L. Záruba: Jdeme do toho - Naostro a bez výmluv

Verze pro tisk |

Vážení čtenáři,
můj příspěvek se do určité míry týká nastávajících krajských voleb a přemýšlení (komentář) regionálního občasníku Starostů pro Liberecký kraj.

S tímhle politickým (?) hnutím mám určitý problém.

Za prvé mi není jasná jeho politická orientovanost, jsou jaksi „amorfní“. Hodili by se skoro ke každému. Je to výhoda? Nevýhoda? Odpovězte si sami.

Další…pro svou nepopiratelnou popularitu mají snahu kandidovat stále více do dalších stupňů politické hierarchie…. Myslím Senát, Parlament atd. Prostě mají tendenci sedět na mnoha židlích. Nezávidím jim to, konstatuji to. Existují sběrači funkcí… znáte je… příklad hejtman Michal Hašek (ČSSD) měl asi 50 funkcí. 

Jako by někdo chtěl za jednu kozu zaplatit 5×… prostě populární hnutí mne vyveze nahoru. V minulém období to byla TOP 09, která „symbioticky“ vyvezla tohle hnutí do parlamentu. Nyní je TOP v opozici, nemá vliv… už se tedy moc nehodí. Mám dojem, že se Starostové mění v politické profesionály.

Vraťme se ke kraji. Při čtení Občasníku cítím někdy určité rozpaky i ironický úsměv… Mluví se o tom… k čemu je kraj dobrý, o co se stará….Upřesněme si to, aby to nevypadalo, že nám kraj dělá nějakou laskavost… A tedy mu máme být vděčni.

To, o čem se tam mluví, je povinnost kraje, holá povinnost, péče o občany = střední školy, nemocnice, sociální záležitosti atd. = Povinnost. A tu povinnost by měli dělat s určitou znalostí, protože mají vědět potřeby občanů. Je mezi nimi skutečně mnoho starostů… Ano, někdy tomu tak je.
Záleží na schopnostech těch lidí atd. Dobře víme, některým dělá dobře sedět na nějaké zřetelně viditelné židli… ale s prací a s řešením problémů občanů je to horší.

Asi před půl rokem se otevíral hospic v Liberci, s velkou slávou. Dobře, OK. Ovšem hospic jsme měli (US DEU a SOS) v programu již v roce 2008. Hospic byl zapotřebí mnoho let, byla velká ostuda, že jsme ho neměli. Kromě toho, kdybychom měli dva, bylo by to ještě lepší. Takže, co to vlastně je… dohánění ujíždějícího vlaku. 

Nemocnice… Uzdravení nemocnic?! Kapitola sama pro sebe. Opět = povinnost. Jak se vykonává? Pokládejte si vždy tuhle základní otázku!! Nic moc.
Problémy KN Liberec jsou všeobecně dlouho známé. Řeší se s odpovídajícím nasazením a intenzitou? To prostě nevíte… Ten vysoký barák u Nisy je opravdu dost neprůhledný.
Českolipská nemocnice „havaruje“ personálně. Dělá něco kraj? Pomáhá nějak? Nevím o tom.
Zdravotnictví je problém sui genesis = sám o sobě. V základu jsou extrémně nízké platy vysoce kvalifikovaného personálu. To je 95 % problému. Mnoho let problém naší společnosti.
Stále a vytrvale státní aparát zavírá oči… až všichni Češi zdravotníci utečou do ciziny.
Kraj by měl mnoho přidat v zabezpečení pohotovostních lékařských služeb… opět povinnost ze zákona. Jak to vypadá konkrétně? Smlouva je těžkopádná, plná povinností pro chudáka vykonavatele služby, peněz málo = méně než v Děčíně, bez právního krytí atd.
Ano, úředníkům v baráku u Nisy to vyhovuje. Hlavně, aby jim nic nikdo nevytkl… ale jestli může služba za těchto okolností fungovat, je jim prostě jedno. On by je měl právě volený člen samosprávy donutit, aby se více snažili… ale... ano, vidíte správně mnoho teček.
Takže, vážení z České Lípy, budete v řadě případů dojíždět do Liberce při bolesti zubů… Můžeme tady hovořit o zabezpečení potřeb občana a řádném plnění povinností? Asi těžko.

Tohle se netýká jen současného krajského establishmentu, je to dlouhodobá věc mající společného jmenovatele = úředníky kraje a neschopnosti voleného orgánu udělat si pořádek, vniknout do problému, podívat se jak se řeší jinde, a… ano, ano, také nosit kůži pro občana na trh, snažit se.
V téhle snaze se, přátelé, mnoho lišíme… Znám hodné, sympatické lidi… ovšem zcela neschopné. Jiné schopné… ovšem „poněkud“ nepopulární, protože chtějí práci a výsledky a tedy musí někomu sdělit, že je v práci slabý, anebo se na něco nehodí atd. Bohužel. To si vážení musíte vybrat, koho nebo co vlastně chcete…. A pak se nedivte.

U nás v TOP 09 máme tenhle stručný centrální program:

Jdeme do toho - Naostro a bez výmluv. A rozhodující jsou pro nás pouze výsledky…. Ano nebo ne, žádné polovičatosti.

Když pracuju pro občana, nejsem tam pro výzdobu, padnoucí šaty a krásnou kravatu pro dámy. Být postarším „modelem“ mne opravdu nezajímá. Jsem tam pro výsledek práce a prospěch společnosti.

Možná jsem to napsal trochu ostřeji, ale ono to chce někdy opravdu naostro.

Zdraví vás muž první linie = vždycky jsem byl mužem 1. linie = ten, co to nejvíce oddře a dostane nejvíce přes… nu, takový je život, když se člověk snaží něco dokázet a má své zásady. TGM by mohl vyprávět. Znáte ho?

Hezké letní dny a připravujte se na krajské volby :)

MUDr. Ladislav Záruba, člen TOP 09 Česká Lípa

Nahoru

Komentáře

Re: L. Záruba: Jdeme do toho - Naostro a bez výmluv

TOP09 :-D :-D :-D Všichni si pamatují kočičáka a jeho "Do polityky jdu z naštvanosti" :-D :-D :-D Jediná voitelná strana u nás je ANO! Ti jediní nekradou a proto volíme ANO!

Nahoru

Re: L. Záruba: Jdeme do toho - Naostro a bez výmluv

TOP09 :-D :-D :-D Všichni si pamatují kočičáka a jeho "Do polityky jdu z naštvanosti" :-D :-D :-D Jediná voitelná strana u nás je ANO!

Nahoru

Pan doktor naostro!?

Pane doktore, kde jsou ty časy, kdy Vaše příspěvky byly čtivé, s myšlenkou a osobitým humorem?! O tom jsem zde psal již 27.2. v komentáři k předchozímu příspěvku "o ničem" (Vaše reakce na novinový článek k návštěvě ministryně Marksové v ČL), žel pokrok se nekoná.

Vyjma faktu, že máte (opět) nové stranické tričko, je primární hodnotou Vašeho příspěvku sdělení, že do toho jdete NAOSTRO. To nekritizuji, je to patrně Váš životní styl, máte prostě odvahu! Já, byť oproti Vám mladší, upřednostňuji boxerky...

Nahoru

Pan doktor naostro!?

Sorry, trojklik... Zkusil jsem to naostro!

Nahoru

Pan doktor naostro!?

Sorry, trojklik...

Nahoru