K mammografu ultrazvuk
Při projednávání rozpočtových změn na posledním zasedání zastupitelstva České Lípy vyšlo najevo, že ačkoli zastupitelé rozhodli o poskytnutí příspěvku 2 mil. Kč českolipské nemocnici, nikdo odpovědný o tento příspěvek neprojevil do této doby zájem. Údajně proto, že o něm vedení nemocnice nevědělo, přičemž rozpočet pro r. 2001 schválili zastupitelé již koncem minulého roku. Při trvalém nedostatku peněz, na který si vedení nemocnice neustále, byť oprávněně, stěžuje, nezbývá, než se tomuto přístupu divit.
Na ultrazvuk za 1,8 mil. Kč, který doplňuje vyšetření na mammografu a umožňuje odebírání vzorků tkáně, byla vyhlášena veřejná sbírka, do které přispěly obce i jednotlivci. Dosud byla vyšetření na ultrazvuku prováděna v České Lípě po pracovní době, protože stávající přístroj slouží v nemocnici především pro jiná vyšetření.
Dosavadní nezájem ze strany ostatních primářů o dva miliony možná usnadnil zastupitelům rozhodování o tom, zda podpoří žádost své kolegyně a primářky radiodiagnostického oddělení Nemocnice s poliklinikou o poskytnutí chybějícího půl milionu. (Když při schvalování rozpočtu pro tento rok jednali o tom, zda město koupí za 3 mil. Kč mammograf, diskutovali a rozhodovali podstatně déle.)
Vlastní ultrazvuk mammologického pracoviště umožní nejen plné využití kapacity mammografu, ale i zařazení tohoto českolipského diagnostického pracoviště mezi deset akreditovaných pracovišť pro preventivní péči hrazenou VZP. Česká Lípa by se tak mohla stát jediným pracovištěm tohoto druhu v Libereckém kraji. Dosud tato prevence, umožňující včasné zjištění zhoubných nádorů, pojišťovnou 100% hrazena nebyla.
Od března do září t. r., kdy je zde mamograf v provozu, bylo podle sdělení primářky Hany Čerbákové diagnostikováno 21 nádorů.
Proč nové promítací plátno
Nezájem drtivé většiny zastupitelů o kulturní dění ve městě je zasvěceným dobře znám a svědčí o něm i skutečnost, že členem kulturní komise není jediný zastupitel. Hrozivá situace v KD Crystal, kde jsou kulturní pořady na okraji zájmu, rovněž není tajemstvím. Dalším střípkem do mozaiky tohoto přístupu je i rozhodnutí o rozpočtové změně, které se obešlo bez jediné připomínky.
Na tzv. kulturní granty, tedy příspěvky na činnost v oblasti kultury jednotlivcům a souborům, bylo letos určeno z rozpočtu města 250 tis. Kč. Dále pak 300 tis. na tzv. cílené granty, akce určené městem, jejichž pořádání mělo být někomu zadáno. Protože se na jednu akci vyčerpalo o 60 tis. Kč méně, měli zastupitelé rozhodnout o tom, nač bude tento „přebytek“ použit . Kulturní komise navrhla, aby byl použit na kulturní granty, zatímco odbor školství chtěl, aby za tyto peníze byla hrazena oprava či nákup nového promítacího plátna. Bohužel žádného zastupitele nezajímalo, proč jsou tato stanoviska tak rozdílná a nebyl zde nikdo, kdo by mohl stanovisko komise hájit.
To, že zastupitelé potvrdili přání úřadu a peníze se nepoužijí na podporu aktivní kulturní činnosti, ale na údržbu, pak už jen vzácně koresponduje s nedávným rozhodnutím většiny zastupitelů. Tehdy „pro změnu“ nepodpořili činnost Severočeského filharmonického sboru, který velmi úspěšně reprezentuje i Českou Lípu.