Žebříček 101 – Co jsem poslouchal ve dvanácti letech

Verze pro tisk |

Nezaškodí se občas shodit. Žebříčky jsem si v denících dělal vždycky, myslím v těch psaných. Nejstarší se jmenoval Společník roku, jednalo se o člověka, se kterým jsem podle deníku trávil nejvíce času.

Paradoxně hned v tom prvním publikovaném vyhrál cikánský spolužák, který jako jediný byl ochotný snášet to, že jsem každé odpoledne vyrážel do lesa s dalekohledem pozorovat ptáky, brouky a srnce. Druhá byla ségra, kterou mi naši většinou proti mé vůli přibalili.

Dnešní žebříček má být z jiného soudku – o písních, které jsem v té době poslouchal. A pro mé intelektuální přátele to bude těžká darda. Byl jsem čerstvě zamilovaný do Maruny a trpěl jsem jako zvíře.

1.       Michal David – Třetí galaxie

Tahle SP deska vévodila žebříčku několik let. Maruny jméno na ní je napsáno doposud, spolu s číslem popisným jejich domu.

 

2.       Helena Vondráčková – Má tě rád

Přestože naši byli z mého pohledu hrozný suchaři, měli doma slušnou sbírku desek z konce šedesátých let. Ale Kubišovou mi dovolili poslouchat až později, v raném období jsem se musel spokojit s Vondráčkovou.

 

3.       The Beatles - Ain't She Sweet

Toto byla jedna ze dvou zahraničních desek, které jsme měli doma. (Na druhé byly remixy nějaké mně dosud neznámé maďarské skupiny.) Koupil jsem si ji sám od nějakého kolotočáře. Jednalo se o nahrávky Beatles z jejich počátečního období, kdy s nimi bubnoval ještě Pete Best. Investicí jsem byl zklamán, protože na desce nebyl žádný hit. Tak jsem si ho udělal hned z první písně.

 

4.       Vítězslav Vávra - Správné holky, hlaste se

Ve škole jsme byli rozděleni na davidovce a vávrovce. Pepik, můj nejlepší kamarád, byl davidovec, takže jsem musel Vávru nenávidět spolu s ním. Těžké dilema nastalo, když mě Maruna pozvala na koncert Víti Vávry. Ze zásady jsem musel odmítnout, čehož trochu lituji dodnes. Ale Vávru jsem doma tajně poslouchal, jen jsem desku vždy schovával, když měl Pepik přijít.

 

5.       Olympic – Únos

Tohle je taky ostuda. Jedna z nejvíce angažovaných písní Olympiků. Ale jinou jsme doma neměli, byla součástí nějakého výběru.

Na co se zeptat? Samozřejmě by mě zajímalo, co jste v pubertě poslouchali vy. To můžete upřesnit v diskusích. V anketě zatrhněte, kterou z nabídnutých nahrávek jste si pustili.

 

Miniaplikace

Nahoru

Komentáře

Re: Žebříček 101 – Co jsem poslouchal ve dvanácti letech

Sorry Milane, ani jednu nemám zapotřebí si poslechnout. Tenkrát jsem poslouchal ABBu, BoneyM, do zlatého slavíka jsem posílal hlas Marii Rottrové, Katapultu, Gramec jsem neměl, tak jsem musel vzít zavděk tehdejší naší televizi a rozhlasu.

Nahoru

Re: Žebříček 101 – Co jsem poslouchal ve dvanácti letech

V pubertě jsem poslouchal polské rock'n'rollové nahrávky skupin Czerwono Czarni,Niebiesko Czarni,atd.,které zněly u kolotočů a střelnic.No a samozřejmě Radio Luxembourg.V článku zmíněná jména mě naštěstí později nezasáhla.

Nahoru

Re: Žebříček 101 – Co jsem poslouchal ve dvanácti letech

Bill Haley & his Comets - Rock around the clock a Elvis Presley - Jailhouse rock = naprostá bomba,ale Beatles,to už byl vrchol všeho! Zatím se nic tak převratného neobjevilo.

Nahoru

Re: Žebříček 101 – Co jsem poslouchal ve dvanácti letech

Zábavné je jak bylo každému 12 let v jiné době. Nedávno mne synek donutil k zamyšlení, jaktože jsem schopen poslouchat ty vykopávky na Óčko Gold. Jednoduše, čas vytřídil staré hity od starých propadáků. Novinky dnešních dvanáctiletých toto teprve čeká.

Nahoru

Re: Žebříček 101 – Co jsem poslouchal ve dvanácti letech

V mých 12 byl rok 1960. To mi muzika nebavila, v rádiu pořád dechovka, lidové a budovatelské písně.

Nahoru

Backstreet Boys a Chaozz!

Poté, co jsem se vyvázal z maminčiných audiokazet se zahraničními hity z 80. let, které si natáčela z televize, v hudbě mě v roce 1995/1996 formovalo Eso a rádio. Vím jistojistě, že jsem nanáviděl Nirvanu a Michaela Jacksona, především proto, že sesazovali nejmilovanější Backstreet Boys z předních příček hitparády. Líbili se mi ale i hity Spice Girls, Ace of Base, The Fugees, Toni Braxton, Alanis Morissette, Madonny (čím víc lásky nebo diska bylo v písních, tím lépe) a v neposlední řadě rozhodně Chaozz a jejich Televize! Krásných 12 let, jes! ;)

Nahoru

Re: Backstreet Boys a Chaozz!

Máte pravdu, Jiří, na Chaozz bych zapomněla! :-D Vodopády a Policie :-D

Nahoru

Re: Žebříček 101 – Co jsem poslouchal ve dvanácti letech

Ve 12 nám doma hrály mamčiny kazety - Spirituál kvintet, Nedvědi, Brontosauři, Lokálka.. Já jsem koukávala na Eso, takže jsem pak k narozeninám a Vánocům toužila po MC od Luneticů, V.I.P. a Backstreet Boys :-D A po jedné kazetě jsem je pak doma dokonce i měla :-D

Nahoru

Re: Žebříček 101 – Co jsem poslouchal ve dvanácti letech

Ve dvanácti letech jsem dostal kytaru.Stála 170 Kč,struny byly tvrdé a vysoko,takže levá ruka dost bolela.Táta mne naučil pár akordů ,ale hlavně mne zasvětil Rom Jany. Hráli jsme skladby The Shadows.Jednoduché a krásné melodie,které vybrnkával a já hrál doprovod. Kytarové skupiny byly tehdá ohromně in, takže v naší a sousední ulici se sešli čtyři kluci jako já a hráli jsme hlavně, co bylo na pár akorů- Petr a Pavel Novák,Olympic ,Spálený a pod.Pak přišla doba 68 a rozvolnění.To jsem poslouchal rockovou klasiku-Black Sabath,Santanu,Deep Purple,Leed Zepelin,Jimmi Hendrix a především Pink Floyd.Dodnes si vše rád poslechnu.

Nahoru

Re: Žebříček 101 – Co jsem poslouchal ve dvanácti letech

Já ve dvanácti poslouchal Beatles.
A je skvělé, že k nám do ČR po dvanácti letech zavítá Paul McCartney. Jeho koncert 6.6.2004 byl ze strany jeho i jeho kapely skvělý - o místu konání to říct nešlo.

Nahoru

Re: Žebříček 101 – Co jsem poslouchal ve dvanácti letech

To byl rok 1967 - v radiu se hrál Hála,ještě Kortéz, v TV klip Gotta s kravami, trezor. Gramofon jsme měli jen starý z dob buržuazní republiky. V sobotu byla v rádiu houpačka čico.Asi největší zážitek byl koncert Olypiku, na který jsem se vloudil toaletním okénkem. Vondráčková ještě kamarádila s Kubišovou. Pak přišla éra Karla Kryla a pak přišel z Východu Kazačok a Speivajuščie gytáry a další kvalita.

Nahoru