Žebříček 81 – Budoucí osobnosti Českolipska

Verze pro tisk |

Opět jsem hledal inspiraci ve Forbesu. Zaujal mě například žebříček třicítky Čechů, kteří mění svět kolem sebe (zde). Redakce vybrala mladé lidi do třiceti let, kteří by Česko nebo celý svět mohli posunout dále. Jako učitel na gymnáziu bych mohl mít aspoň trochu přehled, tak jsem se rozhodl, že to zkusím rovněž v našich provinčních podmínkách.

Nejprve jsem prolezl svůj facebookový profil a udělal si volný výběr. Trochu mě vyděsilo, že už tolik mých bývalých studentů překročilo třicítku. Někdy se zaměřím na tuto vyšší věkovou kategorii, která už měla šanci se vyprofilovat.

Dnes ale žebříček těch, o kterých si myslím, že jim třicet ještě nebylo.

Radek Barkman - přes komentování sportovních akcí na Českolipsku to dotáhl až na Eurosport.

Kristýna Finkousová - pohodová holka, u které si nepamatuji, že by ode mě dostala jinou známku než jedničku. Stejně jako gymnáziem proletěla i medicínou a začala se věnovat zubařině. Doufám, že po mateřské dovolené v Lípě zůstane.

Jan Krajník - politologii studoval nejen v Praze, ale i v Liverpoolu. Přestože v Lípě už nežije, stále se o život v ní zajímá.

Michal Šandor - když jsem kdysi psal seriál rozhovorů s názvem Štafeta, odstartoval jsem právě Michalem. Přes reportáže pro i-noviny a Českolipský deník to prozatím dotáhl do Deníku Sport.

Tereza Šváchová - architekturu studovala v Praze i Hamburku, nedávno se účastnila dnů architektury v České Lípě.

Filip Švácha - je Terezy bratr. Student, kterého by chtěl mít v lavici každý učitel. Momentálně studuje Fakultu umění a designu a věštím mu ještě lepší budoucnost než Tereze. A když ne v umění, tak třeba ve sportu.

David Tichý - na škole obdivuhodně zvládal matematiku, fyziku i chemii a k tomu hrát v několika kapelách i sólově. Letos prvním rokem studuje VŠCHT.

Radek Timoftej - už jako deváťák byl členem Sněmu dětí pro životní prostředí. Na faceboooku mě baví sledovat jeho cestovatelské zážitky z Mongolska, Ruska i Thajska. Angažuje se i v komunální politice v Prysku.

Klára Teplá - další studentka, která neznala moc jiných známek, než jsou jedničky. Dlouhá léta se účastnila biologických olympiád a logicky letos zakotvila na 1. Lékařské fakultě.

Ludvík Kašpar - nepamatuji, že by nějaký student dokázal zvítězit v krajském kole biologické i chemické olympiády. Přitom stále zůstává skromný. Ve výběru je takřka nejmladší.

Lukáš Kolč - učil jsem ho jen rok. Když si mohl vybrat mezi chemií a fyzikou, raději se rozhodl věnovat fyzice. Zažil jsem ho pracovat na seminárce, to byla filharmonie nápadů. Další velká naděje přírodních věd.

Kateřina Čermáková - reprezentantka v golfu, která zvládá sport na vrcholové úrovni i se stále zlepšovat ve škole.

Viktor Česenek - ve škole průšvihář, na fotbalovém hřišti českolipský Rosický. Škoda, že mu kariéru prozatím zbrzdilo vážné zranění.

Jan Ševčík - tak mladý a už učí hru na varhany v ZUŠce, také skládá a zajímá se o politiku (mimo jiné kandidoval za TOP 09).

Vojtěch Duchoslav – nejmladší z klanu Duchoslavů. Všichni tři bratři reprezentovali své školy, okres i kraj v různých přírodovědných soutěžích. Vojta se právě vrátil z Asie, kde dělal fotografa trabanťácké výpravě.

Napadají mě ještě dva studenti, kteří sice na facebooku nejsou moc aktivní, ale pamatovat si je budeme ve škole dlouho.

Tomáš Novotný a Miroslav Hanzelka – vítězové všech možných olympiád, účastníci mezinárodních kol především v matematice a fyzice i v chemii. Za sebou mají první ročníky na vysoké škole.

Sportovce jsem konzultoval ještě se syny. Připomněli mi florbalistku Nikol Pekárkovou, která si ve škole dává kluky a jen věk jí brání v tom, aby hrála na nejvyšší úrovni za ženy. Koukám, že třicet ještě není ani plavkyni Petře Chocové, několikanásobné olympioničce. Jedničkou v olympijském triatlonu pro tento rok ve své věkové kategorii je Ondřej Olšar, který nás na expedici ničil tím, že na některé kopce si vyběhl dvakrát, než mi je stihli vyfunět. Z fotbalových odchovanců Lípy to zatím nejdále dotáhl Tomáš Ladra, který už obdržel pozvánku i do reprezentace.

Předem se omlouvám, pokud jsem na někoho zapomněl, a budu rád, když mi v diskusích někoho připomenete. Samozřejmě, že učitel z jiné školy a z jiného oboru by to mohl vidět jinak.

Má první pětka nejnadějnějších Českolipanů vypadá následovně:

1.       David Tichý   

2.       Tomáš Novotný

3.       Ludvík Kašpar

4.       Miroslav Hanzelka

5.       Ondřej Olšar

Nenechám vás dnes hlasovat o lidech, ale vyjádřete se, ze kterého oboru by měla podle vás pocházet největší osobnost Českolipska následujícího desetiletí.

 

Miniaplikace

Nahoru

Komentáře

Re: Žebříček 81 – Budoucí osobnosti Českolipska

Pěkný výčet mladých nadějí Českolipska.
Škoda, že v něm nejsou i mladí nadějní lidé z technických oborů.
Ve svém oboru (IT, online byznys) celkem často vídám, že podobně zaměření, velmi talentovaní mladí lidé, jsou také z České Lípy.
Do ankety bych proto přidal ještě možnost hlasovat pro technické obory.

Nahoru

Re: Žebříček 81 – Budoucí osobnosti Českolipska

Přání jsem vám splnil. Díky za reakci.

Nahoru

Re: Žebříček 81 – Budoucí osobnosti Českolipska

Hezký výčet, který je však genderově nevyvážený ;-).
Měla jsem pocit, že na gymnáziu studuje více dívek než chlapců.
Nebo snad úspěšné dívky raději odcházejí mimo Českolipsko?

Nahoru

Re: Žebříček 81 – Budoucí osobnosti Českolipska

Taky jsem si to uvědomil, ale přiznám se, že moc nevěřím na to, že by ve výsledku byly úspěšnější než muži. Můžeme tak maximálně diskutovat o tom, proč.

Nahoru

Re: Žebříček 81 – Budoucí osobnosti Českolipska

Smutné je, že jste nedokázal jako učitel s mnohaletou praxí vyjmenovat ve vyváženém poměru dívky a chlapce! Nebo chcete říci, že mezi vašimi bývalými žákyněmi do 30 let jsou ty úspěšné v menšině?

Nahoru

Re: Žebříček 81 – Budoucí osobnosti Českolipska

Ano, naštěstí je mezi nimi poměrně dost úspěšných matek :).

A pozor, já jsem hledal hlavně ty, kteří teprve budou úspěšní, spíše veleúspěšní, když mají v budoucnu být těmi slavnými.

Nahoru

Re: Žebříček 81 – Budoucí osobnosti Českolipska

Vážená paní Jarmilo,

určitě to myslíte dobře, ale nepřevažuje ve Vašem názoru feminismus? Pana Bártu považuji za objektivního, oproti pedagogům, kteří se opotí při pohledu na lepou studentku a zapomenou vnímat obsah odpovědi při zkoušení a natěšeni "přidělí" výbornou známku. Mluvím ze zkušenosti, takové jsem poznal, dokonce na českolipském gymnáziu, jsa absolvent. Nerad bych jmenoval :) V zájmu korektnosti dodávám, že pamatuji také opak, ač výjimka, kdy češtinářku uhranul rozkrok spolužáka - poprvé a poté navždy bez ohledu, co plácal... Jo jo, neboznu :)!

Oproti tomuto zajímavému žebříčku si dovolím hodnotit - soudit pouze minulost, tam také bylo více špičkově úspěšných mezi studenty (muži), ale i ženy mají viditelný zásek, ač menšinově. V pohodě uvedu příklady, bude-li třeba.

Pro pana Bártu si dovolím námět, s vědomím případného neoslovení jiných, jaký středoškolský pedagog na Českolipsku nejvíce oslovil, nejvíce si vážím, nejvíce mně dal... Původně jsem myslel pouze na gymnasium, ale nechci být "ušlapán" kolegy, absolventy jiných ústavů...

Nahoru

Re: Žebříček 81 – Budoucí osobnosti Českolipska

Já nejsem tady absolvent. Moje učitele by tady nikdo neznal a hodnotit kolegy ... to je sebevražda. Jednou jsme měli podobnou anketu ve školním časopise a některé křivdy se už nikdy nenapravily. Já tak maximálně můžu napsat, kteří kolegové mi chybějí.

Nahoru

Re: Žebříček 81 – Budoucí osobnosti Českolipska

Ale zajímaly by mě ty tipy na úspěšné z předešlé půlgenerace. Na ty, kterým je nyní mezi třiceti a čtyřiceti.

Nahoru

Re: Žebříček 81 – Budoucí osobnosti Českolipska

JOJ, pane Bárto, tak to sorry. Chápu, že akcentujete to své. V tom žel nejsem expert. Ty sebevraždy bych vnímal lépe :)! Dotaz na okraj: jako občan ČL jste vcelku zakotven, jako občan Severu ještě více... Jaký tedy máte původ:)? Víte, že časopis "Géčko" na českolipském gymnasiu byl již za socialismu? Výtisky pouze v kopiích na uhlolistech, později vylepšení - cyklostyl v ředitelně s evidovanými blánami - garant p. Daniel, zástupce pí ředitelky Dlouhé-Jirkové... Zajímavé, školní časopisy v ČL měly vždy úspěch, i ta Vaše (nejenom) "kapitalistická" Hrupka :):):)

Nahoru

Re: Žebříček 81 – Budoucí osobnosti Českolipska

Rád dodám k tomu, kteří kolegové Vám chybějí. Za sebe: primárně Milan Holubec, špičkový charakter, skvělý člověk, obdivuhodně znalý pedagog, současně trošku lidsky potrhlý a o to více od srdce (fakt můj 1), dále "Boženka" Marie Andělová, neuvěřitelně skvělá, šarmantní dáma, pro mě až "na zabití" přísná a současně uvěřitelná, s krásnou duší a být mně více, tak ji chci navždy... Zajímavé, že většina z těch pro mě nej, nastoupila na gympl po pajďáku v době, kdy jsem sám na gympl nastoupil. Pro zajímavost mimo jiných: fyzika Švorc, zeměpis Škoda, oba milci spolužaček :). Poznal jsem i jiné včetně tehdejších "sloupů", ale raději s úctou také nepůjdu do sebevraždy... Někteří holt byli i ...

Nahoru

Re: Žebříček 81 – Budoucí osobnosti Českolipska

Na premiéře opery I. Stravinského Slavík v Národním divadle dne 22.10.2015 zpívala hlavní roli novoborská rodačka Olga Jelínková. Protože operní divy v životopise neuvádí rok narození, nejsem si jist, zda splňuje věkový limit. Vzhledem k tomu, že konzervatoř absolvovala v r. 2002, patří nepochybně mezi mladé pěvkyně. Též by mohlo být namítnuto, že se nejedná o budoucí osobnost, neboť už nyní je významnou osobností. Vezmeme-li však v úvahu, že tato talentovaná sopranistka dosud zdaleka není na vrcholu kariéry, neboť to může dotáhnout třeba až do Metropolitní opery, myslím si, že do této ankety patří.

Nahoru