T. Vlček: Čínská rozhledna

Verze pro tisk |

Jako nejvyšší ústavní činitelé České republiky chceme společně zdůraznit, že naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí.

12D) Záměr prodeje pozemků p. č. 393/4 a p. č. 393/15 v k. ú. Stará Lípa Předkládá: Mgr. Raninec Juraj, II. místostarosta města Mgr. Juraj Raninec, II. místostarosta Doporučil schválit záměr. Majitel stávající rozhledny má zájem odkoupit pozemky v okolí rozhledny. Pozemky jsou v současné době zaplocené. Pro město je to do budoucna absolutně nevyužitelné.

Mgr. Tomáš Vlček V žádném případě to nepodpoří.

MUDr. Karel Tejnora Stávající majitel je významný majitel realit. Měl pozemky, přes které vede Svojsíkova stezka a tam vyšel městu vstříc. Je to historie dlouhá 25 let.

Mgr. Juraj Raninec, II. místostarosta Majitel městu vychází vstříc. Již se to potvrdilo v minulosti. Toto není prodej, ale záměr prodeje. Když se záměr prodeje schválí, neznamená to, že se prodá. Záleží, jaké budou nabídky. Kloní se k tomu záměr schválit, není to konečné rozhodnutí.

Mgr. et Mgr. Pavla Procházková – technická Pokud se městu povede získat zpět rozhlednu, jsme zpět u pozemků. Pokud je prodáme, nebudeme mít přístup k rozhledně.

Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány. 

MUDr. Karel Tejnora – technická Když prodáváte barák, většinou se zahradou. Těžko se prodá barák a zahrada někomu jinému. Před nikým se nesklání. Pan P. je významný majitel nemovitostí, pozemků má spoustu a buď můžeme proti sobě vést válku, nebo se snažit o dohodu. Objektivně jsou městu pozemky bez rozhledny k ničemu. Pro rozhlednu by byly přínosem.

Mgr. Juraj Raninec, II. místostarosta Bere na vědomí proběhlou diskusi a nejlepší variantou bude se spojit s majitelem stávající rozhledny a zjistit, zda by to v případě záměru prodeje mohlo vést k tomu, že by rozhledna byla zpřístupněna pro veřejnost častěji. Navrhuje přerušit tento bod a vrátit se k jeho projednávání na dalším zastupitelstvu, do té doby s majitelem projedná případné nabídky ohledně otevření rozhledny pro veřejnost ve větším rozsahu.

Vztahy obou našich zemí a jejich výrazný rozvoj v posledních letech považujeme za velmi přínosné a užitečné pro obě strany a jsme přesvědčeni o tom, že je v zájmu České republiky tyto vztahy i nadále intenzivně rozvíjet. 

Vedení země, které se ponižuje, ohýbá hřbet a chová se jako kus hadru, je špatné vedení. Vedení města, které se ponižuje, ohýbá hřbet a chová se jako kus hadru, je špatné vedení. Lze to změnit. 

Nahoru

Komentáře

Re: Čínská rozhledna

Hezká koláž, taková ... umělecká.
Ohledně ohýbání hřbetů a kusů hadru na městě, které je nám poněkud blíže, než mezinárodní sféry, tak uvidíme 14. prosince, ne?!

Hezký den

Nahoru

Re: Čínská rozhledna

Tak jste se vypsal a to je vše. Kompozice textu skvělá, výpovědní hodnota pouze populistická. Spolupráce s tímto podnikatelem může být pro město přínosem a vy vše zbytečně zveličujete.

Nahoru

Re: Čínská rozhledna

Výpovědní hodnota čehokoliv může být jistě různá. Zpravidla větší či menší. Ale populistická? Člověk by měl dobře znát význam cizích slov, když už se chce blýsknout jejich znalostí. Pokud jde o podstatu věci, slušný podnikatel už by dávno nabídl městu rozhlednu k prodeji. Rozhledna byla vystavěna za peníze zdejších občanů a jim má také sloužit.

Nahoru

Re: Čínská rozhledna

Víte, že léta tento stav kritizuji, ale u obchodu vždy musí být dva - jeden, co prodává, a druhý, co kupuje. I kdyby byl prodávající, je město kupec?

Nahoru

Re: Čínská rozhledna

Já ten odkup na zastupitelstvu navrhuji opakovaně, teď v říjnu zase. A nejsem sám. Jde tedy o to, aby se vedení města ujalo iniciativy, jak mu přísluší. Česká Lípa je docela výjimkou v tom, že za veřejné peníze a z iniciativy občanů postavená rozhledna je v soukromých rukou. To by samo o sobě ještě nemuselo vadit, ale dobré jméno městu rozhodně nedělá, že je de facto veřejnosti nepřístupná. Čím dřív se to napraví, tím líp.

Nahoru

Re: Čínská rozhledna

Myslíte z iniciativy a peněz německých, vyhnaných občanů?

Tak pokud je prodávající a kupec, pak už zbývá se dohodnout na ceně. Jakou cenu město nabízí? Já předpokládám, že vysílače na rozhledně generují zisk tak 300 tisíc ročně. 

Nahoru

Re: Čínská rozhledna

Právě že se dosti rychle blíží doba, kdy už nebudou vydělávat nic, protože technologie se vyvíjejí tempem skoro kosmickým a za pár let tahle drahá monstra už k přenosu signálu nebudou třeba.

P.s. ano, šlo o německé občany, s důrazem ovšem na druhé z obou slov.

Nahoru

Re: Čínská rozhledna

Jak si ten přínos představujete?

Nahoru

Rozhledna Štěpánka a tři poznámky

1)
Příspěvek Tomáše Vlčka. Čeština, větná skladba - vše na úrovni, to nelze zpochybnit. Ovšem srozumitelnost zpochybnit lze. Sám jsem četl opakovaně, abych pochopil. Pravda, třeba nemám patřičný intelekt, byť snaha by byla. Tomáš Vlček (a není sám) se "topí" v tom, v čem naopak jiní, s jiným slovníkem, bez názoru, bez slušnosti, bodují... Tomáši, příště mnohem jednodušeji a bylo by lépe! Do knihovny přece také nechodí pouze štamgasti studijního oddělení :)

2)
Pan doktor Hudec. Populismus - jedno z nejvíce používaných slov. Souhlasím, že mnozí obsah neznají nebo používají nesprávně. Celou noc jsem minulý týden velmi pozorně sledoval volbu nového amerického prezidenta. Populismus byl zcela jistě významnou (ne-li hlavní) součástí volební kampaně. Bohužel stejně tak je červotočem mnohde jinde, Česko nevyjímaje...

3)
Rozhledna Štěpánka. To je podstatou příspěvku magistra Vlčka. Pan doktor Hudec je jedním z těch, kteří si bez dějinných "úprav" pamatují (osobně věřím, že objektivně), jak po listopadu 1989 probíhala tzv. privatizace v regionu. Kteří jedinci, naprosto bez zábran, natož špetky slušnosti, zázračně zbohatli. Nutno dodat, za přispění mnoha politiků na všech úrovních! Ano, někteří z oněch jedinců byli současně politiky...

Osobně mám problém pochopit, že dlouhá léta se o rozhledně tak či onak, vášnivě, smířlivě, hovoří a nic! Trapnost nad trapnost, marnost nad marnost. Kolik z polistopadových regionálních politiků a veřejnosti, naprosto oprávněně kritizovalo velice smutné a nevratné zničení takové chlouby města Česká Lípa jako mimo jiné byly:

Vodní hrad Lipý (naštěstí oživen v mezích možného), židovská Synagoga (nevratně, osobně nepamatuji), Wedrichovo muzeum (nevratně, krásný objekt, osobně pamatuji, žel v době umírání), hlavní třída dnes Hrnčířova (nevratně, mimořádně krásná, historická část ČL s mnoha výstavními domy, osobně pamatuji včetně "zákulisí"), část města v dnešním prostoru mezi a kolem OD Andy a OD Banco (nevratně, obdivuhodná část včetně městských lázní, osobně aktivně pamatuji), restaurace na Holém vrchu (nevratně, dle mého naprosto skvělý objekt, pamatuji v době umírání), rozhledna Štěpánka (snad ještě vratně, vedle Holého vrchu nejnavštěvovanější výletní místo českolipských rodin, pamatuji neaktivně), Jiráskova ulice (nevratně, mimo jiné vyhledávaný taneční sál Beseda), ulice 5. května tzv. Lukostřelec a přilehlá Ptačí louka (nevratně, pamatuji aktivně) atd. Nejsem "náplava" a tak chválím, že byly i dobré počiny, příkladně Náměstí TGM včetně "šatlavy", perla "Unionka", Klášterní komplex a vzpomenutý Hrad Lipý.

Škoda, že zákonná ustanovení o "vyvlastnění" nelze uplatnit na rozhlednu "Štěpánka". Stejně tak škoda, že část našich zastupitelů patrně jsou "náplavy" a nebo z toho mají možná nějaký prospěch, když místo urputného prosazování nesmyslu s koupalištěm mezi Kauflandem a dopravní tepnou, se stejně ne-li více usilovněji nesnaží řešit rozhlednu Štěpánka na Špičáku! Mrzí mě, že i zastupitelé jako je pan Karel Tejnora, hlasují v této věci dosti zvláštně, snad si pan doktor nemyslí, že prodej pozemků bude přínosem?! Měl jsem příležitost pana doktora osobně poznat, byl vždy velice příjemný a pohodový, jako naivní mně fakt nepřipadal. No jo, tak teď abych hledal z hlediska zdravotního výkonu jiného specialistu...

P.S.: Budu rád za případné reakce, zejména budou-li slušné. Tomáši a ostatní, snad jsem si vystačil bez přemíry cizích slov... Cením si také, že pan Bárta toto téma a související má na zřeteli!

Nahoru

Re: Čínská rozhledna

Slušný podnikatel už by dávno nabídl městu rozhlednu k prodeji ? A co vedlo město ji v r. 1997 prodat Real Investu? Kdo vlastně podepisoval smlouvu? V té době byl starostou čestný občan České Lípy p. Pokorný. A co tehdejší zastupitelé? Bylo by zajímavé se dozvědět, kdo tenkrát zvedl pro prodej ruku.

Nahoru

Re: Čínská rozhledna

No, ona ta mediální zkratka "město prodalo" je skutečně jen mediální zkratka. Bez nároku na 100% úplnost a správnost údajů vzpomínám, že město parcelu a rozhlednu nejprve prodalo (za několik desítek tisíc korun) podnikateli panu Čerbákovi s tím, že ji opraví, zprovozní, zpřístupní ... Jenže ve smlouvě nebyly dostatečně účinné sankce, nebo nějaké "brzdy" - předkupní právo a pod. a pan Čerbák v určité chvíli převedl rozhlednu na pana Procházku (myslím staršího, jako fyzickou osobu). Postupně přes různé právnické osoby stavba i parcela přešly do vlastnictví právnické osoby TTP invest, která je dnes vlastní.

Nahoru

Re: Čínská rozhledna

I mě by odpovědi na tyhle otázky zajímaly. Jinak, co si vzpomínám (je to už hodně přes 20 let), původně nešlo o prodej, ale o pouhý pronájem rozhledny Čerbákovým.

Nahoru

Re: T. Vlček: Čínská rozhledna

Byla tu zmínka o slušném podnikateli. Jak potom nazvat radní, kteří si tenkrát pletli nájemní smlouvu s kupní. Počkal bych s hodnocením dnešního majitele rozhledny, dokud nebude k dispozici přesný popis tehdejší transakce se jmény všech zúčastněných.

Nahoru

Re: T. Vlček: Čínská rozhledna

1. Je dobré vycházet z historie, kdo, komu, za co a kdy prodal. Že to nebyl nejlepší nápad, o tom nikdo nepochybuje.
2. Pak je současná realita. Někdo rujnu opravil a pronájem vysilačů umořuje náklady investice.
3, Opravdu jednoho dne může být tento informační uzel nahrazen a rozhledna zůstane rouhlednou, pak asi nastane čas pro město.
4. Do té doby jsou to řeči, aby řeč nestála
kt

Nahoru

Re: T. Vlček: Čínská rozhledna

'Řeč je o tom, proč chce město prodávat pozemky. Výhledově může nastat situace, že dojde k obrácenému gardu - město bude vlastnit rozhlednu, ale pro veřejnost bude nadále nepřístupná, právě pro pozemky , u kterých nyní místostarosta Raninec doporučuje "pouze" schválení záměru prodeje.Proč se město chce zbavovat majetku ?

Nahoru