Lidé musí nově povinně třídit bioodpad a kovy

Verze pro tisk |

Myslete ještě více ekologicky, vyzývá novela zákona o odpadech platná od ledna letošního roku. Kromě povinnosti třídit papír, sklo, plasty a nebezpečný odpad totiž lidem nově ukládá také třídění bioodpadu rostlinného původu a kovů. Městům a obcím pak nařizuje zajistit místo, kam odpovědní občané mohou vytříděný odpad odkládat. Všechny tyto povinnosti zahrnuje nová obecně závazná vyhláška města Česká Lípa, kterou zastupitelé schválili na svém únorovém zasedání.

„Obecně závazná vyhláška o nakládání s odpady v České Lípě ve městě platí již od roku 2012. Podle novely zákona jsme ji aktualizovali a zařadili do ní nové povinnosti občanů města, upřesnili definici bioodpadu a doplnili seznam všech druhů nádob, do kterých mohou občané vytříděný odpad ukládat. Obecně závazná vyhláška začne platit patnáctý den od jejího vyhlášení, tedy zhruba od půlky března. Dnem vyhlášení se stará vyhláška z roku 2012 ruší,“ upřesnil místostarosta České Lípy Juraj Raninec.

Pro odkládání tříděného odpadu mohou lidé v České Lípě využít modré nádoby na papír, žluté nádoby na plast, zelené nádoby na sklo, bílo-zelené nádoby na bílé a barevné sklo zvlášť, oranžové nádoby na tetrapaky. Na Svárově, Kopečku, Slovance, Holém vrchu, Dubicie a Staré Lípě, tedy v částech města se zahrádkářskými koloniemi či velkým počtem rodinných domů, lidé využívají i hnědé popelnice na bioodpad.

Všichni občané České Lípy mohou veškeré druhy tříděného odpadu, tedy i bioodpad a kovy, nebezpečný a velkoobjemový odpad či elektrospotřebiče, zdarma odkládat ve Sběrném dvoře v ulici 5. května. Zpoplatněno je pouze odložení stavebního odpadu, a to podle platného ceníku společnosti Marius-Pedersen, která sběrný dvůr provozuje. Ta ve spolupráci s městem pro občany zajišťuje také svoz velkoobjemného odpadu. Ten lze objednat na čísle 602 180 400, za svoz zaplatí občan pouhou stokorunu.

Nahoru