Ohlédnutí za 1. dnem Divadelního podzimu

Verze pro tisk |

Zahajovací den 41. ročníku se nesl ve znamení kulatých repríz DK Jirásek a Cirk La Putyka, které přilákaly do Jiráskova divadla na 780 návštěvníků, slavnostního zahájení a vernisáže výstavy Pavla Krause.

Dopolední představení pro školy, které je nachystáno každý hrací den ve festivalovém týdnu, obstaral domácí a pořádající soubor Divadelní klub Jirásek s hrou Jak se vám líbí Jak se vám líbí?. Klapkův přepis Shakespearovy komedie se navíc na divadelních prknech objevil od roku 2013 již po padesáté.

Žáci 7. až 8. tříd zaplnili hlediště do posledního místa a hurónsky se bavili a smáli, ponejvíce dvojsmyslným fórům, z nichž některé režisér a sami herci ani nezamýšleli.

Jinak ale soustředěné publikum dokázalo, že tato hra, která ani po mnoha stoletích od svého prapůvodního vzniku nezestárla, pobaví diváka teenagerovského i, dle minulých zkušeností, staršího věku.

Tak tomu bylo i večer. Nejen cílením hry na mladého i vyzrálejšího diváka (6–103 let), ale i cca 50. reprízou inscenace. Fenomenální Cirk La Putyka, soubor, který se proslavil na poli nového cirkusu, přijel s hravým, činoherním představením pro celou rodinu Biograf.

Kombinace živého herce–promítače a scény–plátna, na němž se promítali hrdinového němého filmu jako Mumie, Frankenstein či tulák Charlie, byla nostalgickou a zábavnou poctou počátkům kinematografie. Diváci u vstupu obdrželi lístek, rozdával se popcorn, představení doprovázel po celou dobu pianista, druhý živý herec na jevišti.

One man show, v níž probíhala interakce mezi hercem a děním na plátně, okouzlovala v prvé řadě iluzivními triky, například když si vzal živý hrdina věc promítanou na plátně do ruky či kdy sám osobně z ničeho nic vstoupil do samotného filmu. Humor vycházející z prvků grotesky byl druhým nosným motivem inscenace. Promítač vstupoval svou akcí do groteskních honiček a v tu chvíli muselo být divákovi jasné, jak moc musí mít herec načasována svá konání, akce a repliky, aby vše zapadalo do dění na plátně. A což teprve hudebník a ruchař za pianem!

Jestli legendární italský snímek Bio Ráj Giuseppe Tornatoreho vzdává s velkou mírou zdravého sentimentu poctu kinematografii, filmu, kinu a jeho obslužného personálu, pak představení Biograf je přesně oním na divadelních prknech.

Toto téma je právě to, co po zhlédnutí inscenace v divákovi rezonovalo. Láska k filmu prostřednictvím vyprávění promítače, toho, který tomu všemu dává život, ozdravuje přetrhlý pás lepidlem (to už tedy bohužel/bohudík není v 21. století tak úplně pravda) a přenáší nás do světů neomezených možností. Jestli bych si přál, aby můj potomek někdy viděl nějaké představení, pak je to právě Biograf. Doufám, že jej bude mít Cirk La Putyka na repertoáru i za 6 let a my půjdeme na 300. reprízu.

První oficiální den se nesl ve znamení slavnostního zahájení. To obstarala necelou hodinu před začátkem večerního programu vernisáž výstavy, která bude těšit oči návštěvníků po celý festival.

Místní výtvarník a grafik Pavel Kraus, mimo jiné spoluzakladatel Galerie Jídelna ve VMG ČL, představil prostřednictvím slov svého kamaráda a kolegy Atily Vöröse cyklus piktorialistických grafik Sen o snech. Nenechte si jej ujít. 

Reportáž z dalších dnů 41. Českolipského divadelního podzimu naleznete v sekci Kultura/Divadlo.

Kompletní fotogalerii z prvního dne naleznete zde.

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru