ERÚ musí vysvětlit, proč byly Doksy bez tepla

Verze pro tisk |

Za katastrofální označují stav státní správy a výkon státní moci představitelé občanského sdružení DOST!, kterým se nelíbí, že ani úřady ani politici neochránili odběratele tepla v Doksech na Českolipsku před přeřušením dodávek tepla a teplé vody.

V Doksech, kde asi do 800 bytů dodává teplo firma LENOXA, byli odběratelé odpojeni od dodávek tepla a TV v pondělí 22. března 2010. Dodávky jim byly obnoveny až ve čtvrtek 25. března 2010, takže domácnosti bez vlastního zavinění zůstaly bez tepla a teplé vody po čtyři dny.

„Vyzývám Energetický regulační úřad (ERÚ), aby neprodleně vysvětlil odběratelům, proč nechal situaci v Doksech dojít až k zastavení dodávek tepla a aby vysvětlil, proč v ochraně odběratelů tepla selhal na celé čáře,“ řekl Petr Černý, předseda občanského sdružení DOST! „Ať se ERÚ postaví před odběratele a neschovává se za měsíční úřední lhůty. Chceme vysvětlení do sedmi dnů!“

Přestože je výroba tepla výrobou ve veřejném zájmu, situace v Doksech prokázala, že výkon státní správy v Česku je neúčinný. „Lidé se nemohou spolehnout ani na stát, který je před výpadky dodávek tepla neochráníl,“ kritizoval postup státní správy Ing. Jiří Kladníček, ředitel a prokurista OSBD Česká Lípa, které v Doksech spravuje asi 180 bytů.

„Je-li centrální zásobování teplem neoprávněně předražené a navíc nespolehlivé, není jeho další existence legitimní. Odběratelé budou nyní jistě zvažovat, zda netopit alternativními zdroji, jako jsou infratopení, tepelná čerpadla nebo vlastní malé kotelny,“ uvedl Pavel Hruška, energetický specialista sdružení DOST!

Sdružení DOST! celou situaci v Doksech monitoruje. Veřejnost bude v nejbližších dnech informovat o osobách, které jsou zodpovědné za špatné legislativní prostředí a nefukční státní aparát.

Obecné informace: Sdružení DOST! vzniklo koncem roku 2009 jako protiváha Teplárenského sdružení ČR. Mezi jeho zakládající členy patří liberecké sdružení Teplo za 399,90!, které bojuje proti přemrštěným cenám tepla v Liberci (SBD SEVER, LADA MARTIMEX, Alexandr Kendik, BD Vacková) a dále s jeho požadavky souhlasí OSBD Louny, jablonecká Rewa a další desítky subjektů.

Sdružení DOST! požaduje spravedlivou cenu tepla. Podle kalkulací sdružení se musí cena tepla na většině míst v České republice dostat pod čtyři sta korun. Tato cena neupírá teplárně přiměřený zisk a zajišťuje jí dostatek prostředků na údržbu a rozvoj. Oporou činnosti sdružení DOST! je Zákon č. 458/2000 (Energetický zákon), §17, od. 5, písm. j).

Nahoru