Masopustní veselí na Českolipsku

Verze pro tisk |

Masopust je třídenní svátek, jakož i slavnostní období hodování a veselí mezi Vánocemi a postní dobou. Zatímco jeho počátek, který nastává po svátku Tří králů, má pevné datum, tak jeho konec je závislý na datu Velikonoc a končí v rozmezí od poloviny února do počátku března. Vrcholí posledním čtvrtkem tohoto období, zvaným Tučný čtvrtek, spojeným se zabijačkou a hostinou.

Poslední tři dny, tedy masopustní neděle, pondělí a úterý, se konají různé rituální úkony, průvod masek, scénické výstupy, které končí taneční zábavou. V letošním roce tyto tři dny připadají na 15. až 17. února. Tak zní tradiční text o masopustu. Na Českolipsku nás však masopustní průvody a s nimi spojená veselí čekají prakticky po celý únor.

Masopustní úterý v České Lípě

Přímo v centru České Lípy se odehraje po druhé masopustní průvod s tanci a rejem masek. Jedná se o jediný masopustní rej, který není organizován o víkendu. Na náměstí T. G. Masaryka, stejně jako loňský rok, převezmou nejprve masky symbolický klíč od města s povolením řádit a veselit se v centrum jak je libo. Stejně jako i loňský rok se poté v rámci průvodu odehrají návštěvy obchodů a restaurací, kde již budou na maskovaný průvod čekat s bohatou výslužkou a občerstvením. V průvodu se očekává i živá hudba, která dá nejen maskám v průvodu, ale i všem kolemjdoucím možnost poveselení a skotačení. Farní charita Česká Lípa pro loňský rok vyráběla s dalšími nadšenci kašírované, papírové masky, které byly spolu s maskami Wagabundus Collective ozdobou průvodu. Pro letošní rok plánuje vyrobit masky další, aby byl letošní dav ještě početnější. Vlastní masky jsou ale jednoznačně vítány, stejně jako kdokoli, kdo se bude chtít k masopustnímu veselí přidat.
Masopustní průvod, náměstí T. G. M., Česká Lípa, 17. 2., 15:00


Brazilský masopust v Novém Boru

Jestli je kdekoli masopust obecně letitou tradicí, pak v Novém Boru k němu přidali tradici vlastní, a to jeho brazilského ducha. Neotřelé spojení pak s sebou přináší páteční a sobotní program, který krásně kontrastuje se zamrzlými okenicemi novoborského divadla. První den se totiž promítá brazilský film, pro děti se hraje loutkové představení s příběhem vsazeným do tohoto slunného státu, jí se brazilské pokrmy a zahraje i hudební chameleon Jiří Stivín s populárním rytmickým samba orchestrem Tam Tam Batacuda. Druhý den pak po obědě roztančí tentýž soubor i samotný průvod masek, v němž se kromě populárního kolektivu Wagabundů objeví i tanečnice novoborské Zumby, novoborské mažoretky či DTK Boráček a spousty masek z řad veřejnosti. Celé odpoledne je pak zpestřeno i divácky velmi oblíbeným závodem historických lyží.
Masopust v duchu brazilského karnevalu, Městké divadlo Nový Bor, náměstí Míru, Nový Bor, 20.–21. 2.

Tradiční masopust v Úštěku a Kravařích

V Úštěku je masopust vždy spojený s jarmarkem a krom exkluzivních masek a divadelních vystoupení, která dokreslují kolorit lidové akce, se můžeme těšit na strom hojnosti či na přelet prasete z úřadu nad náměstím. Stejně tak tomu je i v Kravařích na Vísecké rychtě. Živá dobová muzika, tradiční řemesla, pohádka pro děti v podobě Krkonošských pohádek po dvaceti letech, vše děláno tak, aby lidová atmosféra byla co nejdokonalejší. Z důležitých masopustních zvyků zmiňme vynesení ortelu nad basou, na kterou jsou svaleny všechny hříchy a příkoří, které místní občany za poslední rok postihly, své stížnosti na zlovolnou basu můžou vznést i sami návštěvníci. K tomu zabijačkové pochutiny a to jak v Kravařích, tak i v Úštěku.
Úštěcký masopust, náměstí, Úštěk, 14. 2., 10:00
Masopust na Vísecké rychtě, Kravaře, 14. 2., 10:00


Masopustní průvody a veselí jsou všude. Hledejte!
Své masopusty mají i další obce a města, ať už 14. 2. Dubá, Mimoň a Volfartice, Zákupy a Stružnice 21. 2. či Doksy 22. 2. Stačí si jen vybrat a vyrazit. 

Nahoru