10. výročí od povodní

Město ve městě - nové BANCO

Verze pro tisk |

ANO!
Město prodá parkoviště, postaví se nové obchodní centrum a zbytek starého města se zbourá!

Je totiž zbytečné aby dále stálo, stejně by už jenom chátralo. Při nově vybudovaných 12 000 m2 lze totiž celé centrum sestěhovat pod jednu střechu a ulice jako je Jindřicha z Lipé, náměstí T.G.Masaryka a jiné už nebudou potřeba.
V České Lípě je průměrná jednotlivá obchodní plocha (nepočítám bývalý Prior) mezi 100 až 150 m2, při nově vybudované obchodní ploše to znamená cca 80 nových prodejen, tj. minimálně 50 domů v centru které přijdou o nájemníky a tím i o finance na provoz a rekonstrukci domů, případně o možnost splácet svoje hypotéky. Z centra se stane liduprázdná vietnamsko turecká periferie, stejně tak jak se to stalo v Liberci s Pražskou ulicí po vybudování obchodního centra.
Představa, že do České Lípy přijdou obchody jako je Mango, Zara, HM, je mylná, Česká Lípa je pro ně příliš malá, maximálně se přestěhuje drogerie DM, EXE, nějaká pobočka banky a zbytek obchodů se stáhne z ulic na jedno místo.
Smutné, ale je to realita, příkladem nám je Liberec, a to je mnohonásobně větší město!

Nechme Banco tak jak je, i když se nám nelíbí, a nechme město žít a ne centralizovat pod jednu střechu.

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: Město ve městě - nové BANCO

dopadne to podle toho kolik našim zastupitelum developerská firma "zaplatí"
a bude zde poloprázná "krabice" jako centrum na děčínské nebo u jysku

Nahoru

Re: Město ve městě - nové BANCO

Jsou již informace ohledně demoličního výměru původního Banca, prodeje parkoviště před ním a nové podoby OD Banco už někde zveřejněné, Filipe? Vím pouze to, že má snad v Infocentru ČL proběhnout představení (jakási vizualizace) tohoto projektu. Já jenom, že máte poměrně přesné informace (viz údaje o prodejní ploše) atd, ale nikde jsem se o tom nedočetla.

Nahoru

Re: Město ve městě - nové BANCO

V českolipském deníku o tom vyšel článek kde byla uvedena i celková obchodní plocha.

Nahoru

Re: Město ve městě - nové BANCO

Teď jsem si to našla, http://ceskolipsky.denik.cz/zpravy_region/banco-je-prezite-vystrida-ho-galerie20120218.html. Díky za reakci :-).. Jinak ale musím říct, že ta vizualizace vůbec nevypadá špatně, rozhodně to má něco do sebe. A třeba tento projekt zrovna přinutí majitele vedlejšího obchodního domu přistoupit také k rekonstrukci, které se pravděpodobně kvůli konkurenceschopnosti nevyhne. Žádnou parádu tyto dvě budovy totiž v současném stavu také nedělají :-).

Nahoru

Re: Město ve městě - nové BANCO

Jde o soukromý projekt, město ho může jen povolit nebo ne. Pokud ale do toho chce vrazit peníze, jsem proti. Už takhle jsme jeden českolipskej supermarket.

Nahoru

Re: Město ve městě - nové BANCO

Proč nová prodejní galerie? Je potřeba? Není.
Má smysl se zbavovat lukrativního strategického pozemku v srdci města v době krize? Nemá. Souhlasím s Filipem.
Na druhou stranu máme štěstí, že naše osvícené radní nenapadlo na tomto pozemku stavět třeba divadlo nebo knihovnu, to by se to zbouralo, srovnalo se zemí a 20 let by se tam nic nedělo, stejně jako na Jeřábkově náměstí... vlastně to se může stát i tomu developerovi, ne? V dnešní době je to tak 40% šance, že se vůbec chytí a bude rentabilně vytížen.
Argumenty o tom, že zákazník bude preferovat OC dle vzhledu je zcestná.

Nahoru

Re: Město ve městě - nové BANCO

V Městských novinách je návrh té PG. Pak už nevidím žádný důvod bourat Banco. :-)

Nahoru

Re: Město ve městě - nové BANCO

Jedna diskuse ohledně Banca /Uranu staršího data již tady v Hydeparku proběhla a mám pocit, že celkem pěkně navazuje na tuto diskusi (http://www.i-noviny.cz/hydepark/byvaly-obchodni-dum-uran-je-architektonicka-pamatka-ktera-vyznamem-predci-unionku). Nejsem žádným znalcem architektury, taky nejsem vyloženě komerční typ, který zákonitě musí každou chvíli shánět nové hadříky a botičky :-). Že se mi Banco v jeho současné podobě vůbec nelíbí, je pouze můj subjektivní pocit. Někomu se holt líbí, někomu nelíbí. Jestli si však někdo myslí, že pisatelům, kteří odsuzují kompletní přestavbu Banca, jde pouze o zachování centra města v jeho současné podobě, tak to se plete! Samozřejmě jde zase v první řadě o peníze. Nic více, nic méně. V tomto sporu jde hlavně o obchodní zájmy majitele sousedního obchodního domu a pár místních rádoby obchodníků, kteří mají své domy (a platící nájemníky) na "hlavní třídě". Je přece nad slunce jasné, že výstavbou nové obchodní galerie vznikne obrovská konkurence pro sousední již tak nevábně vyhlížející "obchoďák" (a to jak jeho exteriér i interiér). Je přinejmenším DEMAGOGIE tvrdit, že centrum touto přestavbou začne chátrat (nebo se snad dokonce bude muset zbourat!!!), anebo že se z něho stane turecko vietnamská periferie (kdo centrem města prochází, dobře ví, že Vietnamci jsou tam teď tak či tak, v OD Andy dokonce zabírají snad půlku patra - holt platící nájemci). Nezbývá nic jiného, než pouze se shovívavým úsměvem pozorovat místní podnikatele, jak se schází, vymýšlí strategii, dávají si dostaveníčka se zastupiteli, a to vše pouze s jediným cílem - neprodat parkoviště, aby přinejmenším oddálili rekonstrukci Banca a stihli rekonstruovat ty svoje objekty. Ono jim totiž najednou "hoří pod zadkem":-), musí se více snažit a to nikdy není na škodu. Stejné to bylo i kdysi s Kauflandem, kdy se dokonce sepisovala petice proti jeho postavení a je pravdou, že se tím výstavba posunula snad cca o 2 roky (nejsem si jistá). A vidíte snad před Kauflandem prázdné parkoviště? No já tedy ne.

Nahoru

Re: Město ve městě - nové BANCO

Účel světí prostředky. Z nouze ctnost.

Nahoru

Re: Město ve městě - nové BANCO

No tak vida, že už těm našim obchodníkům "hoří pod zadkem" :-).. dnešní článek snad mluví za vše, pane Filipe http://www.i-noviny.cz/ceska-lipa/od-andy-ceka-zasadni-rekonstrukce.. A teď teprve můžete začít propočítávat prodejní plochu. Počítal jste totiž jenom s Bancem, ale Andy taky značně prodejní plochu rozšíří. Konkurence bude holt velká :-).

Nahoru

Re: Město ve městě - nové BANCO

Takže tedy zastupitelstvo prodá parkoviště pro výstavbu nového obchoďáku Doroto z Lípy :-) ?

Nahoru

Re: Město ve městě - nové BANCO

Filipe, fakt, jestli zastupitelstvo odsouhlasí prodej městského parkoviště či ne, by mělo ovlivnit hlasování občanů České Lípy v Městských novinách. Je však otázkou, nakolik může být toto hlasování regulérní, pokud již teď někteří obchodníci intenzivně shání výtisky MN a hlasují z různých PC kvůli IP adresám :-))). Každopádně obě budovy potřebují rekonstrukci jako sůl. Jak už se chlapci vypořádají s naplněním prodejní plochy zajímavými prodejci, to bych už nechala na nich, jde především o jejich byznys, o nic jiného..:-)

Nahoru

Re: Město ve městě - nové BANCO

Ahoj, o dost větší budovu obnobného stylu (i barvou) Prioru v centru Teplic letos zbourali ve prospěch nákupního areálu Fontána. I s řadou okolních domů.Bohaté město.

Nahoru

Re: Město ve městě - nové BANCO

Jsem blízko šedesátky. Občan ČL od narození. Vzpomínky moc hezké. Miluji tu dávnou Českou Lípu, krásnou, klidnou, pohodovou, příjemnou, takřka lázeňskou. Časem poničenou až moc... Rodáci snad chápou!

Nahoru

Re: Město ve městě - nové BANCO

Lípu za komunistů si pamatuju takovou zamřelou. Ale mělo to svý kouzlo a tajemství. Ta éra ještě před panelákama . A je to pryč ! Nenávratně.

Nahoru

Re: Město ve městě - nové BANCO

Ale je to hezké, když si na své rodné město vzpomenete i z Bohnic. (Nebo Kosmonos? Ani nevím, ke kterému blázinci nyní Lípa spadá..).

Nahoru

Re: Město ve městě - nové BANCO

Typ jsem to správně-nacionální dělnický socialista- německy Nationalsozialistische Arbeiter|Malý český Áda,německy Adolf.

Nahoru

Re: Město ve městě - nové BANCO

Pane Kafko, také nemám jistotu, ke kterému blázinci ČL nyní spadá, pokud existují "obvody"... Z hlediska nutnosti aktuálního umístění podle mých informací je nyní nejbližší psychiatrické oddělení Krajské nemocnice v Liberci. Podle stavu pacienta bude následně stanoveno, které zařízení mu bude prospěšné...

Nahoru

Re: Město ve městě - nové BANCO

kaer morhen - nejsi ty nějakej zakřiknutej?

Nahoru

Re: Město ve městě - nové BANCO

Nejde mi o Lípu,ale o ty židy.Ty fakt proti nim něco máš?

Nahoru

Re: Město ve městě - nové BANCO

Mně se Česká Lípa teda líbí víc dneska, než před 30-ti lety. I když centrum města má na sobě stále ještě hodně ošklivejch ran. Berte to ale z pohledu člověka, který zde trvale nebydlí.
Zrovna v pátek jsem byl na víně U Hrabalů a pak v nějakým nonstopu nebo, co, kde mi mimo jiný nějakej týpek vyprávěl, že seděl s Kájínkem, a že to měl horší než on a že ho teprve asi před třema dněma pustili. Docela sem se bavil. Jo, ta sobota potom, to bylo horšejší ... :-)

Nahoru