D. Krčmářová: Ať je i 38. ročník ČDP svátkem divadla

Verze pro tisk |

Členka rady DK Jirásek drží již třetí ročník přehlídku Českolipský divadelní podzim (ČDP) pevně ve svých rukách, zajišťuje ji organizačně, spolupodílí se na dramaturgii, vymýšlí propagační strategii a rozvíjí akci novinkami všeho druhu. Shodli jsme se na tom, že loňský ročník se opravdu vydařil, průměrná návštěvnost 100 lidí na představení je tomu jasným důkazem. Jaký bude ČDP letos? Jaké novinky mohou návštěvníci čekat? Na co se Dita nejvíce těší?

Co letošní ročník divákům nabízí?

Hned z kraje musím říct, že letošní ČDP je skutečným svátkem kvalitního divadla, nehledě na přívlastky amatérský/profesionální. Zahajovací Zmrazovač byl suverénně nejúspěšnějším představením letošního Jiráskova Hronova. Při závěrečném potlesku celé divadlo tleskalo ve stoje. Stejně tak dopadlo i představení Všechno není košér. Soubor z Kuksu Geisslers Hofcomoedianten, který vznikl z amatérských podmínek, se postupně vypracoval na jedno z nejoriginálnějších poloprofesionálních divadel u nás. Tomu jsme tleskali vestoje zase na národní přehlídce, kde vystupovali jako hosté. Jsme srdečně rádi, že předkládáme Českolipským to nejkvalitnější, co se na amatérské/poloprofesionální scéně letošní rok událo. Zároveň nenabízíme divákům jen klasickou činohru, ale představení, kde se nápaditě a umně pojí divadlo, tanec i hudba, drama i humor na vysoce “profesionální” úrovni.

Jaký program nás čeká mimo večerní představení?

Kromě kouzelné sobotní pohádky pro děti nás čeká tzv. storytellingové představení, které přiveze ženský soubor DAMÚZA v sobotu odpoledne do salónku divadla. Také jsme opět připravili mimodivadelní aktivitu, a to workshop keramiky, který se uskuteční v DDM Libertin a povede jej Vladěnka Zborníková, která spolu s naší scénografkou Renatkou Grolmusovou vystaví svá díla během přehlídky v divadelním foyer. Kapacita sobotního workshopu je omezená, lidé se mohou hlásit na e-mail keramika.zb@seznam.cz.

Není zvykem, že v rámci ČDP uvádí DK Jirásek v premiéře svou novou inscenaci?

Je, ale jelikož se nová inscenace Marat/Sade stále zkouší, zařadili jsme do programu dvojitou porci satisfakce. V první řadě se jedná o sobotní hru Škola základ života, kterou nazkoušela režisérka Ivana Bufková před dvěma lety nejen se členy DK Jirásek, ale především se středoškolským souborem Divadelní klub mladých. Je to po dlouhých letech možná první takhle velké propojení obou souborů. Za to patří Ivance velké díky. Bude se jednat o českolipskou derniéru tohoto mimořádného projektu, v němž zní i živá hudba a zpěv. Tato nesmrtelná komedie na závěr přehlídky, se známými tvářemi z jiných českolipských představení, by měla být třešničkou celé přehlídky. Druhá satisfakce se odehraje během páteční noci, a to filmová projekce záznamu představení Sen v noci svatojánské, shakespearovské komedie, s níž sklízel DK Jirásek úspěchy v druhé půli 90. let. Máme již zamluvené pětimetrové projekční plátno, takže zážitek bude plnohodnotný.

Čeká na návštěvníky nějaká organizační novinka?

Nejzásadnější novinkou pro návštěvníky je zvýhodněná permanentka na celý festival, resp. na večerní program, tzv. 3 plus 1 zdarma. Pokud si zakoupíte vstupenku na tři večerní představení, máte vstupné na čtvrté zdarma. Místo 400 Kč tak návštěvník zaplatí 300 Kč. Zároveň se dostanou do prodeje i plátěné tašky s motivy letošního ročníku. Ten, kdo si ji zakoupí a do září 2015 nám pošle fotografii, na níž s ní bude vyfocený mimo hranice Českolipska, bude navíc vřazen do slosování o volnou permanentku na celý program ČDP 2015.

Z čeho máte po sestavení programu opravdovou radost?

Těší nás podpora ředitelů středních škol, z níž plyne návštěva studentů čtvrtečního dopoledního představení Romeo a Julie (ve)dle Romia und Juliety, které bude hráno i jako večerní představení (již zmíněný Geisslers Hofcomoedianten, pozn. red.). Těším se na reakce středoškolských studentů, jelikož si troufám tvrdit, že většina z nich si třeba ani není vědoma, jakým hravým a pro ně zábavným způsobem se dá divadlo dělat. Navíc taková klasika!

Máte do letošního ročníku nějaká přání?

Moc bychom si přáli, aby lidé zariskovali a do divadla vyrazili, jelikož si myslím, že budou mile překvapeni, na jaké úrovni se dá dělat amatérské, resp. poloprofesionální divadlo. Že úroveň představení pozvaných souborů je mnohdy vyšší než úroveň kupříkladu agenturních představení. Chtěla bych, aby i letošní ročník, po vzoru dvou předchozích, byl opět svátkem divadla v České Lípě.

Díky za rozhovor a zlomte vaz!

 


Aktuální informace naleznete na fb události.

alt
Nahoru