Dostavbu cyklostezky Varhany přerušila zima

Verze pro tisk |

Klid na několik měsíců zavládne na zatím nedokončeném úseku cyklostezky Varhany. Stavbu III. etapy cyklostezky totiž na konci minulého týdne zastavila plánovaná zimní přestávka. Na posledním, 8,5 kilometrů dlouhém úseku z Volfartic do Kamenického Šenova, jsou hotové veškeré podkladové vrstvy. Stavební práce by se znovu měly rozběhnout v polovině března 2013.

„Po skončení zimní přestávky se bude pokládat asfaltobetonový povrch. Osazovat se bude také nezbytné dopravní značení, lavičky nebo odpadkové koše. Termín dokončení poslední etapy Cyklostezky Varhany se předpokládá v květnu 2013. Vše nasvědčuje tomu, že trasa bude v té době opravdu hotová. Zdržet stavbu může už jen dlouhá zima,“ podotkla referentka odboru rozvoje, majetku a investic MěÚ Šárka Tomášková.

Cyklostezka Varhany, která vede po bývalé železniční trati z České Lípy do Kamenického Šenova, bude po dokončení měřit téměř 17 kilometrů. Začíná nedaleko vlakové zastávky Střelnice v České Lípě, končit bude v blízkosti Panské skály v Kamenickém Šenově. Cyklostezka je projektovaná jako tři metry široká veřejně přístupná komunikace pro cyklisty a pěší.

Stavba cyklostezky se rozběhla v roce 2007, rozdělená je do tří etap. V současnosti jsou hotové dvě, a to v celkové délce 8,2 kilometrů z České Lípy přes Horní Libchavu a Manušice až do Volfartic. Před dokončením je třetí, technicky nejnáročnější, etapa z Volfartic do Kamenického Šenova.

Investorem stavby je Svazek obcí Cyklostezka Varhany, jehož členy jsou Česká Lípa, Nový Oldřichov, Volfartice a Kamenický Šenov. První dvě etapy cyklostezky přišly na 28 milionů korun, s financováním svazku obcí pomohl Státní fond dopravní infrastruktury.  Náklady na třetí etapu se odhadovaly na 45 milionů korun, podařilo se však vysoutěžit cenu o zhruba 17,5 milionů nižší.

„Projekt Cyklostezka Varhany - III. etapa je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Akci však musíme předfinancovat z vlastních zdrojů. Jelikož Svazek nedisponuje takto vysokou částkou, odhlasovali českolipští zastupitelé v rámci schvalování rozpočtu na rok 2012 půjčku až do výše 36 milionů korun. Peníze se zpět do investičního fondu města vrátí po získání dotace,“ připomněla starostka České Lípy a zároveň předsedkyně Svazku obcí Cyklostezka Varhany Hana Moudrá.

Dostavbu cyklostezky Varhany přerušila zima
Nahoru