Karel H. - Seznámení

Verze pro tisk |

Vyběhl jsem jen na dvě piva, k Vietnamcům do Hong Kongu. Prostě jen vypnout od práce, chvíli čumět do blba, sledovat šrumec na automatech, pak ze sebe smýt ten cigaretový odér a pokračovat v přípravách do školy nebo v psaní článků pro i-noviny.

„Nezaplatil bys pivo i mně?“

Otočil jsem se. Klasický obejda. Skelný pohled, žluté prsty, před sebou malýho větráka a pytlík baleného tabáku. „Ale jo,“ řekl jsem nakonec. Normálně to teda nedělám. Většinou se vymluvím na skutečnost, že mám málo peněz (a většinou i mívám).

„Můžu si přisednout?“ zeptal jsem se.

Odsunul nohou židli: „Přisedni.“

„Jste bezdomovec?“ zeptal jsem se naivně.

„Ne, vypadám na to?“

„Trochu jo,“ odpověděl jsem a už se cítil spíše drze.

„Bydlím tady kousek od hospody v garsonce, ale peníze mi moc nezbejvaj, tak možná vypadám jako bezdomovec. Taky se nemůžu moc hejbat, tak trochu seru na hygienu. Co jseš ty?“

 

„Já učím a taky trochu píšu.“

Zasvítily mu oči. „Ty jako trochu píšeš, jo?“ odfrknul si pohrdlivě. „A co jako, ty vole, píšeš?“

„Tak různě. Do novin, tipy na výlety, takový nedělní sloupky. Jako co se děje ve městě a tak. Taky povídky,“ pokusil jsem se mu nastínit spektrum svých činností. „Jsem prostě taková píšící děvka. Když někdo chce, abych něco napsal, tak to pro něj napíšu.“

„Tak to jseš hovno spisovatel, ty vole,“ postoupilo jeho pohrdání do vyššího levelu.

„Já jsem neříkal, že jsem spisovatel,“ bránil jsem se.

„Hovno, říkal jsi, že píšeš. Tak jseš spisovatel.“

„Říkal jsem, že píšu. Ne, že jsem spisovatel. Když už tak spíše pisálek.“

„Ještě řekni, ty vole, že jsi napsal nějakou knížku, a rozbiju ti držku. Budeš se na mě tady asi vytahovat, ne?“

Moc se mi nechtělo mu přiznat, že jsem napsal několik knížek (sakra, já už ani sám nevím, kolik). Na druhou stranu jsem ale hrozně ješitný, takže jsem si nedokázal představit, že bych nepřiznal ani jednu.  

 

„A co jste vy?“ pokusil jsem se přehodit výhybku.

„Já jsem, ty píčo, všechno a nic.“

„To jsem se toho dozvěděl …“

„Ty vole, nejdřív se na mě tady vytahuješ, jak jseš spisovatel a teď bys chtěl, abych ti říkal, co jsem já. Si totiž myslíš, že já jsem nějakej debil, nějakej vod lopaty a ty se tady na mě budeš povyšovat. Si říkal, že jsi učitel, ne? Tak to jsem já byl taky. Než mi ruplo v kouli z těch harantů. Spisovatel taky. Jen se nevytahuju, co jsem toho napsal.“

„Co jste napsal?“

„Napsal jsem toho fůru, ale jen do šuplíku, víš? Správnej spisovatel píše do šuplíku, nesere se někam do nakladatelství, kde mu stejně bez známostí nic nevydaj. Prostě jsem taky psal. Hromadu jsem toho napsal.“

„A můžu někdy něco vidět?“

„To by se ti hodilo, co?“ řekl a pak se odmlčel. „Zaplatíš mi ještě jedno pivo.“

 

„Malý nebo velký?“

„Ty vole, ty jsi fakt čůrák. Ty si chceš něco přečíst, něco, co má pro mě nějakou cenu, a řešíš tady, jestli mi zaplatíš malý nebo velký pivo. Zaplať velký, přestaň mi, kurva vykat, a můžeš si to, co ti přinesu, klidně vydat pod svým jménem.“

„To by byla hloupost vydávat to pod svým jménem ne, když jste to napsal vy.“

„Kurva, ty vole, jaký vy zase? Už jsem slyšel o lidech, co se v mládí nenaučili vykat, ale ještě jsem neviděl debila, co neumí tykat?“

„Já jsem Milan.“ Podal jsem mu přes stůl ruku.

Chvíli se na ní nedůvěřivě díval. „Jak dál? Najdu si tě na internetu, jestlis fakt něco napsal.“

 

„Bárta,“ přidal jsem příjmení.

„Karel,“ řekl a stiskl mi ledabyle ruku.

„A dál?“

„To je jedno, já na internetu nejsem, navíc mám debilní příjmení. Ještě by ses mi smál.“

„Tak aspoň nějaký pseudonym?“

„Nechci pseudonym. Jsem Karel. První písmeno příjmení je H. Kdybys někdy vo mně něco napsal, tak Karel H. Psát vo mně ale budeš, až umřu, ty vole.“

 

Chvíli po seznámení začal poklimbávat. Velkého piva se skoro ani nedotkl.

„Chodíš sem často?“ zkusil jsem z něj dostat.

„Jo, často. Ale musej mě sem dovízt. Sám už to neujdu. Tak dvakrát do tejdne na mě brnkne soused a vodveze mě sem na vozejku, když jde na noční. Když se ve čtyři vrací, tak mě zase vyzvedne.

„A nechceš odvézt domů ode mě?“

„Do prdele, nechci! Dyť je teprve devět, jsem rád, že jsem mezi lidma.“

„Tak já se někdy zastavím,“ navrhl jsem mu. „Kdybys na mě vzpomněl, tak vem někdy s sebou, co jsi napsal. Fakt by mě to zajímalo.“

Moc jsem nevěřil, že bychom se ještě někdy setkali. Před Hong Kongem jsem dával přednost Tipáči. Navíc podobných Karlů už jsem pár poznal.

Karel H. - Seznámení
Karel H. - Seznámení
Karel H. - Seznámení
Karel H. - Seznámení
Karel H. - Seznámení
Karel H. - Seznámení
Karel H. - Seznámení
Nahoru

Komentáře

Re: Karel H. - Seznámení

Dobrý !

Nahoru

Re: Karel H. - Seznámení

Pěkný.Bylo nějaký pokračování?

Nahoru

Re: Karel H. - Seznámení

JJ! Pokračování bylo, aj nejedno pivko (velké). Budou další díly, můžete se těšit. Souborně pak v nově připravované knize, kolikáté vlastně, taky ani nevím...

Nahoru

Re: Karel H. - Seznámení

Na můj vkus dost sprosté až vulgární.

Nahoru

Re: Karel H. - Seznámení

Na můj vkus taky, ale chtěl jsem zachovat autenticitu. Kupodivu od čtvrté kapitoly už jen občas prdel či vole. Opravdu zajímavý člověk a zajímavý osud. Pokusím se připravit každý týden jeden díl, snad i Atila bude stíhat.

Nahoru

Re: Karel H. - Seznámení

Doplněny ještě dva obrázky.

Nahoru

Re: Karel H. - Seznámení

Obsah: nadšen nejsem, od pana Milana B. znám mnoho mnohem lepšího, nejenom méně expresivního... K mému překvapení i jinde v poslední době častěji používá určitou zkratku s využitím slovníku ve stylu televizní "Partičky" apod. Možná se nechám inspirovat a taky to dám!

Ilustrace: pan Atila V., osobitý a nepřehlédnutelný, u některých projektů dosti zajímavý, k tomuto textu pro mě však neoslovující, mám pocit jakéhosi temného trileru, pokusu o cosi, co znám mnohem déle od jiných... Výsledek: svůj hlas nedávám. Neprotestuji, dají-li jiní!

Kdož ví, třeba seriál s nejmenovaným regionálním básníkem a samorostem, kterého mnozí obecně znají a stejně je občas překvapí, by byl nosnější... Ať žije Standa Holub!

Nahoru

Re: Karel H. - Seznámení

Nesuďte podle úvodu, jeho deník je daleko optimističtější, jen se k němu musíme nějak dostat. Ten člověk nebyl vždy v takovým srabu.

Nahoru

Re: Karel H. - Seznámení

No, díky za kladná slova(osobitý a nepřehlédnutelný) avšak mám pocit, že některé věci musím uvést na pravou míru. Obrazová část vznikala jako nástřel a jen jako možnost a skica, ale co čert nechtěl a netrpělivost zvlášť tak se to celé dostalo na stránky dřív něž jsem mohl protestovat.... To se však rozhodně nestěžuji, co se stalo, stalo se a mohu to jen vylepšit třeba v tištěné podobě. Snad se budu jen zlepšovat. Samozřejmě uznávám a VÍM že jsou LEPŠÍ a temnější autoři nežli já, ale co naplat proč to nezkusit... že ano? Podotýkám, že já ten příběh neznám, teda jen v hrubých obrysech, takže reaguji díl od dílu. No a jak už psal Milan, snad to nebude pořád v takovém srabu a i obrázky budou vychytanější. Mohu se jen snažit.

Nahoru

Re: Karel H. - Seznámení

ps: snad se se Standou někde potkáme v průběhu času.....

Nahoru

Re: Karel H. - Seznámení

K panu Atilovi (sorry, příjmení nedodám, zapomněl jsem, kde mám ty nečeská óčka). Osobitý a nepořehlédnutelný - z mého vnímání pozitivní. Jsem rád, když kouknu a poznám. Svého času jsem se aktivně setkával s pražskými kumštýři, něco mám doma na zdech, a byl jsem rád, že dokážu poznat kdo a co...V seriálu s Milanem Bártou - není to o tom, že někdo je či není lepší. Pouze jsem si dovolil uvést, že v tomto stylu-pojetí znám... Každý má svůj úhel pohledu a vnímámí, pro mě výtvarná a literární část (v tomto konkrétním) holt nebyla oslovující (v souladu), jiným třeba udělala radost... Jó a temnější nikoliv, pro mě spíše zbytečně moc! Jinak přeji, ať se daří!

Nahoru

Re: Karel H. - Seznámení

Díky za připomínky, já osobně je mám rád. Už kvůli sobě.... a každopádně je neberu až tak na lehkou váhu. No, možná někdy jo.... teda pokud jsou hloupé. A jen pro zajímavost - další díl je už podle mně trochu lepší(i když pořád sprostý), z čehož vyplývá samozřejmí fakt, že čím déle se tím budu zabývat tím budou obrázky propojenější s textem a naopak. Díky za přání a ať se daří taky Vám!

Nahoru

Re: Karel H. - Seznámení

Sprostota zde asi nebude samoúčelná, ne? Lepší, než každé sprosté slovo vytečkovat nebo vypípat. Tak buďto ti lidé mluví sprostě nebo nemluví. A hlavně doufám, že to není právě o tom.

Nahoru

Re: Karel H. - Seznámení

jo, tak to určitě ne...... dokončil jsem 4 díl a začínám se orientovat

Nahoru

Re: Karel H. - Seznámení

4. díl? tak vydávejte častěji

Nahoru

Re: Karel H. - Seznámení

Obrázky jsou lepší a lepší. Už se opravdu těším na další.

Nahoru