Poutní místa v Hejnicích a v Horní Polici se stanou národními kulturními památkami

Zprávička
Verze pro tisk |

Seznam národních kulturních památek v Libereckém kraji se rozroste o poutní areál kostela Navštívení Panny Marie v Hejnicích a poutní areál kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici. Ministerstvo kultury České republiky je koncem října zařadí na seznam národního kulturního bohatství. Díky tomu bude na území našeho kraje 16 chráněných a výjimečných staveb s nevyčíslitelnou kulturní a duchovní hodnotou.

Dlaskův statek, Bezděz, zámek Zákupy, Janatův mlýn či Lemberk – pět z dosavadních čtrnácti národních kulturních památek, které jsou k vidění v Libereckém kraji. Jejich soubor se nyní rozroste o další dvě. Konkrétně o barokní poutní místa v Hejnicích a v Horní Polici. 

„Národní kulturní památky prohlašuje vláda svým nařízením na návrh Ministerstva kultury ČR. Letos nás ministerstvo oslovilo, abychom vytipovali možné objekty nebo areály v našem regionu, které mají ideální předpoklady stát se národní kulturní památkou. Navrhli jsme Hejnice, Bozkov a Horní Polici,“ vysvětlila Květa Vinklátová, radní pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu. 

Na základě zhodnocení návrhů Ministerstvo kultury České republiky vytvořilo návrhový seznam celkem 16 objektů z celé republiky. Na něm se objevily i dvě ze tří míst navrhovaných Libereckým krajem. „Kostel s ambitem, farou a zvonicí v Horní Polici tvoří uzavřený areál, který je dominantou tamní krajiny, proto oddělení památkové péče navrhlo prohlásit tuto ojedinělou kulturní památku v rámci Libereckého kraje za národní kulturní památku,“ zdůvodnila volbu radní Květa Vinklátová. „Stejně tak historický, krajinářský i duchovní význam hejnického areálu je nesporný. Problematická je z pohledu památkové péče razantní přestavba v bývalém františkánském klášteře po roce 2000, kde se nyní nachází Mezinárodní centrum duchovní obnovy,“ doplnila Vinklátová. Z tohoto důvodu navrhlo oddělení památkové péče k prohlášení za národní kulturní památku areál kostela s ambitem, souškou Mater Formosa a prostranstvím před kostelem, vyjma bývalého objektu františkánského kláštera. 

„S tím, že se do užšího seznamu dostaly barokní skvosty v Hejnicích a v Horní Polici jsme velmi spokojeni. S ohledem na památkovou kvalitu ostatních navržených objektů je výběr vůči našemu kraji objektivní,“ zhodnotila postup výběru radní Vinklátová a dodala, že rozhodnutí se očekává ještě do konce volebního období současné vlády.

Areál barokního trojlodního kostela v Horní Polici s ambitem s farou a zvonicí, která se vypíná na kopci nad obcí je obklopen obvodovou zdí a je zcela uzavřen. Díky tomu se stavebně dochoval v autentické podobě. Na místě bývalého farního kostela, který je doložen již roku 1352, vznikl v rámci Libereckého kraje ojedinělý areál poutního kostela, jehož stavba byla zadána českému staviteli italského původu Octaviu Broggiovi, který vybudoval faru a začal s přestavbou kostela. Tu dokončil pod záštitou velkovévodkyně toskánské Anny Marie Františky významný barokní architekt a pražský měšťan Václav Špaček. 

Hejnice jsou známé jako poutní místo spojené s legendou o nalezení zázračné sošky Panny Marie s Ježíškem, která měla moc uzdravovat nemocné. Podle této legendy vzniklo hejnické poutní místo koncem 12. století a již roku 1211 zde měl stát první dřevěný kostelík. Podle plánů přestavby ze 17. století lze však nejstarší části datovat do poslední čtvrtiny 14. století. Do stejné doby je datována i milostná soška Mater Formosa (tj. soška Panny Marie s Ježíškem). První písemná zmínka o kostele pochází z roku 1408. Hejnice jsou zmiňovány již v urbáři frýdlantského panství z konce 14. století. K první barokní přestavbě došlo po třicetileté válce, kdy byl vystaven ambit (1679, Abraham Leuthner) a františkánský klášter (1692–1696, Marco Antonio Canevalle). O rozvoj poutního místa se zasloužil především hraběcí rod Gallasů, který nechal vybudovat v kostele svou rodinnou hrobku. Rozsáhlá barokní přestavba poutního kostela se uskutečnila v první polovině 18. století, podle návrhu významného architekta Johanna Bernharda Fischera z Erlachu (např. zámek Schönbrunn) postavil další známý barokní architekt Tomáš Haffenecker.
 

Další zprávičky

MARTINSKÉ TRHY V NOVÉM BORU

9.11.2022 14:08 | Jitka Stowasserová

V sobotu hned po sv. Martinovi naše kroky a pneumatiky přitáhne Vedlejší kolej v Novém Boru, kde Rodina v centru pořádá již třetí ročník Svatomartinských trhů! Byli jste na předchozích ročnících? Tak víte, na co se můžete těšit. Přivítáme prodejce a výrobce nadšence, kteří si doma vyrábí pro radost, ale i profesionály, které jejich tvoření živí. Na facebooku a instagramu prodejce představujeme. Můžete se těšit s námi při jejich prohlížení. Tak na shledanou 12. listopadu na Svatomartinských trzích!

Úspěšné Běchovice

9.10.2022 07:56 | Milan Bárta

Poslední neděli v září se již tradičně konal silniční závod Běchovice – Praha, který byl zároveň MČR veteránů. Ve své kategorii zvítězil českolipský běžec Zdeněk Bufka, jehož sportovní činnost podporuje město Česká Lípa. Tento člen AC Česká Lípa letos již získal dva tituly mistra republiky veteránů v krosu (Třebíč) a v běhu do vrchu (Plešivec). Téměř pravidelně se účastní závodů okresní běžecké ligy, kde se objevuje v průběžném absolutním pořadí na předních místech. Rovněž působí jako rozhodčí atletiky a v podzimním období plánuje ještě několik běžeckých krosů, např. v nedalekém Sasku.

Úspěšné Běchovice

1.10.2022 15:05 | Milan Bárta

Poslední neděli v září se již tradičně konal silniční závod Běchovice – Praha, který byl zároveň MČR veteránů. Ve své kategorii zvítězil českolipský běžec Zdeněk Bufka, jehož sportovní činnost podporuje město Česká Lípa. Tento člen AC Česká Lípa letos již získal dva tituly mistra republiky veteránů v krosu (Třebíč) a v běhu do vrchu (Plešivec). Téměř pravidelně se účastní závodů okresní běžecké ligy, kde se objevuje v průběžném absolutním pořadí na předních místech. Rovněž působí jako rozhodčí atletiky a v podzimním období plánuje ještě několik běžeckých krosů, např. v nedalekém Sasku.

První až třetí dávka očkování proti koronaviru je v kraji stále k dostání

5.8.2022 09:22 | Anna Vašková

Ministerstvo zdravotnictví spouští registrační systém pro očkování čtvrtou dávkou (neboli druhou posilovací) 15. srpna. Dále se však v Libereckém kraji očkuje proti koronaviru i první až třetí dávkou. Vakcíny poskytují praktičtí lékaři i nemocnice.

„Přímo v Liberci je možné získat první až třetí dávku v Krajské nemocnici Liberec a v EUC Klinice Liberec v Klášterní ulici. Dále pak očkuje Masarykova městská nemocnice v Jilemnici a Nemocnice Jablonec nad Nisou. Vakcíny aplikují i někteří praktičtí lékaři po telefonické domluvě,“uvedl Vladimír Richter, radní pro resort zdravotnictví.

Všechna zařízení v Libereckém kraji očkují vakcínou Comirnaty. Vakcíny SPIKEVAX a Nuvaxoid v tuto chvíli nabízí pouze EUC Klinika v Klášterní ulici. Praktičtí lékaři očkují Comirnaty, někteří pak i SPIKEVAX.

EUC Klinika funguje jako takzvaný walk in, je zde tedy možné nechat se naočkovat bez předchozí registrace. U ostatních zařízení je třeba nejprve projít registrací přes centrální rezervační systém. Tato klinika je také v současné chvíli jediná, která očkuje čtvrtou dávkou.

Celorepublikový přehled všech očkovacích míst, včetně názvů podávaných vakcín, naleznete na https://ockoreport.uzis.cz/.

Začala rekonstrukce mostu v Dubici. Objízdné trasy jsou dlouhé, ale nezbytné

5.4.2022 17:12 | Filip Trdla

Od pondělí 4. dubna začala rekonstrukce mostu v Dubici, který je součástí stavby silnice III/2624 Česká Lípa – Kozly. Plná uzavírka mostu omezí pro obyvatele a firmy dopravní spojení centra České Lípy s částí za Robečským potokem (směrem na Kozly).

„Plán na rekonstrukci mostu jsme projednali se zástupci města Česká Lípa a samozřejmě také s Policií České republiky. Pěší budou převedeni po provizorní lávce. Pro motorovou dopravu vzniknou poměrně dlouhé objízdné trasy. Pro nákladní vozidla to bude až 20 kilometrů, osobní auta však mohou využít i jiné kratší varianty,“ uvedl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy.  

Most v Dubici bude zbourán a místo něj vyroste zcela nový, a to nejpozději do konce srpna letošního roku. Předpokládaná cena činí 8.486.198,71 korun. Zbourání starého mostu a postavení nového vychází jako nejefektivnější a zároveň nejhospodárnější řešení. Most byl v havarijním stavu a jeho oprava byla nevyhnutelná. Prosím tedy řidiče o trpělivost,“dodal Sviták.

Asistenční centrum pomoci poptává trvanlivé potraviny

20.3.2022 14:43 | Andrea Fulková

Konzervy, rýži, těstoviny, kojeneckou stravu, ale i základní drogistické zboží. Nejen tyto, ale i jiné trvanlivé potraviny a potřeby pro osobní hygienu poptává Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině.   

Sbírkové místo je otevřeno ve všední dny (pondělí–pátek) od 8.00 do 18.00 hodin. Nachází se v budově Krajského úřadu Libereckého kraje vpravo od té části, kde sídlí podnikatelský inkubátor Lipo.ink. 

Seznam přijímané pomoci:

  • konzervy a sklenice s hotovým jídlem
  • paštiky, instantní a čínské polévky
  • rýži, těstoviny
  • toustový chléb
  • mléko, cukr, sůl
  • dětské mléko (Nutrilon, Sunar)
  • sprchové gely, vlhčené ubrousky
  • dětské pleny
  • toaletní papír, krémy pro děti (Sudocrem, pudr pro kojence)
  • dámské vložky, tampony

Své nové publikace představí Zdeněk Pokorný

30.6.2021 12:53 | Milan Kořen

Dvě nové knihy vztahující se k našemu městu i lidem, kteří zde žili, spatří na začátku prázdnin světlo světa. Pod oběma publikacemi je podepsán Zdeněk Pokorný a sám autor je také 1. července představí veřejnosti v českolipském Centru textilního tisku.

Zdeněk Pokorný, pedagog, historik, autor, ale také první porevoluční starosta, jemuž  Česká Lípa vděčí mimo jiné za rekonstrukci a zachování Vodního hradu Lipý jako nejvýznamnější a turisticky nejlákavější českolipské památky. „Pan Pokorný u nás často a rád přednáší na nejrůznější historická témata a je symbolické, že své knihy představuje právě v Centru textilního tisku, tedy v prostoru, který bezprostředně sousedí s hradem Lipý, o jehož obnovu a záchranu se tak výrazně zasloužil,“ doplňuje k osobě Zdeňka Pokorného ředitelka Kultury Česká Lípa, Tereza Vraná.

První ze dvou publikací rekapituluje dobu nedávno minulou. Její název – Devadesátá léta v České Lípě i podtitul – Vybrané kapitoly z pamětí prvního porevolučního starosty České Lípy dokládají, že zde sám Pokorný rekapituluje raně porevoluční období v našem městě ze svého pohledu, co by prvního starosty po listopadu 1989. Druhá kniha s názvem Demoralizace české společnosti zase přináší krutý doklad o jednání komunistického režimu v období normalizace na konkrétním tragickém osudu studenta českolipského gymnázia, Václava Šimka.

Slavnostní představení obou knih začíná v 17 hodin a vstupné je na bázi dobrovolného příspěvku. Počínaje 1. červencem budou také knihy v Centru textilního tisku k zakoupení.

Zápisy do základních uměleckých škol jsou v plném proudu

9.6.2021 19:22 | Andrea Fulková

V Libereckém kraji působí celkem dvacet jedna základních uměleckých škol (ZUŠ). Vzdělávají malé i velké žáky ve čtyřech uměleckých oborech – hudebním, výtvarném, tanečním a literárně dramatickém. Během covidového období i tyto organizace vyučovaly online, a proto se případných dalších omezení v budoucnu neobávají, neboť jsou na ně připraveny. V současné době se na většině ZUŠ v našem regionu konají zápisy žáků pro školní rok 2021/2022.

Příjem žádostí do třetí vlny kotlíkových dotací ukončen

3.6.2021 15:14 | Filip Trdla a redakce

V pondělí 31. května 2021 uzavřel Liberecký kraj přijímání nových žádostí o dotaci na výměnu starých kotlů za ekologické zdroje vytápění. V rámci této vlny měl Liberecký kraj k dispozici téměř 210 milionů korun, které od roku 2019 postupně rozdal jednotlivým žadatelům. Další dotace budou poskytovány v návaznosti na případné uvolnění finančních prostředků.

Pokladna v KD Crystal otevírá

7.5.2021 15:49 | Milan Kořen

Od pondělí 10. května obnovuje příspěvková organizace Kultura Česká Lípa po delším uzavření provoz své vstupenkové pokladny v KD Crystal (adresa: Boženy Němcové 2942, pokladna v přízemí KD).

„Rozvolňování protiepidemických opatření nám dovoluje od pondělí znovu otevřít. Lidé tak budou mít možnost na pokladně požádat o hotovostní vrácení vstupného za zrušené akce. Co se týče akcí přesunutých je možnost si vstupenky ponechat pro náhradní termín. Pokud někdo náhradního termínu využít nechce, má možnost také požádat o vrácení peněz za vstupenku,“přibližuje Tereza Vraná, ředitelka výše zmíněné organizace. Lhůta pro vrácení vstupenek je stanovena do konce června. Po termínu 30.6.2021 už nebude možné vstupenky vrátit a získat za ně své peníze zpět.

Pokladna bude v provozu v obvyklém čase, a to sice PO – PÁ, 15.00 – 18.00 hodin.

Krajská linka bude fungovat jen ve všední dny

23.4.2021 08:26 | redakce

Počínaje sobotou 24. dubna končí víkendový provoz krajské informační linky k očkování. Ta bude nyní fungovat v režimu pondělí až pátek od 8 do 16 hodin. 

Postup kraje při výrobě prvních nanofiltrů řešil Státní ústav pro kontrolu léčiv jako přestupek

19.4.2021 15:06 | Filip Trdla

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) minulý týden rozhodl příkazem o přestupku kraje a udělil mu pokutu 50 tisíc korun.

Liberecký kraj podle SÚLK neoznačil ochranné nanofiltry jako jednorázový výrobek a zajistil otestování jedné z jeho částí, nikoli celku.

„Vloni na jaře jsme řešili velmi složitou situaci s nedostatkem jakýchkoli ochranných pomůcek. Naším prvořadým úkolem bylo zajistit ochranu složek integrovaného záchranného systému. Proto jsme objednali, nechali vyrobit a zaplatili nanofiltry s co nejvyšší možnou ochranou, kterou v té době bylo možné bez prodlení získat. Po zvážení přínosů a rizik to byla optimální varianta tak, aby Liberecký kraj co nejefektivněji a nejrychleji ochránil zdraví svých obyvatel během koronavirové pandemie,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Na jaře loňského roku kraj tyto pomůcky poskytl příslušníkům krajské policie a naprostou většinu vyrobených nanofiltrů rozdal během trvání nouzového stavu. Celkem Liberecký kraj v loňském roce zajistil výrobu a distribuci 2.274.363 kusů nanofiltrů. Liberecký kraj nebude proti rozhodnutí o uložení pokuty podávat odpor a v plné výši ji zaplatí.

Liberecký kraj žádá občany, aby hlásili nález uhynulých prasat divokých

8.4.2021 13:12 | Filip Trdla

Na severu Čech je od 16. listopadu loňského roku z důvodu Afrického moru prasat povolen intenzivní lov divočáků. Nakažená zvěř se objevuje zejména v německém a polském pohraničí. Kraj nyní apeluje na občany, aby případný nález uhynulého divočáka hlásili.

Intenzivní lov prasat divokých je v rukou jednotlivých uživatelů honiteb a myslivců, a to ve vymezeném území ohraničeném hranicemi regionu a silnicemi I/13 přes Nový Bor a Jablonné v Podještědí do Liberce, odtamtud silnicí vedoucí na Tanvald a dále po silnici přes Harrachov na hranici s Polskem.

Do monitoringu výskytu nákazy Afrického moru prasat se mohou zapojit i občané. S nastávajícím jarem se totiž zvýšila návštěvnost lidí v přírodě.

„Žádám tímto občany, aby byli více všímaví, a pokud naleznou uhynulý kus prasete divokého, informovali příslušnou obec, případně krajskou veterinární správu či místní myslivce. Dále prosím, aby lidé na uhynulé kusy nesahali a současně před kontaktem chránili i své psí kamarády,“prohlásil Václav Židek, krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství.

 

Krajská informační linka k očkování bude o Velikonocích fungovat pouze o víkendu

31.3.2021 13:22 | redakce

Krajská telefonní linka 800 880 066, kam mohou zájemci volat pro informace k očkování a k registraci do Centrálního rezervačního systému, nebude o Velkém pátku 2. dubna a také o Velikončním pondělí 5. dubna v provozu. 

Operátorky a operátoři budou zájemcům k dispozici o víkendu 3. a 4. dubna v časech od 8 do 14 hodin.

Od úterý 6. dubna bude fungovat linka opět v normálním režimu, a to po–pá 8–16 hodin, so–ne 8–14 hodin.

Na Ještěd to autem nepůjde

31.3.2021 13:21 | redakce

Po velikonočních svátcích se vrátí práce na silnici III/2784 Výpřež – Horní Hanychov, která je také cestou na Ještěd. Kvůli pracím bude komunikace zcela uzavřena do konce června a provoz bude veden po vyznačených objízdných trasách.