Máji Barbory Hrzánové se aplaudovalo ve stoje

Verze pro tisk |

Máchovské výročí tohoto roku si mohli českolipští divadelní nadšenci připomenout ve čtvrtek večer v Jiráskově divadle, kde vystoupila Barbora Hrzánová s recitací věčně živého Máje od Karla Hynka Máchy.

Divadlo bylo velmi slušně zaplněné už proto, že představení bylo pro Českolipany zadarmo a řady divadla hojně zaplnili i účastníci 34. celorepublikového semináře komise knihovníků, který se zde zrovna konal.

Představení bylo naprosto strhující a Barbora Hrzánová ukázala všem, že Máj je svým způsobem nadčasovým dílem, které má co říci i dnes. Její podání Máje nebylo ani akademickým ani sterilním, jak by mohl leckdo od téměř dvě stě let staré poezie očekávat. Úvodní verše Máje sice zná každý, ale odrecitovat ho z hlavy celý, to vše kumšt Báry Hrzánové, která se po minimalistické scéně pohybovala lehce a jistě, ještě podtrhuje. I díky jejímu přednesu mohli mnozí říci, že Máj pochopili.

Historie nevěry a otcovraždy jsou motivy díla, které jsme odvykládávali při zkoušení ve škole. Hlavní příběh se ale odehrává teprve v hlavě odsouzence Viléma, do jehož duše dala Barbora Hrzánová tak dobře nahlédnout.

Za originální přednes, bezprostřednost a přesvědčivost, za to vše sklidila Barbora Hrzánová nadšené ovace ve stoje.

Nahoru