Sportem ku zdraví, fejsbůčkem proti

Verze pro tisk |

"Umělci, kteří to podepsali (protirežimní petici Několik vět), žádnej z nás nebere takový platy, prostě jako berou oni. (...) Tak řekněme paní Zagorová, je to milá holka, všechno, no ale ona už tři roky po sobě bere 600 tisíc každý rok. A další, ne 600, milion, dva miliony berou, Jandové a jiní." Milouš Jakeš

Stačí nahradit slovo umělci substantivem sportovci, a hle, máme zde inspirační a ideový zdroj vedení naší radnice. Ano, vracím se ještě k otázce sportovních dotací, která se vrátila poté, co špatný materiál předkladatelka R. Žatecká nejprve zastupitelům předložila, a pak jej sama stáhla. Věc se nyní vrátila do širokého fóra sportovců, opsala tedy cestu z roviny odborné k rovině politické, z ní přešla k osobním útokům a vrátila se zpět. (Současné vedení se pomalu blíží do půlky mandátu a mám takový pocit, že se stále chová, jako by bylo v opozici. Ví, co všechno bylo špatně, ale neví, jak to má být správně). Přesto jsou zde okolnosti, které nemohu zcela přejít.

Vadí mi způsob, jakým se vedení města postavilo k otevřenému dopisu sportovců, kteří oprávněně kritizovali jedno z kritérií, totiž to, zda daný sport je či není sportem olympijským. Tento způsob (zde), to je apel na nejnižší pudy, závist, zbabělé anonymní osočení, to jsou praktiky pro mě zcela nepřijatelné. Je-li snad na této hanebnosti něco pozitivní, pak tedy to, že nám dobře ukázalo, jakým stylem vedení města uvažuje, kde jsou jejich životní priority a na koho se obracejí. Navíc bohužel někteří zástupci sportovního výboru nyní šíří poplašné zprávy a vnášejí neklid do sportovního hnutí. Šíří ho hlavně ti, kteří si ze svých sportovních aktivit udělali výnosnou živnost a shlížejí svrchu na jiné, menší kluby či sporty. A nechápeme, proč nejvíc křičí ten, kdo z dotací získal vloni tři čtvrtě milionu korun a letos by byl tento příspěvek o několik desítek tisíc menší, ale přesto značný. (Porovnejte prosím viz výše a níže).

Říci konkrétně jací zástupci, to ne, to by bylo příliš odvážné. Takovéto výstupy patří na nějaké soukromé webové stránky či soukromé facebookové profily, rozhodně ne do médií, které jsou oficiálními, městskými. Ty by měly mít jistou objektivitu, noblesu a velkorysost, neboť reprezentují MĚSTO. Toto je ostatně téma, ke kterému bych se chtěl ještě vrátit, např. městský facebookový profil mi přijde neskutečný.

Kritérium „olympijskosti“ (kdo jej vymyslel a zařadil, se zatím neví) se přeci logicky vůbec neváže k tomu, že chceme, aby děti více sportovaly. Když hovořím se svými vrstevníky, řekl bych, že jde přímo proti trendům a duchu doby. Často slýchávám, patrně také pod vlivem mnoha bafuňářských afér, že vlastně hlavně chtějí, aby se děti vyblbly, vyřádily, měly radost z pohybu, ale nechtějí, aby sportovaly závodně či vrcholově. Prostě něco, čemu se za nás říkalo sportovky - šplh, slalom, opičí dráha, chvíli fotbálek a na závěr za odměnu vybika.

Může být, že se se ozve spousty sportovních klubů, které dříve nežádaly, a bude potřeba přidat. Proč ne, jak říkával bývalý premiér V. Špidla, zdroje tu jsou – fontánka, stánky atp. (Představitelé radnice se tváří, jako by dávali div ne ze svého, přitom naprostá většina těch peněz se stejně městu vrátí v podobě úhrad za pronájmy hal a sportovišť).

Zároveň je třeba jasně říci, že jsou tu další možnosti, např. krajské granty. Nerad bych totiž, aby se dále otvíraly nůžky mezi dotacemi pro sport a na kulturu. Máme v České Lípě úspěšné kluby, které na kraji či jinde čerpají, ale jsou i tací, kteří krom žádosti na město nenapíší ani čárku. Sláva a čest těm soukromým subjektům, které také sport podporují. Přesná data nemám, mám ale pocit, že to není valné, ostatně nadnárodní korporace mají k místu působení vztah spíše odtažitý, a mnoho s tím asi bohužel nenaděláme.

Dost možná, že by snaha o vícezdrojové financování mohla být aspoň pomocným kritériem. Důležité je, aby se rychle našla shoda a peníze mohly doputovat ke sportovcům.

Vítězslav Jandák, poslanec ČSSD:
"Pan Fenič, který tam vydělal miliony, najednou protestuje. Já nevím, proti čemu protestujou. Ale to je taková vždycky skupina lidí, který protestujou, láskopravdaři, proti všemu." (o petici umělců proti volbě šéfa ČT) 

Nahoru

Komentáře

Re: Sportem ku zdraví, fejsbůčkem proti

Když se řekne sport, vzpomenu na Špaňelsko. V neděli se ráno jde do kostela a odpoledne, jak jinak, než na fotbal a tak se ze vstupného prakticky užíví nižší soutěže. V Čechách se vyrazí na chaty, chalupy. Není tu jen fotbal, ale desítky různých sportů různě náročných a taky různě úspěšných. Jejich funkcionáři jsou zapáleni do svých sportů.
Na tom by nebylo nic špatného, ale podělte je dotacemi tak, aby byli všichni spokojeni. To je problém trvalý a čas od času vytriskne na povrch spor, ať jde o tenis, nebo fotbal, nebo v poslední době sporty odvozené od hokeje a fotbalu. Ještě že Sáblíková není z České Lípy a tím pádem nikoho nenapadlo postavit rychlobruslařskou dráhu za 2-4 mld.
Nezávidím sportovnímu výboru. Tak snad za rok to bude lepší. KT

Nahoru

Re: Sportem ku zdraví, fejsbůčkem proti

To máte pravdu.
Rozdělit peníze spravedlivě je složitý a vždy se najde někdo nespokojený.
Tím to ale celé nezačalo.
Celý spor začal u jednoho konkrétního kritéria které upřednostňovala olympijské sporty před neolympijskými.

Zeptal jsem se snad už každého z koalice a zatím bez odpovědi. Tak se zeptám i vás:
Proč to "olympijské kritérium" ?

Jaký má význam? Kdo a proč ho navrhl?

Zdá se, že nikdo nezná odpověď. Vy ano? Jistě byste hlasoval pro, když to předkládala starostka.

Nahoru