10. výročí od povodní

Tiskové prohlášení vedení ARSENALU Česká Lípa, s. r. o.

Verze pro tisk |

Vedení fotbalového klubu ARSENAL Česká Lípa, s. r. o. považuje za nutné reagovat na článek Mgr. Kristýny Brožové (zde), tiskové mluvčí MěÚ, ze dne 31. 10. 2012, a uvést některé výroky na pravou míru.

                Na úvod chceme upřesnit něco z historie. ARSENAL Česká Lípa vznikl fyzicky 1. 7. 2008, ovšem už v jarní části sezóny 2007/2008 přichází na základě dohody s Novým Borem několik hráčů s cílem pomoci postoupit z krajského přeboru do divize. Do České Lípy přišli Silný, Buriánek, Meier a na post trenéra Michael Šimek. Výsledkem byl postup FK Česká Lípa z kraje do DIVIZE. V následující sezoně 2008/2009 jsme oslavovali postup do ČFL, v nádherném rozhodujícím zápase s Jirnami  za účasti 3,5 tisíce diváků, a mimo jiné za účasti starostky paní Moudré a dalších všech tehdejších vrcholných představitelů města, kteří jsou i nadále součástí vládnoucí koalice i toto volební období. Nutno podotknout, že ČFL – soutěž, kterou nyní Arsenal hraje, byla hlavním výkonnostním cílem našeho oddílu. Soutěž, o které se autorka vyjadřuje značně pohrdavým tónem a zmiňuje se o jakémsi „plácání“ či snad naznačuje názor (patrně radnice), že Česká Lípa by měla hrát vyšší soutěž. Pokud by Arsenal výsledkově postoupil do 2. ligy, stejně by se této soutěže nemohl zúčastnit, neboť současný stadion neodpovídá regulím FAČR, na rozdíl od jiných, a daleko menších měst, které investovali do své infrastruktury a mají vhodné stadiony.

                Jednání o podpoře a pozvednutí fotbalu v České Lípě mezi městem Česká Lípa a tehdejším sdružením FK Česká Lípa probíhala od roku 2006 s cílem vrátit Českou Lípu na fotbalovou mapu, na místo, kam vzhledem k tradici toto město patří.  Tehdy byly všechny strany ujištěny o stejných cílech a začala cílená podpora A-mužstva, které tehdy hrálo krajskou soutěž (o dvě třídy níže než dnes). Přesto podpora dosahovala stejných částek jako v roce 2011, kdy se hrála již ČFL. Všichni si uvědomovali, že bez silných sponzorů a podpory města nelze fotbal na této úrovni provozovat. Dalším mezníkem byl počátek roku 2008, kdy přichází silný sponzor JAKUB a.s., který je ochoten se podílet na rozvoji kopané v České Lípě. Nikoliv sám, ale jako rovnocenný partner chce pomoci budovat klub s patřičným zázemím a dlouhodobou účasti ve vrcholných soutěžích fotbalu, jakým je např. již zmíněná ČFL. Nikde v ČR neexistuje partner nebo majitel, který sám ze svých soukromých peněz může investovat ohromné částky do výstavby těchto velkých sportovních staveb. Je nám velmi líto, že celých 6 let, co se bavíme o koncepci fotbalu ve městě a přes veškeré přísliby města, se neprovedla žádná oprava ani investice na fotbalovém areálu u Ploučnice. Snad s výjimkou rekonstrukce sprch a šaten (tesko kabiny v majetku FK Česká Lípa), kteří pro nás zrealizovali za své prostředky sponzoři našeho klubu. Můžeme si říkat a psát, co chceme, ale realita je prostě taková a všem „nepříznivcům“ fotbalu doporučujeme návštěvu tohoto místa, aby se o tomto přesvědčili na vlastní oči.

                Zcela skandální je pro nás část článku o posílání peněz za prodej pozemků na účet Arsenalu. Pozemky, které stojí za hřištěm č. 2., ARSENAL Česká Lípa nikdy nevlastnil a do dnešního dne ani žádné pozemky nevlastní, tudíž nemohl od města nic dostat.  Od 1. 7. 2008 až do současnosti je pouze nájemníkem a řádně plní nájemní smlouvu a platí nájem městu. Za majetek, který pomáhali budovat otcové a dědové našeho fotbalového klubu, zadarmo, svépomocí nyní platíme nájem.

                Jediné peníze, které město poslalo na účet ARSENALU Česká Lípa, byly částky 408 490 Kč k datu 23. 4. 2012, 408 491 Kč k  22. 8. 2012 a 63 610 Kč k 16. 10. 2012. Jednalo se o částky z poskytování sportovních grantů na mládež.

                Co se týče platů hráčů a trenérů. Mrzí nás, že naše zpráva o hospodaření klubu, kterou jsme předložili všem zastupitelům města s cílem prezentovat naše hospodaření jako naprosto průhledné do nejmenších detailů, se takto „zneužila“. Proč autorka článku nezmínila další náklady našeho klubu jako např. vybavení, náklady na cesty na utkání např. do Karlových Varů, placení správce atd. Jak např. ví, že právě z peněz města se platily tyto „vysoké mzdy“.?  Je to výraz pohrdaní pro naše sponzory, z jejichž peněz se platily částky na přestupy hráčů, a které jsme získali na naši stranu právě pro úhradu těchto nákladů. Nikdy jsme nechodili na radnici, že potřebujeme peníze na nákup hvězdného hráče do České Lípy. Nutno uvést na pravou míru, že fotbal, jakožto nejpopulárnější sport u nás i ve světě, potřebuje pro získání kvality vynaložit určité finanční prostředky. Sportovci na této úrovni se tím živí, trénují 7 dní v týdnu, někdy i dvoufázově a je iluze si myslet, že to mohou dělat zadarmo. Naši volení zástupci na radnici také nedělají „službu lidu“ zadarmo a po těchto mladých lidech to máme požadovat?  Proto jsme nuceni v České fotbalové lize vyplácet peníze na získání kvalitních hráčů a trenérů a nejenom to, při získávání hráčů hraje velkou roli i pohoda a zázemí v klubu, kterou v České Lípě několik měsíců rozhodně nemáme. Nevěříme, že v ostatních sportech nepotřebují žádné peníze na kvalitní trenéry, případně až budou dělat sport na té samé vrcholové úrovni jako my, peníze potřebovat budou.

                Dále se autorka článku zmiňuje o potácení klubu v prostředku tabulky ČFL. Zde chceme podotknout, že jak vedení klubu, tak i fanoušci si přejí, aby se náš tým pohyboval ve vyšších patrech tabulky ČFL. Na druhou stranu, je to jen a pouze sport. Vítězství a porážky k tomu patří. Myslíme si, že letos má ARSENAL Česká Lípa co do kvality asi nejlépe poskládaný tým v celé své historii. Proto nás neuspokojivé výsledky už poněkolikáté vedly k výměně trenérů, o kterých se autorka, jakožto fotbalový odborník, zmiňuje.

                Nemůžeme zde opomenout ani zmínku o posledních desítkách věrných fanoušků. Podle statistik z letošního podzimu nám patří s průměrem 593 diváků na jedno utkání 2. místo v návštěvnosti domácích zápasů.

                Spíše úsměvná je pro nás poznámka, že v našem týmu nehraje nikdo z České Lípy. Autorka příspěvku si zřejmě popletla národní tým a klubový tým. V případě národního týmu je nutná národnost stejná, ale v případě klubu nikoliv. Naopak se snaží majitelé a vedení všech dobrých klubů přivézt a vyhledat levné a někdy i zapomenuté talenty ze všech možných světových stran. Tyto posily se přirozeně stávají pilířem mužstva a často po skončení aktivní činnosti zůstávají  v těchto městech, pracují a stávají se výraznými osobnostmi místního dění, tak to bylo např. v minulosti – jistě jsou nám známá jména legendárních českolipských hráčů jako Pavel Soukup a Igor Pintér, nebo dnes např. opora našich zadních řad Josef Štálík, který se zde nedávno oženil.  Naopak spousty chlapců z České Lípy odchází do větších měst s perspektivou a nadějí hrát ještě vyšší soutěže. Chceme tomuto bránit nebo tento model zakazovat?  Naši přirozenou snahou je zapojovat naše odchovance do A-týmu. Za poslední roky se vedení pokusilo do A-mužstva posunout vlastní odchovance (Půlpán, Vodrážka, Kaňkovský, Picek, Brož a v poslední době Kliment s Horákem). ČFL je tak kvalitní a sportovně náročná soutěž, že ne všichni hráči se dokázali dlouhodobě prosadit do A-mužstva, tudíž je vedení klubu nuceno přivést za tyto hráče náhradu z velmi širokého okolí. Je to způsobeno i tím, že naši nejtalentovanější mládežníci náš klub v útlém věku opustí a jdou do týmů, jejichž sportovní a tréninkové vybavení splňuje nároky pro vyšší soutěže (hlavním parametrem je umělá tráva). Mladí fotbalisté tak odcházejí do měst, jako jsou Varnsdorf, Liberec, Jablonec či Mladá Boleslav. To je i jeden z důvodů, proč se mládežnická základna ARSENALU snižuje. Druhým důvodem je i to, že jsme museli zrušit družstvo mladšího dorostu, neboť Liberecký krajský fotbalový svaz (LKFS) nevypsal pro tuto věkovou kategorii soutěž.

                 Závěrem musíme konstatovat, že je nám nesmírně líto, že vedení města Česká Lípa se takto rozhodlo naložit se svou bezpochyby výraznou investicí v podobě naší podpory v minulosti, jejíž výše byla do současnosti něco přes 8 milionů korun, jak uvádí v článku i starostka města Hana Moudrá, případně vnímá náš klub optikou článku z i-novin. Vždy jsme se snažili o velmi vstřícný vztah k městu, k našemu partneru číslo 1, ani ve snu jsme neuvažovali a neuvažujeme o vyhlášení nějaké války, jak jsme si přečetli v dnešním tisku. Naopak, reprezentujeme toto město a bojujeme každý týden na fotbalovém trávníku proti jiným městům, válku sami sobě vyhlašovat nehodláme. Věříme v rozum, a že fotbal, jakožto sport číslo jedna u nás i ve světě, v České Lípě nezanikne. Naděje umírá poslední.

Michal Šandor

tiskový mluvčí ARSENALU Česká Lípa

Nahoru

Komentáře

Re: Tiskové prohlášení vedení ARSENALU Česká Lípa, s. r. o.

Musím opět reagovat na tvrzení,že nejsou peníze.Příští rok bude mít Lípa o 30 milionů více a to díky novému přerozdělení daní,což není málo.V odkazu mužete přímo napsat vedení města,na co je chcete.
http://www.obcelidem.cz/liberecky-kraj/ceska-lipa/ceska-lipa

Nahoru

Re: Tiskové prohlášení vedení ARSENALU Česká Lípa, s. r. o.

Město má velké dluhy. Mimo jiné i proto, že mnoho investovalo do sportu. Stačilo. Fotbalový byznys se musí uživit sám. Není dobře a bude hůř. Zábava není to, co by muselo mít přednost přede vším ostatním. Tu ať si každý zaplatí sám. Nyní je konečně třeba myslet na obyčejné lidi a na jejich základní potřeby.

Nahoru

Re: Tiskové prohlášení vedení ARSENALU Česká Lípa, s. r. o.

Zajímalo by mě, kdo jsou ti obyčejní lidé a jaké jsou jejich základní potřeby?

Nahoru

Re: Tiskové prohlášení vedení ARSENALU Česká Lípa, s. r. o.

Ti na fotbal nechodí,ale na sociálce jsou jako doma :-))

Nahoru

Re: Tiskové prohlášení vedení ARSENALU Česká Lípa, s. r. o.

Ono zřejmě na fotbal vůbec moc lidí nechodí. Jinak by se uživil bez dotací. A neurážel bych těch 11% českolipských nezaměstnaných. Ti rozhodně nejsou všichni na sociálce jako doma. Ale když zaplatí nájem, další poplatky za bydlení a jídlo, někteří taky léky, tak holt už jim na fotbal nezbude, i kdyby na něj nakrásně jít chtěli.

Nahoru

Re: Tiskové prohlášení vedení ARSENALU Česká Lípa, s. r. o.

Docela by mne zajímalo,jak se budou ti obyčejní lidé motivovat k tomu aby něco dělali pro své lepší zítřky.Tedy mimo to,že volí levici.

Nahoru

Re: Tiskové prohlášení vedení ARSENALU Česká Lípa, s. r. o.

Obyčejným lidem patří a stačí šlichta v televizi, to tu Mirek už psal: Zábava není to, co by mělo mít přednost přede vším ostatním. Tu ať si zaplatí každý sám. Třeba fotbal - taková ,, přízemní ,, zábava! Jestlipak se to týká i zábavy pro neobyčejné lidi - jako je třeba film, divadlo, koncerty atp. ?

Nahoru

Re: Tiskové prohlášení vedení ARSENALU Česká Lípa, s. r. o.

Mirek se zřejmě počítá mezi ty obyčejné. Těm by se mělo sponzorovat divadlo, kino, protidrogová prevence, zahálčivý život, ale fotbal, to je pro póvl, ten ať si platí sami. Jen se ukazuje, že Mirek je latentní xenofob. Ale souhlasím s vedením města - na peníze na sport jsou granty. Proč by měl fotbal dostávat peníze podle jiných pravidel než třeba florbal, na který je týden co týden narvaná hala?

Nahoru

Re: Tiskové prohlášení vedení ARSENALU Česká Lípa, s. r. o.

O n ten lid fotbalový zdaleka není jedna sociální skupina. Jsou obyčejní fanoušci a jsou papaláši a bafuňáři. Obyčejní fanoušci jsou schopni pochopit, že prostě nejsou peníze - znají to z vlastní zkušenosti. Bafuňáři a papaláši s tím zkušenost nemají. Ti si vždycky žili dobře. Za komunismu cucali z cecíku Vagónky a podobných bohatých podniků, a jaksi si navykli a těžko se těch návyků zbavují. Teď se sápou po cecíku města a nespokojeně řvou, když cecík ucukne.

Nahoru

Re: Tiskové prohlášení vedení ARSENALU Česká Lípa, s. r. o.

Třeba právě proto že florbalistům se postavila předražená hala za x desítek milionů. Navíc sporty jako futsal,florbal a fotbal se po finanční stránce vůbec nedají srovnávat.
Nikdo po městu nechce 5milionů za sezonu, ale peníze na sport by se měli najít v rozpočtu každého města. Město chce investovat do mládeže ale co potom s ní když tu nebude dospělý tým na odpovídající urovni. To si někdo myslí že ti kluci budou chtít kopat B.třídu jen proto že jsou z Lípy, když o pár kilometrů dál mužou hrát divizi?
V Česká Lípě se to s penězma umí vymyslet opravdu parádně. Tak zbytečně utrácet jako u nás neumí ani pražský primátor.

Nahoru

Re: Tiskové prohlášení vedení ARSENALU Česká Lípa, s. r. o.

Mě osobně by označení obyčejným člověkem snad i urazilo. Představuji si pod tím člověka nevýrazného až méněcenného, bez fantazie, průměrně vybaveného, který se spoléhá na štědrou ruku státu. Navíc toto slovní spojení se účelově využívá politickými stranami v jejich kampaních.
Nedokážu si představit, že bych přítelkyni řekl:. "Ty jsi taková obyčejná ženská. Máš takový obyčejný účes a obyčejné šaty. Tady jsem Ti koupil obyčejnou kytku a zvu Tě na obyčejnou večeři."
Obyčejnost je nuda.

Nahoru

Re: Tiskové prohlášení vedení ARSENALU Česká Lípa, s. r. o.

Pokládám se za obyčejného člověka a nijak mě to neuráží.

Nahoru

Re: Tiskové prohlášení vedení ARSENALU Česká Lípa, s. r. o.

Chudáci čutálisti. Co mají říkat jiné sporty, které nevyužívaly masivní podpory radnice? Souhlasím s tím, ať mají všichni stejnou možnost prostřednictvím grantů. Nějak jsem se v prohlášení nedočetl, jestli opravdu 2 mega šlo na odměny hráčů. To by byl výsměch městské dotaci.

Nahoru