10. výročí od povodní

H. Hušková: Léto na Mácháči

Verze pro tisk |

Letošní léto na Mácháči je požehnané z pohledu ubytovatelů, majitelů restaurací a občerstveních, obchodů, nájemců pláží a jistě i majitelů lodní dopravy. Zkrátka na Mácháči to letos žije, přestože voda jako vždy je nevalné kvality. Musíme se mířit s tím, že Mácháč je rybník a ne bazén a čistota vody tomu odpovídá. Nicméně Doksy i rekreační Staré Splavy jsou pořád ještě bezpečnou destinací, pominu-li každoletní dopravní tragédie, způsobené alkoholem i drogami, kterých jsme zde svědky.

Přijelo k nám nebývalé množství turistů, dalo by se říct, skoro jako v dobách největší slávy českého moře. Ale nějaký rozdíl tu přece jenom je. Mácháč byl vždy oblíbeným střediskem lidí střední vrstvy, myslím tím finanční, a taky mladí, ubytovaní pod stany, kteří své prázdniny trávili s minimem finančních prostředků, zde dříve našli svůj prostor pro svou prázdninovou zábavu.

V tomto ohledu se Mácháč poněkud změnil. Počítejte se mnou a násobte počtem rodinky se dvěma dětmi: parkoviště 100 Kč na den, vstup na pláž 55/25, tj. 160 Kč pro rodinku, plavba lodí na 45 min. 90/50, tj. 280 Kč, nafukovací atrakce 150 Kč/hod. – předpokládejme, že dospělí budou šetřit a vyšlou pouze omladinu, tj. 300 Kč/hod……. a tak dále. Jsme tedy u částky 840 Kč a ještě jsme nekoupili dětem ani limonádu a sobě ani pivko – to by byla další stovka a nekoupili jsme ani žádnou jinou lákavou dobrotu. A taky někde musíme spát a levné ubytování na Mácháči začíná na 250 – 300 Kč/os., jíst a pít musíme taky atd… ale to už je dost vysoká matematika, čísla si dosaďte sami.

Nevím, jak komu, ale zdá se mi to vše jako velmi drahý špás. Jako malá jsem jezdila k Mácháči se svými rodiči, pak jsem jezdila se svými dětmi, ale dnes pojedu s vnoučaty raději do Chorvatska nebo k jinému moři, kde bude sluníčko svítit, voda bude čistá, ceny srovnatelné a mé kapse přijatelné. Tak nevím, není to k Mácháči nespravedlivé? Takový klenot, který tady máme, neumíme ochránit, necháme „vydělávat“ nikoli dokské, ale vesměs cizí podnikatele a nám tu zbývá jen každoroční nepořádek, prázdninový hluk, rozbité odpadkové koše, poničená hřiště, pomalované zdi….. No, třeba si alespoň město polepší do svého rozpočtu pronájmem centrálního parkoviště, pronájmem různých ploch a sdělí občanům, co za to budou mít. Třeba budeme mít opravené chodníky, ulice, zrekonstruovaná dětská hřiště a podobně. Uvidíme.

Je to začarovaný kruh. Město vítá podnikatele otevřenou náručí, na ceny nedohlíží a snad ani nemůže, strážníků má tristní nedostatek a normální rodinka střední vrstvy, která Doksy navštěvovala, si to napříště rozmyslí. Přesto vše přejme Mácháči hezké počasí, aby si to návštěvníci mohli co nejvíc užít a věřme, že bude líp.

Nahoru

Komentáře

Re: H. Hušková: Léto na Mácháči

Dobrý den, letos jsem byl na "Mácháči" s příbuznými z Moravy a hrozně je překvapilo, že za ty roky co tam byli naposledy se skoro nic nezměnilo. Přitom u nich se do rekreace a turistiky poměrně mohutně investuje a využívá dotací, atd.... S vyššími cenami jsme u něčeho počítali, jedná se o sezonní záležitost, ale všechno co tam bylo ještě nějak přijatelné nebo zadarmo bylo zrušeno. Ano za všechno se dnes platí, ale turisti to tam nechají i tak jinak. Ptali se mě kam jdou vůbec všechny ty povinné poplatky od turistů, z různých nájmů....., musel jsem přiznat, že vlastně ani nevím, když je všechno omšelé, rozbité a všude je značný nepořádek. Bohužel jsme došli ke společnému závěru, že město si vlastně nijak obzvlášť neváží návštěvníků a nevyužívá svůj potenciálu, jen na všem vlastně "rejžuje" a žije v podstatě ze své slávy. PS: a hádejte jak se u vody řeší nedostatek, omezení nebo zpoplatnění WC, hezké koupání.

Nahoru

Re: H. Hušková: Léto na Mácháči

Vážená paní Hušková.Již se těším,až budete u vesla Vy. Aby bylo vše jako dřív,doporučuji jezero,pláže,parkoviště a jiné ZESTÁTNIT.Přejit na centralni plánování,a ceny určovat.Nebo si pořídit stánek,a ceny mít jako dřív-Budu u Vás pečenej,a možná i vařenej.

Nahoru

Re: H. Hušková: Léto na Mácháči

Aspoň se podepíše celým jménem a má na věc nějaký názor. Ty máš potřebu všem vysvětlit, co tím chtěl autor říci, ale ani se nepodepíšeš. Komentář není třeba, každý průměrný člověk tomu rozumí, nemusíš jim to překládat.

Nahoru

Re: H. Hušková: Léto na Mácháči

Paní Hušková, ty Vaše články...to je tedy něco...Nechápu jak tohle vůbec sesmolíte...Jak můžete srovnávat tuto dobu a dobu před 20 lety? Se divím, že nenapíše článek, jak se nám zdražily potraviny, auta, bydlení...No samozřejmě, že za to může zase město :-D
Vy děláte, jak kdyby se zdražilo vše pouze u Mácháče, jinak všude zůstaly ceny jako před 20 lety...Ale Vy jste známá svým: CO MŮŽEME, SVEDEME NA MĚSTO....

Nahoru