15/2017

Verze pro tisk |

Romana Žatecká a její „goebbelsovská“ prohlášení. Vstoupí do českolipských ulic Lidové milice v čele se soudruhem Chotem? Chcete mít taky soukromé šraňky? Týden v Niedamirowe.

Byl jsem se studenty týden v polském Niedamirowe na dalším díle projektu Lanterna Futuri. Českolipskem se tak zabývám s určitým odstupem. Nejvíce na mě trčí zprávy o stávce autobusů MHD.

Být celý večer ubezpečovaný, že v Libereckém kraji se nikde stávkovat nebude, a pak ráno zbytečně mrznout na zastávce, to by mě asi naštvalo. Jak jsem sledoval sociální sítě, hněv se obracel především proti vedení města. V tomto případě mi ale přijde, že jde spíše o podivnou hru řidičských odborů.

Ony ty odbory v Lípě budou asi hodně partyzánské, když remcají i do chystaného výběrového řízení na nového dopravce.

Doma v poště jsem našel několik zajímavých dokumentů a vyjádření. Například kopii zápisu o provedené kontrole v místní pobočce BusLine inspektorátem práce. Podle tohoto protokolu nejsou porušovány povinnosti na úseku odměňování řidičů či dodržování pracovní doby.

Zajímavé je také vyjádření Radka Chobota, předsedy představenstva BusLine a.s.: „Jsme přesvědčeni, že stávku organizuje KSČM, protože již od brzkých ranních hodin osobně dohlížel na průběh stávky zastupitel města Česká Lípa, František Chot, zvolený právě za KSČM. Vedle toho ještě místopředseda ÚV KSČM, Stanislav Grospič, před stávkou kontaktoval předsedy odborů v dalších krajích a městech, zejména v Ústeckém kraji, aby nestávkovali. Domníváme se, že se někteří naši řidiči spolu s městem stali obětí jak nechutného politického boje KSČM o moc, tak i vlastních podnikatelských záměrů, a k tomu si vzali cestující jako rukojmí. Zvážíme tedy v celé věci i právní kroky, protože v této stávce nejde o mzdy řidičů, ale o mocenský boj. Nyní již máme zajištěný provoz na páteřních městských linkách ze strany subdodavatele ČSAD Česká Lípa. Všem cestujícím se tímto omlouváme za komplikace spojené s provozem městské dopravy.“

Hledal jsem, jestli se vyjádřilo i město. Zde část prohlášení starostky: „Řidiči poukazují na to, že se obstruují jednání o jejich platech. Nic takového se ale neděje. Od začátku roku jednáme o tom, že město musí zaplatit další peníze na dorovnání platů řidičů, jak stanovuje nařízení vlády. Ale platit budeme z veřejných peněz, takže musíme mít přesně spočítáno a zdůvodněno, kolik korun a na co pošleme. Tomu se věnujeme od ledna a rozhodně nechceme nikoho šidit – ani řidiče. K vládnímu nařízení jsme nedostali návod, jak kompenzovat navýšení mezd dodavatelům MHD. Nemůžeme vyslat někam miliony korun z rozpočtu města bez řádného právního zdůvodnění. Některé informace signalizují, že minimální mzdy stanovené nařízením vlády řidiči mají. Až tedy bude ten nárok srozumitelně vyčíslený, vyplatíme ho. Mrzí mě, že nikdo se neptal na to, kde v jednání o doplatku jsme a jestli tedy je vůbec důvod k takovému nátlaku, jakým je stávka. Dozvěděl by se, že jsme jen malý krok od vzájemné dohody a dorovnáme nároky zpětně, takže nikdo nepřijde ani o korunu, na kterou  má dle nařízení vlády nárok. Podle mého názoru tedy není důvod stávkovat ani vystavovat lidi riziku neomluvených absencí nebo zdravotních komplikací. Pro mě osobně je to dost významný signál pro všechna budoucí jednání o zajištění MHD ve městě.“  

Mně osobně to více smrdí politikařením než samotným bojem o platy. I když, jak se říká, peníze jsou až na prvním místě. A to říkám při vědomí si skutečnosti, že řidiči autobusů jsou jednou z nejvíce vykořisťovaných skupin zaměstnanců.

Škoda, že starostka lépe neformulovala ten svůj signál pro budoucí jednání o MHD ve městě. Znamená to, že jsme teď blíže k tomu, že MHD bude zajišťovat nějaká standardní komerční společnost? Nebo se splní sen soudruha Chota (a některých odborářů), aby služby zajišťovala městská pseudofirma?

František Chot na facebooku: „Odboráři včas (v pondělí) nahlásili zaměstnavateli (BusLine), že stávka bude. Stejně to dali vědět i městu. Spíš to vypadá, že "někdo" spoléhal na to, že je opět ukecají nebo přitlačí ke zdi. Nevyšlo to - stávkovali všichni.“

Tak koho vlastně František Chot hájí? Zájmy města nebo zájmy odborářů? Nebo svoje?

Na sociálních sítích jsem si našel i vyjádření představitele odborů Machače: „Vyřešit platy řidičů může zřízení vlastního dopravního podniku města.“

A je to tady. Odbory opět jako nástroj politiků. Za chvíli nám budou po náměstí dupat milicionáři v obnošených uniformách smiley.

Martin Machač má vůbec vybroušený slovník: „Z úst paní starostky i vedení spol. BusLine zní tolik Goeblsovsky zvráceného podání obrazu a dění stran stávky, že právě toto pobouřilo mne i další kolegy k rozhodnutí, že bude nezbytné zorganizovat další následné stávky!“

Ještě, že se dá v Lípě všude dojít pěšky. Nebo autem.

Včera mě pobavilo, jak se hospodaří s veřejnými prostředky. Zatímco po republice existují stovky nechráněných přejezdů, v Lípě má zabezpečovací systém se šraňkami i jeden výjezd od domu. Když jsem tam včera stál, vzpomněl jsem si na dovolenou na Plzeňsku – byl tam tak nešikovný přejezd, že vždy musel jeden z členů rodiny vylézt z auta a ukazovat, jestli se zpoza náspu neblíží vlak.

Kolik takové zabezpečovací zařízení stojí? Mega? Mega a půl?

Ještě pro atmosféru pár fotek z dílen v Polsku:

Nahoru

Komentáře

Re: 15/2017

V neděli jsem byl na skvělém koncertně v děčínském zámku, pořádaném v rámci MHF Lípa Musica. V řadě přede mnou se usadil velký pán ve slušivém pulovru, jenž mi zastínil slavnou harfenistku J. Bouškovou natolik, že jsem si chtě nechtě musel přesednout na vedlejší židli. O přestávce mi znalec regionálních celebrit prozradil, že onen velký pán není nikdo jiný než mysteriózní glosátor českolipského dění na i-novinách H.V.

Nahoru

Re: 15/2017

Tak to se omlouvám. Posledně jsem na koncertě J. Bouškové nic z její krásy neviděl, tak jsem si tentokrát sedl dopředu.

Nahoru

Re: 15/2017

O nic nešlo. Naštěstí byla vedle mne volná židle a kromě toho jsme tam byli hlavně jako posluchači:)

Nahoru

Re: 15/2017

Koncert v Děčíně byl skvělý a program letošního festivalu Lípa musica slibuje mimořádné zážitky- houslového koncertu koncertního mistra české filharmonie Jiřího Vodičky na Oybinu v srpnu přes úvodní koncert v Č.Lípě v bazilice až k libereckému vystoupení basbarytonisty světového jména Adama Plachetky a závěrečné mše celebrované v drážďanském Hofkirche litoměřickým a saským biskupem za doprovodu Schola Gregoriana Pragensis Davida Ebena.Na setkání pro sponzory aj. po koncertu jsem se trochu ošívala při slovech paní starostky České Lípy o tom,jak hodně město Lípa festival podporuje. Pokud si pamatuji, N.Bor tahal před nedávným časem za Lípu v tomto punktu některé kaštany z ohně. Asi se vše v dobré obrátilo. V každém případě jde o festival,který by mohla jiná města závidět.

Nahoru