Do českolipských mateřinek se hlásilo o sto dětí více než vloni

Verze pro tisk |

Celkem 508 dětí se při letošních zápisech ucházelo o místo v některé z českolipských mateřinek. V loňském roce jich při tom bylo jen 405. Neumístěných je prozatím 89 dětí a v převážné většině jsou to děti ve věku do tří let.

Vloni jich ve stejnou dobu bylo 88, ale k 30. září již bylo evidováno pouze 70 nevyřízených žádostí. Rodiče starších dětí však nemusejí úplně zoufat. Volná místa jsou ještě v MŠ Severní, kde 7. srpna proběhne dodatečný zápis.

„Mateřské školy obecně nemají žádnou spádovost, takže rodiče mohou podat přihlášky do několika mateřinek a zvýšit tak šanci, že se jim opravdu podaří školku pro dítě sehnat. Této možnosti letos využilo zhruba dvojnásobné množství rodičů než v loňském roce,“ uvedla Jana Veindlová, vedoucí oddělení školství a cestovního ruchu MěÚ Česká Lípa.

Do českolipských mateřinek bylo v letošním roce doručeno 675 žádostí. Hned několik přihlášek až do pěti školek podali rodiče 115 dětí. V loňském roce dorazilo do mateřinek celkem 485 žádostí, přitom možnosti duplicitního podání přihlášek využili rodiče jen u 52 dětí.

Termín zápisu si každá mateřská škola v České Lípě určuje sama. Letos tak došlo k tomu, že první zápis byl 3. dubna v MŠ Špičák a poslední 21. května v MŠ Sovička. Mezi prvním a posledním zápisem tak byl rozdíl téměř dvou měsíců.

„Poměrně často se stává, že rodiče dostanou rozhodnutí o přijetí dítěte hned do několika školek, jednu si vyberou, ale těm zbylým školkám své rozhodnutí už nesdělí. Školky tak blokují místo dítěti, které k nim v září nenastoupí. Pracovnice na úřadě poté prochází seznamy přijatých dětí, hledá tyto děti, nahlašuje je školkám a situace se řeší. Vše se však protahuje a komplikuje. Nemůžeme rodičům vzít možnost přihlásit dítě do více školek, příští rok ale chceme stanovit jednotný termín zápisu. Ten bude probíhat v řádu několika dní, aby se proces přijímání dětí urychlil a zjednodušil,“ doplnila Jana Veindlová.

Mgr. Kristýna Brožová

tisková mluvčí MěÚ

Nahoru