Nyní jim chtějí zpřístupnit i barokní márnici u kostela sv. Kryštofa. Obec ve spolupráci s místními dobrovolníky hodlá památku opravit a otevřít veřejnosti už v příští letní sezoně.
"Rád bych lidem ukázal, jak vesnice v minulosti žila, a smrt byla vždy součástí života. Dnes už ale málokdo ví, co to vlastně byla márnice a k čemu sloužila," řekl iniciátor projektu Martin Chaloupka. V objektu chce vystavit původní máry a další dochované předměty, spojené s poslední cestou člověka. "Nebožtík tam ale nebude, nechceme být morbidní," poznamenal.
Na své místo se vrátí také soubor osmi deskových olejomaleb Tanec smrti z poloviny 18. století, který kdysi márnici zdobil. "Budou tu ale jen reprodukce, originály jsou uloženy v libereckém muzeu," vysvětlil Chaloupka. Věří, že nová expozice bude pro turisty zajímavá.
Renovace cenné barokní památce pomůže. Léty nevyužívaný objekt chátrá, zdi ničí vzlínající vlhkost a obývají ho jen pavouci. Dveře otevřené návštěvníkům pomohou barokní památku vysušit.
Kryštofovo Údolí bylo založeno na počátku 16. století a od roku 2002 je Vesnickou památkovou zónou. Kostel sv. Kryštofa s hřbitovem, samostatnou dřevěnou zvonicí, farou a márnicí patří k dominantním památkám v obci. Roubený kostel v pozdějších letech pokrytý břidlicí byl vysvěcen v roce 1686, a v Libereckém kraji je ojedinělou stavbou lidové architektury.
Areál kostela je památkově chráněný, stejně jako více než desítka místních usedlostí a dalších staveb. I díky tomu si obec s 250 stálými obyvateli nemůže na nezájem turistů stěžovat. Od loňského září, kdy byl zprovozněn unikátní dřevěný betlém, ji navštívilo na 100.000 lidí. "Máme tu spoustu zajímavých památek, zatím nám ale chybí dostatečné zázemí a služby pro návštěvníky," poznamenal starosta Pravoslav Svačinka. I to by se ale podle něj mělo do budoucna změnit.