Autor - Lucie Johanovská

Má to smysl? Se Sekerou na Špačka

21.10.2021 13:28 | Lípa Musica

Hlavní koncertní řada 20. ročníku MHF Lípa Musica se uzavře na svátek 28. října narozeninovým projektem legendy české kultury Jiřího Suchého a divadla Semafor, definitivní tečku za každoroční festivalovou programovou nabídkou však tradičně dělá epilog pořádaný ve spolupráci se Základní uměleckou školou Česká Lípa s příznačným názvem Má to smysl!. Akce změřená na podporu mladých talentů rozvíjejících své hudební nadání na českolipské ZUŠ nabízí žákům nejen společného vystoupení s renomovaným umělcem na jednom koncertním pódiu při vaeřejném vystoupení, ale také možnost účastnit se mistrovských kurzů a získat tak cenné rady a inspiraci od renomované umělecké osobnosti. V loňském roce naše společné plány zmařila epidemie covid-19. V letošním roce nezbývá než věřit, že se tomu už tak nestane, a proto je na programu přeložený loňský projekt s toho času uměleckým garantem, úspěšným houslový virtuózem a koncertním partnerem České filharmonie Josefem Špačkem, který si ke spolupráci přizval svého koncertního partnera, neméně významného virtuóze, klavíristu Miroslava Sekeru.

Předposlední víkend Lípy Musicy ve znamení mistrovských výkonů

17.10.2021 15:55 | Lípa Musica

Pátečním večerem 15. října se uzavřela letošní saská festivalová kapitola. Na programu bylo vystoupení mimořádného dua vynikajících interpretů - klavíristy Iva Kahánka a klarinetisty Irvina Venyše. Dialog české a německé hudby vyslechl vyprodaný sál žitavské radnice takřka bez dechu. V první části zněla hudba německá - díla Brahmse a Schumanna. V druhé polovině pak skladby Dvořáka, Janáčka a Martinů. Žitavský večer tak ukázkové přispěl k přeshraničnímu kulturnímu dialogu a současně připomněl i letošní 180. výročí narození Antonína Dvořáka připomínkou jeho líbezných Poetických nálad. Hudební překvapením byla transkripce Janáčkovy houslové sonáty pro klarinet a klavír. Interpretačně mistrovský večer odměnilo publikum nadšenými ovacemi a vysloužilo si jazzově laděný přídavek. 

Předposlední koncerty Lípy Musicy v Žitavě a Teplicích

11.10.2021 11:39 | Lípa Musica

20. ročník MHF Lípa Musica se pomalu chýlí ke svému závěru. Předposlední koncerty, které jsou na programu tento týden, festivalové návštěvníky zavedou do saské Žitavy a do lázeňských Teplic, kde se festival poprvé představí v Zahradním a plesovém domě. Na programu je vystoupení jednoho z našich nejlepších klavíristů současné generace – Iva Kahánka, který se společně s klarinetistou Irvinem Venyšem představí v česko-německém programu v pátek 15. října v sále žitavské radnice. V sobotu 16. října se v Teplicích uzavře působení uměleckého garanta Pavel Haas Quartet, které se v letošním roce poprvé na festivalovém podium představí sólově, a to s programem složeným z ikonických děl české kvartetní literatury. Vstupenky na teplický koncert jsou ještě v prodeji v síti Ticketportal a v pokladně teplického Domu kultury.

Světová premiéra s Dekkadancers podruhé

11.10.2021 09:31 | Lípa Musica

V neděli 10. října se uskutečnila světová premiéra nového tanečního projektu Stabat Mater v Liberci v podání renomovaného tanečního souboru Dekkadancers. Mimořádnou příchuť získal večer nejen díky skutečnosti, že šlo o projekt vytvořený nově na objednávku festivalu, ale také zasazením do města, odkud pochází jeho hlavní představitel – tvůrce konceptu, dramaturgie, scény a jeden z interpretů – Ondřej Vinklát. Výjimečný večer nabídl v úvodní části repertoárové číslo souboru vypovídající o bratrské lásce s titulem Křehký vrh.

Narozeninový dárek a baletní premiéra na Lípě Musice

9.10.2021 08:39 | Lípa Musica

Vítězem návštěvnické narozeninové ankety o koncert na přání k 20. festivalovým narozeninám se s přehledem stal populární ansámbl Prague Cello Quartet. Ten se představil na vyprodaném koncertu v pátek 8. října v kině Hvězda v Kamenickém Šenově. Řemeslnou kvalitou, jiskrou i vtipem sobě vlastním nadchl přítomné publikum originálním pojetím slavných muzikáových melodí z americké Broadwaye. Svěží večer přiměl přítomné publikum k dlouhému vřelému potlesku. V neděli bude festival pokračovat uvedením nového tanečního projektu souboru Dekkadancers, který na objednávku festivalu a na hudbu soudobého skladatele Marca Rosana připravil liberecký rodák a umělecký šéf zmíněného souboru Ondřej Vinklát.

Lípa Musica nabídla ukolébavky a varhanní dua

4.10.2021 13:19 | Lípa Musica

O uplynulém víendu pokračoval 20. ročník festivalu dvojicí koncertů v Prysku a saském Großschönau. V sobotu 2. října byl na programu další narozeninový koncert. K třístému výročí kostela sv. Petra a Pavla v Prysku festival připravil mimořádný program, který návštěvníkům otevřel kouzelný svět ukolébavek Pavla Jurkoviče, drobných písňových klenotů věnovaných nejmenším dětem. Jejich líbezné interpretace se ujala světově proslulá sopranistka Hana Blažíková, kterou doprovodila flétnistka Jana Semerádová, gambistka Melusine Srovnal, theorbista Jan Krejča a varhanice Jiřina Dvořáková Marešová. Ukolébavkový barokně laděný program zpestřily instrumentální ukázky z dílny Morela, Mateisse a Kapsbergera a ukázka ze Svatoroční muziky Adama Michny z Otradovic. Příjemný zpěvem projasněný večer přilákal do Prysku přes půldruhé stovky návštěvníků. 

Lípa Musica v druhé polovině

29.9.2021 15:20 | Zpravodajství

20. ročník MHF Lípa Musica se v tomto týdnu přehoupl do své druhé poloviny a o nadcházejícím víkendu se vrací do Saska a nabídne i unikátní projekt s Jurkovičovými ukolébavkami. V sobotu 2. října je na programu koncertní zastavení v tradiční lokalitě kostela sv. Petra a Pavla v Prysku. Zde zazní výjimečný projekt zaměřený na ukolébavky skladatele Pavla Jurkoviče v kontextu barokních zpěvů, a to v podání sopranistky Hany Blažíkové, flétnistky Jany Semerádové a dalších instrumentalistů, kteří se věnují převážně historicky poučené interpretaci. V neděli je na programu návrat do Saska. V evangelicko-lutheránském kostele v Großschönau skýtajícím zánovní varhanní nástroj s více jak třemi desítkami rejstříků vystoupí unikátní varhanní duo Pavly Salvové a Jana Rotrekla v průřezovém programu klasicistní až po soudobou varhanní hudbu. Vstupenky na oba koncerty jsou ještě v prodeji.

Čeští světci v nebeském Jeruzalémě

29.9.2021 12:04 | Lípa Musica

Na svátek svatého Václava zavítal festival po dlouhých let opět do Hrádku nad Nisou. Pro místní kostel svatého Bartoloměje byl připraven mimořádný koncert, na němž se představil rezidenční soubor festivalu Schola Gregoriana Pragensis. Ta je častým festivalovým hostem, ovšem o dvacátých festivalových narozeninách vystoupila na Lípě Musice v unikátním složením, které připomnělo začátky souboru. V Hrádku nad Nisou se totiž jako hosté představili vedle aktuálního složení i bývalí členové souboru. Večer věnovaný poctě významným osobnostem českých světců předznamenala úvodní promluva uměleckého vedoucího souboru prof. Davida Ebena, která přiblížila přítomnému publiku osobnosti svatých Vojtěcha, Ludmily a Václava, ve zěpvech se pak soubor dotkl i svatomartinské a mariánské tématiky. Slavnostní duchovní večer v hradeckém Bartoloměji završil zářijový program festivalu.

Když mistrovský klavír mistrovsky tančí

28.9.2021 10:26 | Lípa Musica

V pondělí 27. září zařadil 20. ročník MHF Lípa Musica na svůj program druhé setkání s jedinečným klavíristou Borisem Giltburgem. Program s titulem Když klavír tančí měl příznačný společný jmenovatel v tanečních formách. Od bouřlivého, místy až děsivého Prokofjeva sklenul oblouk vstříc přívětivějším romantickým tónům Schumannovým a barevně impresionistickým valčíkům Ravelovým. Společným jmenovatelem večera nebyl jen tanec, ale také fenomenální klavírní umění, které tento izraelský klavírista předvedl. Giltburg je výjimečným zjevem na současné světové klavírní scéně opěvovaným po celém světě. Jeho technická dokonalost, hloubka a škála výrazu jiskřící od oduševnělých pianissim až po vervně tvořená forte byla dechberoucí a strhující. Soustřeďděné publikum Giltburga odměnilo frenetickými ovacemi vstoje a do festivalové mozaiky tak přibyl jedinečný mistrovský klenot. Bravo!

Brilantní romantický večer na Lípě Musice

26.9.2021 23:43 | Lípa Musica

Druhá kapitola letošní trilogie uměleckého garanta Pavel Haas Quarteta pokračovala v neděli 26. září v bazilice Všech svatých v České Lípě. Fenomenální československé kvarteto si tentokrát ke spolupráci přizvalo vynikajícího klavíristu světového renomé Borise Giltburga. Společně provedli program složený z klavírních kvintetů Johanessa Brahmse a Antonína Dvořáka. Ozdobou večera byl mistrovský nástroj z dílny Fazioli, který byl pro Borise Giltburga zapůjčen z Rakouska. Večer byl výjimečným setkáním se špičkovou interpretací komorní hudby imitující svou plnokrevností a barvitostí bezmála celý orchestr. Strhující hudební výkon ve všech detailech dotažený takřka k dokonalosti byl ve všech ohledech výjimečný a ještě dlouho bude rezonovat v hudebním srdci Lípy Musicy. Zaplněná bazilika jej vyslechla bez dechu a s bouřlivými dlouhotrvajícími ovacemi vstoje.