Hokejová konkurence

Verze pro tisk |

Koncem září 2010 informoval Českolipský deník o dvou zdejších klubech, používajících podobné Logo. Při čtení jsem si vybavil kauzu Bohemians Praha. Pod názvem Predators jeden z nich vystupoval už pár let, najednou jako by začínal nově v kraji a jeho místo v lize zaujímá HC Česká Lípa. Četl jsem i tehdejší pohlášení na webových stránkách klubů. Je-li zde někdo z fandů, víte jak se situace hokejových klubů vyvíjí?

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: Hokejová konkurence

Takže na koho že to vlastně lidi chodí do haly?

Nahoru

Re: Hokejová konkurence - granty se blizi...

Shrnu svůj pohled na hokej v České Lípě.
Druholigový tým se oficiálně jmenuje HC ČESKA LIPA, sídlo má v Praze a majitelem je člověk z Ústí. Hrají bezesporu kvalitnější a dražší soutěž, ale dlouhodobě se jim nedaří, takže i návštěvnost je velmi slabá. Důvodem může být skutečnost, že tým v této sezóně vede už čtvrtý trenér a hráči přichází a odchází velmi často - nekoncepčně. Na postup do play off ztrácí klub 11 bodů, což v posledních devíti kolech v současné herní "pohodě" jen obtížně dožene. Dotace z města na rok 2010: 1.400.000Kč.

Krajský tým se jmenuje HC PREDATORS ČESKÁ LÍPA, sídlo má v Č.Lípě a majitelem je člověk z ČL. Hrají nejnižší soutěž, ale vedou tabulku a díky dobrým výsledkům na ně chodí do hlediště více diváků než na druhou ligu. Do posledních šesti kol jde klub s tří bodovým náskokem, takže je možné, že si zahraje play off. Dotace z města na rok 2010: 0Kč

V březnu se budou rozdělovat granty města na rok 2011. Jsem členem sportovního výboru města. Ačkoli mám představu jak a koho podpořit, počkám na žádosti, ve kterých kluby zhodnotí uplynulý ročník a uvedou své záměry na další období.

Koho byste podpořili vy, čtenáři i-novin?

Nahoru

Re: Hokejová konkurence

Není majitelem HC PREDATORS náhodou p.Hau?

Nahoru

Re: Hokejová konkurence

Ne, majitelem HC Predators ČL je p.Kabanov.

Nahoru

Re: Hokejová konkurence

Tak to mě pobavilo - tady se vede sáhodlouhá diskuse o tom, že ČLT dává milion na Lípu Musicu, která propaguje město až v Německu, přitom do hokeje, na který nikdo nechodí a vlastně v něm nikdo českolipský ani nehraje, jde mnohem víc. Pochopil jsem to dobře? O mládež se v České Lípě stará který tým?

Nahoru

Re: Hokejová konkurence

Pro upřesnění: milion na festival dává město Č.Lípa a ne ČLT. Kdyby ho dávala ČLT napřímo a ne přes smluvní závazek městu, tak by možná byl klid a žádná diskuze by nevznikla, protože ČLT je soukromá společnost a může dát komu chce a kolik chce...
Ale díky za přirovnání - ono se to docela hodí. Za milion se v Lípě uskuteční během cca 6ti týdnů 6 koncertů, které navštíví průměrně cca 400 osob? Takže kvalitní kultura pro 2500 lidí + propagace města v širším regionu za milion. OK.
Hokej dostal 1.400.000 a v prvním ročníku odehrál tým "doma" 18 utkání, které průměrně navštěvovalo cca 800 fanoušků (a někdy i víc). Takže kvalitní sport pro 14.000 lidí + odpovídající propagace města v rámci celoplošného výsledkového servisu.
Řekl bych, že se tato "kultura" a "sport" dá docela dobře porovnat. Ale pouze do té doby, dokud se daří! Druholigový hokej nemá výsledky, lidi na něj přestávají chodit a tak je nejspíše podpora v původní výši neadekvátní. Stejně by tomu ale teoreticky mohlo být u festivalu. Pokud se přestane dařit dramaturgicky a organizačně a festival spadne do šedivého průměru (což mu samozřejmě nepřeji), tak by asi i tady byla milionová podpora nesmyslná.
A k poslední otázce: O mládež (od přípravek po juniory) se stará samostatné občanské sdružení, které hospodaří nezávisle na týmu dospělých.

Nahoru

Re: Hokejová konkurence

Takže mladí hokejisti si jedou úplně po vlastní linii? I finančně? Ale díky za vyčerpávající odpovědi!

Nahoru

Re: Hokejová konkurence

Hlavně finančně! Sdružení tvoří v drtivé většině rodiče mladých hokejistů, má svůj výbor a předsedu. Z městských grantů čerpá příspěvek na mládež a s tím i hospodaří.

Nahoru

Re: Hokejová konkurence

Dobře, finance i majitele jste pane Nováku vyjasnil. Ale jak se dostalo označení Predators ze zavedeného klubu na klub nový? Proč se ho ten zavedený klub vzdal? Nebyl ten název nějak ošetřený autorským právem? Bylo tam nějaké odstupné? Aby z toho nebyly později nějaké soudní tahanice, ostuda pro město, ta kouza Bohemians je přece varující.

Nahoru

Re: Hokejová konkurence

Logo snad dělal pan Veres, ne?

Nahoru

Re: Hokejová konkurence

Proč a jak používají název "Predators" a původní logo "Predators" druholigový klub a s trochu pozměněným logem ho nyní používá i klub v krajské soutěži, to asi bude souviset s původním majetkovým vztahem pana Kabanova v druholigovém klubu před dvěma lety. Klub si název i logo ponechal i po převodu licence na novou firmu nového majitele - p.Petrů. Jak se ale oba kluby - resp. pánové na používání dohodli nebo nedohodli to by byla otázka spíše na ně.
Je všeobecně známým faktem, že převod licence vyvolal nějaké žaloby a odvetné kroky z obou stran, ale nakolik jsou oprávněné nepřísluší sportovnímu výboru a tudíž městu hodnotit. Zásadním dokumentem je zde prohlášení Českého svazu ledního hokeje. Ten oficiálně registruje kluby tak jak jsou nyní zařazené.

Nahoru