10. výročí od povodní

Slavnostní otevření tohoto týdne

Verze pro tisk |

Dvě velká otevření mají v následujících dnech na programu představitelé České Lípy. V pátek 6. září 2013 ve 13 hodin slavnostně otevřou dokončenou třetí etapu cyklostezky Varhany, v pondělí 9. září v 9 hodin zase uvedou do ostrého provozu nově zrekonstruovaný pavilon B v ZŠ Speciální Jižní.

Nikoli v podpatcích a kravatách, ale na kole proběhne křest třetí etapy cyklostezky Varhany. Ti hosté, kteří si na kolo troufnou, odstartují na konečné třetí etapy cyklostezky v ulici Nadlesí v Kamenickém Šenově. Společně dojedou na kolech až do Nového Oldřichova, kde v prostoru u místního hřbitova po 13 hodině slavnostně přestříhnou nepostradatelnou pásku.

Naopak v běžném formálním stylu proběhne v pondělí 9. září otevření pavilonu B ZŠ speciální Jižní. Hosté se sejdou v nově zrekonstruované tělocvičně, kde je kromě proslovů pozvaných hostů pro přítomné připravený kulturní program složený z vystoupení zdejších žáků. Poté bude následovat prohlídka zrekonstruovaných prostor pavilonu.

Technické informace:

Cyklostezka Varhany

Cyklostezka Varhany vede po bývalé železniční trati z České Lípy do Kamenického Šenova. Začíná nedaleko vlakové zastávky Střelnice v České Lípě, končí u bývalého vlakového nádraží v Kamenickém Šenově, několik set metrů od Panské skály. Cyklostezka je projektovaná jako tři metry široká veřejně přístupná komunikace pro cyklisty a pěší.

Stavba cyklostezky se rozběhla v roce 2007, rozdělená byla do tří etap. První se postavila část z České Lípy přes Horní Libchavu do Manušic, druhá byla etapa z Manušic až do Volfartic a třetí, nejnáročnější z Volfartic až do Kamenického Šenova.

Investorem stavby je Svazek obcí Cyklostezka Varhany, jehož členy jsou Česká Lípa, Nový Oldřichov, Volfartice a Kamenický Šenov. Celkově přišla na 52 milionů korun. První dvě etapy cyklostezky přišly na 28 milionů korun, s financováním svazku obcí pomohl Státní fond dopravní infrastruktury.  Náklady na třetí etapu se odhadovaly na 45 milionů korun, podařilo se však vysoutěžit cenu o zhruba 17,5 milionů nižší. Projekt Cyklostezka Varhany - III. etapa je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Vysoutěženou cenu zhruba 27,5 milionu korun za stavbu třetí etapy cyklostezky Varhany se podařilo ještě snížit o asi 3,5 milionu na konečných 24 milionů. Úsek je totiž postavil bez obrub, které byly v původní projektové dokumentaci. Jejich zasazení do země by bylo velmi technicky náročné, bezpečnost cyklistů však bez nich nebude ohrožená.

Dostavba třetí etapy cyklostezky zbrzdila zima. V původním plánu se počítalo, že stavební práce se rozběhnou již v polovině března letošního roku. Kvůli bohaté sněhové nadílce se však začalo až na konci dubna.

Pavilon B ZŠ speciální Jižní

Pavilon B je určený dětem s nejtěžším postižením, a to pro maximálně 12 dětí. Jsou v něm dvě zbrusu nové učebny, cvičná kuchyňka, dílna, relaxační místnost a tělocvična speciálně vybavená pro tělocvik handicapovaných dětí. Relaxační místnost, která je plná pohodlných polštářů, speciálních lůžek, záclon a světelných lamel, jim pomůže zklidnit se a odpočinout si. Ve cvičné kuchyňce mají možnost učit se takové sebeobsluze, které jsou děti schopné.

Akce, která začala již na podzim 2012, přišla na téměř 9 milionů korun, městu se na ni podařilo získat 7 milionů korun jako dotaci od Ministerstva financí ČR. To peníze městu přikleplo již v loňském roce, finance se však nestačily vyčerpat. Ministerstvo tak město udělilo souhlas prostředky použít i v letošním roce.

Kromě ministerské dotace získala škola v letošním roce ještě 400 tisícovou dotaci od Libereckého kraje. Ta posloužila na nákup tří interaktivních tabulí a také venkovních hracích prvků pro handicapované děti.

Mgr. Kristýna Brožová

tisková mluvčí MěÚ

Nahoru

Komentáře

Re: Slavnostní otevření tohoto týdne

Proč se slavnostně otevírá něco, co už funguje? Po cyklostezce lidi jezdí už týdny, začátek školního roku už taky byl...

Nahoru