Koho volit?

Verze pro tisk |

Parlamentní volby, o kterých mnozí tvrdí, že by mohly přehodit výhybku polistopadového vývoje na řadu následujících let, nás čekají už za 10 týdnů.

Jako odrazový můstek k slušné diskuzi předkládám článek Jaroslava Kmenty - http://forum24.cz/koho-volit/
Novinář reaguje na dopis pražského čtenáře. Definuje tři zásadní voličská kritéria, analyzuje aktuální politickou nabídku, varuje před extrémisty (6 stran), protože u nich nefungují samočistící procesy atd.

Jen dvě ukázky, doporučuju pozorně přečíst celý text:

...pokud jde o programové a ideové hodnoty – je dobré se dívat zejména na sliby politiků – pokud jde o daně, zdravotnictví, školství, důchodovou reformu, obranu a zahraniční orientaci. To jsou pro mne základní témata, podle kterých kotvím svůj názor.

...je to jako ve filmu Forrest Gump: „Moje máma vždycky říkávala: Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, který kousek si vytáhneš.“
A já dodávám, že je fajn mít aspoň jistotu té bonboniéry a právo volby. Cokoli jiného nemá s demokracií nic společného. ... Volte toho, komu věříte, kdo vám bude naslouchat a u koho máte větší jistotu, že to není populista a extremista a zametač vlastních hříchů a problémů. Je to vaše volba, vaše rozhodnutí, vaše možnost něco změnit.

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: Koho volit?

Takže Zemanovci vedle organizace podpisových míst pro prezidenta Zemana (v NB galerie Egerman) rozjela i volební kampaň.
Tato strana, založená komunistickými aparátčíky, představila svého SUPERLÍDRA. Pamatujete na zoufalou obhajobu lži Zemana, že v textech Pussy Riot je to stále K... sem, K...tam?
Superlídr F.R. Čech, držitel státního vyznamenání od M.Zemana, je opravdu superlídrem a obdivuhodným umělcem. Jeho hity" Perníková chaloupka či Já už jdu, už mám všechno hotový" posunuly českou hudbu neskutečně kupředu.
A co jeho malířský talent?
Nejznámější obraz "Zvířátkaobdivují pí.u" nemá chyby. Obraz je doplněn vulgárním textem, kde se to tou P..ou jen hemží. I na tu K..u došlo.
http://www.ringo-cech.cz/obrazy/z-0-9/zviratka-obdivuji-picu

BUDETE TAKOVÉTO USKUPENÍ A PREZIDENTA VOLIT?

Nahoru

Re: Koho volit?

Kandidátky v našem kraji, zatím neúplné:
http://liberec.idnes.cz/volby-2017-snemovna-kandidati-liberecky-kraj-f2d-/liberec-zpravy.aspx?c=A170621_104636_liberec-zpravy_jpl

Nahoru

Re: Koho volit?

Komunistická strana Čech a Moravy má úplně úplnou kandidátku již několik týdnů :-)))
http://volby.kscm.cz/krajske-kandidatky/liberecky-kraj

Nahoru

Re: Koho volit?

Oficiální seznam LK:
http://spravni-odbor.kraj-lbc.cz/page1279/volby-2017-do-poslanecke-snemovny-parlamentu-cr-20-21-rijna-2017/07-seznam-podanych-kandidatnich-listin

Nahoru

Re: Koho volit?

Starostové pro Liberecký kraj je formálně samostatné politické hnutí. Starostové a nezávislí je také samostatné politické hnutí. V obou hnutích se objevují stejní mocipáni. Není to podvod být členem dvou politických hnutí a hlásit se do voleb tak jak se zrovna hodí?

Nahoru

Re: Koho volit?

Podíváme-li se do Wikipedie dočteme se mj.toto : Na rozdíl od politické strany není politické hnutí organizováno za účelem zvolení členů do vládních úřadů, místo toho má přesvědčit občany nebo vládní úředníky ,aby udělali něco ohledně problémů a záležitostí, na které je zaměřeno.
Jak vidno neplatí z té definice především to, že účelem není dostat se někam . Podle mého můžete být klidně
členem několika hnutí a všude pokoušet štěstí :-) Otázka etiky jednotlivců se neřeší a problémy a záležitosti, na které je hnutí zaměřeno už teprv ne , leckdy je ani neznáme.

Nahoru

Re: Koho volit?

Přiletěly první volební vlašťovky a hned 3 - Farský, Pieter, Gazdík - STAN. Po těch nevydařených námluvách s Lidovci mají akorát z ostudy kabát. Teď jim ještě utíkají zapsaní kandidáti . Tihle tedy u mně ani náhodou.

Nahoru

Re: Koho volit?

Doporučuju aspoň prolistovat 50stránkový návrh Programu STAN 2017 (finální verze programu bude schválena na programové konferenci STAN):
https://www.starostove-nezavisli.cz/fmfile/0/files/volby17/navrh_volebniho_programu_STAN.pdf

“Umíme se postarat o naše obce, postaráme se i o náš stát.”
Program je přehledný, po stručné Preambuli následuje Strategický plán (včetně 10 priorit) a pak 14 kapitol, kde asi dáte přednost těm, které vás zajímají (veřejná správa, právo, vzdělání, zdraví atd.).
Orientaci usnadní barevně zvýrazněné Návrhy STAN a taky Cílový stav každé oblasti.

"Program předkládáme ... lidem, kteří si cení své osobní svobody, důstojnosti, váží si občanských svobod a jsou ochotni je bránit. Lidem, kteří uznávají demokracii nikoliv jako dokonalé lidské dílo, ale jako nejlepší možnou formu vlády. Předkládáme ji lidem, kteří nevidí politiku jen jako špínu, korupci a osobní prospěchářství, ale kteří naopak politiku chápou jako službu při správě veřejných záležitostí. ... Náš cíl je banálně jednoduchý, o to obtížněji k němu lze dospět: naši zemi chceme vidět jako dobré místo pro život. K tomu však potřebujeme skutečnou reformu demokracie, tedy vrátit nám všem důvěru v demokracii jako formu vlády a správy, vrátit důvěru v to, že svobodné volby mohou něco změnit, vrátit stát zodpovědným občanům." (z Preambule)

Nahoru

Re: Koho volit?

V návrhu programu STAN se, bohužel, mj. nachází toto obtížně realizovatelné nedomyšlené protekcionistické opatření: "Zastavit odliv dividend z ČR. Řešením je zavedení snížené nebo dokonce nulové daně na tu část zisku, kterou korporace reinvestuje na českém území nebo na kterou použije na zvýšení mezd zaměstnancům českých poboček."

Nahoru

Re: Koho volit?

Přiznám se, Oto, že jako laik si tohle taky neumím představit konkrétně. Jde ale o stovky miliard ročně, které by se "doma" hodily. Jiné návrhy tě neoslovily?

"Stát se musí vzdát rozhodování v oblastech, kde rodina, obec, město nebo i kraj mají mnohem
účinnější nástroje, jak situace vyhodnocovat a řešit. Těžištěm rozhodování ve věcech, na které stát
už není s to dohlédnout, se musejí stát právě obce a města. Příkladem je přiznávání sociálních dávek."

"Hodláme vytvořit pracovní skupinu pro revizi veřejných agend, složenou ze zástupců politických
stran napříč spektrem a zaměstnavatelů, zaměstnanců a odborníků na veřejnou správu s cílem
provést žádoucí revizi (a redukci) veřejných agend. V návaznosti na tuto redukci hodláme během
volebního období snížit počet úředníků v rámci státní služby o 10% (tj. cca o 8.000 úřednických
míst)."

"Prosadíme skutečnou elektronizaci veřejné správy s dálkovým přístupem pro každého občana
(“digitální klíč”), sdílení dat a tím odstranění odesílání týchž údajů různým složkám veřejné správy.
To se týká jednotlivců, ale i obcí."

Nahoru

Re: Koho volit?

Podíváme-li se do Zákona o sdružování v politických stranách a politických hnutích č. 424/1991 Sb. v platném znění, tak zjistíme, že jediný rozdíl mezi stranou a hnutím je právě a jen v použitém názvosloví. Veškerá práva a povinnosti mají zcela stejné.
Vzhledem k době vzniku zákona se zřejmě jedná o pozůstatek představ o nepolitické politice a hnutích, které na relativně krátkou dobu - od 23.1.1990 do 1.11.1991 - zavedl předchozí Zákon o politických stranách č. 15/1990 Sb.

Nahoru

Re: Koho volit?

Dočkáme se někdy podobného apelu proti extrémistům z pražského Hradu?

"O tri mesiace budeme rozhodovať o tom, kto bude najbližšie štyri roky spravovať osem samosprávnych krajov. Voľbám do vyšších územných celkov ľudia neprikladajú veľký význam, patria medzi tie s nízkou volebnou účasťou. Ale tie tohtoročné by sa mohli stať voľbami, v ktorých sa postavíme proti ideológii zla. Voľbami, v ktorých vyženieme fašistu z úradu tu v Banskej Bystrici, odmietneme jeho kandidáta v Nitrianskom a ďalších krajoch.

Rozumiem, že stav politiky mnohých voličov znechucuje. Ale to je slabý dôvod, aby sme našu krajinu kúsok po kúsku, kraj za krajom, pasívne odovzdávali fašistom. Dnes sa predsa nemusíme nepriateľovi postaviť so zbraňou v ruke, ani čeliť vojenskej presile. Nemusíme prekonať strach o život, obavy o rodinu. Nemusíme byť hrdinovia. Stačí, keď budeme skutoční občania, keď pôjdeme v novembri voliť a vyberieme si nefašistického kandidáta. Demokratickými voľbami môžeme začať meniť príbeh našej krajiny — a postupne, krok za krokom opäť vyhnať fašistov z verejného života. Je nás viac a dokážeme ich poraziť.

Môžeme pritom čerpať zo sebavedomia, odvahy a hodnôt Slovenského národného povstania. Odhodlania ľudí, ktorí sa zlu dokázali vzoprieť za neporovnateľne ťažších podmienok.“

https://www.prezident.sk/article/prezident-k-snp-postavme-sa-v-zupnych-volbach-fasistom/

Nahoru

Re: Koho volit?

Snad to nebude potřeba a nikdy nebudeme mít takového hejtmana. Slovensko, Ukrajina a Pobaltské republiky mají v DNA svého vzniku bohužel ošklivý gen z doby II.sv.v. a na rozdíl od nás mu musejí čelit, když se projeví.

Nahoru

Re: Koho volit?

Gen z II. sv. války? Hmm...zajímavá diagnóza zdejšího chytrolína. Věru zajímavá...

Nahoru

Re: Koho volit? Chytrá Mitrofanova úvaha...

...o voličích ANO (na podkladě sociologických dat):

"Jde často o občany ve věku 50 až 69 let. S životní úrovní je spokojena méně než polovina z nich. Mívají střední vzdělání a mírně podprůměrné příjmy. Nejčastěji jsou zaměstnanci a důchodci. Hnutí volí nejčastěji lidé, kteří mají středoškolské vzdělání s maturitou, druhou nejpočetnější skupinu tvoří ti, již absolvovali střední školu bez maturity.
Fanoušci Andreje Babiše spíše neumějí anglický jazyk. Jde o pravidelné televizní diváky. Milují slevové letáky. Sdílejí kritičtější pohled na vývoj od roku 1989.

Situace je totiž následující: Všeobecné, rovné a přímé volební právo se zavedlo, aby se méně vzdělaní občané vymanili z područí bohatých a bezohledných pánů. Dnes právě tito občané utíkají zpět do onoho područí a táhnou tam všechny."

https://www.novinky.cz/komentare/449093-ocima-sasi-mitrofanova-cesta-z-poddanstvi-a-zase-zpatky.html

Jenže: co s tím? ("Zeman s Babišem mohou tuto skupinu a její angažovanost posilovat, ale volit tito lidé budou I POTÉ, co oba politici odejdou ze scény.“)

Nahoru