Zkoušeli jste používat kontaktní čočky?

Verze pro tisk |

V poslední době již nejsou brýle takovým trendem jako dříve a to proto, že se na trhu objevila jejich zajímavá alternativa v podobě kontaktních čoček. Jaké jsou druhy, jaké je k nim vhodné mít příslušenství a další zajímavé informace se dozvíte na následujících řádkách.

 

 

Druhy kontaktních čoček

Kontaktní čočky se stejně jak dioptrické brýle nevyrábí pouze univerzální, ale je možné je sehnat v různých provedeních. Nejčastějším rozdělením bývá podle dobu užívání. Čočky tak mohou být jednodenní, dvoutýdenní, měsíční, čtvrtletní či dokonce roční. Každé z nich jsou vhodné pro jiné využívání a také je o každé potřebná jiná péče. Jednodenní čočky jsou nejzdravější a nejpohodlnější volbou a to především z důvodu, že se o ně nemusíte nijak starat. Ráno je nasadíte a večer je prostě jednoduše sundáte a zahodíte do koše. U dalších druhů kontaktních čoček je výhodou, že vám vydrží déle, avšak se o ně musíte starat za využití doplňkového vybavení, jako jsou například roztoky, pouzdra a podobně. Asi nejpoužívanější variantou jsou měsíční kontaktní čočky, určené k dennímu nošení, jež vždy večer před spaním vyndáte a vložíte jej do pouzdra s roztokem a ráno opět nandáte. Pokud byste nechtěli čočky vyndávat ani v noci, existuje na trhu tato možnost a to tzv. kontinuální kontaktní čočky. Tyto čočky nabízejí vyšší propustnost pro kyslík a tak je možné je mít nasazené i přes noc při zavřených očních víčkách.

Další druhy kontaktních čoček slouží především ke kosmetickým účelům. Jsou jimi barevné kontaktní čočky a crazy čočky. Tyto kontaktní čočky vám nabízí možnost změny barvy duhovky či celého oka a to vždy na příležitost, kdy to budete potřebovat. Nabídka barev je opravdu široká, a tak není problém mít během okamžiku oči hnědé, modré, zelené, šedé či jakékoliv jiné, dle vašich požadavků. Crazy čočky slouží pak především k extravagantním změnám a možnosti šokovat přátele či se stát hvězdou večírků. S jejich využitím můžete mít oči například jako vlk, upír, ďábel, kočka a další. Tyto čočky nejsou vhodné k dlouhodobému nošení, ale spíše jen k určitým akcím.

Příslušenství ke kontaktním čočkám

Zvolíte-li si jiné než jednodenní kontaktní čočky budete jistě potřebovat vhodné příslušenství, jež vám pomůže se o kontaktní čočky starat. Mezi nejčastěji využívané příslušenství patří především čistící roztoky a pouzdra. Roztoky slouží k péči o kontaktní čočky a to k čištění od usazenin, dezinfekci a zvlhčení. Pouzdra pak k jejich uskladnění před dalším použitím. Zde můžete vybírat z klasických, kosmetických, ozdobných či antibakteriálních. Rozdíl mezi prvními třemi jmenovanými je především ve vzhledu. Antibakteriální v sobě navíc obsahují ionty stříbra, jež podporují dezinfekční schopnost používaného roztoku.

Mezi další příslušenství využívané u kontaktních čoček patří: aplikátory, pinzety a kleštičky.
 

Nahoru