Program Českolipského divadelního podzimu

Verze pro tisk |

Nejstarší divadelní přehlídka na Českolipsku naštěstí netěží jen ze své tradice, ale snaží se rok od roku rozvíjet, a tím naplňovat stále vzrůstající poptávku Českolipanů po divadle. Letos bude prvně pětidenní, tedy o den delší, publiku nabídne rekordních dvanáct kulturních položek a poprvé bude mít na programu zahraničního hosta.

Jaká představení budou moci diváci od úterý 3. 11. do soboty 7. 11. vlastně zhlédnout? Nabízíme vám přehled toho nejzajímavějšího s měsíčním předstihem, a to nejen proto, že přehlídka začíná hned z kraje listopadu a my bychom neradi, abyste ji přešli bez povšimnutí, ale především i proto, že byl z kraje října spuštěn předprodej vstupenek.

3. 11., 19:00, V. Klapka: Maratův Sade, DK Jirásek, Česká Lípa, 100 Kč

„Slavnostní zahájení přehlídky s domácím souborem a jeho hrou z prostředí blázince pojednávající o stavu a smyslu nejen evropské civilizace.”

V blázinci v Charentonu předvádí chovanci ústavu a jejich ošetřovatelé pod vedením markýze de Sade rekonstrukci zavraždění vůdce francouzské revoluce J. P. Marata. Václav Klapka se při psaní hry nechal inspirovat hrou Petera Weisse zkráceně uváděnou pod názvem Marat/Sade a nabízí reflexi mnoha aktuálních společenských témat. Po letošním suverénním postupu s představením Maratův Sade z krajské přehlídky v Lounech vyvolal DK Jirásek na národní přehlídce jako jedno z mála představení vášnivé diskuze a zúčastnil se jako host slovenské obdoby Jiráskova Hronova Scénické žatvy.

4. 11., 19:00, B. Brecht: Bubny v noci, BodyVoiceBand, Praha, 100 Kč

„Audiovizuálně působivá inscenace souboru nedávných absolventů DAMU o pokřivené poválečné společnosti.”

Raná hra slavného dramatika Bertolda Brechta patří mezi jeho méně známé texty. Vypráví příběh pokřivené společnosti, která se doposud přiživovala na průběhu první světové války. Její konec jako by ale obrátil kameny. Všechen hmyz pod nimi ukrytý dává se do pohybu. Chaos válečný je nahrazen chaosem revolučním. Z čeho má vycházet nová mírová morálka, je-li kraj plný válečných křivd? Prvním počinem souboru BodyVoiceBand byla hudebně dramatická skladba Vojna E. F. Buriana, která se umístila mezi prvními deseti v anketě Inscenace roku 2013 pořádané Divadelními novinami.

5. 11., 19:00, Z. Egressy: Šťovík, pečené brambory, Divadlo JakoHost, Plzeň, 100 Kč

„Herecky bravurní (nejen) fotbalová komedie odehrávající se v průběhu jednoho zápasu v kabině rozhodčích.”

Atmosféra v šatně fotbalových rozhodčích houstne. Dnes půjde o postup nejen hráčům, ale i hlavnímu rozhodčímu. Víc než kdy jindy potřebuje pomoc pomezních rozhodčích. To ale neměl jednoho z nich připravit o místo a druhého o manželku. Populární sarkastickou komedii s melancholickým nádechem o životě, v němž je potřeba se spolehnout především sám na sebe, napsal současný maďarský dramatik Zoltán Egressy. Letošní rok dosáhlo Divadlo JakoHost nejvyšší mety v českém amatérském divadle a probojovalo se s představením Šťovík, pečené brambory na Jiráskův Hronov mezi pětici nejlepších amatérských činoher v ČR.

6. 11., 19:00, Lupinec & Co.: Upokojenkyně, Divadlo V.A.D., Kladno, 100 Kč

„Jeden z letošních vrcholů amatérské autorské činohry je černou krimikomedií z domova seniorů plnou smíchu, který snadno zabolí.”

Brilantně napsaná komedie, která zobrazuje téma stáří, smrti a umírání s osvobozujícím humorem, nemoralizuje, ale skvěle baví. Co dělat s přáním staré matky, která vás na lůžku v domově pro seniory, kam chodíte několikrát v týdnu na pár minut, požádá, že by chtěla zemřít? Velmi Amatérské Divadlo z Kladna jednoznačně popírá název svého souboru. Na scénu přivádí výhradně vlastní autorské texty, které se umně dotýkají současného světa. Od své třetí hry jsou V.A.D. pravidelnými účastníky Jiráskova Hronova a v současné době patří k tomu vůbec nejlepšímu, co nabízí amatérské divadlo v našich končinách.

6. 11., 22:00, Kdeže loňské něhy jsou, Krátké a úderné divadlo, Liberec, 80 Kč

„Nejkomediálnější soubor zdejšího kraje s humornými skeči ze života třech partnerských párů.” 

Intimní nahlédnutí do soužití naprosto odlišných párů – submisivní manžel vs. bezohledná manželka manažerského typu, despotický primitiv hojící si komplexy na své mentálně nedospělé ženě a romanticky naivní středoškolačka objevující první úskalí a zákruty počínajícího vztahu s pozdější ikonou českého folku na pozadí srpnových událostí roku 1968. Ve druhé půlce sledujeme tytéž páry s odstupem 1 až 40 let. A všechno to končí ve Wembley. Kultovní komediální soubor K.Ú.D. vznikl v roce 1993 na Střední umělecké škole v Liberci z recese před vánoční besídkou a s úspěchem uvádí vlastní humorné pořady tvořené skeči a písněmi v klubech a divadlech, ale i na divadelních festivalech.

7. 11., 14:00, V. Kracík: O pračlovíčkovi, Divadlo Tramtárie, Olomouc, 70 Kč

„Hravý výlet do světa dinosaurů, který rozvíjí fantazii i smysl pro humor.”

Báječný výlet do světa dinosaurů, dinosauřic, ptakoještěrů a ptakoještěrek. Trochu poučné, ale hlavně pořádně veselé vyprávění o tom, jak pračlovíček postavil první domeček, jak musel objevit, k čemu je dobrý oheň, jak vyzrál nad tyranosaurem a jak zjistil, že ve dvou jde všechno líp. Pohádka má za sebou evropské turné a v roce 2011 získala, krom účasti na Jiráskově Hronově, cenu diváků na prestižním festivalu divadel pro děti Dítě v Dlouhé.

7. 11., 16:00, Život nedoceníš, Radio Ivo, Brno, 80 Kč

„Humorně laděná rozhlasová hra v salónku divadla, při níž diváci naživo sledují její vznik od nápadu až po poslední zvuk.”

Radio Ivo je fenoménem divadelní alternativní scény. „Viditelný rozhlas“ znají především mladí návštěvníci klubů a festivalů. Jejich inscenace Život nedoceníš mají pokaždé jiný podtitul a jsou vždy o něčem jiném. Vyprávějí normální příběhy ze života. Každá hra je improvizací na téma, které si určí její tři účinkující-autoři a navíc se tato improvizace odehrává na divadelních prknech ve formě rozhlasové hry se všemi rekvizitami, které do rozhlasového studia patří. Protagonisté celou hru odehrají v sedě u tří mikrofonů – herečka, hudebnice a režisérka Johana Švarcová (Kazety), Petr Marek (MIDI LIDI) je osobností mnoha tvůrčích profesí dělící své síly především mezi hudbu a film a herec Marian Moštík (LÁHOR/Soundsystém). Za svou rozhlasovou improvizaci Život nedoceníš aneb Měl byste dvacet minut? získalo Radio Ivo v roce 2009 cenu Prix Bohemia Radio. 

7. 11., 19:00, J. Krasula a kol.: Príbeh z Maconda, Divadlo "A" a Divadlo Shanti, Prievidza (SK), 100 Kč

„Světová předpremiéra hry významného slovenského souboru na motivy slavného románu G. G. Márqueze Sto roků samoty.”

Inscenovat světoznámý román Sto roků samoty na divadelním jevišti je velmi těžký úkol. Soubor se proto soustředil na to, co ho z románu nejvíce oslovilo – a tím bylo zkoumání příčin, které způsobily rozklad a nakonec odsouzení rodu Buendíů na věčné zatracení a zapomenutí. Sto roků samoty i Príbeh z Maconda, jejich podobenství o světě a jeho dějinách tak nechávají nahlédnout pod povrch toho, v čem dnes žijeme. A není to radostný pohled. Předloňský rok oslavilo Divadlo „A” 60 let své existence, během níž nastudovalo desítky inscenací domácích i světových autorů a viděli je diváci nejen na mnoha místech Slovenska, ale i na několika festivalech v zahraničí. Nejvýznamnější událostí v historii divadla byla účast na 14. Světovém festivalu amatérského divadla Mondial du Theatre v Monaku 2009.

www.cldp.cz
Veškeré informace o koupi vstupenek naleznete zde.

Nahoru