M. Pítová: „Život – neživot“ v Doksech

Verze pro tisk |

Když jsem se stěhovala do tohoto města, nikdy by mě nenapadlo, že budu čelit faktu rozdílného přístupu města vůči některým podnikatelům, i některým obyvatelům. Domnívala jsem se, že se v tak malém městě nestřetnu s tolika problémy jako obyvatel, nebo jako podnikatel, jenž má touhu zdokonalovat svůj podnik. Přístup města se mi zdá být velmi rozdílný podle toho, kdo „se líbí, či nelíbí vedení“.

Tento fakt mě také před pár lety přesvědčil, abych vstoupila do politického hnutí a pokusila se změnit alespoň některé přístupy a snažila se pochopit vše i z druhé strany, a to ze strany města. Jednoduše podpořit, či nepodpořit místní občany v jejich touze, zde něco vylepšit, přispět k vyšší turistice a také nastavit stejné podmínky pro všechny, v neposlední řadě zlepšit vstřícnost města k těm nejslabším, což jsou naši nejmenší občánkové anebo ti nejstarší.

Nutno zmínit naši nejhlavnější dominantu, a to Máchovo jezero, které k nám láká, či spíš v minulosti lákalo, spousty turistů, a to s sebou nese samozřejmě i nemálo finančních prostředků do městské kasy. Během několika let se uskutečnilo nespočet dotačních titulů, za které město chválím, ovšem ani jediný se netýkal přímo Máchova jezera a jeho největšího problému, což je hlavně trvalá čistota vody, nelibá vůně z přítoku poměrně zapáchajícího „potůčku“, čisté bezprostřední okolí, atd.

Nebylo by potřeba konečně se zamyslet nad tím, proč k nám turisté jezdí, a něco s tím udělat? Není důležité dohlížet na lukrativnost tohoto prostředí? Neměli by se místní zákonodárci více věnovat čistotě Máchova jezera, čistotě jeho okolí a kvalitě vznikajících staveb okolo něj? Neměli by už konečně věnovat pozornost tomu, proč se místní obyvatelé neodváží v jezeře koupat? Proč nemohou na pouhopouhou procházku okolo jezera, aniž by zaplatili tučné vstupné? Proč není kvalita pláží taková, jakou by si Máchovo jezero zasloužilo? Proč nemáme více kempů přímo na březích jezera? A tak dále, každý z „obyčejných“ občanů o tom ví své.

Dalším příkladem je třeba to, že nemocní občané, a zvláště pak nemocní důchodci, musí na polikliniku docházet do strašného kopce, kam i já mám problémy vyjít a nezadýchat se. Přitom si myslím, že se nám nyní naskytla příležitost pozměnit tento stav a zpříjemnit všem lidem cestu k nutné návštěvě lékaře. Domnívám se, že je tu pohodlnější místo, kde vybudovat polikliniku, a jsem přesvědčená, že na radnici fungují i lidé šikovní na získávání dotací a nebyl by tudíž velký problém v realizaci, i přes to, že by to byl běh na delší dobu.

Nebo mým druhým příkladem je třeba stav velmi užitečného kroužku pro maminky s dětmi, přesněji řečeno klubu Stonožka. Dlouhou dobu se zamýšlím nad tím, jak jim pomoci, ale bohužel jsem na to krátká. Nepochopím, že radnice nevyjde vstříc takové organizaci, která nedělá nic špatného, či ohrožujícího pro politiky města. Je to spolek maminek, které mají chuť organizovat výlety a různé akce pro všechny děti z našeho města. Jejich zapálenost, ochota, originalita, to je to, co bychom měli podporovat. Vždyť je přece důležité budovat v dětech již od dětství chuť něco vytvářet, podnikat ve skupinkách, což jim pomůže i v pozdějším životě. Proč tedy nevyčlenit finanční prostředky i pro naše nejmenší děti, nejen pro ty větší, viz „Bike-park“ či „Skate-park“ za mnoho milionů Kč? Přece každý v tomto městě má, nebo bude mít děti, a bude chtít, aby z nich nevyrostli sociálně nepřizpůsobiví občané. Přitom klub Stonožka neslouží jen dětem, ale je přínosem i pro maminky či tatínky, kteří docházejí se svými ratolestmi do tohoto klubu a vytvářejí různé užitečné drobnosti, např. barevné konve na kytky, květináče, vánoční ozdoby, velikonoční dekoraci a mnoho dalšího. Neměli by se nad tím zamyslet především ti, kteří mohou svou pozicí ovlivnit jejich fungování, náležitě je podpořit a neházet jim klacky pod nohy? I já jim ráda pomohu a poskytnu jednou za čas bezúplatně své podnikatelské prostory k organizaci dětské diskotéky, kde ráda vidím, jak jsou ty děti šťastné, potažmo i jejich rodiče. Ale to bohužel nestačí.

A v takových příkladech bych mohla pokračovat donekonečna. Např. proč nemáme okolo Máchova jezera kvalitní stezku, kde by mohli jezdit lidé na in-line bruslích, maminky s kočárkem i v horším počasí, starší lidé bez obav, že škobrtnou?

Doufám, že jednou přijde ta chvíle, kdy se zde tento přístup a politika „já, já, já“ změní a nastolí vyhovující a příjemné podmínky všem skupinám obyvatel našeho krásného města. :)

Děkuji za Vaši trpělivost a pozornost.
Ing. Michaela Pítová

Nahoru

Komentáře

Re: M. Pítová: „Život – neživot“ v Doksech

"Přece každý v tomto městě má, nebo bude mít děti, a bude chtít, aby z nich nevyrostli sociálně nepřizpůsobiví občané. Přitom klub Stonožka neslouží jen dětem, ale je přínosem i pro maminky či tatínky, kteří docházejí se svými ratolestmi do tohoto klubu a vytvářejí různé užitečné drobnosti, např. barevné konve na kytky, květináče, vánoční ozdoby, velikonoční dekoraci a mnoho dalšího."

Není niz hezčího než tatínek, který si sám vyrobí svou vlastní vánoční ozdobu či konev na kytky. REALLY?

Aby bylo jasno, nemám nic proti těmto aktivitám a jejich podpoře, ale ta argumentace... uff.

IMHO: To jestli z nich vyrosotu nebo nevyrostou sociálně nepřízpůsobiví Stonožka zas až tolik neovlivní, to ovlivní především rodičovská výchova, morální vzory a vzorce ve společnosti.

Nahoru

Re: M. Pítová: „Život – neživot“ v Doksech

No nevím,nevím.Ten kdo provozuje diskoteku,která již několik let silně obtěžuje obyvatelé ve svém okolí.Několik let byla polepená nevzhlednymi,a lascivními obrázky.Prostě nevěřím-věřím jen v její zvýšení zisku.A co učast na stavbě jedné z největších fotovoltaicke elektrarny???Taky to nebylo nejčistější...Tak píše že:Tento fakt mě také před pár lety přesvědčil, abych vstoupila do politického hnutí a pokusila se změnit alespoň některé přístupy a snažila se pochopit vše i z druhé strany, a to ze strany města. Jednoduše podpořit, či nepodpořit místní občany v jejich touze, zde něco vylepšit, přispět k vyšší turistice a také nastavit stejné podmínky pro všechny, v neposlední řadě zlepšit vstřícnost města k těm nejslabším, což jsou naši nejmenší občánkové anebo ti nejstarší.
Jinak:Mnoho zdaru

Nahoru