Je letní okurková sezóna i na kraji?

Verze pro tisk |

Už se nám během léta vystřídala jak dlouho nebývalá vedra, tak i bohužel téměř tradiční povodně. Přesto se doba prázdnin a dovolených obvykle označuje za okurkovou sezónu. To zejména z  pohledu událostí v politice.

Letos to ale určitě neplatí. Zejména pro velkou, celostátní politiku. V polovině června padla vláda Petra Nečase. První přímo občany zvolený prezident se rozhodl jmenovat novou vládu – tzv. úřednickou a „tlačit“ Poslaneckou sněmovnu buď k rozhodnutí o rozpuštění se a předčasným volbám, nebo k respektování vlády J. Rusnoka, byť nyní v demisi. K tomu jen jednu poznámku - poslední dobou také sílí hlasy, které volají po zavedení přímé volby starostů obcí (a případně i hejtmanů). Současná situace ve vrcholné politice by mohla být pro nadšence tohoto řešení určitým varováním a podnětem k důkladnějšímu zamyšlení se.

Ale dost už Hradu, vlády, sněmovny a případných předčasných voleb – pro jejich konání ostatně plně jsem, tak jako celá KSČM, protože je považujeme za nejčistší řešení současného stavu.  Mandát, rozhodování se vrátí zpět k tomu, kdo je podle Ústavy nejvyšším suverénem – občanům, voličům, lidu tohoto státu. Ten rozhodne. Ale nyní bych chtěl spíš upoutat pozornost čtenářů i-novin k politice, která je mi rozhodně bližší – k našemu Libereckému kraji a jeho zastupitelstvu.

I zastupitelstvo kraje si v červenci vybralo dovolenou a nemělo své zasedání. Nekonaly se ani výbory zastupitelstva. Zastupitelé se sejdou až v samém závěru srpna, v úterý 27.8.

Přesto se pochopitelně běh věci nezastavil. Dobíhají, projevují se důsledky dřívějších rozhodnutí a usnesení, přitom některé výrazně zvyšují svou naléhavost. Také se, jakoby z ničeho nic, objevují záležitosti, které by mohly mít na situaci v kraji tak či onak nějaký vliv.

Především jsme my, občané České Lípy a celého Českolipska, mohli zaznamenat viditelné projevy zahájení stavebních prací na objektu monobloku Nemocnice s poliklinikou, a.s. v okresním městě. Jsem rád, že se vedení kraje a nemocnice nakonec dokázalo dohodnout s dodavatelskou firmou. Panu hejtmanovi jsem to už sdělil. Zbývá jen trochu „doladit“ otázku financování, konkrétně způsob, jak v rozpočtu kraje předběžně rezervovaných 50 milionů korun poskytnout NsP, a.s. tak, aby nešlo o nedovolenou veřejnou podporu.

Když už píšu o financích, tak by asi neměla být opomenuta informace, kterou vedení kraje, na rozdíl od různých elektrokol a nákupu úspornějších služebních vozidel, příliš (spíše vůbec) nemedializovalo. Rada kraje na svém zasedání 9.7.2013 rozhodla o přijetí opatření, předcházejících možnému vzniku rozpočtového schodku kraje v letošním roce, včetně zásad případného vázání výdajů jednotlivých kapitol rozpočtu kraje. Samozřejmě, nejde mi o kritiku samotného rozhodnutí rady – to naopak považuji za racionální reakci na situaci ve vývoji příjmů kraje, na kterou dopadá bídná situace celého národního hospodářství, ale spíše o to mlčení …

A pokud jsem zmínil ona nyní tak slavná elektrokola a nová služební vozidla kraje, tak nemohu opomenout současnou mediální bouři okolo užívání – neužívání - vrácení – havárie - vykazování jízd ... služebního vozu statutární náměstkyní hejtmana slečnou Bc. Kocumovou (ZpLK). Protože jsem to byl právě já, kdo se na únorovém zastupitelstvu dotazoval na okolnosti lednové nehody Zuzany Kocumové, tak je zřejmé, že i na srpnovém zastupitelstvu to budu opět nejméně já, kdo bude vznášet další, doplňující dotazy.

To je ale jakoby už docela v čase vzdálená záležitost. Jsou i aktuálnější. Na červnovém zastupitelstvu přečetla členka zastupitelského klubu KSČM Kateřina Klikarová dopis – upozornění členky Výboru sociálních věcí Radky Kotoučkové (KSČM), týkající se snahy krajské koalice SLK a ZpLK vyčlenit – předurčit částku 1 400 000 korun z rezortu sociálních věcí na „podporu“ Mateřských center. Přitom krajskou koordinátorkou těchto občanských sdružení je paní Ackermannová, která kandidovala za Změnu do krajského zastupitelstva. Navíc Mateřská centra nejsou registrovaným poskytovatelem sociálních služeb podle zákona a mateřské školství, jak už plyne ze samotného jeho názvu, není záležitostí sociální. Nesmírně bouřlivou diskusi zastupitelstva na toto téma jsem již popisoval ve svém dřívější článku na i-novinách. Popsal jsem ji včetně toho, že příslušný rezortní člen rady, pan Mgr. Petr Tulpa (SLK), prohlásil, že slečna Kotoučková měla uplatnit své připomínky na jednání Výboru a nikoliv na jednání zastupitelstva prostřednictvím zastupitelky. Něco podobného zopakoval také na stránkách prázdninového dvojčísla Měsíčníku Libereckého kraje – to ostatně považuji za naprosto „transparentní a férovou“ novinku, protože hned ve dvou případech využili členové krajské koalice svou znalost článků z pera opozice a rovnou k nim přičinili svá stanoviska, také ve formě článků. Opozice takovou možnost nemá.

Ale nedávno jsem si přečetl zápis z inkriminovaného jednání Výboru sociálních věcí a v něm je jasně uvedeno, že Radka Kotoučková uplatnila výhrady a připomínky na jeho jednání! A dokonce nebyla jediná. Tak jak to tedy je, či jak to bylo? Pan radní Tulpa se pokusil manipulovat zastupitelstvem, nebo jen prostě měl špatné informace, protože se jednání „svého“ rezortního výboru nezúčastnil? Uvidíme, jisté je, že koalice Starostů a Změny i nadále prosazuje tuto zvláštní finanční podporu.

Na závěr ještě zpátky ke zdravotnictví v kraji. Po zasedání Výboru zdravotnictví 21. srpna se bude konat seminář pro zastupitele k dlouhodobě zvažované fúzi Krajské nemocnice Liberec, a.s. a městské Panochovy nemocnice Turnov s.r.o. Tady vidím dva hlavní problémy, akcionářem KNL je vedle kraje také město Liberec. Takže pro jakékoliv řešení je  nutná shoda tří subjektů, tří zastupitelstev. Přitom najít řešení bývá mnohdy obtížné v jednom zastupitelstvu, natož ve třech. No a druhou záležitostí je, jak překvapivé, finanční situace obou subjektů. Například KNL, díky úhradové vyhlášce, která nám zbyla po vládě P. Nečase a po panu ministru Hegerovi, tvoří měsíčně ztrátu okolo 10 milionů Kč.

Nahoru

Komentáře

Re: Je letní okurková sezóna i na kraji?

Citujete dvě věty, ale budiž :-)
Úhradová vyhláška (vyhláška MZdr č. 475/2012 Sb. ze dne 20.12.2012 o stanovení hodnot bodu, výše úhrad hrazených služeb a regulačních omezení pro rok 2013 - podepsán doc. MUDr. Heger, CSc.) sice stanoví, co má v názvu uvedeno, ale především omezuje právě nemocniční, lůžkovou péči v oblasti plánovaných výkonů (operace) a nákupu zdravotnických prostředků - materiálu.
V praxi tato regulace znamená u KNL, a.s. mnou zmiňovaný propad v ročním finančním plánu okolo 10 milionů Kč měsíčně, u NsP Česká Lípa, a.s. pak okolo 3,5 - 4 milionů Kč měsíčně.

Nahoru

Re: Je letní okurková sezóna i na kraji?

....No a druhou záležitostí je, jak překvapivé, finanční situace obou subjektů. Například KNL, díky úhradové vyhlášce, která nám zbyla po vládě P. Nečase a po panu ministru Hegerovi, tvoří měsíčně ztrátu okolo 10 milionů Kč.
Mohl by jste nám,neznalcům, tuto větu vysvětlit? Děkuji

Nahoru