Prapravnučka Jakuba Arbesa navštívila Českou Lípu

Verze pro tisk |

Na rozdíl od slavného spisovatele, který jel do České Lípy velmi nerad a s velkým sebezapřením, přijala pozvání prapravnučka Martina Nikodýmová s potěšením. V minulosti navštěvoval Českou Lípu spisovatelův vnuk Karel Gruber, který se staral o jeho pozůstalost a býval pravidelným hostem odborných konferencí Arbesova Česká Lípa. Od něho získalo Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě Arbesovy písemnosti i některé věci.

Martina Nikodýmová, vnučka Karla Grubera, přijela do České Lípy v sobotu 28. 3. 2015 se svým manželem a Gabrielou Kalinovou, členkou Spolku Malostranský hřbitov. Průvodcem po stopách Jakuba Arbesa jim byl Ladislav Smejkal, historik Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Paní Nikodýmová si se zájmem prohlédla hostinec Arbes, kde byl spisovatel v zastoupení advokáta souzen, a základní školu v Moskevské ulici, kde byl od září 1873 do října 1874 vězněn. Hosté se zastavili na náměstí u budovy Raiffeisenbak, bývalého hotelu Lamm, ve kterém přespala Josefína Arbesová, když svého vězněného muže navštívila. Na jejich přání vedla další cesta k letohrádku Červený dům a vodnímu hradu Lipý. Poté navštívili Vlastivědné muzeum a galerii v České Lípě, ve kterém si prohlédli expozice a výstavy. Přijali také pozvání na členskou schůzi Vlastivědného spolku Českolipska. Při neformálním povídání jsme se dozvěděli, že lásku k divadlu po spisovateli zdědila jeho vnučka Nora Gruberová, která divadla i galerie hojně navštěvovala (a to nejen v Čechách). Po ní se zachovala velká sbírka pohlednic a fotografií divadelních i filmových herců a hereček tehdejší doby. Literární vlohy po Arbesovi zdědila dcera Martiny Nikodýmové Adéla, která se zúčastňuje literárních soutěží a je v nich úspěšná. Tato praprapravnučka se Arbesovi podobá i v tom, že zdědila jeho technický talent. V době studií na Keplerově gymnáziu v Praze zde zorganizovala black out. Energická mladá žena založila webové stránky Jakuba Arbesa, podílí se na organizaci každoročních literárních a výtvarných soutěžích a slavnostech Jakuba Arbesa, které probíhají na Smíchově v Galerii Portheimka. A jako nit se rodem Arbesů táhne láska ke kočkám.

Oživit památku slavného předka se paní Nikodýmová rozhodla, když po smrti své matky začala likvidovat staré věci na chalupě (kterou měli její rodiče vyhlédnutou i v České Lípě na Mariánské ulici, ale nakonec ji koupili na jiném místě v Čechách). Přitom našla velkou pozůstalost Jakuba Arbesa a dalších potomků Arbesova rodu. Zajímalo nás, zda v pozůstalosti nejsou nějaké zmínky o jeho ženě Josefíně, této prosté a chápavé ženě. Tato otázka zajímá i paní Nikodýmovou, ale doposud se nic nenašlo. Josefína, tak důležitá žena v Arbesově životě, zůstává pořád v pozadí.

Příjemné setkání vzácných hostů bylo ukončeno prohlídkou věcí z pozůstalosti, které paní Nikodýmová přivezla. Nechyběly mezi nimi rukopisy, knihy ze spisovatelovy knihovny s podpisy Arbesových přátel (dnes známých osobností, např. J.V.Sládek), poznámky k šifrám Máchova deníku, rodokmen Arbesova rodu, příbory, pohlednice.
Paní Nikodýmové a jejím blízkým se u nás líbilo a i pro nás byl tento den velmi příjemný a poučný. 

alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru