Stříbro, nejpodhodnocenější komodita této dekády!

Verze pro tisk |

Kladli jste si otázku, jak investují skutečně bohatí lidé? V čem spočívá jejich úspěch? Čím to je, že někdo celý život investuje a na konci života vlastní sotva stejné bohatství, jako před 40 lety, kdy s investováním začal?

Proč jeden člověk dokáže investicemi extrémně zbohatnout a druhý sotva uchová hodnotu svého majetku? Zajímavé postřehy nám předal Pavel Ryba, předsedy představenstva společnosti Golden Gate CZ.

Tajemství úspěchu investování

Poradíme vám, v čem se skrývá tajemství úspěchu. Převážná většina lidí investuje do nadhodnocených aktiv a jenom drtivá menšina nakupuje aktiva podhodnocená. A ten, kdo kupuje aktivum nadhodnocené, prodělává a jeho bohatství se přesouvá k investorovi, který ve stejný okamžik nakupoval aktivum podhodnocené. Je to tedy ve své podstatě velmi prosté. Pokud chcete při investování dlouhodobě bohatnout a zhodnocovat svůj majetek, měli byste investovat do podhodnocených aktiv, případně zbavovat se aktiv nadhodnocených a nakupovat za ně aktiva podhodnocená. Pokud vám někdo bude tvrdit, že něco zaručeně jenom a neustále poroste a bude stále zhodnocovat, tak se mějte na pozoru. Všechna investiční aktiva se totiž pohybují mezi dvěma extrémními stavy. Jednou je dané aktivum nadhodnocené a podruhé zase podhodnocené. A pak se to zase celé vystřídá. Aktivum, které bylo nadhodnocené, se stane podhodnoceným a naopak. Toto se týká naprosto všech investic – akcií, dluhopisů, fondů, nemovitostí a také zlata či stříbra. Oba dva stavy se střídají poměrně pravidelně a tyto změny mají své logické důvody. Je ale umění rozeznat, kdy je které aktivum podhodnocené a kdy je naopak nadhodnocené.

Nejít s davem

Než vám představím jedinečného adepta na nejpodhodnocenější aktivum vůbec, zmíním jednu radu, která se vám při investování bude určitě hodit – pokud chcete při investování opravdu bohatnout, nejděte s davem. Musíte sice investovat v trendu, ale v trendu začínajícím. Neinvestujte jako většina lidí. Pokud do něčeho investuje méně než 5% populace, nejspíše do tohoto aktiva nebylo zainvestováno ještě mnoho kapitálu. Pokud se někam nahrne masa, tak toto aktivum bývá již dávno ve stavu nadhodnocení a přísun kapitálu od masy na tomto aktivu vytvoří bublinu, která splaskne, a investoři utrpí ztrátu. Vzpomeňme si na akcie let 2001 a 2008, kdy doopravdy kupovali všichni a pak jenom sledovali, jak se akcie propadly o 50–60 %. Zpětně pak hovořili o tom, že na akciích byla bublina. Je zajímavé, že akcie jsou dnes ještě dražší než v těchto letech, opět je všichni kupují a přitom se ekonomice vůbec nedaří. Je tedy moudré nyní investovat společně s masou do akcií? A vzpomeňme na rok 2008 a na ceny nemovitostí. Opět je všichni kupovali a financovali zaručeně výhodnými hypotékami. Mnohým zbyly oči pro pláč a… dluhy. Dnes nás banky opět lákají na zaručeně nejvýhodnější hypoteční sazby. Jsou však dnes nemovitosti ve stavu nadhodnocení, nebo podhodnocení? Nezůstanou nám nakonec opět oči pro pláč a moře dluhů?

Kdy kupovat a kdy prodávat

Jediný způsob, jak na investicích dlouhodobě bohatnout, je investovat do toho, co je v trendu, ale do čeho zatím investuje málo lidí. Zbohatnete pak na tom, až si opět velká masa uvědomí, že by to mohla být dobrá investice. Potom se do ní nažene opravdu mnoho lidí a cena daného aktiva velmi vzroste. Tou dobou bude ovšem vaše investice již zmnohonásobena a budete nejspíše prodávat. Nějaké jiné aktivum, například akcie či nemovitosti, bude ale tou dobou podhodnocené a mimo zájem investorů a vy tam pouze přesunete svůj kapitál. Celý cyklus se tak opět opakuje, a pokud toho dokážete využít, bohatnete.

Stříbro – podhodnocená komodita

A nyní stříbro – náš horký favorit a jedna z nejpodhodnocenějších komodit vůbec. Stříbro je dlouhodobě velmi podhodnocené a v nejbližších 10–20 letech přinese investorům nebývalý zisk a zhodnocení. Zlato, které je velmi vhodné pro investice, je dnes rovněž podhodnocené, pokud jej poměříme s akciemi, nemovitostmi či dluhopisy. Ale stříbro je dnes podhodnocené ještě mnohem více. Důvody, proč tomu tak je, dokládá hned několik čísel a faktů.
Stříbro je na rozdíl od zlata kov nejen investiční, ale zejména průmyslový. Pouze 15 % stříbra je využito k investicím. Zbylých 85 % se spotřebuje v průmyslu. Celosvětová těžba stříbra však již více než 15 let nestíhá pokrýt celkovou spotřebu v průmyslu, a zásoby vytěženého stříbra se tak nekompromisně snižují. Před 20 lety by celosvětové zásoby vytěženého stříbra pokryly spotřebu průmyslu na úctyhodných 5 let. Kdyby se ale zastavila těžba stříbra nyní, tak veškeré vytěžené stříbro bychom spotřebovali za přibližně 6 měsíců! A jak moc je stříbro důležité či nepostradatelné? Stříbro je po ropě druhá nejpoužívanější komodita vůbec. Ropa vítězí se svými 30 000 uplatněními v průmyslu. Málokdo však tuší, že stříbro ropu následuje a má v průmyslu neuvěřitelných 10 000 uplatnění. Spotřebovává se například při výrobě automobilů, léků, elektroniky, baterií, CD disků, ve fotografii, fotovoltaickém průmyslu apod. Bez stříbra bychom nedokázali vyrobit téměř nic. Podstatné však je, že ve většině případů se spotřebovává stříbro v mikroskopickém množství a jeho recyklace se nevyplácí. Alespoň při cenách okolo 20 či 30 dolarů za unci. Zásoby vytěženého stříbra se přitom zásadním způsobem ztenčují. V roce 1980 činily světové zásoby 3,5 mld. uncí stříbra a nyní se odhadují na pouhých 500 mil. uncí stříbra. Za 30 let klesly zásoby stříbra přibližně o 85 % a přitom každý rok se spotřebuje o více než 120 miliónů uncí stříbra více, než kolik jej stihnou těžaři vytěžit. Proč těžaři netěží více stříbra, když je ho taková potřeba? Jsou pro to dva důvody. Prvním je, že nyní se stříbro na světových burzách prodává za ceny blížící se těžebním nákladům okolo 20 dolarů za unci. Za tyto ceny se nevyplatí investovat do nových dolů a nalezišť a rozšiřovat těžební kapacity. Až stříbro několikanásobně podraží, zcela jistě na to zareagují i těžaři. Druhým důvodem je fakt, že 70 % stříbra se netěží ve stříbrných dolech. Více než dvě třetiny těžební produkce stříbra pochází z dolů na měď, zinek, olovo a nikl. Většina stříbra se totiž získává jako vedlejší produkt při těžbě jiných průmyslových kovů. A v tom spočívá kámen úrazu. Nikdo nezačne těžit více mědi, niklu, olova či zinku jenom proto, že je zapotřebí více stříbra. Zejména, pokud se stříbro prodává za nesmyslně nízké ceny. Z tohoto důvodu se budou světové zásoby stříbra dále a dlouhodobě ztenčovat, a to způsobí tlak na růst jeho ceny do budoucna.

Kam poroste cena stříbra

Jaký je potenciál růstu ceny stříbra? Kam až se jeho cena může dostat? Názory na tuto otázku se různí. Jisté však je, že půjde o několikanásobný cenový nárůst. V zemské kůře je 12krát více stříbra než zlata. Dlouhodobý poměr ceny stříbra a zlata tomuto poměru odpovídal. V praxi to znamenalo, že stříbro bylo většinou 12krát levnější než zlato. Jaká je dnešní skutečnost? Aktuálně je cena stříbra více než 60krát nižší než cena zlata (stříbro stojí přibližně 22 USD za unci a zlato stojí přibližně 1400 USD za unci). Pokud by se měly ceny srovnat na dlouhodobý průměr, tak by cena stříbra při nezměněné ceně zlata měla činit přibližně 120 USD za unci. To by odpovídalo 1/12 ceny zlata. Za těchto podmínek by se tedy dnešní investice do stříbra zhodnotila více než pětkrát. Je však velmi pravděpodobné, že cena zlata dále poroste, a pak by zhodnocení ve stříbře bylo ještě zajímavější. Ještě jedna zajímavost – je obtížné tomu uvěřit, ale již dvakrát v historii lidstva bylo stříbro dokonce dražší než zlato. Bylo to ve starověkém Egyptě a ve 14. století našeho letopočtu. A potřetí v historii lidstva máme nad zemí, tj. vytěženo a v trezorech, 5krát méně stříbra než zlata. Téměř veškeré stříbro jsme spotřebovali a vyhodili na skládky. Růst jeho ceny může být tedy obrovský. Jen si to nikdo neuvědomuje, protože je více než 60krát levnější. Selský rozum nám říká, že tento nepoměr se bude srovnávat a růst ceny stříbra v dalších letech je více než jistý. Zejména proto, že průmysl se bez stříbra neobejde a nejbližší kov, kterým je možné stříbro v průmyslu nahradit, je zlato. To je ale podstatně dražší než stříbro. O podhodnocenosti stříbra svědčí i fakt, že do stříbra zainventovalo celosvětově pouze 0,1 % investorů. Ještě téměř nikdo nepřesunul kapitál do stříbra, a jeho cena proto ještě razantně nevzrostla.

Jak investovat do stříbra

Jak nejlépe investovat do stříbra? Je to velmi jednoduché. Investice do stříbra fungují stejně jako do zlata. Se společností Golden Gate CZ máte možnost jednorázových nákupů, které fungují tak, že si objednáte stříbrné slitky, zaplatíte je a odnesete si je. Ne každý má však na účtu přebytečné statisíce, za které by si mohl stříbro koupit, a proto naše společnost nabízí kromě spoření do zlata také spoření do stříbra, které funguje velmi jednoduše. Uzavřete si spořicí smlouvu a od 500 Kč měsíčně můžete nakupovat stříbrné slitky přesně podle svých možností. S každou splátkou nakupujete příslušné množství stříbra,a jakmile se stanete majitelem celého slitku, fyzicky jej dostáváte. Velkou výhodou spoření je fakt, že si nákupní ceny průměrujete a využíváte všech růstů i korekcí. Cena stříbra díky jeho vzácnosti totiž více kolísá. Na rozdíl od zlata je v ceně stříbra zahrnuto DPH. Většině investorů to však nevadí, protože stříbro vnímají jako dlouhodobou investici a vědí, že cena stříbra vzroste mnohonásobně a DPH je při takovém nárůstu ceny zanedbatelnou drobností. Zejména uvědomí-li si, že zisk z této investice se nedaní.
Stříbro je popelka, která stojí ve stínu zlata. Ale vzhledem k jeho extrémnímu podhodnocení je téměř jisté, že stříbro, podobně jako Popelka v pohádce, ještě zazáří. Přijde doba, kdy o něm budeme hodně slyšet a bude do něj investovat mnoho lidí. Tou dobou však budou jeho ceny několikanásobně vyšší. Ale investor, který opravdu bohatne, nakupuje právě ve stavu podhodnocení. A proto je stříbro z tohoto pohledu investicí této dekády.

Informace o investičním zlatu naleznete v předchozích článcích (7. 2.27. 3.26. 4.27. 5.).

Poradce Radek Hauser, mob.: 604 980 959, e-mail: radek.hauser@goldengate.cz 

Golden Gate CZ a.s.
Věříme opravdovým hodnotám... 

goldengate.cz

Nahoru