Stromy v Městském parku se začnou kácet v úterý

Verze pro tisk |

Upozorňujeme občany, že od úterý 13. ledna 2015 začne v parkové části Městského parku v České Lípě kácení označených stromů v rámci projektu Revitalizace Městského parku.

Jako první budou pracovníci firmy OK Garden, s.r.o. kácet dřeviny v horní části parku u dětského hřiště vedle budovy bývalého učiliště a následně bude pokračovat dolů k hudebnímu altánku a občerstvovacímu stánku. Prosíme, aby po dobu kácení byli lidé při průchodu parkem v zájmu vlastní bezpečnosti zvýšeně obezřetní a důsledně dbali pokynů pracovníků odborné firmy.

V rámci projektu Revitalizace Městského parku, který zastupitelstvo schválilo v loňském roce, se bude v parkové části Městského parku kácet celkem 91 stromů, převážně menšího vzrůstu. Kromě kácení však projekt počítá také s rozsáhlou výsadbou, kterou bude mít na starosti rovněž firma OK Garden, s.r.o. V rámci výsadby se nově zasadí celkem 85 vzrostlých stromů, jako jsou jabloně, habry, javory, tisy nebo třešně a také téměř devět set kusů vyšších i nižších kvetoucích i nekvetoucích keřů. Po výsadbě bude povinností firmy se o dřeviny po dva roky starat.

Cílem projektu revitalizace je především zbavit park uschlých, nemocných, vykloněných stromů a také stromů, které prorůstají mezi sebou, a berou tak důležitý prostor a živiny vzrostlejším a vzácnějším stromům. Důstojněji budou také vypadat pomníky nad altánkem v horní části parku, kde budou také vysazeny nové dřeviny. Celý projekt bude dokončen do konce května letošního roku.

Projekt revitalizace se zaměřuje výhradně na zeleň v parkové části Městského parku, lesní část zůstane nedotčena. Ostatní části parku, jako jsou lavičky, dětské hřiště, chodníky a jezírka udržuje město Česká Lípa průběžně. V loňském roce tak například opravilo jezírko a také za zhruba jeden milion korun opravilo část cesty u jezírka směrem k altánku v horní části parku. Jakmile bude dokončeno kácení a nová výsadba, plánuje českolipská radnice opravit další cesty v Městském parku.

Celkové náklady na projekt revitalizace jsou 2,6 milionu korun. S financováním však městu pomůže získaná dotace od Evropského fondu pro regionální rozvoj a Státního fondu životního prostředí.
 

Nahoru

Komentáře

Re: Stromy v Městském parku se začnou kácet v úterý

Stejně jako mě, i jednoho z mých čtenářů překvapily ty jabloně.
Ale pak mě napadlo, že strážníci budou mít alespoň další důležitou práci, která bude oproti nakukování do aut kvůli parkovacím lístečkům alespoň trochu užitečná. Budou sbírat popadaná jablka, aby ochránili lidi před vosami, které se na ně slétají.

Nahoru

Re: Stromy v Městském parku se začnou kácet v úterý

Z těchto městských jablek si asi štrúdl neuděláte. Zkuste si dát do vyhledávače "okrasné jabloně Malus".

Nahoru

Re: Stromy v Městském parku se začnou kácet v úterý

To ne, ale i ony hnijou a kvasí a lákají vosy a další hmyz. Jen ten užitek z nich není.

Nahoru

Re: Stromy v Městském parku se začnou kácet v úterý

Záleží, co se tam vysadí. Existuje až ke dvaceti druhům a kultivarům. Některé mají tak trpké droboučké plody s tvrdou slupkou, že na ně vosy nejdou. Zato jsou vítanou potravou pro ptactvo i proto, že vydrží na stromech až do zimních měsíců. Užitek je z nich hlavně estetický. Proto se už dávno vysazují do okrasných zahrad a parků.

Nahoru

Re: Stromy v Městském parku se začnou kácet v úterý

Proto na to nenadávám, ale jen se tak trochu podivuju. Nerozumím tomu a věřím, že by to nesvěřili někomu kdo udělá nějakou hovadinu. (a samozřejmě si nemůžu nechat ujít příležitost rýpnout si do jedné z největších absurdností, kterou nedávno v Lípě vymysleli)

Nahoru

Re: Stromy v Městském parku se začnou kácet v úterý

Dekujem dobrotincum za pamatecni fotky a svicky u pokacenych stromu v mestskem parku. Zahodno by ale asi pro priste bylo, nepridelavat timto Vasim bordelem praci druhejm, kteri to pak po Vas musi uklizet!!!!

Nahoru