Rozpad koalice a odvolání P. Procházkové z čela městské policie

Verze pro tisk |

Byť mělo 6. Zasedání zastupitelstva města Česká Lípa 11. 3. 2015 na programu pouhé 4 body, trvalo cca 2 hodiny. Jednalo se o zrušení 4 usnesení zastupitelstva z loňského roku, všechna se dotýkala odvolání P. Procházkové (ANO 2011) z pozice řízení městské policie.

Než se přikročilo k jednotlivým bodům programu, bylo řečeno T. Vlčkem (SLK) a Z. Ježákem (ANO 2011), že je zasedání neplatné z důvodu nedodržení zákona č. 128/2000 Sb. Několikrát bylo během zastupitelstva zopakováno, že zasedání je spíše mítinkem. A dle bouřlivých reakcí, kladných i záporných, ho navštívilo mnoho zájemců z řad občanů.

Důležitá informace, která během zasedání zastupitelstva zazněla oficiálně poprvé, je odstoupení ANO 2011 z koalice. Na toto řečené Z. Ježákem odpověděl J. Raninec (ODS), že ANO 2011 nepostupují v souladu s koaliční smlouvou: „Zveřejňovat zde jejich odchod z koalice, zde se o tom poprvé dozvídáme, ukazuje jenom na amatérismus ANO 2011.“

Diskuze k samotným bodům programu byly velice obsáhlé. Pokud jste se na zastupitelstvo nedostali osobně, poznejte alespoň prostřednictvím videí atmosféru a část výstupů některých ze zastupitelů.

Zásadní důvody k bodu č. 1 (Zrušení pověření člena zastupitelstva města řízením městské policie) pronesla R. Žatecká (ČSSD). Ve zkratce: P. Procházkové se nepovedlo splnit základní úkoly, především tedy zklidnit situaci v městské policii.

Reakci P. Procházkové také nabízíme ke zhlédnutí.

A diskuze mezi R. Žateckou a P. Procházkovou:

Následovala dlouhá diskuze, ve které zaznělo, že začátkem celé komplikované situace byl spor pánů Pachovského a Šiktance, že se po 3 měsících vracíme zpět apod. R. Žatecká považuje rozhodnutí o pověření P. Procházkové vedením městské policie za chybu.

Jedním ze vstupů do diskuze měl i A. Doležal, který jednak reagoval na obavy vzniklé z psychické nestability strážníků pod neustálým tlakem sociálních sítí, ale také obhajoval práci P. Procházkové: „Já bych vás poprosil, abyste z nás nedělali blázny. Ten tlak na strážníky je neskutečný. Konflikt dvou lidí přesáhl hranice slušného chování a jedinou osobou, která se nás zastala, byla paní Procházková. Proto má naši podporu. Za 3 měsíce se udělalo hodně práce. Byť se nám ty změny nelíbily, cítili jsme její podporu, a proto jsme se za ni postavili. Necítíme podporu vedení města. Jestli došlo ke špatné komunikaci v rámci koalice, za to my strážníci nemůžeme. Nadále se snažíme dělat svoji práci, i za ty 3 měsíce, o tom svědčí kladné ohlasy z řad veřejnosti. Paní Procházková udělala hodně dobrých věcí a podržela nás. Cítili jsme, že jste nás naopak nepodrželi vy, tou žalobou, kdy jsme konečně čekali, že vyjde pravda najevo. To, si myslím, byla vaše chyba a rozpoutalo to to peklo, nic víc.“

A výsledky hlasování?
Zrušení pověření člena zastupitelstva města řízením městské policie: návrh byl přijat, ze 24 přítomných zastupitelů pro hlasovalo 15 (včetně A. Šafránkové, stranické kolegyně P. Procházkové), zdržel se 1 (J. Policer (SLK)), 8 nehlasovalo (M. Nedvědová (KSČM), T. Martínek (Česká pirátská strana), Z. Ježák (ANO 2011), P. Procházková (ANO 2011), J. Volfová (ANO 2011), T. Vlček (SLK), M. Hudec (Zelení a Nezávislí), P. Skokan (Spolehnutí - Společné hnutí Českolipanů)).

Zbylé body byly přijaty takto: nehlasovalo 7 zastupitelů (M. Nedvědová, Z. Ježák, P. Procházková, J. Volfová, T. Vlček, M. Hudec, P. Skokan), zdržel se J. Policer, ostatní opět včetně A. Šafránkové hlasovali pro. 

Nahoru

Komentáře

Re: Rozpad koalice a odvolání P. Procházkové z čela městské ...

Kauza Českolipské městské policie se dostala dokonce do celostátních zpráv ČT. Personalisté koalice si nyní už, doufejme, uvědomí, že funkce velitele rozhašené MP není vhodnou politickou trafikou, nýbrž post pro ostříleného krizového manažera.

Nahoru

Re: Rozpad koalice a odvolání P. Procházkové z čela městské ...

Dobrý den pane Válku,
máte v něčem pravdu, ale pokud se vrátíte do doby nedávné, tak v Boru se takto řešil spor mezi vedením města a hasiči. Je potřeba si uvědomit, že každá složka a i města má svá pravidla a musí se řídit zákonem, což bohužel místní politici neznají a málokterý si je přečte nebo naučí.

Nahoru