Českolipský pantheon 22 – „Českolipan“ Ben Elton

Verze pro tisk |

Ben Elton je britský stand-up komik a herec, ale v Čechách budeme spíše znát díla, na kterých se podílel jako scénárista nebo jako producent.

Zřejmě prvním seriálem, ke kterému psal scénáře a on se dostal na české obrazovky, byl Blackadder uváděný pod názvem Černá zmije. Natočen byl z velké části ve druhé polovině osmdesátých let a u nás byl divákům představen zhruba s desetiletým zpožděním, nejprve televizí Nova a poté i Českou televizí.

V hlavní roli hraje známější Rowan Sebastian Atkinson, pro řadu Čechů Mr. Bean, kterého Ben Elton vystřídal právě v roli jednoho z hlavních scénáristů.

Ti, co čtou náš seriál pravidelně, tuší, proč se rozepisuji o pro spoustu lidí neznámém britském komikovi. I on má své vazby na Českou Lípu, a ještě více na Mimoň. I on je totiž potomkem rabína Philippa Ehrenberga, který v roce 1882 zemřel na procházce po Mimoni, aby byl následně na Štědrý den téhož roku pohřbený v České Lípě. O začátku celého příběhu této rodiny, do které patří i slavná zpěvačka Olivia Newton-John, si přečtěte zde.

Pojďme si společně projet tu část rodokmenu Bena Eltona, která nás zajímá.

Z tohoto schématu vyplývá, že Ben Elton měl či možná ještě má v České Lípy pohřbeného předka v přímé mužské linii. Ben Elton je prapravnuk Philippa Ehrenberga.

Pod samotným Mr. Beanem je Ben Elton scénáristicky také podepsán, a to pod epizodami, v nichž se Mr. Bean účastní písemné zkoušky, převléká se do plavek a účastní se mše v kostele.

Nova na konci devadesátých let uvedla i další sitcom zmíněné dvojice - Tenkou modrou linii (The Thin Blue Line). V hlavní roli Rowan Atkinson, scénář napsal výhradně Ben Elton.

Ben Elton v současnosti žije většinu roku v Austrálii. Podařilo se mi zjistit, že si vzal saxofonistku Sophii Gare a má s ní tři děti - Berta, Lottie a Freda.  Na Lottie se mi podařilo sehnat kontakt, ale nevím, nevím, jestli odpoví pisálkovi z České Lípy.

Ale život není jen výčet seriálů. Moc hezky se Ben Elton o své rodině rozvyprávěl v roce 2012 pro australské noviny The Sydney Morning Herald.

"Bylo velkým požehnáním, že jsem měl všechny čtyři prarodiče do svých 13 let. Byli příkladem lásky a věrnosti, kterou si člověk nese celý život.“  

Bohužel možná ani netuší, jak spojen je se severem Čech.

V Británii je Ben Elton (celým jménem Benjamin Charles Elton) spojován s labouristickou stranou a patřil mezi její největší soukromé dárce. Komentátor Toby Young (týpek s také zajímavým rodokmenem, ale ne spojeným s Českou Lípou) o něm však v roce 2006 napsal: "Začínal jako alternativní komik, brojící proti thatcherismu a nyní vydělává jmění za psaní libret pro hrozné muzikály."

Myslel asi muzikál We Will Rock You postavený na písních skupiny Queen. Pro ostrá slova nemusíme jít daleko, Jan Vedral při uvedení muzikálu v Čechách svou recenzi pro iDnes nazval "V muzikálu podle Queen nabyl pojem slátanina nových rozměrů".

Úplně nejnovějším počinem Bena Eltona, se kterým se mohli diváci v Česku setkat, byl seriál uváděný pod názvem Zpupný krákal (Upstart Crow).

Česká televize o něm v anonci při jeho uvedení napsala: "Komediální seriál Zpupný krákal vznikl v produkci britské BBC k loňskému čtyřstému výročí úmrtí jednoho z největších géniů světové literatury Williama Shakespeara."

Tolik malá odbočka, která nás seznámila s další známou osobností, jejíž geny se kdysi mihly Českolipskem.

Autorem fotografie je Ingo Hoehn.

Předchozí díly naleznete:

Českolipský pantheon 1 – Miliardy hrobů

Českolipský pantheon 2 – Zapomenutí Ledererovi

Českolipský pantheon 3 – Rodák mecenášem Klimta a Schieleho

Českolipský pantheon 4 – Z České Lípy do Vídně

Českolipský pantheon 5 - Osudy švagrů Ignaze Lederera

Českolipský pantheon 6 - Perelesovi a dva osudy lipských Židů

Českolipský pantheon 7 – Osudy rodiny vídeňského pěvce

Českolipský pantheon 8 – Franz Pick, ekonomem i špionem

Českolipský pantheon 9 – O babičce amerického profesora

Českolipský pantheon 10 – Stopy Boženy Němcové na Českolipsku

Českolipský pantheon 11 – Rodák, nerodák Pavel Altschul

Českolipský pantheon 12 – Komunista, odbojář i designový génius

Českolipský pantheon 13 – Surrealista Rudolf Altschul

Českolipský pantheon 14 – O rodu Elbel a morovém sloupu

Českolipský pantheon 15 – Oběti pogromu v Lípě mají svá jména

Českolipský pantheon 16 – Kdo z Pomády má kořeny v Lípě a Mimoni

Českolipský pantheon 17 – Lípa a geny Martina Luthera

Českolipský pantheon 18 – Rod Adalberta Elbela

Českolipský pantheon 19 – Ehrenbergovi a slavná mimoňská továrna

Českolipský pantheon 20 – Rudolf Elbel, který měnil podobu Lípy

Českolipský pantheon 21 - Cukrář, co se ženil na Pražském hradě

Nahoru