Troška vyprodal kino

Verze pro tisk |

Doktor od Jezera hrochů vyprodal novoborské kino. Na slavnostní premiéru přijel režisér Zdeněk Troška, který je už takovým patronem novoborského kina.

"Vždy, když natočí nový film tak příjme naše pozvání,“ říká organizátor akce Radovan Novotný jednatel společnosti Kultura Nový Bor, s.r.o.  „Vždy se k vám těším, co nového na mě zase v kině vymyslíte. Pokaždé je to něco originálního. Dnes jsou to speciální vstupenky – letenky z Nového Boru do keňského Nairobi, ochutnávka vína z vinařství Kovacs s.r.o. Novosedly, které má úzkou spojitost se spisovatelem Švandrlíkem a je sponzorem filmu a samozřejmě výstava hadů.  To mi připomnělo natáčení v Africe. V pralese, kde jsme se štábem pracovali, bylo kromě jiných zvířat i kolem 8 druhů smrtelně jedovatých hadů. Takže když jsem přijel v kraťasech a sandálech, tak na mě koukali jako na blázna. Celý štáb byl včetně herců pak vybaven holinkami. Další šok mě čekal u Jezera hrochů. Bylo téměř vyschlé a povalovalo se tam jen pár hrochů, kteří líně zívali. My jsme však potřebovali jejich hřmotný křik. Nedalo se nic dělat a tak jsem je musel nakonec nadabovat,“ rozpovídal se režisér, který film zpracoval podle stejnojmenné knihy Miloslava Švandrlíka. Ta vyšla v osmdesátých letech a dodnes se jí prodalo milion a půl výtisků. „Při převodu knihy do filmové podoby, jsem se zaměřil na to, co je v knize nadčasové. A to je to naše malé uprděné čecháčství,“ dodal Troška.

Odvážní návštěvníci si mohli ve foyer kina pohladit různé druhy hadů. Raritou byla krajta tmavá albín, která při svých čtyřech a půl metrech váží 44 kilo. Což si před zraky dvou stovek diváků vyzkoušet i režisér Zdeněk Troška, který si jí hrdině omotal kolem sebe.  Hady přivezli František Rota a Petr Benedek z terarijního kroužku DDM Libertin z České Lípy.

K filmu vydalo Vinařství Kovacs s.r.o. Novosedly, speciální limitovanou edici pojmenovanou Doktor od Jezera hrochů, kterou mohli návštěvníci novoborské premiéry kromě dalších druhů ochutnat. Vinětu vytvořila výtvarnice Jarmila Růžičková spolupracovnice Miloslav Švandrlíka a ilustrátorka jeho knih.

„Hned po příjezdu do Afriky na nás čekal velmi silný zážitek. V nemocnici, se akorát narodilo miminko, což se poznalo podle radostného pokřiku ve svahilštině. Šťastné mamince, jsme pak předali drobné dárky. S Keňany se bezvadně spolupracovalo. Během 14 dní, kdy tam probíhalo natáčení, jsme měli vždy vše připraveno.  K dispozici jsme měli asistenty z filmového studia v Nairobi. Ti říkali, že nikdy nezažili štáb, který zvládne takhle rychle točit a ještě k tomu v naprosté pohodě.  Měli jsme i místní kuchařku, která nám připravovala kukuřičnou kaši „ugali,“ vařené banány či kukuřičné placky „chapati.“ Takže jsme si vychutnali i pravou keňskou stravu,“ dodává Troška.
Jednu z hlavních rolí si zahrála i Eva Holubová. „Když jsem četl knihu, hned jsem jí v té roli viděl. Někdo v produkci mi však řekl, že Eva nemá čas, protože natáčí jinde. Pak mi to ale nedalo a zavolal jsem jí. A ona na to: „pane režisére, s Vámi si kdykoliv ten čas udělám. Říkala mi, víš, já už jsem natočila hodně filmů, ale taková pohoda, taková profesionalita, jako při natáčení s tebou, to jsem jinde nezažila,“ to mě moc potěšilo,“přiznává Troška, který si dokonce musel ve filmu zahrát roli doktora. „ Herec, který ho měl hrát, byl totiž indisponován, tak jsme sháněli jiné lidi, kteří by to mohli odehrát, nikdo však v tu chvíli nemohl. Tak se na mě asistent otočil a říká:  „Hele letí nám čas, máme hromadu práce, nemůžeme se zdržovat, tak si to zahraj sám.“

Doktora od Jezera hrochů promítá Městské kino v Novém Boru do středy 31. března.

Nahoru