Velikonoce na Českolipsku

Verze pro tisk |

Nabízím přehled akcí spojených s Velikonoci. Můžete navštívit Boží hrob, Pašije, vylézt na věž, jet do Volfartic na tvrz nebo si pobrečet u Ježíšovy popravy.

Již dnes (v pátek) se můžete v Libertinu učit plést pomlázky či barvit vajíčka. Vstupné je deset korun, vejce a proutky si přineste vlastní.
Zítra v deset hodin začne průvodem jedna z nejlákavějších akcí - Pašijové hry a velikonoční jarmark. Vychází se ze zahrady Vlastivědného muzea. Program pokračuje vystoupením Řemdihu. Samotné hry startují v 15 hodin na vodním hradě. Osobně mě zajímá, kolik kérek bude letošní Kristus mít :o)).


Česká Lípa však letos není jediným městem, které Pašijové hry pořádá. Po pěti letech můžete spatřit ukřižování Krista i v Mimoni - konkrétně v KD Ralsko.
Po celý víkend (včetně pondělí) je možné zajet si na zámek Lemberk, kde při příležitosti Mezinárodního dne památek lze kromě rytířského sálu nakouknout i do dosud nepřístupných pokojů ve východním křídle, do tzv. Clam-Gallasovského apartmá.


V sobotu 3. dubna se opět otevře tvrz ve Volfarticích, aby zde občanské sdružení Slunovrat uspořádalo Velikonoční dílnu pro děti i dospělé. Kdo jste ještě na žádné vánoční či velikonoční dílně nebyl, vyražte mezi 9. a 16. hodinou. Podle mě je to tutovka. 


Chcete-li využít Velikonoce spíše k cestování, zeptejte se v Lidlu na jízdenku ČD Net Lidl za 149 korun. Můžete na ni v neděli 4. dubna cestovat všemi vlaky Českých drah kamkoliv po celé zemi. S jízdenkou ČD Net lze jet za 149 korun například z Ostravy do Prahy a zpět (cena obyčejné zpáteční jízdenky 787 Kč), nebo si udělat výlet z Prahy do ZOO v Ústí nad Labem (cena obyčejné zpáteční jízdenky 246 Kč).  


Na velikonoční svátky bude pro veřejnost přístupná Kaple Božího hrobu v Lužické ulici v Mimoni. Na místě bude zajištěn prodej turistických známek a propagačních materiálů. Otevřeno: Pá 2. 4. 10 – od 15,00 hod. – Křížová cesta. So  3. 4. 10 – 13,00 – 16,00 hod., Ne 4. 4. 10 -  13,00 – 16,00 hod., Po 5. 4. 10 – od 9,00 hod. – Mše svatá -  13,00 – 16,00 hod. Občanské sdružení Mimoňská obroda, odbor kultury a farní úřad Vás srdečně zvou na Velikonoční výstup na věž kostela sv. Petra a Pavla v Mimoni, který se uskuteční 4. 4. 2010 od 14,00 do 16,00 hod.


Neměli bychom v rámci veselí zapomínat, že Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, a tak vás třeba taky zvu do kostela sv. Ducha v Arnultovicích. Na Bílou sobotu si můžete obnovit křestní slib a od dvaceti hodin je zde pobožnost jen za svitu svíček. V neděli od půl jedenácté zazní v rámci ekumenické bohoslužby zpěvy velikonočních písní.
Pořádáte-li nějakou akci, kterou jsem nezaznamenal, připište ji do diskuse. Čtenáři si ji najdou.

Nahoru