Zapojí se občané do tvorby rozpočtu České Lípy?

Verze pro tisk |

A dají jim vůbec zastupitelé šanci se o participativní rozpočet pokusit? Uvidíme – zastupitelé, zvolení na kandidátce KSČM, předkládají na program listopadového jednání zastupitelstva bod: Návrh na zapojení občanů do tvorby rozpočtu města Česká Lípa pro rok 2018 –participativní rozpočet – a doporučují na něj vyčlenit 3 miliony korun.

Nejprve jen stručně k historii a současnému stavu používání participativního, tedy na spolupráci založeného, rozpočtování. Myšlenka a samotná realizace vznikla původně v 80. letech v zemích Střední a Jižní Ameriky, v těch nejchudších čtvrtích tamních sídel jako součást boje proti chudobě ve slumech s cílem co nejvíce zefektivnit užití těch omezených prostředků, které byly k dispozici, právě poznáním názorů a především potřeb přímo dotčených obyvatel. Postupně se prosazuje a aplikuje po světě a to i v Evropě (např. Španělsko, V. Británie, Itálie…). Pro nás může být nepříliš vzdáleným příkladem, protože je z našeho Libereckého kraje, město Semily.

Situace v České Lípě je však jiná, než ve slumech Ameriky a smyslem návrhu zastupitelů KSČM na zavedení participativní části rozpočtu tak především je: zvýšit možnost zapojení občanů města Česká Lípa do projednávání a schvalování rozpočtu města jinou formou, než je zákonné právo občana města přímo na jednání zastupitelstva se vyjadřovat k návrhu rozpočtu. Rádi bychom motivovali občany města, pokud možno, nejen např. k diskusím o tom, zda a kde má stát městská knihovna, bazén či divadlo – velké koncepční investice - ale chceme jim dát možnost navrhnout drobné investice, opravy či úpravy v nejbližším okolí jejich bydlišť, pracovišť nebo škol. Například. 

Proto klub zastupitelů KSČM navrhuje vyčlenit částku 3 miliony korun pro rok 2018. Je zřejmé, že schválení participativního rozpočtu přinese nutnost rozpracování záměru v orgánech města: radě, výborech zastupitelstva a komisích rady města, a také potřebu zvýšené komunikace s občany: propagace záměru, dotazníkové akce či ankety. Nemám však obavu, že by transparentní a na veřejnost orientované vedení města tento úkol nezvládlo.

Nahoru

Komentáře

Re: Zapojí se občané do tvorby rozpočtu České Lípy?

...kde má stát městská knihovna, bazén či divadlo – velké koncepční investice...
Vždyť to už snad po těch letech omílání dokola ani nemůže nikoho zajímat.

Mám jiný návrh.. pěší zóna v Erbenově ulici od Andy po Crystal. Proč? Třeba kvůli čistějšímu centru, třeba by i ta Unionka mohla více rozkvést - mohla by mít venkovní posezení až kdo ví kam... Třeba i kvůli bezpečnosti - chodci na nejfrekventovanějším místě v Lípě pod neustálým tlakem prázdných autobusů, s předpisy si nelámajících taxikářů a osobních aut. Všichni mohou jet po Děčínské, včetně těch autobusů. Místo pro zastávky existuje. Je to řešitelná záležitost, s pozitivním přínosem.
Návrh házím jen tak do placu...třeba se někdo chytne :-)

JT.

Nahoru

Re: Zapojí se občané do tvorby rozpočtu České Lípy?

Sice takhle z voleje neumím říct, jestli by to šlo, ale za zamyšlení to určitě s tou pěší zónou v Erbenově ulici stojí. Osobně by se mi taky líbilo, kdyby se tam dalo pohybovat bezpečně a v poklidu. Denně tudy procházím a "užívám" si to, jen což. Navíc je to v důsledku frekventované dopravy jedna z nejznečištěnějších oblastí města, co se týče stavu ovzduší. A příčinou je jednoznačně frekventovaná doprava.

Nahoru

Re: Zapojí se občané do tvorby rozpočtu České Lípy?

Klub zastupitelů KSČM. To pobaví. Tři, z toho Nedvědová v KSČM už dávno není, dokonce ve volbách už kandidovala za jinou stranu a Panc má taky svůj rozum než aby poslouchal chytráka od piva, amnestovanýho Chota.
Jen by mě tak zajímalo jestli jste soudruhu Chote už aspoň uhradil tu škodu na vozidle města, kterou způsobil svou opileckou zběsilou jízdou. Možná byste tím mohl do toho rozpočtu přispět. Ono kdyby každý chlastal a ničil majetek města jako vy, přišlo by město brzy na buben.Takže občane Chote, zapoj se do té tvorby rozpočtu aspoň tím, že zaplatíš, co jsi při svých opileckých eskapádách městu zničil.

Nahoru

Re: Zapojí se občané do tvorby rozpočtu České Lípy?

Copak? Jirka Linka2 je šéfredaktor Českolipské antidrbny? Jak píšu jinde: dokud se o člověku mluví ... Byť jsou to samé lži či v nejlepším případě polopravdy. Viď ,hrdinný anonyme!

Nahoru

Re: Zapojí se občané do tvorby rozpočtu České Lípy?

Něco podobného existuje - existovalo cca 20 let. Když byl pan prof.Pokorný ve výboru - komisi, bylo vyčleněno cca 3/4 mil. na menší opravy, investice. Podobně to bylo s drobnými památkami 2010-2014.
Občanů, kterých mají zájem o město, je ale poměrně málo - méně, než lidí ve volených orgánech města.

Konec konců, od čeho je výbor pro rozvoj. Námět projedná,doporučí a rozpočtovou změnou lze provést.

Spíše jde o další instrument v rozhodování, další agenda a na druhé straně, úřednící města nejsou, a ti co jsou sotva stíhají agendu danou zákonem.

Nahoru