Festival Lípa Musica vstupuje do nové dekády

Verze pro tisk |

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica překonal posledním ročníkem magickou hranici deseti ročníků a do druhé dekády vstupuje s elegancí a grácií.

Lípa Musica započala svou tradici v roce 2000 s názvem Festival duchovní hudby. Původní koncept v pěti koncertech v pěti měsících nabídnout a představit posluchačům přehled dosavadního vývoje evropské hudební kultury se vyvinul do současné podoby, jež obsahuje červnový prolog a šestnáct koncertů v šesti podzimních týdnech.

Loňský kulatý ročník důstojně završil uplynulé desetiletí. Na 4.000 návštěvníků si vychutnalo sedmnáct koncertů na dvanácti okouzlujících místech. Spojení uměleckého zážitku a unikátních prostor, jako je bazilika v Jablonném v Podještědí, bazilika ve Filipově, kostel v Kravařích či Biberova kaple v českolipském muzeu bylo velice silným zážitkem, který zanechává hluboké emotivní stopy.
Z loňských interpretů zmiňme alespoň malou část. Například sopranistka Eva Urbanová, klavírista Ivo Kahánek, ansámbl Clarinet Factory či Moskevský patriarchální sbor, jenž na festivalu hostoval již potřetí, nabídli publiku nezapomenutelný prožitek.

Letošní ročník festivalu již není situován pouze do oblasti severních Čech, konkrétně Českolipska, Liberecka a Ústecka. Jedenáctý ročník, tedy první krok v nové dekádě, se totiž ponese ve spolupráci s našimi německými sousedy. Sepětí severních Čech a Saska bohužel již není v dnešní době tak pevné, jak tomu bylo ještě v nepříliš vzdálené historii, avšak vyskytují se snahy o obnovení tohoto tradičního pouta. A festival Lípa Musica se touto cestou ubírá, česko-německý kulturní dialog tak bude započat prostřednictvím koncertů v Zittau a Großschönau.
Ruku v ruce s rozšířením koncertních míst jde i snaha vyjít vstříc samotnému publiku. Cestování za nevšedními zážitky bude letos poprvé zajištěno festivalem – dle poptávky budou z České Lípy na vybrané koncerty vypravovány autobusy.

Na shledanou 18. června v Rudolfově galerii na Pražském hradě, kde proběhne prolog festivalu, vystoupení Pavel Haas Quartet.

Předprodej vstupenek bude zahájen 4. června, včetně rezervací výše zmíněné festivalové dopravy. Poslechněte, rozmyslete a neváhejte.

 

 

Česká filharmonie - zahajovací koncert 2009

 

kytarista Pavel Steidl - 2010

 

videomapping - 2010

Nahoru