L. Faith: Cílem našeho projektu je vytvoření čes. digitální měny

Verze pro tisk |

Už asi rok se zajímám o digitální kryptoměny, a proto mi nemohlo ujít oficiální představení její české varianty – Czech Crown Coinu, které proběhlo na začátku prázdnin. Tehdy jsem v souvislosti s CZC zaregistrovala jméno Ládi Faitha, absolventa Euroškoly z roku 1997, který plánuje otevřít vlastní burzu právě toto úterý 23. září ve 12 hodin.

V druhé polovině srpna čekal na novou měnu ostrý start – potenciálním zájemcům byla zpřístupněna její první emise. Vytvořit otázky pro Ladislava Faitha dostali i studenti třetích ročníků EUROŠKOLY, kteří novinky ve světě IT a ekonomiky sledují.

Naučil jste se během vašeho studia na Euroškole něco, co v projektu CZC můžete využít?

Euroškola mi dala hodně do života a rád také na toto období vzpomínám. Díky vzdělání v ekonomické oblasti jsem získal přehled o základních ekonomických procesech uvnitř podniku, ale také znalosti z oblasti účetnictví. To, co ovšem využívám ze všeho nejvíc, je psaní všemi deseti. Ve chvíli, kdy jsme se ho učili, tak jsem to podceňoval a časem se ukázalo, že právě tato dovednost se hodí jak v osobním, tak i v pracovním životě prakticky nepřetržitě.

Jaká jste ve svém životě vyzkoušel zaměstnání?

Pracoval jsem chvíli jako mikrofonista v dabingovém studiu. Posléze jsem byl zvukař. Pokračoval jsem jako kameraman a režisér ve slovenské TV. Později jsem byl také producent ve vlastní firmě a prošel jsem ještě i další profese. Ta současná je určitě nejnáročnější, ale také mě nejvíce naplňuje. Jsme v podstatě průkopníci nového trendu tady u nás, proto je také naše podnikání v mnoha ohledech náročnější než to, v čem lidé podnikají běžně.

Kdy, kde a jak jste se dozvěděl o virtuálních měnách?

Virtuální měny sleduji delší dobu a doposud to byl hlavně koníček. Zaměřil jsem se zejména na altcoiny, které jsou vedle „klasického“ bitcoinu novou zajímavou příležitostí pro investice.

Vysvětlete nám, laikům, co jsou kryptoměny a co si o nich myslíte?

Kryptoměny jsou v podstatě novým druhem peněz, jejichž budoucnost je především v platbách na internetu, ale v budoucnu se nevyhnou ani kamenným obchodům. Přinášejí mnoho výhod: jsou zcela transparentní. Všechny transakce jsou veřejné a dohledatelné. Podstatnou výhodou, která je určitě předurčuje k tomu, aby došlo k jejich masivnímu využívání, je, že transakce v těchto měnách probíhají bez prostředníka, a to formou tzv. peer to peer. Důležitým faktem také je, že všechny kryptoměny jsou měnami deflačními. Bitcoin ani CZC se nedá dotisknout, když budou ve státní pokladně chybět peníze, počet mincí je pevně stanovený a nelze jej navýšit. Zatímco ve světě jsou standardní měny opřené o dluhy – jsou inflační. Kryptoměny se opírají o důvěru – jsou deflační.

Pro ty, kteří pořád nechápou, o co jde. Můžete nám projekt ve zkratce přiblížit?

Cílem našeho projektu je vytvoření české digitální měny, která usnadní a zrychlí platební styk a podpoří rozvoj podnikání, a to zejména na internetu.

Kdy a jak vás napadlo vybudovat tento virtuální peněžní svět? Jak jste se k projektu dostal?

Myšlenka vytvoření české digitální měny je inspirovaná zahraničím, kde vzniklo a stále ještě vzniká mnoho jiných národních měn. Mít dobrou myšlenku rozhodně nestačí. Nejdůležitější jsou lidé, kteří musí být schopni a ochotni uvést měnu v realitu, investovat do toho v podstatě veškerý svůj čas, energii a také prostředky. Získat je pro celý projekt bylo hlavně na začátku složitější.

Jak dlouho jste samotný projekt CZC vymýšleli a jak rozsáhlé byly přípravy před samotným spuštěním?

Projekt vznikal přibližně 6 měsíců. Přípravy zahrnovaly nejen softwarový vývoj, ale vytvoření celé koncepce CZC, její uplatnění a budoucí směr rozvoje.

Proč jste nové měně dal zrovna název CzechCrownCoin?

Má to několik důvodů. Tím jedním je, že Češi jsou na korunu zvyklí a je pravděpodobné, že v blízké budoucnosti česká koruna přestane existovat a bude nahrazena eurem. Naše CZC budou těmi jedinými korunami, které nám zůstanou a budou se používat i v budoucnu. Koruna má také ještě jiný důvod. Ne všechny národy byly v minulosti tak úspěšné, že dokázaly získat nezávislost a vytvořit vlastní království. Češi mohou být na svou minulost právem pyšní. Naše koruna je jedna z nejkrásnějších a nejcennějších na světě. Je to klenot mezi klenoty. CzechCrownCoin není jen česká měna pro našince, ale je akceptovaná i globálně a v tuto chvíli již obchodovatelná v Brazílii a Holandsku, kde nás před několika dny zařadili. Stali jsme se tak pro zahraničí reprezentanty naší země a naše měna vstoupila do arény mezi několik stovek dalších jiných měn. Když jsme tento vstup plánovali, zvažovali jsme různé možnosti. Koruna byla tím nejlepším symbolem české svébytnosti, tradice a historie pro reprezentaci nás jako nezávislého národa, i když z malé krajiny. Vydali jsme pouze 100 mil. mincí, z čehož jenom polovina v současnosti existuje. Ve chvíli, kdy se začne využívat CZC jako domácí platidlo v masovém měřítku, může jeho hodnota dosáhnout i výše bitcoinu a s důvěrou v měnu ještě dále poroste. Jde o počet mincí a naše měna jich má pouze 100 mil. Na rozdíl od standardní měny dokáže CZC lépe pracovat v platebním styku s desetinnými místy. Takže počet minci není limitujícím faktorem. Cena CZC v budoucnosti bude velmi vysoká, protože logicky na trhu bude těchto mincí méně, než je užíváno českých korun v současnosti. CZC bude málo a budou mimořádně drahé. Vlastnit byť jen 100 bude v době masového používání měny dost možná celé jmění. Přáli bychom si, aby byla naše měna za pár desetiletí možná jedno století Čechům právě takovou cenností, jako je pro nás naše česká koruna. Koin bylo nutné přidat, protože tento dodatek užívá drtivá většina měn, označuje, že jde o kryptoměnu jako bitcoin.

Jak důležité byly pro váš projekt startovní investice z vaší kapsy?

Bez financí nelze nastartovat žádný projekt.

Vyplatilo se vám vložit do tohoto projektu váš čas a peníze?

Věříme, že se investovaná suma mnohonásobně v budoucnu vrátí a celý projekt je mimořádná investiční příležitost, která se objevuje jen jednou za čas.

Kolik peněz jste museli do projektu investovat?

Počáteční investice byla 2 miliony Kč. Je to velmi malá částka ve srovnání s celkovým investičním záměrem, který počítá s objemem až 100 mil. Kč. Hodnota, kterou ovšem tyto investice vytvoří, je mnohonásobně vyšší. Náš projekt má ve srovnání s jinými měnami mnoho výhod. Tím, že jsme začali na projektu národní kryptoměny pracovat až 14. v pořadí, mohli jsme se poučit z mnoha chyb, které udělali naši předchůdci. Myslím, že se nám to v mnoha směrech podařilo a start se zdařil mnohem lépe než jiným národním kryptoměnám. Jako vůbec první na světě jsme provedli měření síly poptávky, kterou jsme testovali v exluzivních edicích a vytvořili tak nominální cenu. Díky tomuto kroku naše měna dokázala v hodnotě kapitalizace předstihnout mnoho jiných měn. Předběhla polské koiny, ruské koiny, irské koiny, dokonce i německou Deutsche eMark nebo izraelskou Isracoin. CZC je také mnohem více než jen měna. To, co zavádíme, je ucelený funkční systém skládající se z automatizovaného platebního systému, vlastní burzy a sítě klientů bez centrálního bodu, který je již v současnosti natolik silný, že jej nelze zablokovat ani jinak ohrozit, i kdyby došlo k výpadku jakéhokoliv přípojného bodu. Naše měna od nás dostala do začátku mnohem více, než měla
k dispozici většina jiných měn. Teď už je pouze na lidech, aby ji používali a nehledali v ní nástroj pro spekulaci, ale prostředek pro směnu zboží a služeb. My všichni věříme, že CZC bude úspěšná a v brzké době, pokud vše půjde, tak jak má, zařadíme českou kryptoměnu do první pětky nejúspěšnějších kryptoměn na světě.

Do jaké míry je prosté těžení a potažmo vaše podnikání legální? Platíte daně?

Daně samozřejmě platíme. Je to určitě legální, i když některá legislativa se asi ještě připravuje. Např. v Německu již dávno existuje zákon o soukromých měnách. Předpokládáme, že podobný zákon vznikne brzy i u nás. CZC se z hlediska legislativy nijak neliší od bitcoinu, který je u nás již bezmála přes rok v mnoha obchodech.

Myslíte si, že CZC přiláká lidi a povede si na trhu dobře?

O CZC je mimořádný zájem, a to nejen doma, ale také v zahraničí.

Může začít „těžit“ kdokoliv, kdo o tomto slyší poprvé, nebo jsou třeba speciální znalosti?

Těžit může začít kdokoliv, kdo si opatří potřebný hardware. V tuto chvíli je již obtížnost natolik vysoká, že výkon běžného počítače bohužel nestačí.

Jestliže lidé budou chtít platit v e-shopech touto měnou, bude cena s DPH nebo bez DPH?

DPH se vztahuje i na platby CZC. V DPH není žádný rozdíl.

Bude aplikace „peněženka“ placená? Pokud ano, jaká bude přibližná cena?

Peněženka je zdarma k dispozici na našich stránkách pro všechny operační systémy a vytvořili jsme i verzi pro mobilní telefony na bázi Android.

Ladislavu Faithovi velmi děkujeme za rozhovor a přejeme mu, ať má nová měna úspěch!

Nahoru