Excelentní Zdeněk Mahler

Verze pro tisk |

Moudré, poutavé a velmi lidské bylo páteční vystoupení Zdeňka Mahlera v Doksech. Doslova renesančního člověka, spisovatele, muzikologa, scénáristu poslouchal zcela zaplněný prostor Muzea Čtyřlístku (zhruba pět desítek lidí).

Přestože je Zdeňku Mahlerovi přes 83 let, sděloval své myšlenky, vzpomínky a názory jasně, přehledně. Navíc s humorem a ve stoje. S řadou přítomných se znal z let, kdy žil na chalupě ve Zbynech. „Nikdy jsem se tady necítil jako náplava, poznal jsem tu spousty úžasných lidí,“ řekl Zdeněk Mahler hned v úvodu vystoupení. Téměř každý z posluchačů si na besedu přinesl k podpisu některou z jeho knih.

Setkání s jedním z nejvzdělanějších lidí, doktorem Zdeňkem Mahlerem zorganizoval senátor Karel Kapoun a sponzorsky podpořila dokská organizace ČSSD. Přívětivé prostředí vytvořily pracovnice Městské knihovny v Doksech.

Doktor Mahler se významně podílel na vzniku filmů jako Amadeus, Dynastie Straussů, Svatba jako řemen, Božská Ema nebo Koncert na konci léta. Podle jeho původního námětu a scénáře vznikl film Lidice. Badatelsky a autorsky se zaměřil na velikány naší historie, zejména z oblasti hudby (díla o W. A. Mozartovi, Antonínu Dvořákovi, Bedřichu Smetanovi), ale také o Alfonsu Muchovi či T. G. Masarykovi.

Excelentní Zdeněk Mahler
Excelentní Zdeněk Mahler
Excelentní Zdeněk Mahler
Excelentní Zdeněk Mahler
Excelentní Zdeněk Mahler
Excelentní Zdeněk Mahler
Nahoru

Komentáře

Re: Excelentní Zdeněk Mahler

Výjimečně ČSSD tleskám.

Nahoru

Re: Excelentní Zdeněk Mahler

Já netleskám ČSSD ( ani ODS),ale panu Mahlerovi ano ! Strany se pouze přiživují.

Nahoru

Re: Excelentní Zdeněk Mahler

Tleskám za to, že tentokrát vynaložili peníze účelně.

Nahoru

Re: Excelentní Zdeněk Mahler

Ano, to je Čech a vzor pro vnímání češství bez nějakých posměšků o čecháčkovství .

Nahoru

Re: Excelentní Zdeněk Mahler

Souhlasím s panem Zahradníkem a dovoluji si dodat.

Pro mě je pan Zdeněk Mahler vzorem obdivuhodného Čecha a vlastencem v pravém slova smyslu. Osobností s neuvěřitelným rozhledem a znalostmi, mimořádně precizním badatelem se schopností vnímat historická fakta v širokých souvislostech a s vědomím jedinečnosti člověka. Záviděníhodný je jeho talent zprostředkovat široké veřejnosti historická fakta na osnově krásného vypravěčství, poutavého, srozumitelného a výjimečně lidského, vypravěčství, které posluchače doslova strhne, pohltí a uchvátí...

Až nepochopitelný je neskutečný rozsah jeho aktivit, vycházející zcela jistě z jeho vitality, životního optimismu a víry v člověka, a to při výrazném respektu k morálním hodnotám. Pana Mahlera, jak to u lidí jeho kvalit bývá, současně zdobí značná skromnost a úcta k vytvořeným hodnotám.

Osobně mám nemalé obavy, kdo jednou zvedne ten pomyslný "Mahlerovský prapor", zda se najde nástupce pana Mahlera nejenom obdobně vzdělaný, ale s takovými schopnostmi, talentem, nadšením, láskou k velikánům zejména našich dějin (nejenom kulturních), empatií a lidstvím!

Myslet to s panem Mahlerem špatně, řeknu směle: to je vzor kandidáta na Hrad! Tam je však kandidátů dosti, byť kvalit vedle pana Mahlera objektivně menších, nechci-li použít slovo mizivých... Pro naši vlast pan Zdeněk Mahler dosud vykonal mnohem více než páni a dámy kandidující na prezidentský post, a věřím, že ještě mnohé krásné vykoná.

Nahoru