Zaostřeno – Partnerská města 10 (Starostka o partnerství)

Verze pro tisk |

V minulých dílech jsem se věnoval zejména norskému partnerskému městu Molde. Přepsal jsem pro vás části svého deníku a představil vám některé jeho významné rodáky. Už na začátku shromažďování informací jsem však napsal všem zastupitelům a požádal je, jestli by mi nezodpověděli pár otázek týkajících se právě partnerských měst. Někteří nereagovali, jiní se rozpovídali. V několika dalších dílech vám jejich odpovědi nabízím.


Odpovědi starostky města Hany Moudré:

Dokážete vyjmenovat všechna partnerská města bez zjišťování informací na internetu?

Není jich tolik, abych na některé zapomněla. Mittweida, Boleslawiec, Bardějov, Užhorod, Molde a Caorle, kde ale ještě sjednané partnerství nemáme stvrzené druhou stranou.  

Užhorod

Navštívila jste některá z nich? Šlo o soukromou cestu nebo jste zastupovala město?

V průběhu mého starostování jsem navštívila všechna partnerská města. Bylo by to z mé strany asi nezdvořilé, kdybych ani jednou nepřijala jejich pozvání.  Města, která máme takřka za humny, jako je Mittweida, Boleslawiec nebo Bardějov, jsem navštívila vícekrát a nebylo to jenom služebně. Naopak třeba do Molde jsem služebně zavítala pouze jednou a jednou v rámci dovolené.

Máte přehled, kolik město na partnerství vynakládá prostředků?

Nejde o žádné velké částky. Tyto položky jsou financovány z rozpočtu odboru kanceláře tajemníka a každoročně to je maximálně kolem 50 tisíc korun, kde největší položku tvoří náklady na pobyt našich partnerů, kteří přijmou pozvání do České Lípy. Je to proto, že běžnou zvyklostí v takových případech je, že návštěvu vždy financuje protistrana. Z fondu rady města, nebo z grantů jsou pak většinou podporovány konkrétní akce, konané a pořádané v rámci našeho partnerství ze strany škol, sportovních klubů, turistů atp.

Bardejov

Myslíte si, že dělá město dost proto, aby občané z partnerství měli více užitku? Umíte si představit, jak by se dala partnerství zefektivnit?

Zužitkovat každé mezinárodní partnerství je otázkou toho, aby to bylo zajímavé a výhodné pro obě strany. Na počátku každého takového vztahu byl proto sice jiný, ale ve své podstatě podobný impuls. Tak například z doslechu vím, že v případě přátelství s norským Molde sehrála v 90. letech minulého století svoji roli náhoda i fakt, že Norové v naší republice hledali nové partnery, protože norská vláda uvolnila prostředky k navázání partnerství na projekty s městy z bývalého východního bloku. V Molde si k tomu vybrali Českou Lípu, se kterou se chtěli podělit o své zkušenosti v mnoha oblastech.  Z tohoto vztahu se pak rozvinula například letitá spolupráce na úrovni českolipského gymnázia se školou v Molde, nebo třístranná dohoda mezi Molde, Českou Lípou a Bardějovem, která prakticky odstartovala i naši spolupráci na Slovensku. Zajímavá je například také historie partnerství s Mittweidou, kterou iniciovali místní sportovci. Ti se totiž léta přátelili a pořádali společné turnaje. V případě ukrajinského  Užhorodu se zase angažovali krajani z užhorodské kulturní společnosti J. A. Komenského, jejíž zástupci se jednoho dne vypravili do České Lípy, aby tehdejšímu vedení města nabídli možnost spolupráce mezi městy. Díky tomu se Česká Lípa například zapojila i do sbírky na vybudování pomníku T. G. Masaryka v Užhorodě. Zatím nejmladší uzavřené partnerství máme s polským městem Boleslawiec, /Caorle nám zatím neposlalo podepsanou dohodu/, které se s námi pustilo hned do několika příhraničních projektů zaměřených především na podporu turistického ruchu a na spolupráci mezi školami. Ostatně podpora turistického ruchu stále zůstává jedním z nejdůležitějších námětů a to jak s našimi polskými tak i německými partnery.
Změřit efektivitu mezinárodní spolupráce je těžké. Nicméně radnice je tím, kdo tímto způsobem otevře dveře ke  spolupráci, a pak už záleží na tom, jak toho využijí další subjekty,  které se budou chtít zapojit.  Samozřejmě, že záleží také na tom, co nám může, nebo chce v rámci spolupráce nabídnout naše partnerské město. To je další předpoklad, aby nezůstalo pouze u zdvořilostních návštěv. Kdybych měla intenzitu spolupráce vyhodnotit, tak bych řekla, že žádná z nich nebyla marná a každá k něčemu dobrému přispěla. I když v průběhu let se aktivity mění v návaznosti na ekonomické ale i politické situaci (města i země).

Boleslawiec (Všechny fotografie jsou z mého archívu.)

První díl je zde.

Druhý díl je zde.

Třetí díl je zde.

Čtvrtý díl je zde.

Pátý díl je zde.

Šestý díl je zde.

Sedmý díl je zde.

Osmý díl je zde.

Devátý díl je zde.

Nahoru