Karel H. – 11. DEN – odpoledne

Verze pro tisk |

Karel grogy. Pomůže mu někdo? A bude to Věra? Jak dopadl na Zvířeticích? Co si myslí o České Lípě? Zase jednou noc na posteli.

Na Zvířeticích úplně mrtvo. Na sobotu dost nezvyklý. Vytáhl jsem si karimatku a natáhl se vedle studny. Byl jsem úplně grogy. Hladovej, žíznivej, vyčerpanej, zklamanej.

Hlavně mě neuvěřitelně bolely nohy.

S Věrou byl konec, věděl jsem to. Ať už tady v noci byla, nebo nebyla. Podle mě jí všechno došlo už doma a vůbec nepřijela, anebo jí to došlo tady. Taky tady mohla někoho sbalit jako před týdnem mě. Smutně jsem se zahleděl na věž, na kterou protentokrát nevylezu. Zůstat jsem tady nemohl, bylo mi na chcípnutí. Proč jsem se jenom nedržel včerejšího plánu a nedal si pohodovou procházku napříč Českolipskem?

Ležel jsem asi dvě hodiny a taky si trochu zdřímnul. Probudila mě dvojice čtyřicátníků, který se postupně fotili u všech paláců, pak vystoupali na věž a zase se fotili. Apaticky jsem je pozoroval. Nakonec sešli ke mně a zeptali se, jestli nepotřebuju nějak pomoct. Tak zbídačeně jsem vypadal.

„Kdybyste měli třeba trochu vody nebo rohlík, tak to by mi bodlo. Nějak jsem přecenil svoje síly a teď mám strach, že nesejdu dolů do vesnice na vlak,“ přiznal jsem poníženě.

Obzvlášť tý ženský jsem přišel politováníhodný, chlápek by se na mě asi klidně vybod.

„My tadys sebou nic nemáme, ale parkujeme dole u silnice, můžeme vás třeba někam popovézt,“ nabídla ona.

„To by bylo fajn,“ já na to.

Pomohli mi na nohy, narval jsem karimatku zpět do batohu, popadl svou větev a šel pomalu za nima. Z kopce to byl hroznej vopruz. Bál jsem se, že mi nakonec utečou, ale vždy po pár metrech na mě počkali.

„A kam vlastně jdete?“ zeptala se.

„Prostě jsem si chtěl zavzpomínat na starý časy a vyrazil na čundr, ale už to nejde jako dřív.“

„My už jezdíme jenom autem, ale dřív jsme s Bohoušem taky asi dvakrát byli pod širákem. Ještě za svobodna. Viď?“

Bohouš jenom kývnul a pak si rychle srovnal přehazovačku na hlavě.

Konečně jsme byli u nový fabie. Přidrželi mi dveře jako nějakýmu svýmu dědečkovi, kterýho si zrovnavyzvedli z domova důchodců. Jo, ráno pubertální samec, odpoledne senior, večer mě nejspíš čeká klinická smrt.

„Tak kam teda chcete?“ dotázal se Bohouš, když se uvelebil za volantem.

„Kam jedete?“

„Do Litoměřic.“

„A pojedete přes Zahrádky?“

Podívali se na sebe. „Asi ano, tam budeme odbočovat, ale chceme se jet podívat ještě na nějaký hrad u Holan.“

„Na Vítkovec?“

Rozbalili mapu. „Tak se jmenuje. Znáte ho?“

„No, on to není moc hrad. Stojí tam jen roh jedné místnosti.“

„On tady Bohouš se o hrady zajímá. Na zámky se mnou chodit nechce, tak s ním objíždím ty jeho zříceniny a on mě pak za každých deset vezme na nějaký zámek. Ještě dva kousky a mám slíbený Zákupy,“ vysvětlila mi ta ženská. Mně však Holany vyhovovaly. Byl jsem rozhodnutý, že dnešek a možná i zítřek, nebo dokonce několik dalších dnů se někde ubytuju a dám se dohromady.

„Budete moc hodný, když mě k Vítkovci hodíte, je tam několik kempů, rád bych se pořádně vyspal.“

Už za jízdy se mě vyptávali na nějaký další hrady. Znali Středohoří spíš na druhý straně Labe, náš sever ještě moc nafocený neměli. Doporučil jsem jim třeba Stohánek, ale tam se jim moc nechtělo, když jsem jim prásknul, že se tam teď nesmí autem.

„V Lípě taky máte nějaký hrad, ne?“

„No, takový zbytky. Vodní hrad. Komunisti ho skoro celej odstřelili a teď se staví znova.“

„Jako úplně celej?“

„No to asi ne. Ten bejvalej starosta, učitel z gymplu by to tak asi chtěl, ale došly mu prachy. ODS dává peníze spíš na něco jinýho…“

„Svejm kámošům, ne? Jako u nás v Liťáku,“ rozhorlil se.

„Asi. Ale mluví se třeba taky o tom, že by se v Lípě postavila jezdecká socha,“ vzpomněl jsem si, o čem se chlapi bavili v práci.

„Jako svatýho Václava?“ byla šokovaná Bohoušova žena.

„Ne, Jindřicha z Lipé. Ale nechtějí ji dát na hrad, aby ji někdo neukrad. Nejlepší místo by prej bylo mezi obchoďákama, kam mířej kamery městský policie.

„To jsou teda věci. Hele, začalo pršet,“ pronesl naštvaně Bohouš a zapnul stěrače. „To se asi na ty Holany vybodnem.“

„Tak mě vemte do Litoměřic, tam si taky nějakej nocleh seženu, ne?“

„Hele, já brnknu Frantovi na Mostku,“ navrhla žena a hned vytáhla z kabely telefon. Bohouš nic neříkal, já taky ne, a tak vytočila číslo. Chvíli s někým řešila, jestli ještě pronajímá ten pokoj, pak zažertovala na téma starého školního srazu.

„Mám pro vás luxusní ubytování na dnešek i na zítřek,“ pronesla vítězoslavně a pak jsme se až do Liťáku bavili o dalších hradech v okolí. Z Bohouše se vyklubal majitel truhlářství, co si jako dítě myslel, že bude knihkupec. Po revoluci ale jeho táta zprivatizoval malou provozovnu a on ji po něm tak nějak zdědil. Jeho žena byla původně prodavačka, která si udělala kurz na kosmetičku. Já přiznal, že jsem vyzkoušel kde co, správce kulturáku, horníka i mistra odbornýho výcviku. Sám jsem nedokázal říct, co vlastně jsem. Ale asi jsem jim byl sympatickej, když se o mě tak hezky postarali.

V Litoměřicích mě nějakým parkem vyvezli na kopec nad městem, kde stála rozhledna. Číšník už se mnou počítal s připravenými klíči. Za šest stovek jsem mohl dvě noci přespat v pokojíku vedle schodiště, po kterým se šlo do věže. Neuvěřitelnej luxus. Měl jsem pro sebe celý dvoulůžko. Ti dva se se mnou ještě navečeřeli a pak mě nechali samotnýho s pivem.

Osmnáctý díl je zde.

Devatenáctý díl je zde.

Dvacátý díl je zde.

Dvacátý první díl je zde.

Fanouškovská stránka na facebooku s bonusovými obrázky je zde.

Karel H. – 11. DEN – odpoledne
Karel H. – 11. DEN – odpoledne
Karel H. – 11. DEN – odpoledne
Karel H. – 11. DEN – odpoledne
Karel H. – 11. DEN – odpoledne
Karel H. – 11. DEN – odpoledne
Karel H. – 11. DEN – odpoledne
Karel H. – 11. DEN – odpoledne
Karel H. – 11. DEN – odpoledne
Karel H. – 11. DEN – odpoledne
Karel H. – 11. DEN – odpoledne
Nahoru

Komentáře

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

Obrázek Pokornýho je dokonalý. To jste kreslil podle předlohy, z hlavy nebo vám dokonce stál modelem?

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

Jejda konečně komentář! Jo jo, podle předlohy...pana Pokorného máme na netu docela dost!!! To víte pane Kafko on to je velevážený pán a každý ho obdivuje.... Mudrc města, čestný občan, umělec, velikej fotograf a tak... těch fotek je..... No nic, docela mě udivuje, že vlastně nikdo se nad tím textem nepozastaví a nezeptá se, co to vlastně znamená. Ovšem při těch povodních se ani nedivím... :-)

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

Copak, šlápl vám na kuří oko? Pokud si pamatuji, tak s počítačem neumí, takže od něj asi reakci nečekejte.

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

Já jsem p. Pokorného poznal i bez brýlí.
Na mém nose :-)))

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

Já jsem pana Pokorného (čestné tituly a funkce slušně vynechám) také hned poznala. Atiloušek je prostě mistr svého oboru. Můj portrét je důkazem. Upřímně, u mě jedno sezení bylo. Lehce jsem se divila, že vedle pohledu na "model" využil potvrzení viděného hmatem. Prý to bylo v zájmu dodržení proporcí. Můj Bobík to moc nechápal. Možná se tak umění portrétní malby vyvíjí... Jsem žena pozorná a tak jsem si všimla i jiného. Text řádkový a text v obrázku není shodný. Jde o to využití peněz města...

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

Dvojklik, opáčko, smazáno...

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

Jejda, po dlouhé době diskuse... To jsem rád, to jsem rád. Ne nešlápl mi na kuří oko Hillbille, mě je pan Pokorný šumák, jen jsou jisté záležitosti nad kterýma jen kroutím hlavou.... Po pravdě, ty jeho výstavy za naše prachy mi nepřijdou košer, no ale když on je tak vážený. Jo Babčo občas to k tomu patří, ten hmatový dojem nic nenahradí. Je to však oboustranné řekl bych, že áno ... Jsem rád za pozorné čtenáře, jako jsi ty Babčo! Je vidět že i ta starší generace, jak nás nazval pan šéfredaktor, umí pozorně koukat. I když už ty oči toliko neslouží..

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

V jaké fázi teď vlastně socha doopravdy je? Existuje aspoň předloha? A politici projekt už nechali spát?

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

Jak jen odpovědět?........ Hmm, asi takhle - někde na městském úřadě existují předlohy dokonce dvě, jedna menší, kterou měl pan bývalí starosta Skokan na stole. Kde je teď, nevím. A pak druhá větší podle které se zhotovovala socha v životní velikosti o které taky nevím zhola nic. Vybavíte si konec ve filmu Dobyvatelé ztracené archy s Indy Jonesem? Tak asi město CL má taky takový velký sklad... I když - zhotovené formy(negativ) z realizované sochy v životní velikosti mám uskladněné ve své dílně, takže mám doma koně i s jezdcem a navrch sokola... Asi mi nechtěj prozradit kde ten sklad je.... Je to však složitější případ než abych se tady rozepisoval. S pozdravem Atila...

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

Jestli se pořád mluví o návratu ke kořenům tak jiného takového velikána z Českolipska asi nemáme.Tedy až na Zdislavu.
Co o něm kdo ví?Správce Českého království,uváděl na trůn Jana Lucemburského.
Co se ví o Ronovcích,pánech z Vartenberka?Snad nejvýznamnější rody vrcholného středověku a od nás.Na co bychom měli býti více hrdí?
Moc mne to s tou sochou mrzí.Jedna socha a dala by jistě našemu kraji jiný rozměr.

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

Ale kolik by stálo ji hlídat?

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

Hlídala by ji Městská policie. Akorát by ta sledovačka nesměla být v režimu ochrany majetku, ale v režimu nesprávného parkování.

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

S nápadem realizovat jezdeckou sochu Jindřicha z Lipé přišla v první polovině devadesátých let Společnost pro obnovu a rozvoj České Lípy. Nyní záměr připomněl zastupitel Jan Riedl.

Sochu by měl zhotovit František Lipenský, českolipský rodák, sochař, který již v minulosti vytvořil miniaturní model sochy. JUDr. Riedl poukazoval na pokročilý věk sochaře, který hodlá navíc omezit činnost a žádal zastupitele, aby se rozhodli, zda realizaci sochy podpoří či nikoliv.

Jedním z rozhodovacích faktorů byla bezesporu cena. Ta se pohybuje kolem 6 milionů korun, František Lipenský je však ochoten zhotovit sochu za nákladovou cenu ( tedy materiál a práci pomocníků), což jsou zhruba 2 milióny korun (to je cena bez podstavce).

Zastupitelé myšlenku jednoznačně podpořili (neodsouhlasili zatím ale nic konkrétního). Dlužno podotknout, že existují mezi zastupiteli i odpůrci sochy, mezi něž patří například místostarostka Borovcová (o soše nehlasovala, neboť na pondělním zasedání zastupitelstva chyběla), podle níž se nemá cenu neustále vracet do minulosti. V žertu dodala, že by byla socha zajímavější, kdyby například ztvárňovala současného starostu Petra Skokana na Babetě (?!?!).

Zároveň se v kuloárech diskutuje i o umístění sochy. V minulosti padl návrh umístit plastiku u Vodního hradu. Podle mého (skromného) názoru by nemusel být špatný prostor mezi knihkupectvím Rubický a DM Marketem (ten je navíc střežen kamerami Městské policie, což je z hlediska prevence proti vandalům velkou výhodou).

i-noviny (2002)

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

koukám rozjelo se to.. takže můj názor... byl jsem tím pomocníkem.dokonce bych řekl, realizátorem sochy a musím podotknout, že socha prezentovaná panem Lipenským by byla spíš ostudou města a ne dílem, které odpovídá jak historickým tak uměleckým požadavkům.
Protože.... studie (ty o kterých jsem mluvil výše)
za a.neodpovídali historickým skutečnostem, za b. absolutně neodpovídali fyzickým proporcím,
za c. převést je 1:1 by byla umělecká sebevražda. Nakonec vznikla socha která snad vše splňuje kromě jediné skutečnosti - není ani trochu moderní, současná nebo jinak oslovující. Přesto že jsem se snažil o převedení v co nejvěrnější podobě.nemohl jsem do výsledné podoby zasáhnout - to víte politika - což znamená vzniklo to co je. Což znamená, socha jakoby z 19, století v životní velikosti se všemi atributy co k ní patří! Přesto by byla celkem zajímavým dílem, kolem kterého by se lidi shromažďovali opravdu rádi, ať by bylo kontroverzní jakkoliv. Trochu se obávám že jsme zase u té samé problematiky jako u pana Pokorného, jakmile výsledný produkt neodpovídá všem uctívaným požadavkům - nakonec tu sochu nedělal pan Lipenský - je prúser, Tak se všichni tak trochu zaleknou. Do toho politika - a je vymalováno. Celá ta generace Vojtíšků, Pokorných, Lipenských, Smejkalů, všech těch čestných občanů, je zcela prohnilá, lživá a přetvařující se sebranka. Nikdo je nemůže kritizovat, protože oni jsou víc než kdokoli z nás! A znáte historická fakta? Možná...jenže nikdo se neozve. Přetvařují se dějiny CL jak oni chtějí, věřte mi vím o čem mluvím, ale nikdo nic neříká jen proto že oni jsou víc? Se divím že touhle problematikou se nikdo nikdy nezabýval, včetně Milana B. nebo jakéhokoli historika z mladší generace. Česká Lípa nikdy nebude lepším městem pokud pokud čestnými občany budou lidé, kteří si historii zkroutí dle sebe a ne podle skutečných dějinných stavů. A týká se to bohužel i Jindřicha z Lipé - na Vodním hradě, nebo snad v okolí nikdy nebyl, ač mu to tady patřilo. Takže tak maximálně měl z těch panství své daně, ale nic víc. Pro Českolipsko nic neudělal a ani mu neškodil. Možná se mýlím ale žádné doklady nejsou, které by říkali opak. Takže soše zdar a uctívejme dál...... já teda ne, to vám povím....

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

Vostrý - ale proč se uctívají tito lidé? Protože k moci se dostali lidé bez vzdělání nebo ti, kteří si vzdělání doháněli po různých Euroškolách a J.A.Káčkách, takže se potřebovali zaštítit někým, kdo měl jakousi aureolu vševědnosti. Což jsou historikové, bohužel zvyklí překrucovat dějiny celou komunistickou éru.

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

Pane Atilo,s panem Smejkalem,Pokorným i manželi Vojtíškovými se znám,nebo jsem se setkal.To,co o nich tvrdíte se mi zdá trochu příliš kritucké a nemám takový pocit.Svá dost ostrá tvrzení by jste měl něčím podložit....Celá ta generace Vojtíšků, Pokorných, Lipenských, Smejkalů, všech těch čestných občanů, je zcela prohnilá, lživá a přetvařující se sebranka.....
Proč si to myslíte?
Jinak znám se s amaterskou badatelkou ,která shromáždila o Jindřichu z Lipé snad vše dostupné.Je z Brna,ale jistě by pomohla.
Myslím,že jsem i sám něco objevil-jak to bylo s tím Janem Lucemburským-bohužel české typické.něco za něco

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

záměrné zatajování pravdy... Smejkal a spol...

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

A ta pravda je co?Můžete to specifikovat?

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

Tak znovu.. ano jsou to ostrá slova, jenže si za tím stojím. Ať se to líbí nebo ne. A doložit co pane Růženín? Myslíte si že to jde? Ne nic nemám proti těmto celebritám (velmi správně vystižených hillbillem) oni si za to opravdu nemůžou. Jen je nemohu uctívat, poklonkovat jim, nebo cokoli jiného. Dva příklady za všechny - Když už znáte pana Smejkala zeptejte se ho proč neumožní nahlédnutí do svých archívu mladším historikům (např. p. Cidlina). Absolutně uznávám jeho vysoce odborné znalosti historie Českolipska ( snad ví i to v který moment si uprdl císař Franz v Zákupech :-)) ale jeho vystupování jako jediného možného vykladatele dějin zdejších krajů mi přijde dosti neobvyklé - to abych nebyl tak ostrý. To nemluvě o historii vcelku nedávné, kterou si jistě pamatujeme (zvonění klíči a tak)o které jakoby pan Smejkal netušil vůbec nic. Hmmm..velice zvláštní, že áno..... Nebo pan Pokorný - jistě velmi inteligentní pán, jenže. Měl by jste toliko drzosti a opakovaně žádal město o financování vaší výstavy fotek z dovolené ve veřejné sféře. No myslím si že ne pane Růženín. Ale on jo! A několik let za sebou - kupodivu se toto dá i doložit. Jistě existují záznamy o odsouhlasení podpory kulturní komise města pro výstavu fotografií pana P. Atd....
Problémem stále zůstává a uvědomuji si, že ani tato diskuse ji nezmění, že jaksi nikdo se neozve, nikdo nepoukáže na jiné skutečnosti o kterých tušíme že jsou, jen proto že to přece jsou mudrcové a čestní občané města Česká Lípa. I když jak vidím čtenář českolipan ví asi taky své.......

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

Myslím, že je víc lidí kteří vědí. Konkrétní citlivá místa z dob okupace a revoluce. Ale tuhle pravdu se oficialně nedozvíme už nikdy. Neboť materiály už nebudou..... Zbývají jen pamětníci. Souhlasím s panem Vorosem.

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

S tou výstavou to dobře není.Ale zveřejnění dobových dokumentů podléhá nějaké vyhlášce,či zákonu.A zveřejňovat se smí až po určité době.Konkrétně třeba údaje z matrik až po 50.letech,jak je to v archivech přesně nevím.Není to náhodou tím?

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

Našel jsem...K nahlížení v archivech jsou přístupné archiválie starší třiceti let, pokud není zveřejnění údajů chráněno zvláštními právními předpisy. Ke studiu se předkládají i archiválie vzniklé před 1. lednem 1990 z činnosti bývalé státní bezpečnosti, společenských organizací a politických stran sdružených v Národní frontě a archiválie, které byly jako dokumenty před převzetím do evidence archiválií veřejně přístupné.

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

Jo to je tedy ta oficiální verze... s tím nemohu nic víc než souhlasit. Ovšem co léta 70 léta? Pokud počítám správně, to už je starší 30 let. A z té doby je ta historie velmi chudá (alespoň tedy podle pana Smejkala a jeho publikování)....asi to tak bylo. Nebo že by ne? Víc však napíšu asi večer....pokud chcete... s pozdravem..

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

No vida, jak se u Karla člověk poučí.

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

Budu pane Vörös velice vděčen.Nicméně osobně mám s panem Smejkalem nejlepší zkušenosti,kdykoliv jsem se na něco psal tak byl ochotný.Což nelze říci o jiných.Nicméně-nepleteme muzeum a archiv?

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

tak na vaše přání pane Růženín. Ne nepleteme si archiv a muzeum. Já v muzeu dělal, což jistě víte, několik let. Dokonce ještě za "totáče" jak se říkává. A vlastně tam to taky u mě začíná se vším tím, co jsem popsal výše. Je těžké uctívat dnešní čestné občany, kteří nám vyhrožovali vyhazovem z práce v muzeu když půjdeme na náměstí demonstrovat za svobodu. Hehe, když to dnes píšu zní to až pateticky, ale tak to bylo. Čestné občany, kteří do poslední chvíle věřili že se to nezvrátí a pak... když už nešlo jinak tak najednou je vše jinak. Jo nepochybuji, že pan Smejkal je odborníkem na svém místě- to se týká té historie Českolipska - ochotně vám vše řekne. Zamyslel jste se však někdy jak vám to říká...? Celá ta hra s Masarykem a svobodou je falešná. Jak to že nenajdete žádnou zmínku v publikování pana Smejkala třeba právě o Masarykovy z 70 let? No přece... dosaďte si. Nedivím se. A ani neodsuzuji. A zdůrazňuji - p. Smejkal je opravdu odborníkem na historii Českolipska, kterému není rovno široko daleko - ovšem do roku tak zhruba 1945. Co bylo dál to ví on a pamětníci... Něco podobného bych napsal o Vojtíškových ( čestných a vážených občanech města) ovšem tady to nemohu posoudit zcela správně, neb jsem se nepotkal přímo s jejich činností. Jo a pan Pokorný (čestný a vážený občan tohoto města) je případ sám pro sebe, že se vyzná ve všem je udivující, že poučuje své okolí, to už je udivující méně, ale pochopit se to dá. Ale když zneužívá svého postavení hlavně ku prospěchu svého ega tak to mě pobuřuje. Vemte si třeba mou kresbu na KD Crystal, p. Pokorný vyskakoval jako čertík z krabičky, že teda jen přes jeho mrtvolu. Jak hyzdím historické centrum. Ovšem strašlivé, neumětelské reklamy na Michala Davida, nebo obchod s čímkoli na témže místě jaksi nevadí. Kde máme toho revizora dobrého vkusu, když se vydávají knížky o České Lípě taky nevalné grafické nebo snad umělecké hodnoty (Tohle byl záměr - nehodnotím obsahovou stránku.) za několik desítek tisíc korun? No je přece v tiráži, jako jeden z autorů. Jak si může nechávat zafinancovávat své výstavy, knihy,a nevím co ještě z veřejných peněz a tvrdit neomylně že je to umění a my občané to musíme vidět a ještě se klanět a zaplatit. Proti gustu žádný dišputát, ale za umění já považuji něco zcela diametrálně odlišného. Ne nemyslím to svoje, pochybuji o svém vlastním umění neustále, vystavuji sporadicky a platím je sám. A nikomu necpu že je to jediné správné pravé umění. :-). Rozhodně není....
Žiji tady v České Lípě bezmála 25 let, jsem maďar jak poleno(což se projevuje v mých občasných hrubkách, za což se omlouvám) ale je to dostatečně dlouhá doba na to abych mohl vyjádřit svůj názor třeba právě na takovéto čestné občany.
Neberte prosím tento text jako kopání do velevážených lidí, jen se prosím zamyslete proč nemáme odvahu vyjádřit svůj názor... Proto toto píšu a říkám sám za sebe. s pozdravem Atila

Nahoru

Re: Karel H. – 11. DEN – odpoledne

Pane Atilo,nedivte se.Jste v Čechách.Myslíte si,že by bylo v Německu možné,žeby se sešli bývalí nacisté,aby si připomněli Význam vítězství Adolfa Hitlera a jeho národního socialismu v r.1934.No a tady nedaleko se sejdou ortodoxní komunisté s různými demokraticky se tvářícími organizacemi-např.ČSOL,aby si připomněli význam Vítězného Února.A nic se neděje,zákony,nezákony.Ani se od toho nikdo nedistancuje
Člověk,který viděl zincenované komunistické vraždy svých velitelů a spolubojovníků se ke komunistům přidá.A dnes dostane největší státní vyznamenání.
Ono je tady totiž důležité nemít páteř a být vidět za každého režimu.Pravda je,že takto nás nacismus i komunismus formoval.A ty statisíce,co s tím nesouhlasili a nechtěli se podmanit už tady dávno nejsou.Jinak asi být Maďarem v Čechách ještě jde,nechtěl bych být v jejich kůži na Slovensku.Teď zrovna sleduji akci v Nových Zámcích.Tam dle slovenských novin chtěli zlikvidovat váleční hroby.Pak přišla Štef.společnost a protestovala,že to jsou hroby českých legionářů.Primátor jim řekl,že čeští legionáři jsou vrazi a zloději.Do toho se vložila naše vláda a najedou je z toho rekonstrukce legionářského hrobu.Jenže se zas oproti tvrzení ČSOL ukazuje,že je to masový hrob, kde leží Češi společně s Němci Rakušany,Maďary atd.
A k tomu pomníčky.Ty,co strhli čeští legionáři už jsou zase na svém místě,ty co stavěli komunisté maďarským bojovníkům RAD nevím.
Zkrátka,jak řekl Mirek,není tu žádná denacifikace a dekomunizace.Kdo umí proplouvat vítězí.Tak nějak.

Nahoru