Kaple v Manušicích

Verze pro tisk |

Před třemi roky zvažovalo město Česká Lípa prodej kaple Nejsvětější Trojice a přilehlého pozemku v Manušicích do soukromého vlastnictví. Nový majitel měl kapli do tří let opravit a zpřístupnit veřejnosti.

Petici proti prodeji tehdy podepsalo 54 z 80 obyvatel Manušic, kteří chtěli kapli také opravit. Stejně důležitý byl pro ně i okolní pozemek, kde se konalo například pálení čarodějnic, ale i běžné dětské hry. Za tímto účelem dokonce založili občanské sdružení Za rozvoj Manušic.

„Nabízíme, že na základě nájemní smlouvy převezmeme údržbu a další využití kaple. Spolu s místními obyvateli budeme kapli využívat pro kulturní potřeby a ve spolupráci s římskokatolickou církví pro sakrální účely, tedy pro to, kvůli čemu byla kaple v roce 1910 vybudována,“ sliboval tehdy Miroslav Pröller, předseda sdružení. Město tak od prodeje ustoupilo a uzavřelo s občanským sdružením nájemní smlouvu s podmínkou, aby se Sdružení za rozvoj obce Manušice o pozemek staralo.

Jak vypadá kaple a pozemek nyní, se jel osobně podívat místostarosta České Lípy Jiří Kočandrle. Nejen, že dveře nešly téměř otevřít, neboť byly zarostlé plevelem, ale uvnitř kaple se na lavicích vyjímalo seschlé chvojí, které zřejmě v minulosti posloužilo jako vánoční výzdoba. „Chápu, že sdružení nemá tolik finančních prostředků, aby např. opravilo fasádu, ale posekat trávník nebo natřít dveře, které jsou v naprosto dezolátním stavu, snad zvládne každý. Také nástěnka sdružení umístěná před kaplí s osmi vánočními fotkami z roku 2009 působí tragicky,“ říká J. Kočandrle. „Nikdo městu ani nenahlásil utržený hromosvod, nebo že do kaple zatéká chybějícími půdními dvířky. Střecha je celá zarostlá mechem, vnitřek kaple je absolutně neudržovaný a přidané záclony na oknech, které jsou jedinou změnou za poslední tři roky, kapli dostatečně nezvelebí,“ neskrývá své rozhořčení místostarosta a dodává, že bude prosazovat ukončení nájemní smlouvy a opravu kaple z finančních prostředků města Česká Lípa.

Kateřina Urbanová

tisková mluvčí MěÚ Česká Lípa

Nahoru

Komentáře

Re: Kaple v Manušicích

Nevěřícně si čtu článek mluvčí města o tom, jak se rozpadá kaple v Manušicích a o tom jak místní obyvatelé a obč.sdružení Drobné památky severních Čech tomu jen přihlíží. Místní občané mezi sebou vybrali několik tisíc korun,které jsme opakovaně nabízeli vedení města s tím,že společně pokryjeme alespoň započetí základních oprav kaple. Byl zpracován rozpočet oprav, který byl zaslán městu. Opakovaně byl problém řešen na Výboru pro rozvoj města a památky, vždy s výsledkem tím, že na opravu kaple nedá město ani korunu. Tuto korunu bohužel nedalo ani v minulosti a proto tedy kaple (majetek města) vypadá tak jak vypadá. Rádi přivítáme p. místostarostu mezi námi, půjčíme mu štětku či kosu a může nám pomoci. Spojení na nás má... a pokud ne, prosím ať se podívá na stránky www.pamatky.ceskalipa.org , kde se přesvědčí co Ti lidé, které tak kritizuje už mají za sebou.
M.Pröller
předseda o.s. Drobné památky severních Čech

Nahoru

Re: Kaple v Manušicích

Také jsem zírala...naše radnice zase zabodovala! Vždycky si říkám, že mne už nic nepřekvapí a stačí si po delší době zase pustit počítač.... Je jasné, že památková péče radnicí podporována není a nebude, ale že proti í bude i bojovat a napadat Vaše sdružení, to už je moc silné kafe.....

Nahoru

Re: Kaple v Manušicích

Tak si říkám, co za prohlášením města stojí. Že by si někdo na kapli udělal zálusk, takže je potřeba současné "nájemce" trochu veřejně zostudit a připravit půdu pro nového majitele. Nedivil bych se, kdyby měl někdo podnikatelský záměr udělat z kaple občerstvení pro sportovce z cyklostezky :)

Nahoru

Re: Kaple v Manušicích

Zdravím, tato kauza mi zase jednou vzala dech a jistě jsem nebyla jediná. Jsem si jistá, že je to přesně tak, jak podotýká přispěvatel přede mnou - na kapli má někdo zálusk, půda se připravuje. Tuto radnici určitě netrápí neúdržba jakékoliv památky, zejména pokud je to kulturní památka v jeho vlastnictví a památkovou péči jako takovou by už dávno nejradši zrušilo, stejně tak jako zrušilo zcela bezdůvodně účast v programu regenerace, který městu v minulosti dokonce přinesl vítězství a nemalou peněžní částku (milion korun). Co mne však překvapuje, s jakou arogancí dokáže radnice otevřeně a bez skrupulí lhát svým občanům, uvádět informace neúplné a zkreslené, to se opravdu doposud k dopisu pana Prollera doposud nikdo nevyjádřil? Vůbec se mi nelíbí a fakt se mi protiví, jak se snaží radnice pošpinit občanské sdružení Drobné památky severních Čech, o kterém ani neví, čím se zabývá a kolik drobných památek za léta své existence už zachránilo.....

Nahoru