Prohlídka starého židovského hřbitova přilákala spoustu zájemců

Verze pro tisk |

Další zajímavá a úspěšná akce Vlastivědného spolku Českolipska se uskutečnila v neděli 20. září 2015. Ve spolupráci s městem Česká Lípa v rámci Dnů evropského dědictví navštívili zájemci starý židovský hřbitov. Letošní Dny evropského dědictví měly téma Památky znovuzrozené. K nim patří i starý židovský hřbitov v našem městě. Jeho historie je pohnutá a Ladislav Smejkal, historik Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě o ni zajímavě vyprávěl.

Starý židovský hřbitov v našem městem patří mezi vzácné památky v severních Čechách. Traduje se, že byl založen v roce 1479 a nejstarší náhrobek prý pocházel z roku 1488. Je možné, že tomu tak bylo, ale není možné to prokázat. Nacisté ve své nenávisti proti této komunitě v roce 1938 zasypali židovskými náhrobky rameno Ploučnice. Nejstarším dochovaným náhrobkem je stéla z roku 1682. Důkladným průzkumem by se mohlo zjistit více, ale je otázkou, zda porušit židovské tradice a zkoumat hroby a pozůstalé, když tomu židovské náboženství není nakloněno. I proto se kolemjdoucí dodnes podivují tomu vyvýšenému místu dnes v blízkosti parku a kousek od centra města. Ač židovská náboženská obec opětovně žádala o rozšíření pozemku, bylo ji vyhověno minimálně. Proto jsou hroby na sobě navrstvené a spodní patra jistě skrývají mnohá tajemství. Nevelký českolipský židovský hřbitov je ojedinělý svým stářím a uspořádáním. Při procházce po tomto místě nacházíme hebrejsky popsané stély (plné láskyplných manželských vyznání či citací ze starého zákona) a také jména, která nám připomínají osobnosti novodobé historie našeho města. Je zde např. náhrobek Altschulů, bohatých českolipských podnikatelů.

Na starém židovském hřbitově se pohřbívalo až do roku 1905. Poté bylo místo opuštěno a chátralo. Za 2. světové války bylo pustošeno a leželo ladem až do 80. let 20. století. Tehdy byla okolo hřbitova postavena zeď. V 90. letech minulého století dostalo díky nadšení mladých lidí dnešní důstojnou podobu. Hřbitov a náhrobky byly vyčištěny, rozpadající se zídka byla opravena. Dnes je hřbitov zabezpečen a označen informační tabulí.

Zajímavá prohlídka vzácného hřbitova přilákala 150 návštěvníků. Další akce Vlastivědného spolku Českolipska následuje v den státního svátku 28. září. Čeká nás autobusový zájezd na hrad Kamýk, zámek Ploskovice a Žižkův hrad Kalich. K dispozici jsou volná poslední místa. Neomezený je pak vlakový zájezd do Jablonného v sobotu 10. října 2015. Navštívíme baziliku sv. Vavřince a Zdislavy (včetně katakomb) a dominikánský klášter. Provázet nás bude Jaroslav Slabý. Nejen členové spolku jsou srdečně zváni. Odjezd je v 8.26 hodin z České Lípy hlavního nádraží. 

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru