Hledání rezervací

Verze pro tisk |

Tak jako pan Bárta hledá a loví své kešky různé obtížnosti, já hledal v předešlých dvou letech fotografické záběry přírodních rezervací a památek v českolipském okrese a určitě jsem měl stejnou radost, když jsem uspěl.

Asi bych měl předeslat, že na české Wikipedii se vytvořila skupina editorů, kteří se rozhodli o všech chráněných lokalitách v Česku napsat články a doplnit je i fotografiemi. Pro tento projekt se podařilo získat podporu na vysokých školách a institucích tímto směrem zaměřených. Mnozí studenti pak na tvorbě těchto hesel získávají podklady pro své závěrečné práce, naučí se pracovat se zdroji. Já té skupině budoucích učenců slíbil pomoci jen v rámci svého okresu a jen jako laik, jímž jsem a tak jsem mnohokrát vyrazil s fotoaparátem do terénu. A taky do českolipské knihovny pro chytré knihy, abych k fotkám napsal i text.Takový text nemohu napsat jako své zjištění, musím převyprávět (nesmím kopírovat) to, co napsali jiní, nejlépe odborníci v dané oblasti a ty zdroje tam uvést tak, aby bylo heslo kontrolovatelné. Fotka je dobrý důkaz, že jsem si to nevymyslel, je to pro mne to keška.

Zjistil jsem, že těch lokalit přibývá a máme jich tu požehnaně.  Zasahují k nám tři CHKO, máme tu čtyři národní rezervace a kvarteto národních přírodních památek, 10 přírodních rezervací a28 přírodních památek. Nebudu vás unavovat líčením rozdílů mezi těmito kategoriemi, jen připomenu, že tam trhat kytičky do zahrádky či vázy na stole v kuchyni se vám může hodně podražit.  Mnohé z nich známe všichni, namátkou třeba Peklo, nebo Panskou skálu. Další jsou zahrnuty do různých naučných stezek, kterých také dost přibývá. Pak je ovšem skupina těch, o kterých vám tuze neradi přírodovědci řeknou kde je najít, protože nechtějí o vzácné květiny či hnízdiště přijít. Bývají dokonale schované, nevedou tam turistické trasy a tak jsem leckams jel na kole či šlapal pěšky mokřinami a křovinami dvakrát i třikrát, než jsem nalezl onu povinnou ceduli s označením a státním symbolem. Nu a to je ta radost z hledání a nalezení, ač to není tak fyzicky náročné jak s některými keškami. Radoval jsem se loni, že jsem všech 46 lokalit objel a jsem u cíle, jenže ouha, přibývají další. Nu, mám co dělat, co nového poznávat.

P.Starý

Připojené fotografie z každého typu chráněné lokality:

1.       Národní přírodní rezervace Bezděz

2.       Národní přírodní památka Swamp

3.       Přírodní rezervace Mokřady Liběchovky

4.       Přírodní památka Okřešické louky

Hledání rezervací
Hledání rezervací
Hledání rezervací
Hledání rezervací
Nahoru