejen místní Němci.
Zbytek si nechám na zítra. Možná, nechce se mi kazit jistě pěkný den. Jedeme do Zákup obdivovat novou odrůdu jiřin František Josef I. Na počest pana císaře. Je lepší kochat se krásou květin, než neustálými výlevy nenávisti, kterou tu jistí pánové neustále šíří.

Nahoru

NB aktuality Oslav v roce 1938 se zúčastnili němečtí antifašisté

Pro pořádek uvádím , že se oslav Rumburské vzpoury zúčastnili i němečtí antifašisté.
Program oslav v roce 1938

6. srpen 1938:
ve 20 hod. v městském biografu v Arnultovicích
slavnostní představení / Chorál, proslov předsedy župy,
divadelní hra Matka, v podání div. souboru Jirásek z Č. Lípy

7. srpen
v 6.00 hod. budíček,
v 7.05 uvítání hostí na nádraží,
v 9.00 hod. slavnostní valná hromada v Arnultovicích
v sále biografu, s tímto programem:
1./ Chorál
2./Zahájení valné schůze
3./Projevy hostí
4./ Připnutí stuhy na prapor Těl. jednoty
Sokol Bor u ČL
5./Předání vlajky dorostu D.T.J. v Boru u Č.L.
6../ Státní hymna

Poté následoval slavnostní pochod ( s hudbou) městem
na Lesní hřbitov , kde byla na památník, (v místě kde byli zastřeleni v roce 1918 rebelové) umístěna pamětní deska pamětní deska.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality z roku 1938?

To je marný... Bavíme se o tom, jak DNES důstojně připomínat rok 1918 - nebo nám tady budete jen kopírovat, co jste si někde přečetl? A podsouvat nám, že nevíme nic, zatímco vy víte všechno?
Historie nikdy nebyla tak černo-bílá, jak ji vidíte vy, viz třeba Marek:

"Skutečný člověk prostě zmizí všude tam, kde nastoupí jakýkoliv karneval ideí.
To bohužel platí i pro německé obyvatelstvo z kraje rumburské vzpoury, kdy v roce 1918 nejen místní mladé dívky, ale drtivá většina zdejších obyvatel, která měla plné zuby války, podporovala vzbouřence, ukrývala je po porážce vzpoury, dávala jim jídlo i civilní oděvy se zjevnými sympatiemi za to, že chtěli ukončit válku. Stačilo však pouhých dvacet let a v roce 1938 jim "důstojný" Klöpferův nástupce, ašský učitel tělocviku Konrad Henlein, nalil tolik jedu do jejich srdcí, že v Novém Boru záhy po mnichovském diktátu zničili pomník popravených vzbouřenců, přestože to byli právě zdejší němečtí skláři, kteří sem záhy po popravě nosili na hroby popravených květiny.
S hodnocením a společenským ohlasem rumburské vzpoury byly prostě vždy problémy."

Taky by bylo už na čase nastudovat si rozdíl mezi fašismem a nacismem a používat ty pojmy přesně :o)

PS: Ach jo, Vltavíne, váš ideologický karneval idejí (viz dole) adresujte laskavě Dr. Jindřichu Markovi, který se vzpourou podrobně a důkladně zabýval. "Nevšiml" jste si, že citát je z jeho článku - to je prokazatelný fakt:
http://www.luzicke-hory.cz/historie/index.php?pg=clanek02c

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane Tichý , co v zásadě vůbec nechápete, že Rumburská vzpoura měla dva životy
První život je, že se stala a druhý život měla po dobu 1. republiky a období po válce do roku 1948.
Druhý život Rumburské vzpoury se promítal do kulturního, sportovního vyžití české menšiny soustředěné kolem vlasteneckých organizací ČsOL, Sokola, DTJ, Severočeské jednoty a práci osvícených učitelů české
menšinové školy ( dnes Škola U Lesa). Činnost těchto spolků přivedla do Boru zejména levicové umělce. Marii Majerovou, Karla Dvořáka, Josefa Horu, A.M. Píšu a dokonce i Jaroslava Seiferta
Pro nás je to vše jeden neoddělitelný celek.
Pro nás 100. výročí je oslava celé této činnosti, včetně nenávisti nacionálních Němců, kteří v roce 1940 vyhladili hroby popravených rebelů a zničili a vyhladili i pietní místo, kde byli rebelové zastřeleni.

Významnou součástí našich oslav bude i připomenutí 80. výročí pochodu legionářů v roce 1938, který byl posledním protestem proti nastupujícímu nacismu.

Jinak opět matete hlavy, že němečtí skláři nosili na hroby rebelů kytky. Určitě se nějaký takovýojedinělý člověk našel.
Nebylo to významné .
Typické a významné pro hroby těchto rebelů bylo to , že ihned po jejich pohřbení, nosili čeští obyvatelé na tyto hroby květiny a němečtí nacionalisté tyto květinové dary rozkopávali

Toto jsou prokazatelná fakta!

Jednoty ČsOL v České Lípě a v NB, usilují o to, aby oslavy 100. výročí Rumburské vzpoury byly důstojné ve vlastenecké duchu a nebyly zneužity k politickým cílům.

S panem Dr. Jindřichem Markem, RNDr. Jindrou, Mgr. Smejkalem a Mgr. Sadivovou jsme stále v kontaktu. Při jednání s nimi jsme nenarazili na žádné sporné názory..

Naposledy jsem s panem Dr. Jindřichem Markem jednal v 16. ledna 2016, při vyhlašování Cen Český patriot za rok 2015.

Při oslavách 100. výročí RV, bude i důstojně vzpomenuto 20. výročí RV v tehdejším Boru u ČL.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane Doškáři,
není 100. výročí nejvhodnějším okamžikem pro zrození třetího života Rumburské vzpoury?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pokus o Třetí život proběhl již letos. Chlapci z Liberce honili na počest RV policajty z ČL, do toho na počest RV šoupli anthropoid.

Nad Rumburkem na počest RV létaly helikoptéry a v NB na náměstí se na počest hladových rebelů organizátoři rozdávali párky s pivem.

Jinak si myslím, že dojde nakonec k rozumným jednáním a oslava 100. výročí proběhne důstojně.

Pro zajímavost uvádím názor jednoho legionáře z Kladna.

Rumburska vzpoura byl hlavne akt proti valce a proti mocnarstvi. Konecne i na Rumburskych se stavelo Ceskoslovensko. Tedy s takovym zpusobem oslav, jake predpokladaji celnove CsOL Liberec, take nesouhlasim.
Rumburska vzpoura skoncila popravami - tedy dalsim bezpravim. Lze ji pripominat pietne, polozenim venců, nikoliv jako oslavu vitezne hry dnesnich mladenců.
Ani nainscenovani posledniho boje do mist, kde jste instalovali ten pamatnik, jak jsi mi ukazoval, by nebylo nejvhodnejsi, protze nebyl pro vzbourence vitezny. Navic jakekokliv odmenovani ucastniku pochodu po stopach RVcimkoliv (medaile noze) zde neni na miste. Jedinym pripustnym gestem na konci pochodu je polozeni kvetin v mistech posledniho odpocinku, nebo posledniho boje vzbourencu.
Takhle se z toho udela pout bez hlubsich souvislosti s nove vznikajici republikou. Osobne bych videl jako prinosne spise promitnuti Fricova filmu "Hvezda zvana pelynek", to s tematem primo souvisi. Prestoze jsou tam tendencni sceny, tak hlavni smysl Rumburske vzpoury je po shlednuti filmu jasny.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Dnes byla opravdu nádherná výstava jiřin,1500 kusů. Včera byla slavnostně křtěna v zámecké kapli jiřina s názvem Franz Josef I. Když jsem se ptal zaměstnankyně zámku, kde je ta nově vyšlechtěná jiřina František Josef I, odvětila, že taková tu není. No přeci císaře Františka Josefa, psali o tom. Ta tu není . Po chvilce dohadování, kdy jsem přemýšlel, jestli jsem blbej já, nebo ona, řekla ta paní rezolutně- je to odrůda France Josefa I. Žádnýho Františka.
A byla tam. Nádhera v barvách šerpy, kterou mocnář nosil. Vedle měl i portret. Já mám ale daleko hezčí . Dostal jsem ho od baronky Kristiny von Schebek, , která k nám jezdila přes 20 let na letní byt. Mohli jsme si odnést jednu aranžovanou kytici, ale tato byla dávno zadaná.
Cestou jsem přemýšlel, proč je ten Franz Schuss přejmenován taky na Františka. Asi by ideologicky nevyhovovalo to... vzpomeň, že my tu zemřeli
za svobodu svého národa.
Nehodí se do kontextu.
Taky jsem přemýšlel, proč se dnes lidé stále více obrací k mocnářství. Staví se pomníky, pojmenovávají se květiny. Trochu škodolibě jsem si říkal , že císař je přeci jen více než zeman. A teď mrknu na zprávy a Zeman touží po Rakousku ve V4. Něco jako tři mušketýři. Ti byli taky čtyři.
Pak ale nevím, proč ti legionáři rozbíjeli tu RU, když se zase po ní touží.
Jelikož nám ta paní dala těch jiřin více, dohodli jsme se s vnučkou účastníka RV, že dáme jednu kytici k jejich památníku a jednu k tomu naproti. Doufám, že to někdo nerozkope. :o))). Když už jsou ti nacionalisti pryč. A do Boru se sjíždějí dnes pouze čeští vlastenci. 30.ZÁŘÍ HRAJE KAPELA ORTEL !!! Ne pod Ortelem, ale na třídě TGM !

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Díky, pane kolego. Rodáky to určitě potěší.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Ohledně toho zmiňovaného koncertu kapely Ortel sděluji,že lístky na tuto kapelu v našem knihkupectví Šeps opravdu ,ale opravdu neprodáváme. Byli jsme požádáni,ale odmítli.Prodává ho jiné knihkupectví,my ne. Přesto semtam zabloudí nějaký zájemce,že prý se lístky prodávají v knihovně. No knihkupectví a knihovna je pro některé fanoušky Ortelu,pravé to Čechy, vsjo ravnó. Když chtějí na Ortel,mohli by se se i bezplatně projít,že.....
Přeji hezký den

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Na městském webu je již usnesení a zápis ze srpnového zasedání novoborského zastupitelstva. Pro vypsání soutěže na centrální prvek náměstí od země hlasovalo z přítomných 18 zastupitelů 11, proti byli pouze tři.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Olga Jelínková (z NB) vystupuje na řadě operních cen v ČR. Za Aminu v libereckém divadle F. X. Šaldy se dostala v říjnu 2010 do širší nominace na Cenu Thalie 2010. V říjnu 2016 ji čeká v ND titulní role v Orffově Chytračce. Předtím si zazpívá v americkém Bostonu Xenii z Dvořákovy opery Dimitrij.
Informaci zveřejnilo Právo 10.10.16

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Olga Jelínková vystupovala minulý rok v novoborském divadle,když zde bylo v rámci festivalu Lípa Musica uvedeno známé Orffovo dílo Carmina Burana.Vzhledem k rozměrům běžného divadla musela být skladba upravena co do počtu nástrojů atd, což nevadilo. Je to nádherná hudba. Viděla jsem toto představení ve velkém obsazení včetně zvonů na jevišti opery v Jerevanu, když jsme před pár lety navštívili Armenii. Něco úžasného. Přeji hezký den!

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Ve středu 21. září se od 16:30 koná zasedání Novoborského zastupitelstva. Na programu, jenž včetně zahájení a závěru čítá pouhých 14 bodů, je běžná agenda.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Ještě dnes (úterý 20.9. v 17:30) a zítra (středa 21.9. v 17:30 a v 20:00) je v Novoborském kině k vidění skvělý film "Sully: Zázrak na řece Hudson", mistrně natočený dle skutečné události. Vřele doporučuji!

Nahoru

Krajská koalice dohodnuta

Vítězní Starostové pro Liberecký kraj se dohodli na široké koalici s ANO 2011, ČSSD a ODS. V opozici zůstanou extremistické resp. protestní subjekty KSČM, Změna a Okamurovci & SPO, za něž v krajském zastupitelstvu zasedne i M. Sejkorová z N.Boru. Hejtmanem se podle očekávání opět stane Martin Půta, zdravotnictví povede veterán Senátu Přemysl Sobotka, rezort životního prostředí bude jako uvolněný radní spravovat skalický J. Löffelman. Náš starosta Jaromír Dvořák, jenž obhájil post krajského zastupitele, dostál svému slibu, že neuteče od rozdělané práce v Novém Boru.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pozor pane Válku na ty extremistické organizace. Já byl dán na přestupkovou komisi členy a sympatizanty organizace, která je za devět let zmíněna třikrát ve výročních zprávách BIS pro vládu v kategorii levicový extremismus. Ale extremisty se zásadně necítí.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

V Reflexu z 23,září je rozhovor s Přemyslem Sobotkou, ve kterém říká, že se rozhodl do Senátu již nekandidovat.(Byl v něm 20 let od samého založení.) Teď si chce užívat volného času podle svého programu. Dokud mu to zdraví dovolí hrát tenis, lyžovat , užívat si s vnoučaty než vyrostou...Nicméně kandidoval do krajského zastupitelstva za ODS a z 10. místa na kandidátce se dostal mezi 4 zvolené . Tak to s tím užíváním volného času podle sebe asi moc nepůjde dohromady, když vzal právě rezort, do kterého se nikdo nehrnul.
Skalický starosta jako radní pro životní prostředí ,předpokládám, že nechá co nejdřív vybudovat skrz celou obci kanalizaci neboť ve Skalici je běžné vidět, jak se v baráku pere a napěněná voda z pračky se saponáty za bílého dne vytéká do mělkého příkopu u silnice a voní. Ta voda z pračky je ještě ten lepší případ, do Šporky tam teče všechno a nevoní.

Nahoru

Re: Krajská koalice dohodnuta

No pane Válku,
spíš bych otevřeně řekl, že na kandidátce Starostů je skrz přinesení hlasů do celku, ale jinak vím, že ho mezi tímto uskupením nikdo nemusí. Proto se pletete. A rozdělaná práce? Která ulice Bedřicha Egermanna píší všude jak je dodělaná. Ptám se kde? Není dodělané značení. Kanálové vpusti a vše utopené a jedete jak po tankodromu a další věci okolo. Spíš se Vás jako zastupitele zeptám, kdo tuto prasárnu přebírá nebo přebral. Jinak se mrkněte i na Revoluční. Stejné jak Egermannka. To je rozdělaná práce? Lipová rozkopaná, Prokopa Velikého a další mohl bych pokračovat. Máme na úřadě skvělé odborníky na odborech a pak to vše rozkopané, nedodělané a hlavně předražené.

Nahoru

Pětice Čechů původem z Nového Boru zotročovala krajany v Británi

Podle jmen obviněných, která zveřejnila iDnes.cz, usuzuji, že pachatelé patří do komunity Američanů, přišedších do našeho města v minulém století za obživou v místních sklárnách.

http://zpravy.idnes.cz/plymouth-gang-cechu-lakal-do-britanie-ceske-obcany-otroceni-ponizovani-lidi-1bs-/zahranicni.aspx?c=A161025_085045_zahranicni_ale

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane Válku, z čeho jste usoudil, že jsou z Nového Boru? V iDnes nic o Boru nepíšou. Pravdou je ,že v Boru
žijí rozvětvené po matkách spřízněné rodiny Tancošů a Gorolů . Ty sem přišly po válce ze Slovenska. Připouštím ale, že se část mladších mohla přesunout do Anglie.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

že jsou z Boru píší třeba zde:
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/418534-cesky-gang-lakal-do-britanie-krajany-a-zotrocoval-je.html

já si po přečtení myslel, že to jsou cikáni. A oni Američané... hmmm

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Původně to bylo na Novinkách: "Skupinu tří žen a dvou mužů ve věku 28 až 37 let původem z Nového Boru zatkla britská policie před necelými dvěma měsíci." https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/418534-cesky-gang-lakal-do-britanie-krajany-a-zotrocoval-je.html Nyní to je již potvrzeno z mnoha stran; na sociálních sítích se hlásí jejich spolužáci, jichž ostatně měli na základní škole několikanásobně více než vy nebo já.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

http://www.bbc.com/news/uk-england-devon-37517348

Tancoš, poměrně známé jméno,

no, jsou to dle fotek i jmen cikáni. Zajímavé je, že u nás se to nesmí napsat a ani se nesmí ukázat jejich fotky.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Podle barvy pleti soudím , že to jsou jihoameričané .

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pravda, pravdoucí! Anglická media (vnuk mně to ověřil, abych nebyla jako hradní úředníci) to uvádějí naprosto konkrétně a podrobně se jmény a fotografiemi. Růžena Tancošová, Petr Tancoš, Nela Dzurková, Martin Tancoš and Kateřina Kurejová, nepochybně gadžovská příjmení :) Reprezentanti ČR v daleké cizině, šířící slávu a respekt. K tomu obdivuhodní podnikatelé - například za použití WC vybírali poplatek ve výši 1Ł! Před chvilkou jejich fotky byly ve televizních novinách na Nově. V Česku na ně možná čekají nevyzvednuté sociální dávky nebo pozvánka na řádový hradní den...

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Mizerové a zločinci se vyskytují v každém národě a v každé větší libovolně definované skupině lidí. Téhle pětici hrozí 10 let za mřížemi a pokuta, zatím zveřejnili jen obvinění. Aspoň za nimi nejsou mrtvoly - kam se hrabou na takového Krejčíře, který baví celý svět. A máme s ním snad my co tady polemizujeme kromě podobného pasu taky něco společného?

K evropské kultuře patří mj. striktní odmítnutí kolektivní viny (která v historii vedla k pogromům a genocidě), nemyslíte? Zdá se, že vás pan Brady moc neoslovil.

"Ve skutečnosti s nimi členové gangu zacházeli jako s otroky a většinu jejich mzdy si nechávali pro sebe. Oběti musely pracovat 12 hodin denně, šest dní v týdnů, v továrnách, myčkách aut nebo jako novodobí otroci v různých domácnostech v Devonu a Cornwallu."

Spíš bych se zeptal, co tady nikoho z vás myslitelů nenapadlo: To si majitelé továren, myček "jaksi nevšimli" na pracovišti zuboženého a hladového otroka? Je možné mít doma otrokyni a vůbec o tom "nevědět"? Z kontextu plyne, že museli mít spoluviníky, kteří se od pachatelů už na první pohled dost nápadně lišili...

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Dnešní zasedání Zastupitelstva bude mj. projednávat strategický plán sociálního začleňování. Doufejme, že jeho realizace přispěje v našem městě k tomu, že výše uvedení delikventi nebudou mít následovníky.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Obávám se, že otrokařit se nenaučili až v Anglii.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

pokračování:

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/419181-cesky-gang-dostal-v-britanii-za-pasovani-a-zotrocovani-lidi-dva-az-6-5-roku.html

kolektivní vinu samo že odmítám, je to něco, co se neshoduje s evropským myšlením 20. století. Ovšem na druhou stranu Cikáni jsou paraziti společnosti skoro všichni, až na bohužel nemnoho čestných vyjímek.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Tak to je přesně podle osvědčeného receptu "Nejsem rasista, ALE..."

PS: Ty výjimky je i v našem zájmu lepší podporovat, ne bagatelizovat:

"To, že jsme zde dnes tento sál zaplnili do posledního místa svědčí o tom, že tvrzení, že Romové nestojí o vzdělání, je mýtus. Tím, že jste všichni tady, ho pomáháte bořit. Děkujeme za to," řekla v pondělí 24. října na úvod slavnostního setkání romských studentů středních a vyšších odborných škol v Kaiserštejnském paláci, kteří uspěli ve výběrovém řízení a byli přijati do Stipendijního programu pro romské studenty středních a vyšších odborných škol, jeho koordinátorka Jitka Votavová.

http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/slavnostni-predani-stipendii-romskym-stredoskolakum-vzdelani-je-investice-ktera-se-vrati-nam-vsem-jsou-presvedceni-sponzori

Nahoru

Re: Novoborské aktuality - slavnostní koncert LM

Včerejší koncert Marty Kubišové v novoborském divadle vyprodaný. Zahájen hymnou. Při krátkém projevu pana starosty potlesk mj. pro Tibet, Václava Havla i po citaci nedávné výzvy Petra Pitharta. Paní Marta profesionální i bezprostřední jako vždy, vřelé přijetí ji viditelně potěšilo. Jako druhý přídavek Modlitba pro Martu.

Bylo to důstojné připomenutí 28. října, VH i 17. listopadu.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Koncert byl skvělý,atmosféra v sále spontánní, dlouhé standing ovation celého divadla a stáli jsme / někteří/ i při Motlitbě .
Každý si oslavil 28. říjen podle svého.Můžeme ho slavit ve svých srdcích a ne fangličkovat.
Na Hradě zaplnily prý volná místa kustodky.Neviděla jsem, byla jsem v zahraničí.
Prezident se opět vyznamenal v lhaní. Pana Bradyho prý nevyznamenal ze stejných důvodů,jako ho nevyznamenal V.Havel a V.Klaus.
Pan Jiří Brady byl poprvé navržen na státní vyznamenání v r.2013, pak 2014 a 2016.
To už byl prezidentem on, V.Havel dávno ne a V.Klaus čerstvě ne.
Někdo vidí bílé myšky, někdo si plete letopočty a události, čte neexistující články a lže aby získal prospěch, ,jak když Rudé právo tiskne a neumí se omluvit. Schází pokora. Možná,že se nakonec budeme vsázet jako ti vězni ze Švejka, co polní kurát zase řekne a zda nespadne z kazatelny. Nakonec u korunovačních klenotů k tomu nebylo daleko. Tam chytil cestou z ruského velvyslanectví takovou virosu, že virus Eboly je proti tomu hadr. . Je to velmi,velmi smutné.
Znevážení prezidentského úřadu v přímém přenosu.
Přeji hezký den!

Nahoru

Projev starosty J. Dvořáka před koncertem M. Kubišové 3.11.

Vážení občané Nového Boru, dámy a pánové!

Když jsme více než před rokem vybírali operní představení, jak se už stalo pětiletou tradicí k poctě vzniku československého státu v roce 1918, nabídl nám ředitel mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica pan Martin Prokeš vystoupení Marty Kubišové nazvané „Marta: Poslední recitál“! Okamžitě jsme začali jednat se snahou toto vystoupení získat, protože se nám jevilo jako ideální propojení vzdání úcty jak výše zmíněnému svátku, tak Dni boje za svobodu a demokracii 17. listopadu, jehož je vpravdě paní Marta Kubišová symbolem. A až neuvěřitelně s tímto koncertem souzní připomenutí si nedožitých 80. narozenin pana prezidenta Václava Havla!

Důkazem toho, že naše volba byla správná, je dnes přeplněné novoborské divadlo.

Před rokem jsme však netušili, že oslavy 28. října budou zároveň zkouškou demokracie, svobody slova a názoru. Jsem pyšný na to, že v Novém Boru nepřetržitě od 90. let vždy 10. března zavlaje před radnicí tibetská vlajka, jsem rád, že nad festivalem Lípa Musica převzal záštitu pan Daniel Herman, ministr kultury a že díky panu architektovi Bořkovi Šípkovi, bohužel letos předčasně zemřelému, máme pod lípou na náměstí Lavičku Václava Havla, u které se lidé často scházejí. Tyto naše symboly mluví jasně, koho činy a slova jsou nám blízké. Osobně se domnívám, že ten nejdůležitější vzkaz z letošních oslav 28. října nezazněl z Hradu, ale ze shromáždění na Staroměstském náměstí, kde pan Petr Pithart připomněl, jak pestré bylo národnostní složení Československa po jeho vzniku a jak hněv lidí během hospodářské krize zneužili mnozí pro rozdmýchání nesnášenlivosti. Právě tehdy začalo Československo nezadržitelně končit, varoval před hrozícími krizemi, jimž společnost dnes čelí, a zdůraznil:
„Česká republika se nesmí stát ani firmou, ani obchodovatelnou položkou!"

Dámy a pánové, přeji Vám, abyste prožívali radost ze setkání s paní Martou Kubišovou a jejími nádhernými písněmi.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Tak to je přesně podle osvědčeného receptu "Nejsem rasista, ALE..."

PS: Ty výjimky je i v našem zájmu lepší podporovat, ne bagatelizovat:

Pane Tichý,

já přece ty vyjímky nebagatelizuji. Jak jste na to přišel? Já jen píšu, že to jsou vyjímky.

Je pravda, že jestli má něco Cikány, nebo chcete-li Romy, pozvednout, tak je to vzdělání, vzdělání a zase vzdělání. Zde musí stát a další oragnisace pomoci a zde bych se nebál ani určité rozumné tzv. positivní disgriminace. Ovšem rozumné, což je v našem státě "ode zdi ke zdi" spíše těžko realizovatelné. Byl by to ale běh na dlouhou trat, je to na vícero generací.

Citace z Romei je hezká, jenže jde o citaci ze šovinistického serveru. A je to škoda, kdyby Romea přinášela vyvážené informace, byl by to prospěšný projekt. Takhle jen rozeštvává lidi.

hezký večer

JB

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Věřím, že koncert v Boru byl skvělý. Ale to, že město není schopno na výročí 28. října uspořádat důstojnou oslavu je smutné. Velmi smutné.

Jistě, každý si může oslavit 28. říjen jak chce. Je ale smutné, že už nemáte tolik úcty a lásky k tomuto státu, aby jste se sešli na náměstí a svou účastí tam ukázali a mimoverbálně řekli "ano, toto je můj stát a jsem na něj hrdá". I přes to, kdo je ted prezident. Protože lidé přichází a odchází, národ a stát ale trvá.

A označovat setkání na náměstích či jinde za fangličkářství je zcela falešné. Vzhlížíte tady stále k západu. Tak se podívejte, jak tam slaví nejvýznamnější státní svátky.
Akorát to vše ukazuje na neuctu a ztrátu morálky velké části společnosti.

Hezký večer podruhé.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality - 2 poznámky

Proč myslíte, že to nebyla důstojná oslava? Na náměstí nebo na hřbitově se v posledních letech nikdy tolik občanů nesešlo, zvlášť když odečtete přivedenou školní mládež. To je ale obecnější problém, jak o něm například mluvil zesnulý generál Hnělička - a ne "vina" jedné radnice.

Šovinismus (podle jména legendárního francouzského napoleonského granátníka Nicolase Chauvina) je vyhrocený nacionalismus, tj. víra v nadřazenost jednoho národa, hlásání nacionální výlučnosti a rozněcování nenávisti k jiným národům. (Wikipedie)
Jsem naopak přesvědčen, že romea.cz doplňuje a VYVAŽUJE nedostatek jistých informací, pro většinovou veřejnost ne moc zajímavých. Věděl jste například už odjinud o romských stipendistech? Nebo o podivných okolnostech smrti 27letého Miroslava Demetera 18. října v žatecké pizzerii? Nebo o detailech probíhajícího soudu o hidžáb?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

A v praxi je to s nacionalismem takto:
Mám strach z Rusů je politický názor.
Mám strach z Němců je nacionalismus.
Mam strach ze Syřanů je rasismus.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Tento týden zasvětili zastupitelé přípravě rozpočtu na příští rok. V úterý se k němu sešla koalice, ve středu následovalo neveřejné pracovní zastupitelstvo. Je třeba ocenit včasné dodání podrobných podkladů úředníky pod vedením vedoucí finančního odboru. Rozpočet bude vyvěšen na úřední desce a předložen ke schválení na prosincovém zastupitelstvu.
Ve čtvrtek jsem se zúčastnil ustavující schůze poroty soutěže na umělecké dílo na náměstí. Předpokládáme, že po schválení soutěžních podmínek radou města bude soutěž vyhlášena počátkem prosince.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

"Na náměstí nebo na hřbitově se v posledních letech nikdy tolik občanů nesešlo, zvlášť když odečtete přivedenou školní mládež. To je ale obecnější problém, jak o něm například mluvil zesnulý generál Hnělička - a ne "vina" jedné radnice."

Ano, je to obecný problém naší společnosti. Nevážíme si ničeho, naše národní i evropské tradice jsou nám jedno (v lepším případě), tu Vámi zminovanou mládež ve škole ani doma k ničemu takovému nevedeme a pak máme takovéhle výsledky. A to je ve všech aspektech života. Zrovna včera jsem si na to vzpomněl, když jsem viděl v TV reportáž o tom, jak Ceši nechtějí platit pohřby svých blízkých. Je to z jiného soudku, ale podstata je stejná.

Ale z5 k té oslavě :-) Bud si můžeme říkat, že je to obecný problém a sedět se založenýma rukama a říkat si, že to nejde, nebo s tím něco dělat. Aktivně. Já jsem pro tu druhou variantu. A tak si trvám na tom, že je ostuda neuspořádat oslavu našeho nejdůležitějšího státního svátku.

Jsem naopak přesvědčen, že romea.cz doplňuje a VYVAŽUJE nedostatek jistých informací, pro většinovou veřejnost ne moc zajímavých.
Romea je jednostranný zpravodajský servr, který manipuluje záměrně s realitou. Je naprosto správné, že píše o úspěších romských vysokoškoláků, o úspěších kde jakého roma. Ano, to je velmi správné a potřebné. Pozitivní příklady jsou nutné. Ovšem na druhou stranu naprosto zamlčuje či v lepším případě bagatelizuje "průšvihy", které romáci udělali. Některé informace v jejich článcích jsou pak vysloveně lživé. A to je špatné. To pouze nahrává rasistům a extremistům na obou stranách. Tím rozdmýchává nenávist mezi bílými a romy.
Co si třeba o naší společnosti pomyslí ten, kdo tady nikdy nebyl, nic o životě tady neví a bude o nás čerpat jen info z romea.cz? Bude mít asi tak přesné informace jako ten, který si přečtě Cimrmanův zeměpis země ˇCeské.

hezký večer.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pořád nerozumím tomu, proč bychom měli uznat jako plnohodnotnou jen "samostatnou" oslavu (a navíc pod širým nebem)? V minulých letech město svátek oslavilo slavnostním operním představením, letos se jen pozměnil žánr.

Které informace romea.cz zamlčuje? Viz například nedávný zdejší hit?
http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/zahranicni/v-britanii-usvedcili-cleny-romske-rodiny-z-cr-z-otroceni-a-obchodovani-s-lidmi
- a v článku nepřehlédněte odkazy na první informaci o vyšetřování z března 2015 a na článek o aktivitách policisty Toráka na stejné téma.

Mohl byste uvést příklad "vysloveně lživých informací" z poslední doby?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Jak zasvětili, pane Válku ?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane Tichý,

nevím, zda si nerozumíme, nebo nechceme rozumět. Tak naposled v tomto thematu, protože to sem nepatří:
1/ státní svátek má být slaven v ten den, kdy je. Proto je i volno, aby občané měli na oslavu čas. Koncert je velmi vhodnou akcí doplnkovou nota bene, když je třeba o několik dnů později. A na veřejném místě je oslava vhodná proto, že ne třeba na každého se dostane vstupenky, ne třeba každému se líbí hudba produkovaná na koncertě apod. A mohla by přijít třeba i ta Vámi zminovaná školní mládež.
Stání svátek 28. října by si zasloužil samostatnou oslavu vzhledem ke své důležitosti. Mělo by to být automatické, v našich srdcích. Což bohužel není.

2/ lež je třeba zde:
http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/obvodni-soud-prahy-10-se-zacal-zabyvat-zalobou-mlade-studentky-ktere-skola-zakazala-nosit-hidzad
konkrétně: "V roce 2013 se dvě dívky rozhodly ukončit studium na Střední zdravotnické škole v Praze 10. Důvodem jejich odchodu byl zákaz nošení šátku, který zahaluje krk a vlasy."
Jenže obě dvě opustili školu z jiných důvodů. Jedna kvůli prospěchu, druhá proto, že neměla potřebné dokumenty k pobytu u nás.

Jestli chcete na tohle thema dál diskutovat, tak to přesunte prosím jinam.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality zítra na Dvojce- básník Josef Kalina

Zítra 7.11. v 18.30 na českém rozhlase Dvojka Stopy-Fakta-Svědectví. Stanislav Motl o novoborském básníkovi Josefu Jaroslavu Kalinovi.

BÁSNÍK S KRISTOVOU TVÁŘÍ

Svým zjevem připomínal biblického Ježíše Krista. V Praze, kde v první polovině devatenáctého století žil, byl tento generační druh Karla Hynka Máchy nepřehlédnutelný. Bohužel – osud, který mu připravil spoustu bolestných chvil, vyměřil mu i velmi krátký život. Pouhých jedenatřicet let. I tak tento pozoruhodný muž stihl po sobě zanechat ojedinělé dílo. Dlouhá desetiletí byl zapomenutý. Dnes už je ovšem tento básník opět mezi námi. Jedinečný, geniální, navždy mladý.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane Beneši, nikdy jsem neoznačila ty,kteří se scházejí na náměstích za fangličkáře. V mém vyjádření to nestojí a to se ohrazuji.
Za fangličkaření krom jiného já považuji různá velkohubá prohlášení o morálce a co bychom jako národ měli dělat atd. od osob,které žádnými morálními autoritami nejsou. Od masarykovských ideálů,zejména nebát se a nekrást se tyto osoby zhusta vzdalují hodně, hodně daleko. A lžou o svém minulosti, zamlčují ji atd.
A kdyby došlo k nejhoršímu,tak se vsadím,že takové osoby zalezou někam do tepla nebo utečou a zase budou za ně tahat kaštany z ohně a riskovat své životy stovky těch bezejmenných ,které mají republiku a vlastenectví ve svých srdcích . A až by nějaký konflikt utichl,určitě by se ti zalezlí navzájem dekorovali medailemi,jak to ,pašáci zvládli.
Přeji hezký den!

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Včera opět na čt1 156 hod. ČSBS, která nám na Vítkově organizovala ty Oslavy 28. října a rozdávala medajle?. Ve vedení nejsou jen estebáci a komunisté, ale i lidé , u kterých si exekutoři podávají dveře. Sám Vodička má deset exekucí, podobně je tomu i s Andresem. Nebudu rozebírat místní šíbry. Válečný veterán,funkcionáři ČSBS,ČSOL,Společnosti Ludvíka Svobody. Nebyl to taky falešný major v.v. z těch , kteří nám tu porůznu brebencovali?
Vůbec spojení - komunisté (současní i bývalí ), ČSBS, ČSOL, KČP je tu do očí bijící. Co nám chtějí vyprávět o svobodě, kterou potlačovali a ještě se k tomu hlásí?
A ještě perlička, co jsem nevěděl
2.června 1945 nepřijela do NB armáda a partyzáni vojenskými vozidly , ale s vozíčky. Prý počítali, že neodjedou s prázdnou. K tomu se domovní prohlídky náramně hodily.
http://ceskolipsky.denik.cz/zpravy_region/skolaci-ze-zs-patova-nahledli-do-temne-kapitoly-povalecnych-dejin-20161107.html

Nahoru

Re: Novoborské aktuality Jak slavili v Kladně

Pro pana Tichého a paní Šepsovou.
"Ve Slaném na setkání jsme poprvé s přáteli jako kladenští a slánští bojovníci za svobodu, což jsme nechali provizorně napsat na stuhu u věnce, vzhledem k tomu, že už nejsme Český svaz bojovníků za svobodu, když nás v Kladně zrušili. Po prvním zklamání, které jsme všichni zažili minulý týden, následuje podpora napříč regionem ale i republikou. Spousta lidí chce ze svazu bojovníků vystoupit, což pro nás znamená, že budeme zakládat nový spolek společně s těmi, kteří s námi sdílí stejné hodnoty.

Rádi bychom proto založili spolek s celorepublikovou působností. Jak se budeme jmenovat, se dozvíme nejdříve 9. listopadu při setkání všech bojovníků ze Slánska a Kladenska, kde se nejspíše i název odhlasuje," říká kladenská historička Gabriela Havlůjová, která sice už netouží po tom být v čele nově vzniklé organizace, nicméně to ale ani nevyloučila. Zájemců o vstup do nového uskupení je už nyní nejméně dvě stě.

Vyloučení Gabriely Havlůjové z ČSBS okomentovala ve čtvrtek i Eva Armeanová z ČsOL při slánských oslavách vzniku republiky. "K vyloučení předsedkyně Havlůjové jsme hned zaujali stanovisko, že s tím naprosto nesouhlasíme, zejména pak se zrušením okresní organizace ČSBS v Kladně, protože v našich řadách i v řadách ČSBS jsou jednak váleční veteráni, jednak vdovy po politických vězních i válečných veteránech. Nejstarší členka má 95 let, Matyldě Klapalové je 94 let. Všichni z toho byli velmi rozrušení. Vzhledem k tomu, že jsem i já členkou republikové ČSBS od roku 1999, tak se mě to rovněž velmi dotýká," řekla předsedkyně ČsOL Kladno, Eva Armeanová.

Stejně jako členové jejich organizace věří, že na listopadové schůzi bojovníků za svobodu dostanou také oni nové informace a události dostanou nový spád.

Společně s přáteli a pamětníky odjeli ve čtvrtek bojovníci za svobodu s legionáři v poledne ze Slaného dále do Kladna, kde položili věnce i k pomníku na náměstí Svobody.

Slavnostního aktu se zúčastnil také primátor Kladna Milan Volf a další významní hosté.
Zdroj: http://kladensky.denik.cz/zpravy_region/oslavy-statniho-svatku-si-pripomneli-ve-slanem-a-v-kladne-uz-ve-ctvrtek-20161027.html

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Šachový tým AVE Nový Bor bojuje jako jediný český zástupce na Evropském klubovém poháru v srbském městě Novi Sad. Podrobnější údaje a odkazy na on-line přenos lze získat zde:
http://www.nss.cz/tradicni-dostavenicko-s-eynattenem

Nahoru

Prezidentské volby v USA

Vítám zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Z levicových, tj. téměř všech médií známe pouze jeho značně zkreslený obraz. Dle mého názoru nejsou obavy na místě. Trump je byznysmen, který se na rozdíl od slabocha Obamy před Putinem neskloní; je to ryzí Američan, jenž bude hájit americké zájmy. Jako tvrdý vyjednávač je zvyklý jít na hranu možného (viz výroky v kampani), avšak je připraven ke kompromisu. Totéž se týká jeho přístupu k NATO. Jestliže chceme, aby nám USA pomáhaly se bránit, je třeba, abychom též přiložili ruku k dílu. Izolacionismus se konat nebude, neboť energický prezident dotlačí Čínu k příznivější obchodní dohodě. Trumpovo zvolení je nadějí, že i politici v EU si začnou hledět vlastních občanů včetně těch, kteří pilně pracují, řádně platí daně, starají se o rodinu, a že, doufejme, časem zažije renesanci konzervativní pojetí křesťanských hodnot.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pane Válku,

to myslíte vážně, ten Váš poslední příspěvek? Já znám jeho obraz pouze z médií a tak asi úplně nemohu sdílet Váš postoj.

JB

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Já taky, musel jsem si příspěvek přečíst 2x a hledal jsem marně koho to pan Válek cituje. Jsem přesvědčenej, že včera by tohle nenapsal :-) Nepřevlékáte rychle kabát ? A která téměř všechna levicová média máte na mysli ? Vyjmenujte prosím alespoň některá , abych si udělal obrázek , která to podle vás jsou.

Nahoru

D. Trump americkým prezidentem

Doporučuji si poslechnout fundované vyjádření bezpečnostního experta A. Šándora z archivu ČRo, pořad "Jak to vidí" na Dvojce dne 10.11.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Andor Šándor není politikem,kterému jde o pozici , a může tedy nazývat věci pravými jmény. Mluví srozumitelně, je orientovaný v problematice,je vždy radost ho poslouchat. Souhlasím s jeho názorem na Českou republiku,která se v NATO veze,nedává dostatečné procento z rozpočtu na vojenské výdaje,ač se k tomu zavázala a čeští politici se zhusta neumějí a bojí rozhodnout. Měli bychom se konečně naučit,že kaštany z ohně za nás donekonečna někdo tahat nebude,že je třeba taky přispět a ne vyčkávat a nechat platit ostatní.
Hezký den!

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Nějaká novoborská aktualita by nebyla ? Trump nemá s Borem nic společného a s Českem jen
bývalou manželku a bývalou tchýni, která ho má stále ráda a vychvaluje ho.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Napadal sníh.

Nahoru

Novoborské aktuality

Město Nový Bor vyhlásilo soutěž na umělecké dílo na rekonstruovaném náměstí.
http://www.novy-bor.cz/cz/mesto-novy-bor/soutez-o-navrh-umeleckeho-dila/soutezni-podminky/
Jsem členem poroty, která ocení nejlepší návrhy.

Nahoru

Nezaměstnanost na Českolipsku

V období konjunktury na nejvýznamnějších světových trzích se Česko díky uměle oslabenému kurzu koruny, relativní bezpečnosti a politické stabilitě stalo vyhledávaným cílem zahraničních investorů. I v našem regionu vznikají nové montovny na stavbu strojů, rozvaděčů, automobilových dílů apod. V okrese Česká Lípa činil ke konci roku 2016 podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 4,24 %. Uchazečů o zaměstnání v produktivním věku bylo 2915, z toho 1374 mužů, volných pracovních míst 1294. Zbylí uchazeči vesměs, bohužel, nemají kvalifikaci nutnou pro obsazení volných míst.

Nahoru

Zasedání Novoborského zastupitelstva dne 25. ledna

Patrně nejzajímavějším bodem lednového zasedání Novoborského zastupitelstva je "Hospodárné nakládání s finančními prostředky na autorské dozory (AD) a technické dozory investora (TDI) u vybraných staveb". Bod předkládá předsedkyně finančního výboru paní Kollertová.

Předpokládám, že diskutovat se bude i o osudu kdysi reprezentativní vily Podbira, z níž po statikem nařízené demolici zbyly pouze obvodové zdi prvního podlaží.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Máte pravdu ,pane Válku , že bod jednání č.8 bude asi nejsledovanější . Bych se docela rád dopředu podíval na
podkladové materály k jednotlivým bodům zasedání. Taky hlavně na ten vámi zmińovaný. No, jestli ten server neoživí, tak mám smůlu. Vy zastupitelé ty materiály máte, ale co my občané ? Co kdybyste je zcela vyjímečně zveřejnili třeba tady ? Na té elektronické desce před úřadem se to taky bohužel nedá najít, tak jak ?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Pokud uvedete Vaši mailovou adresu, obratem Vám pošlu kompletní podklady k bodu 8.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Oceńuju vaši vstřícnost, ale copak já ? Myslel jsem na všechny občany, které by to taky zajímalo.Před prosincovým jednáním zastupitelstva 15.12.2016 nebyly taky podkladové materiály k jednání na webu města,psal jsem to tady a objevilo se to na stránkách až několik dní po ...ostatní na webu normálně ještě fungovalo. Ještě tedy jedna pozoruhodná dnešní aktualita, stránky jsou obnovené ,ale podkladové materiály k středečnímu jednání zase nezveřejněné .

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Zastupitelé města schválili na únorovém zasedání obecně závaznou vyhlášku o regulaci hlučných činností po celou neděli. V tento den se tak nebudou smět používat hlučné stroje a přístroje, které obtěžují svým hlukem. Omezení se týká například sekaček na trávu, cirkulárek, motorových pil, křovinořezů, vrtaček.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

https://www.novy-bor.cz/cz/pro-media/aktualne-z-noveho-boru/aktualne-z-noveho-boru/centralni-prvek-na-namesti-miru-bude-vypravet-pribeh-ze-sklarske-dilny/
Měl jsem tu čest být jako zástupce Města členem poroty hodnotící soutěž na umělecké dílo na náměstí. V porotě zasedali renomovaní architekti a výtvarníci v čele s brněnským docentem Odvárkou. Soutěž měla vynikající úroveň. Sešlo se 25 vesměs pěkných návrhů. Z vítězného návrhu autorek Lucie Chroustové a Gabriely Králové z pražského architektonického ateliéru Aulík & Fišer jsem nadšen. Věřím, že invenční dílo s příběhem "Po fajrumtu" se stane chloubou našeho města. Realizaci by si zasloužilo i pět dalších oceněných děl.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Těším se. Ale není to " Po fajruntu " ? Již jsem našel, jde i fajrumt

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Na Novopacku, odkud pocházím, se říkalo "fajrunt". Převzal jsem výrazivo autorek. Nevím, zda to je slangové zkrácení německého "Feierabend", či zda to odkazuje na jiný německý výraz.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality - centrum náměstí

Škoda, že některé návrhy nejsou v přílohách článku moc zřetelné. Snad je na výstavě uvidíme v detailu.
"Fajrunt" je asi častější, ale přípustné jsou obě možnosti.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality - centrum náměstí

Většina návrhů sestává ze tří velkých panelů a popisu. Výstava bude určitě hodně zajímavá.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Jak dlouhá životnost bude u zvoleného materiálu?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Odolnost buku vůči povětrnostním podmínkám bude zvýšena opálením pomocí speciální techniky Shou sugi ban.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Je někde k vidění starší opálená buková socha? Máme nějakou referenci? Jak se to udržuje?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality - shou sugi ban

Měl jsem to za dvě minuty:
https://www.drevostavitel.cz/clanek/japonska-technika-ochrany-dreva

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Já si to dovolím napsat česky, aby to bylo všem srozumitelnější. Je to i u nás používaná technika "impregnace" dřeva opálením povrchové vrstvy. Běžně se takto opálené kůly ( jednoduše na otevřeném ohništi) zapustí do země. Vydrží skutečně velmi dlouho.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Mně vítězný návrh evokuje klasický pranýř.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Nikdo mi ani na jednu ze 4 otázek neodpověděl a tak se pokusím spekulovat:

Životnost - desítky let
Buková opálená socha - možná někde je
Reference - možná někde jsou
Údržba - každé 2 roky to natěrač přejede olejem

Pokud má někdo přesnější údaje, budu rád

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Napíšu vám jen svoje osobní zkušenosti. Na zahradě jsme měli vypálenou sklářskou formu pro vázu 60 cm - nejběžnější klasický tvar pro vysoký smalt, jako dekoraci. Stála tam v létě, v zimě bez údržby a vyhodili jsme ji po více než 35 letech. Nejpřesnější údaje by vám samozřejmě daly autorky návrhu plastiky.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Co myslíte, měl jsem volat městskou policii pro porušení nové vyhlášky o zákazu hlučných činností tuto neděli,
když projíždělo malé zametací vozidlo AVE ulicemi Nového Boru a dělalo rámus?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality - fejeton odjinud

Zajímavé povídání Pražáka, který se přestěhoval do maloměsta srovnatelného s Borem:

http://neviditelnypes.lidovky.cz/fejeton-z-prahy-na-malomesto-dg4-/p_spolecnost.aspx?c=A171120_171459_p_spolecnost_wag

Hodnotil by NB podobně?

Nahoru

Re: Novoborské aktuality, budete mít veselo

Pavel Danys si teď bude hrát na novináře, jak zveřejnil ve Facebooku. Má již průkazku a první článek odjel vytvoři na půdu jeho důstojnou, do Sněmovny.
Co se tam dělo se nedozvíte, protože celý článek je v duch já, já, já a jsem, jsem jsem.
Obávám se, že takový článek by neotiskl ani školní časopis.
Krátká uikázka
JÁ - NOVINÁŘSKÝ BAŽANT V PARLAMENTU :
Tak jsem dne 20.11.2017 spojem to vlakově rychlíkovým vyrazil z N.Boru na Prahu. Byl to pro mne den vyloženě parlamentní, jelikož se konala Ustavující schůze našeho zákonodárného to sboru nejvyššího a já jsem tam vyrazil za mojí první novinářskou zkušeností, protože novinářský průkaz PRESS vlastním od 1.11.2017.Do budovy parlamentní jsem vstoupil hlavním to vchodem s dveřmi dřevěnými značně to masivními v 12.39 hod....
Nádhera tohoto prostoru se pomalu započala tak nějak vytráceti příchozími to poslanci a jejich vzájemným , dle mého názoru, tak trochu farizejským koketováním a úsměvy, které jsem vnímal spíše jako škleby...V tomto hejnu jsem zprvu nevnímal žádnou to pravici, či levici, či střednici, ale spíše samou zadnici(ce), po poslaneckém slibu usazenou(né) na lavici (ce)...
Pak už následovala cesta domů, kde jsem byl fantasticky přivítán svým čtyřnohým nerozlučným kamarádem Bertíčkem. Pomalu se dávám do kupy a připravuji se na další moje novinářské štace.
s pozdravem lepších zítřků Pavel Danys

Lze pouze dodat výrok Voltaira...„Nekonečná malost bývá provázena nekonečnou pýchou.“

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Nóóó, asi si novinářský elév z Boru myslí, že když vkládá do svých vět slůvko - to - vytváří osobitý styl. Kdyby ho vynechal bude se text líp číst, zůstal by o ničem. No ale on to po sobě přece nebude číst. Co mu takhle dát sem tam korespondenčně lekci české gramatiky ? Začal bych třeba jeho poslední větou .....správně : připravuji se na další své novinářské štace.
Mě by zajímalo, kdo všechno ještě dostal legitimaci.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Abyste se stal členem Syndikátu novinářů, musíte doložit vlastní publikace v médiích tištěných či internetových a pokud spolupracujete s nějakou redakcí, tak potvrzení té redakce nebo redakcí. To je standardní postup. Pokud jste přijat, máte pak průkazku, o mezinárodní můžete požádat po určité době. Má to třeba takové výhody,že ve většině zemí EU máte gratis vstupné do galerií,což je nezanedbatelné. Taková Albertina má např. kolem 12-15 EU,Kunsthistorisches Museum taky a vstupné do Villy Borghese v Římě,kde je zrovna výstava Lorenza Berniniho(je úžasná),tak tam bylo třeba 22 EU. Poplatek 750 korun ročně pro neseniory nad 75 let se tak bohatě rentuje.
Pokud jste členem Syndikátu, musíte dodržovat krom jiného i Etický kodex.
To je standardní postup. Bývají třeba i jiné.
Nějak mi to připomíná Dürenmatta a ten jeho bonmot,že když se dostal takový blbec jako A.Hitler k moci,že to hodně lidí zdrtilo. Některé naopak povzbudilo.Necituji to úplně přesně,ale vo co gou,je z toho patrné. Občas to tak v životě chodí.
Hezký večer!

Nahoru

Re: Novoborské aktuality - Dürrenmatt

"Mnohým vzalo odvahu, že takový blbec jako třeba Hitler se mohl dostat k moci, ale několika to zase odvahu dodalo." F. Dürrenmatt

Nahoru

Re: Novoborské aktuality - fejeton odjinud

Chybí mu tam obecní blb.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality a je veselo

Fotografie Pavla Danyse s podobiznou M.Zemana, která má pod nosem typický knírek vyhrála v soutěži Czech press foto
https://www.czechpressphoto.cz/cpp/detail-rocniku/2017/305/
Pavlík je nadšen, akorát mu nedochází, proč se tam ocitl.
Doplním, že snímek je z kategorie Lidé o kterých se mluví. Autorem je Milan Jaroš z Respektu.

Nahoru

NB aktuality Příběh prof. Pospíchala Ztracený Čech v ohni války

ZTRACENÝ ČECH V OHNI VÁLKY

Bylo mu sotva osmnáct let, když se ocitl rovnou uprostřed dějinné katastrofy. Daleko od domova. Zažil opravdové peklo: bomby, prchající a umírající lidi, nekonečné zoufalství. Takový byl obraz jara roku 1940, když se sladká Francie měnila v potupenou zemi. Navzdory tomu všemu se tento mladý chlapec rozhodl za tuto zemi bojovat. Jako stovky dalších Čechoslováků. Mužů, kteří sem uprchli ze své porobené vlasti. Pro Francii se tito lidé stali nezapomenutelnými. Začíná neuvěřitelný příběh Vlastimila Pospíchala z Nového Boru.

Vysílání: Pondělí 27.11.2017 Český rozhlas Dvojka, 18:30, St. Motl- Stopy, fakta, tajemství

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Dobrý večer,

děkuji za informaci o Vlastimilu Pospíchalovi. On se v Boru narodil? To je zajímavé téma i osud. Takovéhle lidi a činy bychom si měli především připomínat, pro naši lepší přítomnost i budoucnost.

Jinak jsem se dnes o víkend dostal konečně ku čtení posledního čísla Legionářského směru, a tenhle článek mě skutečně zaujal. Netušil jsem, že se tím také zabýváte:

http://mbbb.sweb.cz/IMG_1485.JPG
http://mbbb.sweb.cz/IMG_1488.JPG
http://mbbb.sweb.cz/IMG_1489.JPG
http://mbbb.sweb.cz/IMG_1491.JPG

Pochody smrti jsou téma, o kterém se skutečně mnoho neví a které se dnes nepřipomíná. Pomníky na tyhle děsivé události z minulé doby často zanikají, či jsou neudržovány. Je to velká škoda, bylo by záslužné, kdyby se historici, i regionální, věnovali o tomuhle thematu.

PS: když jsme u legionářského směru a Novoborska, nemohu si nepřihřát polívčičku :-)
http://mbbb.sweb.cz/Legionarsky%20smer%203_2017.JPG

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Z jeho životopisu
Narodil se v domě bratří Podbirových u kterých rodiče pracovali.... to byl ten zastřelený na Náměstí?
Od roku 1935 navštěvoval Německou státní odbornou školu pro průmysl sklářský v Boru.
V roce 1939 se celá rodina vystěhovala do Belgie
V roce 1940 odjel do Francie, kde se přihlásil do československé zahraniční armády. Francouzský vojenský vlak, ve kterém jel do výcvikového tábora v Agde, byl nacistickými letadly napaden, vagón vedle něj byl vypálen.
Osmnáctiletý Vlastimil Pospíchal sice zůstal shodou šťastných náhod na svobodě, ale v neznámé zemi a bez prostředků. Místní obyvatelé mu odmítli pomoci kvůli obavám ze špionáže. Přenocoval dvě noci v polích a nakonec vyhladovělý požádal v odstaveném německém autě o chleba. Ti rádi vyhověli, když hluboko ve Francii slyšeli němčinu. Do Belgie se vrátil na jízdním kole, které nalezl v opuštěném voze.
V roce 1944 byl na ulici v Bruselu zatčen a deportován do Německa. Tam pracoval v zajateckém táboře ve dvanáctihodinových směnách jako soustružník kovů. V lágru byl společně s italskými zajatci a jejich dva důstojníky učil francouzsky a od nich se učil italsky. Protože byl omylem veden jako Belgičan, nemohl dostávat z domova balíčky s potravinami jako jiní totálně nasazení Češi, vyměňoval své kresby za jídlo.

Jistě to bude zajímavé.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Na úřední desce MěÚ v Novém Boru byl vyvěšen návrh rozpočtu Města na rok 2018, jenž bude projednáván na zasedání novoborského městského zastupitelstva ve středu 13. prosince. Rád zodpovím případné dotazy neanonymních diskutérů k předloženému návrhu.
http://muweb.novy-bor.cz/Gordic/Ginis/App/UDE01/Detail.aspx?id=MUNO0B0DD9RM&por=0

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Dobrý den, protože se ČR Dvojka špatně chytá, lze včerejší pořad o Vlast. Pospíchalovi najít na webových stránkách (po dobu několika týdnů) na internetu. Pořad je velmi dobře udělaný. Ze široka zachycuje dění na německo- francouzské frontě v roce 1940. Panu Pospíchalovi je 96 a stále mu to velmi dobře myslí a je stále fit.

http://hledani.rozhlas.cz/iRadio/?query=ztracen%C3%BD+%C4%8Cech&reader=&stanice%5B%5D=%C4%8CRo+Dvojka&porad%5B%5D=Stopy%2C+fakta%2C+tajemstv%C3%AD...

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Rekonstrukce Novoborského náměstí je v podstatě dokončena. Probíhá schvalování předčasného užívání, aby bylo možné náměstí otevřít dříve, než bude zkolaudováno. Osvětlení je provizorní kvůli zpoždění dodavatele. Budou instalovány stejné lampy, jako v předchozích etapách rekonstrukce městského centra. Centrální umělecký prvek bude osazen v polovině března. Stání motorových vozidel bude zpoplatněno. Na řidiče už čekají parkovací automaty. Jsem přesvědčen, že se podařilo esteticky nevtíravě skloubit požadavky na praktické využití, tj. zachování části parkovacích míst, s vytvořením přiměřené odpočinkové zóny při dodržení požadavků památkářů i dalších orgánů státní správy, jejichž výsledkem jsou mj. vodicí lišty pro nevidomé v příčném směru.

Nahoru

Nový Bor má rozpočet a koncepci parkování

Na zasedání Novoborského městského zastupitelstva dne 14.12.2017 byl schválen rozpočet na rok 2018 a koncepce parkování ve středu města. Placené stání bude na náměstí včetně prostoru před La Plazou; prvních 30 min. zdarma, poté 20 Kč/hod., počítáno bude minutově. Před Lužickými domky bude pěší zóna, na níž bude moci zajíždět pouze zásobování. Parkování s parkovacím kotoučem bude zachováno; v ul. Krátká, kde jsou ordinace lékařů, bude doba prodloužena na 120 min. Rodiče, přivážející školáky do školy, budou moci využívat místa K+R.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Moc díky pane Válku za informace. Konečně se prokáže, že takovéto náměstí a vaše zastupitelské rozhodování nejen ohledně náměstí, ale i parkovišť je nesmysl. Všechna místa zaberou úředníci úřadu, kteří ráno v 6,30 hodin přijedou do zaměstnaní a na ostatní nezbude místo. Ten blábol, že úředníci budou využívat parkoviště na T.G.M. je úplný nesmysl, ale uvidíme. A to ještě uděláte pěší zónu u Lužických domků. :-)

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

V centru města bude stání buď placené, nebo časově omezené na max. 1 resp. 2 hodiny. Pochybuji, že úředníci budou chtít platit 20 Kč/hod., zejména, když najdou dostatek parkovacích míst v dosahu 5 minut pěšky do úřadu.

Přeji všem Novoborákům i přespolním hezké Vánoce:)

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Dobrý den pane Válku, nechci Vám brát Vaše iluze, ale již za Metála měla většina úředníků povolení na stání u úřadu atd. Co je vůbec úsměvné je fakt, že městská policie dělá co nemusí, ale co dělat má nedělá. Jako třeba pokutovat ty bílé VW Passat s spz Prahy co stojí u Komerční banky. Je vidět, že máme dvojí metr na občany města. Nebo se pletu?
Hezké a klidné vánoce všem

Nahoru

Novoborské aktuality

Na náměstí začala instalace uměleckého díla "Po fajrumtu"; Podle smlouvy má být předáno do užívání nejpozději 23. dubna.

Nahoru

Novoborské aktuality

Na zasedání Zastupitelstva města Nový Bor dne 25.4.2018 budou mj. projednávány a schvalovány dotace na podporu sportu, sociální oblasti, spolkového života, volnočasových aktivit a vzdělávání dětí a mládeže, a péči o životní prostředí.

Nahoru

Jan Burian o návštěvě Nového Boru

Písničkář Jan Burian ve svém fejetonu pro Týdeník Rozhlas, nazvaném "Na výletě v Sudetech" napsal o našem městě:
V Novém Boru v restauraci Ajeto jsme pak dlouho a obdivně pozorovali skláře, s jakou jemností, citem a mistrovstvím vyrábějí poháry a vázy. Číšnice nás sice mezitím obsluhovala s razancí Barbory Strýcové, když chce dát soupeřce kanára, ale moc nás to nerušilo.
Večer jsem pak na procházce městem narazil na Ježíška, který na dřevěném kříži vypadal, jako že jen tak pospává. Kříž byl ponořen hluboko mezi větve mohutné višně a ten konejšivý a nadějný obraz doplňovaly desítky stonků se šťavnatými rudými plody. Jsem sice ateista, ale tohle nečekané setkání jsem se rozhodl brát jako sdělení, že ještě není všechno ztraceno.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Žádné tajnosti,
JE NÁS 21 NOVOBORÁKŮ a JDEME DO TOHO NA PLNÉ PECKY !!!
s pozdravem Boráci Borákům
Pavel Danys, lídr
*náš program je pro NOVOBORÁKY a NE PRO CIZÁKY !!!

Nahoru

Zasedání Novoborského zastupitelstva 12. září 2018

Ve středu 12. září se uskuteční poslední jednání Zastupitelstva města Nový Bor v tomto volebním období. Na úřední desce je pozvánka s programem.
http://muweb.novy-bor.cz/Gordic/Ginis/App/UDE01/Seznam.aspx

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Šachový tým AVE Nový Bor vybojoval vynikající stříbrnou medaili na Evropském klubovém poháru, jenž se uskutečnil v řeckém letovisku Porto Carras. Soutěž, jež je šachovou obdobou fotbalové Ligy mistrů, byla mimořádně napínavá. Novoborští se utkali s hráči světové špičky včetně mistra světa. V osmičlenném týmu hráli kromě nejlepších českých šachistů Davida Navary a Viktora Lázničky tři Indové, dva Poláci a Rakušan. 1. místo obsadilo v konkurenci 61 týmů družstvo Mednyi Vsadnik St. Peterburg.
http://chess-results.com/tnr373918.aspx

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Starostou Nového Boru bude nadále Jaromír Dvořák (SLK). Rozhodli o tom na ustavujícím zasedání zastupitelé města. Pro Jaromíra Dvořáka hlasovalo v tajné volbě 14 zastupitelů z jednadvaceti, město tak povede třetí volební období. „Děkuji zastupitelům za volbu a věřím, že následující čtyři roky budeme rozhodovat ve prospěch občanů města,“ uvedl starosta Jaromír Dvořák.
Beze změny zůstává i obsazení funkce místostarostky, kterou bude opět Stanislava Silná (SNK ED - Nový Nový Bor). Té zastupitelé dali rovněž 14 hlasů z jednadvaceti.
Do sedmičlenné rady města zastupitelé zvolili pět zástupců volební strany SLK a dva zástupce volební strany SNK ED - Nový Nový Bor. Vedle Jaromíra Dvořáka jsou radními za SLK Břetislav Chlup, Boris Rýdl, Michal Vlček a Zora Šepsová. Radními za NNB jsou Stanislava Silná a Lenka Šepsová.
Zastupitelé rovněž rozhodli o obsazení postů předsedů kontrolního a finančního výboru. V čele druhého jmenovaného je Anna Marková (SLK) a kontrolní výbor povede Luboš Řehoř (ANO 2011).
Již za dva týdny se zastupitelé setkají na pracovním jednání k rozpočtu na příští rok. Vedle stanovení rozpočtových priorit a kontroly oprávněnosti výše nákladů u jednotlivých rozpočtových kapitol s cílem nalezení možných úspor je čeká důležitá rozprava o připravovaných investičních akcích, jejímž výsledkem by mělo být určení výše investic a konkrétních akcí, které budou zařazeny do plánu Odboru rozvoje města.

Nahoru

Re: Novoborské aktuality

Ve středu 14.11.2018 se uskutečnilo neveřejné pracovní zasedání zastupitelstva k rozpočtu Nového Boru na rok 2019. Účast na pracovním ZM byla historicky nejvyšší, kdy z 21 zastupitelů chyběl pouze zástupce ČSSD p. Valdman, jenž byl řádně omluven a e-mailem poslal návrh na úpravu rozpočtu. Vedením města byl předložen velice podrobný návrh rozpočtu s rozpadem do jednotlivých položek. Provozní rozpočet je tradičně přebytkový, čímž je vytvořen významný prostor pro investice. Rekordní účast, jakož i snaha novoborských zastupitelů proniknout do tajů rozpočtu, jsou dobrým příslibem do právě započatého volebního období.

Nahoru