Bronzová příčka ve výzkumu patří Městu Česká Lípa

Zprávička
Verze pro tisk |

Kvalitní podnikatelské prostředí a vstřícný přístup veřejné správy – to jsou dvě hlavní kritéria výzkumu „Město pro byznys“, který provedla agentura Datank. Česká Lípa se v Libereckém kraji umístila třetí, předběhla i krajské město.

„Z analýz agentury vyplývá, že Česká Lípa nejen že dobře hospodaří, ale také skvěle komunikuje. Náš živnostenský úřad byl totiž ve fiktivním testování komunikace vyhodnocen jako jeden z nejlepších v celém regionu. To nás velmi potěšilo,“ říká starostka města Romana Žatecká. Výzkum „Město pro byznys“ hodnotí všechna města a obce s rozšířenou působností. Pořadí vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku.

Letos agentura CzechInvest vyhlásila v rámci devátého ročníku tohoto průzkumu novou kategorii nazvanou Investičně atraktivní region. Česká Lípa chce být atraktivním městem pro podnikatele a investory. O tom svědčí např. nedávné jednání vedení radnice s firmou Bombardier Transportation i projekt města Šikovné ruce. Českolipská radnice má otevřený přístup. Pořádá Hodiny pro veřejnost, kdy se občané mohou s vedením města řešit své problémy, řeší dopravní obslužnost obyvatel, z obecního rozpočtu jdou vysoké investice do veřejné oblasti, město pracuje na Strategickém plánu, podporuje kulturní a společenské akce atd.

Celkové pořadí - Liberecký kraj
1. Jablonec nad Nisou
2. Železný Brod
3. Česká Lípa
4. Liberec
5. Frýdlant
6. Turnov
7. Nový Bor
8. Semily
9. Tanvald
10. Jilemnice

 

Další zprávičky

SPORT RELAX veze stříbro a bronz z Czech Open 2017

2.5.2017 17:33 | Pavel Znamenáček

Trojice karatistů klubu SPORT RELAX Božena Pavlasová, Jaromír Pokorný a David Kavalír reprezentovali v sobotu 29. dubna na Czech open v Ústí nad Labem.

Sportovní hala Sluneta přivítala 310 závodníků z deseti zemí. Nám se podařilo ukořistit dvě medaile. Stříbro vybojovala Božena Pavlasová v kategorii Masters a Jaromír Pokorný v kumite nad 84 kg.

Česká Lípa navrhla kandidáta do představenstva SVS a.s.

30.4.2017 19:37 | Monika Bayerová

Město Česká Lípa nominovalo svého zástupce do představenstva firmy Severočeská vodárenská společnost a.s., protože chce, aby zájmy občanů byly výrazně více hájeny. Zastupitelé města včera schválili Petra Skokana jako kandidáta na člena představenstva za Hanu Moudrou, které v červnu končí čtyřleté funkční období.

V roce 2016 proinvestovala SVS a.s. v okrese Česká Lípa 158 mil. Kč. V roce 2017 to bude 108 mil. Kč, ale jen jedna stavba v České Lípě, a to rekonstrukce vodovodu v ul. B. Němcové. „Pro město Česká Lípa je např. prioritou rekonstrukce vodovodního řadu na sídlišti Sever, kde už několik let každý rok praská potrubí. Rekonstrukci město požaduje od ledna 2015, přesto ji má SVS a.s. v plánu až na rok 2018. Vzhledem k tomu, kolik občané za vodu platí, je takový termín neúnosný. Proto chceme mít v představenstvu někoho, kdo bude mít o potřeby našeho regionu větší zájem,“ uvádí starostka Romana Žatecká. 

Petr Skokan, zastupitel města Česká Lípa, zastupoval města a obce v SVS a.s. více než 12 let, a to v letech 2001 až 2013. Za dobu jeho působení v představenstvu této firmy se vystavěly vodovody, kanalizace, čistírny, vodárny a úpravny vod na mnoha místech našeho regionu, mimo jiné i čistička odpadních vod v České Lípě. Komunální odpadní vody ve městě jsou tak čištěny podle přísných požadavků Evropské unie.
 

Upozornění pro občany – pálení biologického odpadu

11.4.2017 19:06 | Monika Bayerová

Hasiči varují před nebezpečím spojeným s jarním pálením. Jarní úklid na zahradách začal letos už v březnu. Řada pálení klestí, shrabané trávy a listí se ale vymkla kontrole a vyžádala si zásahy hasičů HZS Libereckého kraje.

Požáry trávy jsou typické pro první jarní týdny, kdy vymrzlá suchá tráva velmi snadno začne hořet a porostem se rychle šíří. Zvlášť v kombinaci se slunečným počasím, kdy se ohřeje okolní vzduch, je riziko požáru trávy velmi vysoké.

Pravidla pálení biologického odpadu najdete ZDE

Internetový formulář pro nahlášení pálení najdete ZDE
 

V České Lípě opět zavzpomínají na Jiřího Schelingera

11.4.2017 18:04 | redakce

Skupina nadšenců letos opět pořádá v České Lípě pietní vzpomínku na tvorbu českého zpěváka Jiřího Schelingera. Setkání se uskuteční v sobotu 15. dubna v 18:00 na lávce přes Ploučnici (od stadionu k parku Milady Horákové). 

Po venkovním setkání bude od 20:00 následovat koncert v českolipském Rock clubu Archa, kde zahraje některé skladby z repertoáru Jiřího Schelingera kapela Yetti on.

Zastávky MHD se přesunou před budovu nového vlakového nádraží

7.4.2017 23:26 | Monika Bayerová

Dobrá zpráva pro cestující - od pondělí 10. 4. budou již všechny autobusy Městské hromadné dopravy (MHD) Česká Lípa zastavovat přímo před nádražní budovou Českých drah.

Nové zastávky jsou již před budovou hlavního českolipského nádraží připravené včetně označníků a vodorovného značení a v pondělí dopoledne bude přesunuta také informační tabule s jízdními řády. Původní označníky MHD Česká Lípa budou nejprve zakryty a poté odstraněny dopravcem. Na místě dál zůstane funkční pouze zastávka pro meziměstskou dopravu, kterou využívají různí dopravci (například QUICK BUS, Zlatovánek).
 

Druhé letošní farmářské trhy proběhnou ve čtvrtek 30. března

29.3.2017 20:00 | Jana Kočová

Druhé farmářské trhy v letošním roce ve čtvrtek 30. března budou již v plné síle. Rozšíří se nabídka sadby zeleniny, bylinek i květin u všech pěstitelů. Škroupovo náměstí rozkvete trvalkami, bylinkami, sukulenty i okrasnými keři zahradnictví pana Váni.

Českou zeleninu, brambory, cibulku sazečku a další najdete u farmy Hájek. Trh dále nabídne velký výběr jedlých semínek, oříšků a sušeného ovoce, koření, český med, medové perníčky, čerstvé pečivo od celozrnného až po jemné sladké, uzenářské čerstvé a chuťově vynikající výrobky od Marešů, produkty z plnohodnotného kravského mléka od Mléka z farmy, ovocné a zeleninové šťávy ve vratných lahvích od Staré dámy z Křižan, kvalitní zrnkovou i mletou kávu ze soukromé pražírny.

Letos poprvé nabídne své zdravé dobroty bio farma Merboltice - například ručně vyráběné sýry z kravského mléka, dále řemeslné regionální výrobky z Vobchůdku paní Josefky, stánek s výrobky ze dřeva a další. Trh bude opravdu pestrý. Přijďte se podívat, jak kvete jaro!
 

Barbora Znamenáčková a Adéla Šinerová startují za národní tým

22.3.2017 18:33 | Pavel Znamenáček

Trenér českolipského karate klubu SPORT RELAX Pavel Znamenáček odcestuje v pátek 24. března do Bratislavy na 37th GRAND PRIX SLOVAKIA spolu s nominovanou dvojicí. Barbora Znamenáčková bude startovat za juniorky a Adéla Šinerová za kadetky.

Další disciplínou bude kata tým , kde spolu s Nikolou Jůzovou startují za juniorky. Je to pro děvčata určitě super záležitost a velký závazek. Další reprezentační soustřščdění je čeká 7- 8. dubna v Jablonci nad Nisou, kde proběhne příprava pod vedením reprezentace a se specialistou na kumite A. O. Sebou.

Zastupitelé diskutovali o Strategickém plánu města

14.3.2017 20:51 | Monika Bayerová

Zastupitelé České Lípy včera diskutovali o podobě Strategického plánu. Jejich náměty plán ovlivní ještě před veřejným projednáváním, které proběhne 4. dubna v KD Crystal. Přijetí Strategického plánu má zásadní význam i pro čerpání dotací.

„Zájem na strategických principech řízení města a efektivnější čerpání dotací – to jsou dva hlavní důvody pro přijetí Strategického plánu, který by měl platit až do roku 2023. Bude tedy přesahovat i dvě volební období. Do přípravy dokumentu byla a zase znovu bude zapojena i veřejnost. Veřejné projednávání je naplánováno na 4. dubna od 17 hod. do KD Crystal. Obecný plán bude pak konkretizován v Akčních plánech a oborových tematických koncepcích,“ říká místostarosta města Juraj Raninec.

V diskuzi zastupitelé probrali několik otázek, např. nutnost diverzifikace výroby, podporu bydlení, průběžnou aktualizaci plánu a reflexi některých legislativních novinek, např. novely zákona o hmotné nouzi. Zastupitelé se shodli, že poměrně obecný plán dobře pokrývá oblasti, které může samospráva reálně ovlivnit. Další připomínky mohou zastupitelé uplatnit prostřednictvím připomínkovacích formulářů do 27. března.
 

Čaj o páté:„Jak změnit podnikatelské prostředí?“

5.3.2017 19:28 | Kateřina Skočdopole

Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) chystá zásadní změny, které ovlivní podnikání většiny firem. Daně, sankce, formuláře, úřady a zákony musí projít velkými změnami. Mají-li ale mít nová opatření smysl, potom musíme vycházet z názoru těch, kterých se budou bezprostředně týkat. Předseda AMSP ČR proto vyráží na setkání s podnikateli ve všech regionech.

OHK Česká Lípa nabízí prostor pro setkání, které bude příležitostí dozvědět se více o tom, jak změníme podnikatelské prostředí. Pozvání opět přijal doc. Ing. KAREL HAVLÍČEK, Ph.D., MBA z AMSP ČR, která sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR.

Podnikatelé budou mít příležitost diskutovat chystaná opatření, navrhovat jejich změny, stejně tak se ale budou mít možnost komentovat aktuální dění v tuzemské legislativě. Jak dopadne na podnikatele novela zákoníku práce? Jaké změny očekáváme od nového zákona o dani z příjmů? Proč chceme změnit živnostenský zákon? Jak se firmy vyrovnávají s opatřeními na výběr daní?

Speciální diskuse bude věnovaná elektronické evidenci tržeb. Jaký průběh měl start 1. a 2. fáze, týkající se stravovacích a ubytovacích služeb, maloobchodu a velkoobchodu? Změnilo se nějak podnikání se zavedením EET? Jsou nějaké výjimky? E-shopy, sezónní prodeje, drobní živnostníci, jak poznáte, že se Vás EET týká či nikoliv? Jsou stanovena nějaká kritéria? Kde najdete všechny potřebné informace? 

Na tyto a podobné zajímavé otázky Vám bude odpovídat:
Doc. Ing. KAREL HAVLÍČEK, Ph.D., MBA – předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Přijďte příjemně posedět v úterý 14. března od 17:00 na společný ČAJ o páté do sídla Okresní hospodářské komory, Děčínská 361/7, Česká Lípa (Villa Hrdlička).

Vítání jsou nejen zástupci firem, ale i široká veřejnost. Pro členy OHK Česká Lípa vstupné 200,- Kč, pro nečleny 300,- Kč. Prosíme o potvrzení Vaší účasti na: info@ohkceskalipa.cz
 

Upozornění pro občany v souvislosti s ptačí chřipkou

20.2.2017 21:01 | Monika Bayerová

Pokud naleznete uhynulého volně žijícího ptáka, kontaktujte prosím Krajskou veterinární správu na tel. čísle: 720 995 207, 485246691 nebo 775869078.

Pracovník krajské veterinární správy nález vyhodnotí z hlediska rizika ptačí chřipky a rozhodne o dalším postupu. Uhynulý pták bude zlikvidován místně příslušným úřadem (jako každé jiné uhynulé zvíře na území města) nebo bude dán na vyšetření ve veterinárním ústavu. Inspektor krajské veterinární správy rozhodne o případné potřebě součinnosti s Hasičským záchranným sborem, jehož jednotky povolá.

Z uvedeného postupu vyplývá, že není vhodné, aby veřejnost aktivovala dobrovolné hasičské jednotky, případně profesionální hasičské jednotky, jelikož řada jejich výjezdů může být zcela zbytečná.
 

Karin Košíková vybojovala na Národním poháru stříbro

12.2.2017 19:35 | Pavel Zmanenáček

Dne 11. února se v Praze konal Národní pohár seniorů a dorostu. Karin Košíková z KARATE KLUBU SPORT RELAX při svém prvním letošním startu vybojovala pro NAŠE BARVY parádní stříbrnou medaili. Kačka nestačila pouze na Prajzlerovou. Třetí příčku obsadila Masopustová.

Karin Košíková figuruje i v předběžném návrhu nominace na MISTROVSTVÍ EVROPY JKA 2017 , které se bude konat v Holandsku – Sittard.
Gratulujeme a držíme palce!

Vyměnit řidičské průkazy si musí letos na dva tisíce řidičů

30.1.2017 18:06 | Jana Kočová

Téměř 2 tisíce řidičů z celého Novoborska čeká letos výměna řidičského průkazu. Končí těm, kteří mají doklad vydaný v roce 2007 s platností na deset let. O vydání nového průkazu mohou požádat na dopravním odboru MěÚ v Novém Boru. K vyřízení žádosti je třeba přinést jednu aktuální průkazovou fotografii, platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz.


Jak vyplývá z údajů ministerstva dopravy, pro nový řidičský průkaz by na úřad mělo vyrazit nejvíce lidí ve věku 61 let a více, a to 712. Ve věkových skupinách 41 – 50 let a 51 – 60 let jde shodně o 465 lidí. Výměna se týká rovněž 197 lidí ve věku od 31 do 40 let. Nejméně je řidičů mladších 30 let (122).

Řidiči by podle vedoucího odboru dopravy Libora Lamaty neměli návštěvu úřadu nechávat na poslední chvíli. „O nový řidičský průkaz lze požádat už tři měsíce před skončením platnosti a je zcela zdarma, lhůta pro vydání je 20 dnů. V případě expresního vydání do pěti dnů si řidiči připlatí 500 korun," vysvětluje Libor Lamata. 

V souvislosti s tím upozorňuje, že za řízení s propadlým řidičským průkazem hrozí řidiči pokuta na místě do 2000 korun, v případě správního řízení až 2500 korun.
 

Sportovní kluby diskutovaly nad dotačním programem

27.1.2017 19:58 | Monika Bayerová

Diskuze nad dotačním programem v oblasti sportu a příležitost pro kluby vyjádřit se k připravované podpoře města bylo cílem setkání Výboru pro sport, vedení města a zástupců sportovních klubů 25. ledna na českolipské radnici.

„Loni se systém sportovních dotací razantně změnil. Chceme dál rozdělovat finance mezi žadatele transparentně a spravedlivě s důrazem na děti a mládež. Letos máme pro kluby více peněz, to umožní uspokojit více zájemců. O sportovní dotace mohou podle upravených pravidel žádat např. i mažoretky či požární sport,“ připomíná starostka města Romana Žatecká.

Setkání se zúčastnili zástupci atletiky, plavání, tenisu, fotbalu, futsalu, karate, mažoretek a dalších. Zástupci sportovních klubů vyjádřili vůli neměnit pravidla z loňského roku. Diskutovala se podmínka hodnocení výkonnosti, posuzování četností sportovních akcí apod.

Rada kraje stanovila zaměření auditu v českolipské nemocnici

25.1.2017 21:18 | Markéta Dědková

Rada kraje na svém včerejším zasedání jednala v působnosti valné hromady českolipské nemocnice. Projednala předložené informace k investičnímu záměru modernizace nemocnice, objemu poskytované péče v loňském roce a statistiku personálního obsazení.

Rada kraje v působnosti jediného akcionáře rovněž stanovila zaměření auditu v nemocnici. „Jeho cílem je prověřit finanční potenciál vlastních zdrojů nemocnice v souvislosti s jejím dalším rozvojem, a jej doporučíme dozorčí radě,“ objasňuje Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana pro resort zdravotnictví.

Liberecký kraj má v rozpočtu připravené finance na uhrazení auditu externí firmou, která bude vybrána na základě výběrového řízení.
 

Webové stránky města Nový Bor jsou mimo provoz

19.1.2017 17:51 | Radmila Pokorná

Webhostingová společnost zajišťující provoz webových stránek města Nový Bor bez odůvodnění a upozornění přerušila poskytování této služby. Z těchto důvodů nejsou standartní webové stránky města přístupné. Správci sítě městského úřadu pracují na vytvoření náhradní stránky. Jde pouze o nouzové řešení, kde zájemci získají nejzákladnější kontaktní informace. Aktuality lidé najdou na facebookovém profilu města, popřípadě na vývěsce před městským úřadem.


Děkujeme za pochopení.
Město Nový Bor