Nejrychlejší československá rychlíková parní lokomotiva Albatros

Verze pro tisk |

Byla to největší, nejsilnější, nejrychlejší československá rychlíková parní lokomotiva. Albatros byl exkluzivní stroj. Celkem jich bylo vyrobeno patnáct. Dvě byly odprodány jako vytápěcí kotle, dvě zůstaly zachovány pro muzejní účely, jedenáct skončilo ve šrotu. Bez zaváhání lze konstatovat, že tento konkrétní stroj, lokomotiva 498.112, je skutečně velká rarita. Poslední dochovaný exemplář však dlouho chátral pod širým nebem a nebýt party srdcařů a milovníků lokomotiv z českolipského depa, nestal by se pokladem České Lípy.

Aby byl Albatros tak krásný jako jeho starší kolegyně ze společné stáje Šlechtična potřebuje vstát z popela a opravdu z gruntu a náročně rekonstruovat.

A protože je Albatros nyní Českolipák a jeho zachránci rovněž, mělo by o něm být o v České Lípě slyšet. Vidět ho určitě budeme moci znovu v příštím roce na dni otevřených dveří, které město Česká Lípa plánuje uspořádat opět ve spolupráci s českolipským lokomotivním depem.

 

Sháníte stylový vánoční dárek, máte doma nebo v práci milovníka vlaků a páry, milovníka monumentálních strojů, kupte mu stylové triko z produkce Locomotif.cz s motivem Albatrosa. Nejenže mu nebo jí uděláte radost, ale dále zakoupením trika přispíváte 50 Kč na opravu tohoto legendárního stroje. A vedle trička se můžete těšit na krásný pohled a na balíček původního uhlí, které se našlo v tendru Albatrose, a které je nejspíš ze 70. let, kdy lokomotiva fungovala jako vytápěcí kotel v dole v Tlučné.

 

A co je na tom nejlepší, pro své tričko s Albatrosem nemusíte daleko, stavte se v České Lípě v informačním centru, rádi Vám to Vaše prodáme. Máme velikosti pro velké muže i ženy a malé kluky a holky. Uhlí pro Mikuláše a čerta a pohled lokomotivy k tomu. Dorazte, dokud trička jsou.

 

A brzy rozšíříme sortiment suvenýrů z České lípy o nové pohlednice zachycující krásné parní lokomotivy, jak brázdí podzimní krajinu Českolipska. Autorem fotografií, jež jsou motivem pohledů je Antonín Pomeisl. Od příštího týdne ve vaše íčku v České Lípě. RTIC

alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru