Autor - Lucie Johanovská

Českolipský komorní cyklus mezi nebem a zemí

13.5.2022 08:30 | Hudba

V úterý 24. května je na programu třetí pokračování letošního pátého ročníku Českolipského komorního cyklu. V kostele Mistra Jana Husa se tentokrát představí soubor Ad vocem loutnisty Přemysla Vacka zaměřený na interpretaci staré hudby společně s vynikající sopranistkou Annou Hlavenkovou. Společně přestaví skladby neprávem opomíjených a pozapomenutých barokních skladatelů, které oživují z prachu archivů a sbírek a nechávají je rozkvést jejich původní krásy. Vstupenky na tento koncert jsou v prodeji online či ve festivalové pokladně v Žižkově ulici v České Lípě.

Lípa Musica zve na představení programu 20. května

9.5.2022 10:37 | Lípa Musica

Nenechte si ujít slavnostní odhalení programu 21. ročníku festivalu, které se uskuteční v pátek 20. května od 20 hodin v kině Crystal v České Lípě. Součástí večera bude i premiéra filmového dokumentu k završení 20. výročí festivalu. Následně návštěvníky s programem 21. ročníku festivalu ve videoukázkách seznámí Martin Prokeš, ředitel a zakladatel festivalu. Navíc si MHF Lípa Musica pro návštěvníky připravila mimořádnou soutěž. Pokud si objednáte vstupenky již na této akci, vaše objednávky budou slosovány a na tři vybrané se usměje štěstí. Vítěz obdrží všechny objednané vstupenky zdarma, další dva vylosovaní se slevou 50 %!

Královské nokturno

27.4.2022 10:13 | Hudba

Pátý ročník Českolipského komorního cyklu pokračoval v úterý 26. dubna v kostele Mistra Jana Husa působivým Nokturnem pro lesní roh a varhany v mistrovském podání Radka Baboráka a Aleše Bárty. Večer prodchnutý zářivými tóny i vtipným komentářem fenomenálního hornisty korunovala výjimečná hra varhaníka, který rozehrál místní unikátní varhanní nástroj v plné paletě jeho barev a dynamiky. Spojení varhan a lesního rohu dalo okamžitě myslet na vrcholně barokní období, ve kterém byly oba tyto nástroje velmi oblíbené, ačkoli původního repertoráru pro toto spojení je pomálu. Jejich velmi vhodnou koexistenci ale na programu koncertu podtrhli i pozdní autoři jako Antonín Dvořák nebo Ferenc Liszt, sólově zazněla i díla spjatá se stoletím dvacátým.

Českolipský cyklus pokračuje s Radkem Baborákem a Alešem Bártou

19.4.2022 14:00 | Hudba

5. ročník Českolipského komorního cyklu bude pokračovat v úterý 26. dubna v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě ve společnosti světově proslulého hráče na lesní roh Radka Baboráka. Ten se v České Lípě představí tentokrát společně s uznávaným varhaníkem Alešem Bártou, který nahradí původně avizované Trio Jadin, jež ze zdravotních důvodů nemůže v rámci cyklu vystoupit. Večer s podtitulem Nokturno pro lesní roh a varhany slibuje výjimečné setkání dvou mistrů v atraktivním programu sahajícím od baroka až po hudbu 20. století. Koncert proběhne od 19 hodin a hlásí se opět k podpoře veřejné sbírky Charita pro Ukrajinu na pomoc lidem zasaženým ozbrojeným konfliktem v této zemi, kteří své útočiště hledají na Českolipsku a kterou spravuje Charita České republiky. Vstupenky jsou k dostání online i v předprodeji cyklu v České Lípě.

Hvězdný hornista Radek Baborák v komorním cyklu

11.4.2022 09:15 | Hudba

Světově uznávaný hráč na lesní roh Radek Baborák se vrací do České Lípy. Po svém angažmá v roli uměleckého garanta Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica se tentokrát představí v rámci Českolipského komorního cyklu. V úterý 26. dubna vystoupí v kostele Mistra Jana Husa společně s proslulým varhaníkem Alešem Bártou. Ten nahradí původně avizované Trio Jadin, které se ze zdravotních důvodů nemůže v rámci cyklu představit. Večer s podtitulem Nokturno pro lesní roh a varhany slibuje výjimečné setkání dvou mistrů.

9. Lípa Cantantes aneb suverénní Lucie Kovářová

8.4.2022 22:22 | Lípa Musica

V pátek 8. dubna se v pořadí již podeváté uskutečnila pěvecká soutěž Lípa Cantantes, kterou pořádá Mezinárodní hudební festival Lípa Musica ve spolupráci se Základní uměleckou školou Česká Lípa. Celodenní soutěžní klání v sedmi kategoriích sólového a komorního zpěvu, ve kterém spolu změřily síly téměř čtyři desítky malých a mladých zpěváků tříbících svůj pěvecký talent na základních uměleckých školách v Libereckém a Ústeckém kraji, vyvrcholilo koncertem a slavnostním předáváním cen vítězům. Porota letos ocenila na patnáct sólistů a duet. Celkové prvenství a ocenění starostky Města Česká Lípa Ing. Jitky Volfové získala letos s přehledem již dřívější laureátka soutěže Lucie Kovářová z ZUŠ Jablonec nad Nisou. Její zářivý soprán opřený o dobrou techniku si vysloužil navíc i Cenu ZUŠ Česká Lípa za mimořádnou interpretaci české lidové písně. Gratulujeme! Originální ceny do soutěže opět vyrobila sklárna TGK – Technika, sklo a umění s.r.o. ze Skalice u České Lípy.

9. Lípy Cantantes se zúčastní rekordně na 40 zpěváků

4.4.2022 10:00 | Hudba

V pátek 8. dubna proběhne v prostorách českolipské Základní umělecké školy již 9. ročník pěvecké soutěže Lípa Cantantes, kterou vyhlašuje Mezinárodní hudební festival Lípa Musica a Základní umělecká škola Česká Lípa. Je určena dětem a mladistvým mezi 7-25 let věku z Libereckého a Ústeckého kraje, kteří se věnují klasickému sólovému nebo komornímu zpěvu na základních uměleckých školách. Předsedkyní poroty bude stejně jako ve všech uplynulých ročnících renomovaná operní pěvkyně a profesorka Magdalena Hajóssyová, vedoucí pěveckého oddělení na pražské Akademii múzických umění. Přihlášeny jsou letos rekordní více než čtyři desítky účastníků ze základních uměleckých škol z obou krajů, a to v šesti kategoriích. Přijďte se potěšit poslechem těch nejlepších na koncertu a vyhlášení vítězů, které se uskuteční 8. dubna od 18 hodin ve foyer ZUŠ v České Lípě. Vstup zdarma, rezervace není nutná.

Českolipský komorní cyklus zahájily Goldbergovy variace

28.3.2022 08:49 | Hudba

V do posledního místa zaplněném kostele Mistra Jana Husa byl ve čtvrtek 24. března slavnostně zahájen 5. ročník Českolipského komorního cyklu. Za účastí a pod záštitou starostky města Ing. Jitky Volfové proběhl slavnostní večer věnovaný výhradně hudebnímu odkazu Johanna Sebastiana Bacha, který doprovodila sbírka na pomoc ukrajinským uprchlíkům, kteří zakotvili na Českolipsku a kterou spravuje Charita Česká Lípa. Provedení ikonických Goldbergových variací, jednoho ze zásadních děl světové hudební literatury, se ujala trojice vynikajících instrumentalistů Roman Patočka, Jiří Bárta a Jakub Fišer. Umělci dílo představili ve vydařené aranži Dmitrije Sitkovetského pro smyčcové trio. Vynikající interpretace umocnila slavnostní mimořádný večer, který se po dlouhé době konal bez protiepidemických omezení.

Goldbergovy variace zahájí ČKC, Kchun zazpívá pro Ukrajinu

21.3.2022 10:05 | Hudba

5. ročník Českolipského komorního cyklu (ČKC) bude zahájen ve čtvrtek 24. března v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě. Na programu slavnostního koncertu je uvedení ikonického díla světové hudební literatury – Goldbergových variací Johanna Sebastiana Bacha. Tato skladba patří k nejsložitějším dílům, která kdy byla napsána pro klávesové nástroje, v rámci cyklu však bude představena v pozoruhodné Sitkovetského verzi pro smyčcové trio. Jednotlivých partů se ujmou výborní houslisté Roman Patočka, úspěšný sólista a koncertní mistr Pražských symfoniků, a Jakub Fišer, primárius vynikajícího Bennewitzova kvarteta a vyhledávaný komorní hráč, který v uvedeném díle zastane violový part. Violoncella se chopí světově proslulý virtuóz, který se v cyklu představí již podruhé, populární Jiří Bárta. Koncert proběhne od 19 hodin a hlásí se k podpoře veřejné sbírky Charita pro Ukrajinu na pomoc lidem zasaženým ozbrojeným konfliktem v této zemi, kteří své útočiště hledají na Českolipsku a kterou spravuje Charita České republiky. Vstupenky jsou k dostání online i v předprodeji cyklu ve festivalové kanceláři v Žižkově ulici v České Lípě. Doprodej vstupenek bude probíhat i ve večerní pokladně před koncertem.

9. ročník pěvecké soutěže Lípa Cantantes vyhlášen

14.3.2022 10:12 | Hudba

Letošní 9. ročník pěvecké soutěže Lípa Cantantes, kterou vyhlašuje Mezinárodní hudební festival Lípa Musica a Základní umělecká škola Česká Lípa, proběhne po loňské pandemií omezené online podobě opět na živo, a to v pátek 8. dubna v prostorách ZUŠ Česká Lípa. Děti a mladiství mezi 7-25 let věku z Libereckého a Ústeckého kraje, kteří se věnují klasickému sólovému a komornímu zpěvu na základních uměleckých školách, budou moci poměřit své pěvecké schopnosti a dovednosti před odbornou porotou. Její předsedkyní stejně jako ve všech uplynulých ročnících bude profesorka Magdalena Hajóssyová, světově proslulá pěvkyně a vedoucí pěveckého oddělení na pražské Akademii múzických umění. Možnost přihlásit se do soutěže je otevřena až do 28. března. Vyhlášení vítězů společně s online koncertem se uskuteční 8. dubna ve foyer ZUŠ Česká Lípa.