Jeden z nejdelších vlaků české historie míří na festival Banát!

Verze pro tisk |

Pravděpodobně největší vlaková výprava v novodobé historii české železnice s 1150 osobami míří podpořit českou komunitu v Rumunsku. Tam se již šestým rokem koná populární kulturní festival - Festival Banát. Na úpatí transylvánských Karpat žije v šesti českých vesnicích necelé dva tisíce lidí, kteří sem kolem roku 1823 odešli z tehdejší rakouské monarchie. Díky naprosté izolovanosti a jazykové a kulturní svébytnosti si čeští krajané udrželi ojedinělou komunitu v těžko dostupné divoké přírodě pár kilometrů nad Dunajem.

V jedné z českých vesnic, Eibentálu, se již po šesté koná kulturní festival, na který tradičně vyrážejí fanoušci z České republiky. Každoroční autobusovou dopravu letos nahradil speciální vlakový expres, který vyráží v úterý 15. srpna z pražského Smíchova až do rumunské Oršavy. Posledních padesát kilometrů pak překonají návštěvníci místními autobusy a lodní dopravou přes známou dunajskou úžinu Cazanele.

Půl kilometru dlouhý vlak poveze tisícovku pasažérů přes čtyři státy patnáct hodin a již během během cesty budou na palubě expresu probíhat první koncerty kapel, které se rozhodly podpořit tento ojedinělý projekt. Na samotném festivalu se pak během čtyř dní vystřídá přes třicet kapel v čele s Wohnouty, Baumaxou, Helemese, Terne Čhave či Thomem Artway, vše pak doplní filmový festival One World, divadelní soubory a také přehlídka folklóru z českých vesnic Rumunska a Srbska. “Od první myšlenky k výpravě speciálního vlaku uplynuly dva roky příprav. Od téměř nereálné a bláznivé myšlenky jsme se dostali přes mnoho překážek až k půl kilometrové soupravě, která se nevejde skoro na žádné nástupiště v naší republice, k celému projektu ohromně pomohl vstup RegioJetu a KDS Kladno, které nám pomáhali s vyřizováním licencí a kompletaci celé soupravy,” říká jeden z organizátorů, Štěpán Slaný. Právě RegioJet zajišťuje dopravní cestu po českém a slovenském území, na hranicích pak soupravu přebírá státní maďarský dopravce MÁV a rumunský CFR.

Jedinečnou atmosféru festivalu si nemůže vynachválit i Matěj Homola z kapely Wohnout, která na Festivalu Banát zahraje již potřetí. “Každá moje návštěva Banátu je emocionální zážitek. Díky festivalu jsem ho poznal a každé prázdniny hledám záminku, jak se tam vrátit. Možná, že kdyby se nejednalo o českou enklávu, netáhlo by mě to tam tolik. Přítomnost lidí s českými kořeny je asi jeden z hlavních důvodů, proč zrovna Banát,” říká.

Krajané v Banátu si dodnes zachovali zvyky a tradice, které si na počátku 19. století přinesli z Čech. Ve vesnicích je proto možné se bez problémů domluvit česky. Tradiční zemědělství zachovalo krajinu neporušenou a návštěvníkům se občas nabízejí výhledy jak z Ladových obrázků. Atmosféru českého Banátu, který čítá šest vesnic, je možné zachovat i díky speciálnímu programu rozvoje šetrné turistiky, který zde spolu s organizátory festivalu prosazuje organizace Člověk v tísni. “Festival Banát významně přispívá k propagaci českých vesnic jako unikátní turistické destinace. A šetrný cestovní ruch je jednou z mála možností, jak v krajanských vesnicích vytvářet pracovní příležitosti a tím přispět k jejich záchraně,” přibližuje hlavní záměr banátského festivalu koordinátor Člověka v tísni Ivo Dokoupil.

Festivalový expres Banát odjede v úterý z pražského Smíchova kolem osmnácté hodiny.

Nahoru