32 hodin mezi psem a vlkem odstartuje sezónu

Verze pro tisk |

První premiérou letošní divadelní sezóny v Činoherním studiu v Ústí nad Labem je kontroverzní hra 32 hodin mezi psem a vlkem z pera Jana Tichého, která volně popisuje poválečnou událost v Novém Boru.

 

Dnes, 17. září 2010 zahájí ústecké Činoherní studio svou 39. sezónu světovou premiérou dramatizace novely 32 hodin mezi psem a vlkem. V podtitulku je napsáno: Čtyřhlas na motivy skutečné údálosti.

Tímto kusem podle svých slov pokračuje soubor v historické dramaturgické linii, v níž se snaží mapovat pozoruhodné a mnohdy i zasunuté události nedávné (i té dávnější) historie. Zároveň je téma novely i inscenace regionálně navázáno na severní Čechy.

Na svých stránkách divadlo inzeruje hru takto: Píše se červen roku 1945. Čtyři obyvatelé Boru žijí normální, byť válkou poznamenané životy a těší se na to, že se život snad vrátí do starých kolejí. Petrovi bylo právě osmnáct, vstoupil do obnovené Čs. armády a má poprvé v životě dívku, o devět let starší Němku Heide. Willy najde svou dětskou lásku v malé Grétce. Hans se chce stát stavitelem a má radost z toho, že se jeho otec vrátil jako primář do nemocnice. Marta pracuje na poště a má spoustu starostí se svatbou své kamarádky Marie - ta si bere českého mládence. Do jejich životů však zasáhne dozvuk druhé světové války a divoká pomsta... Inscenace 32 hodin mezi psem a vlkem by neměla být pouze silným činoherním příběhem. Pohybová spolupráce s performerem Rosťou Novákem (tvůrcem slavného představení La Putyka) dává tušit, že v Činoherním studiu vzniká ojedinělý projekt, který zase posune hranice a otevře Činohernímu studiu nové možnosti.

Inscenace 32 hodin mezi psem a vlkem nešslibuje jen činoherní příběh. Pohybová spolupráce s performerem Rosťou Novákem (tvůrcem představení La Putyka) napovídá, že v Činoherním studiu vzniká ojedinělý projekt.

Je zřejmé, že divadelníci si na sebe upletli bič. Organizace prohlašující o sobě, že jsou vlastenecké, údajně protestují už před premiérou.  Na premiéru se chystá i několik občanů Nového Boru.

Osoby a obsazení:

Kryštof Rímský............................ Petr

Jan Plouhar................................... Hans

Jiří Maryško..................................Willy

Nataša Gáčová .........................Marta

Matúš Bukovčan...........................Pamětník

 

Scéna Štěpán Jirák, kostýmy Štěpánka Tichá, hudba Patrik Charvát, pohybová

spolupráce Rosťa Novák, dramaturgie Vladimír Čepek, produkce Jana Válková,  režie Filip Nuckolls.

Nahoru